خرید

zcash
قیمت به دلار
22.0000
قیمت به تومان
1,347,077

خرید با کمترین کارمزد

zec
IRT

فروش و تبدیل به ریال

zec
IRT
درصد تغییر قیمت روزانه
-0.360 %

ارز دیجیتال زی کش یکی از مطرح‌ترین آلت‌کوین‌ها در بازار است. امروز بیشتر درباره این ارز دیجیتال و نکات پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.

زی‌کش یک ارز دیجیتال با یک بلاک چین غیرمتمرکز است که هدفش ناشناس ماندن کاربران و تراکنش‌های آن‌ها است. به عنوان یک ارز دیجیتال، ZCash مشابه بیت کوین است. مانند بیت‌کوین، ZCash نیز دارای کد منبع باز است، اما تفاوت‌های عمده آن‌ها در سطح حریم خصوصی و قابلیت تعویض‌پذیری است که هر کدام ارائه می‌کنند.

زی‌کش از رمزنگاری کاربردی پیشرفته برای ارائه امنیت و حفظ حریم خصوصی از طریق آدرس های محافظت شده استفاده می کند. این ارز در ابتدا بر روی یک کد منبع باز مشابه بیت کوین ساخته شد. ما در طول این نوشتار بیشتر درباره جزئیات پیرامون این ارز دیجیتال با شما صحبت خواهیم کرد.

زی‌کش چیست؟

آلت‌کوین‌ها چند وقتی است که در مرکز توجهات قرار دارند، اگرچه هنوز سایه بیت‌کوین بر سر تمام ارزهای دیجیتال بازار سنگینی می‌کند، اما برخی از آلت‌کوین‌ها موجود توانسته‌اند با ارائه برنامه و خدمات گسترده توجهات به سوی خود جلب نمایند. زی‌کش یکی از آنهاست که امروز بیشتر درباره آن با شما صحبت خواهیم کرد.

ارز دیجیتال زی کش، در 28 اکتبر 2016 توسط شرکت الکترونیکی کوین (ECC) راه‌اندازی شد. ECC قبلاً با نام Zerocoin Electric Coin Company، قبل از تغییر نام تجاری شناخته می‌شد. این شرکت توسط یک متخصص امنیت اطلاعات و رمزنگاری، Zooko Wilcox-O’Hearn تأسیس شده است. او پروتکل ارز دیجیتال زی کش را همراه با اساتید و محققان دانشگاهی از دانشگاه جان هاپکینز و MIT توسعه داد.

ارز دیجیتال زی کش

Zcash در ابتدا بر اساس کدهای بیت کوین بود. Zooko Wilcox-O’Hearn همچنین قبلاً با Digicash، Mojo Nation و فایل سیستم فایل فروشگاهی Tahoe Least-Authority File Store همکاری داشته است. او همچنین تابع هش رمزنگاری BLAKE3 را اختراع کرد.

ارز دیجیتال زی کش، عمدتاً بر روی ناشناس بودن متمرکز است، که از طریق استفاده از zk-SNARK ها (نوع خاصی از فناوری اثبات دانش صفر که به گره‌های شبکه بلاک‌چین اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را بدون افشای فراداد تراکنش‌های کاربران تأیید کنند) محقق می‌شود.

محبوبیت ارز دیجیتال زی کش از تقاضای کاربران اینترنت برای یک ارز دیجیتال با ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی پیشرفته ناشی می‌شود.

ارز دیجیتال زی کش همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات تراکنش‌ها از جمله آدرس‌ها را برای رعایت ممیزی‌ها و مقررات مالیاتی به اشتراک بگذارند. نماد دارایی دیجیتال Zcash یا نماد توکن که برای نمایش آن در مبادلات تجاری استفاده می شود، ZEC است.

شبکه Zcash از طریق تابع هش «اثبات کار» SHA-256 ایمن می شود. این تابع متعلق به مجموعه الگوریتم‌های SHA-2 است که توسط بیت‌کوین نیز استفاده می‌شود.

اکنون پس از صحبت درباره پیشینه و چیستی ارز دیجیتال زی‌کش، در ادامه بحث به صحبت پیرامون نحوه عمکلرد این ارز دیجیتال خواهیم پرداخت. ما را در ادامه همراهی کنید.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال زی‌ کش

موفقیت بیت کوین راه را برای ظهور صدها ارز دیجیتال جایگزین، از جمله ZCash، هموار کرد. تقاضا برای حفظ حریم خصوصی افزایش یافته زیرا کاربران ارزهای دیجیتال فهمیدند که تراکنش‌های آن‌ها به راحتی در بلاک چین قابل ردیابی است. ارز دیجیتال زی کش توسط Zooko Wilcox-O’Hearn در اکتبر 2016 در پاسخ به درخواست کاربران اینترنت برای یک سیستم مالی باز با ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی اضافه شده تأسیس شد.

بیت کوین پیشگام در سیستم مالی باز بود. ارز دیجیتال زی کش به دنبال حفظ ساختار مشابه بیت کوین است، اما با حفظ حریم خصوصی و قابلیت تعویض. تعویض پذیری به سهولت جایگزینی یک کالا با کالای دیگر اشاره دارد. پول چه طلا باشد یا یک ارز فیات مانند دلار آمریکا، قابل تعویض است زیرا می‌توانید آن را با هر چیز دیگری مبادله کنید.

ارز دیجیتال زی کش

از آنجایی که ابزارهای تعویض پذیر مستعد کلاهبرداری و سرقت هستند، طلا در انبارهای زیرزمینی نگهداری می‌شود و ارزهای فیات نیاز به نظارت دائمی توسط خزانه‌داری و بانک‌های مرکزی دارند. راه حل بیت‌کوین برای کلاهبرداری و سرقت این بود که تمام تراکنش‌ها کاملاً شفاف و صد در صد قابل ردیابی باشد.

بی‌اعتنایی بیت‌کوین به حریم خصوصی نیز نقصی است که زی‌کش به دنبال حل آن بوده است. برخی از کاربران اصلی بیت‌کوین به اشتباه معتقد بودند که از آنجایی که آدرس های کیف پول مستعار است، استفاده از بیت کوین ناشناس است. با این حال، اقدام قانونی علیه سایت‌های دارک ‌نت مانند جاده ابریشم ثابت کرد که تنها مقدار کمی اطلاعات لازم است تا هویت واقعی پشت کیف پول بیت‌کوین آشکار شود.

ارز دیجیتال زی کش، با استفاده از سیستم دفتر کل باز بیت کوین و رمزگذاری اطلاعات مربوط به کاربران دفتر کل نوآوری کرد. این به این معنی است که حتی اگر تمام تراکنش‌های ZCash در یک بلاک چین ثبت می‌شوند، تراکنش‌ها رمزگذاری شده‌اند و تنها توسط کاربرانی که به آنها دسترسی داده شده است، قابل مشاهده هستند.

بیشتر ارزهای دیجیتالی که ناشناس بودن را ارائه می‌کنند به کلیدهای خصوصی که با نویسه‌های الفبایی ساخته شده‌اند متکی هستند. همچنین به کاربران کریپتوکارنسی یک آدرس عمومی منحصربفرد داده می‌شود که به عنوان هویت آنها عمل می‌کند (شبیه به پروتکل اینترنت یا آدرس IP اختصاص داده شده به کاربران شبکه کامپیوتری). آدرس عمومی برای دریافت وجوه از کاربر دیگر الزامی است.

این همچنین به این معنی است که برای تسهیل انتقال باید آدرس کاربر دیگر را به فرستنده داده شود. کلید خصوصی کاربر به آنها امکان دسترسی به وجوه خود را می‌دهد و کلید به تراکنش‌های خاصی که انجام می دهند متصل می شود.

با تراکنش‌های کافی در طول زمان، آدرس عمومی آنها را می‌توان به این تراکنش‌ها مرتبط کرد، که شناسایی دارنده نشانی عمومی را برای اشخاص ذینفع آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، اگر فروشنده یک محصول بتواند معاملات قبلی خریدار را بر اساس آدرس عمومی (که توسط خریدار به فروشنده داده شده است) ردیابی کند، ممکن است فروشنده تمایل بیشتری به رد پرداخت از خریدار داشته باشد.

ZCash از ابزار رمزنگاری به نام zk-SNARKs استفاده می‌کند که مخفف Zero-knowledge Proofs است. این ابزار به دو کاربر اجازه می دهد تا بدون اینکه هیچ یک از طرفین آدرس پرداخت خود را برای یکدیگر فاش کنند، در معاملات شرکت کنند. این ابزار همچنین تراکنش‌های ZCash را در بلاک چین ZCash غیرقابل ردیابی می‌کند و آدرس‌های پرداخت هر دو طرف و مبلغ مربوط به هر تراکنش را مخفی می‌کند.

زی‌کش

از آنجایی که آدرس‌های پرداخت ثبت‌شده در بلاک‌چین، آدرس کاربر واقعی نیستند، ردیابی مسیر هر وجوهی به فرستنده یا گیرنده آن تقریباً غیرممکن است. این امر ZCash را از بیت‌کوین و سایر بلاک چین‌ها که مبلغ انتقال شده از آدرس پرداخت واقعی یک کاربر به آدرس کاربر دیگر را عمومی می‌کنند، متفاوت می‌کند.

اکنون پس از صحبت درباره نحوه عملکرد ارز دیجیتال زی‌ کش در ادامه بحث، نکاتی را پیرامون نقاط قوت و ضعف زی‌کش بیان خواهیم کرد.

نقاط قوت زی‌کش

ZCash دارای پشتیبانی قوی است

Grayscale بزرگترین شرکت مدیریت دارایی دیجیتال در سطح جهان است. این شرکت در 9 نوامبر 2017 اعلام کرد که ZCash Investment Trust را به عنوان سومین وسیله سرمایه‌گذاری خود اعلام کرد.

زی‌کش عرضه محدود کوین دارد

یکی از سوالاتی که بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران می پرسند این است که چند سکه ZEC در گردش وجود دارد؟ به طور کلی، ZCash به دلیل عرضه توکن قابل استخراج کمیاب آن به بیت‌کوین تشبیه شده است. تاکنون در مجموع 21 میلیون کوین عرضه شده است.

ZCash بسیار امن است

اگرچه ارز دیجیتال زی کش شباهت‌های زیادی با بیت کوین دارد زیرا هر دو از کد منبع آن استفاده می‌کنند اما ZCash از جنبه های خاصی متفاوت است. این ارز دیجیتال از فناوری اثبات دانش صفر zk-SNARK استفاده می‌کند. این به گره‌های شبکه اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را بدون افشای هیچ گونه اطلاعات حساسی در مورد آن تراکنش‌ها تأیید کنند.

این کار از طریق امنیت الگوریتم طولانی مدت اثبات کار SHA-256 که توسط بیت کوین و شبکه اتریوم 1.0 استفاده شده است، انجام می‌شود. ZCash با حوادث هک همراه نبوده است و به طور موثر به کار خود ادامه می دهد.

زی‌کش

نقاط ضعف زی کش

معاملات محافظت شده آنقدرها هم خصوصی نیستند

به طور معمول، مانند تمام بلاک چین های عمومی، تراکنش در دفتر کل ثبت می شود. خوشبختانه مقدار پول ارسالی و آدرس فرستنده و گیرنده برای مردم فاش نشده است اما از آنجایی که گزینه ای برای افشای چنین داده هایی برای ممیزی و انطباق با مقررات وجود دارد، تراکنش‌های محافظت شده را نمی‌توان به عنوان کاملا خصوصی تایید کرد.

نصف شدن پاداش استخراج

در نوامبر 2020، ZCash ارتقاء Canopy خود را تکمیل کرد. ارتقاء Canopy پاداش‌های ماینر بلاک را به نصف کاهش می‌دهد. علاوه بر این، Canopy پاداش موسس را حذف می‌کند و آن پاداش‌ها را به صندوق توسعه اختصاص می‌دهد. به عنوان یک معامله گر یا سرمایه گذار ساده، باید بدانید که پاداش های ماینر نقش اساسی در افزایش قیمت دارایی های دیجیتال دارد.

این دلیل اصلی است که هزاران نفر به استخرهای ماینینگ می پیوندند تا بتوانند از پاداش های تعیین شده توسط توسعه دهندگان برای ارزهای دیجیتال خود سود ببرند.

سوء ظن در مورد کاربرد آن به عنوان یک کوین بسیار امن

بزرگترین نقطه قوت ارز دیجیتال زی کش در دراز مدت ممکن است بزرگترین نقطه ضعف آن باشد. از آنجایی که به عنوان یک کوین بسیار امن شناخته می شود، اما زمان، انرژی و تحقیق زیادی لازم است تا بتوان تراکنش‌ها را ردیابی کرد. این امر تشخیص اینکه آیا تعداد کمی از افراد از این کوین ناشناس برای انجام فعالیت های مجرمانه استفاده می‌کنند یا خیر را دشوار می کند. علی‌رغم تلاش‌های مقامات برای رعایت مقررات قانونی، ردیابی مسیری که یک سکه ZCash در دوره‌های کوتاه طی می‌کند آسان نیست.

ZCash محدود به استخراج از CPU است

ارز دیجیتال زی کش یک پروتکل منحصربه‌فرد است که به ویژگی‌هایی که سایر پروژه‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند، پایبند نیست. بر اساس تجربه متخصصان امنیت رایانه، دسترسی بلاک چین از نظر استخراج برای کاربران لینوکس طراحی شده است.

طبق گفته Crypto Vantage، «در‌حالی که هیچ محدودیتی برای استفاده از آن در ویندوز یا MAC وجود ندارد، استخراج واحد پردازش مرکزی با این گزینه‌های استخراج سودآور نیست. از آنجایی که ZCash از کد منبع BTC استفاده می‌کند، به این معنی است که استخراج آن به مدارهای مجتمع برنامه  ASICS نیاز دارد.»

اکنون پس از صحبت کردن درباره نقاط قوت و ضعف ارز دیجیتال زی کش، در ادامه می خواهیم پیرامون قیمت این ارز دیجیتال نکاتی را مطرح کنیم.

قیمت زی کش

طبق داده های کوین مارکت کپ، هنگام نوشتن این مقاله زی کش 130.84 دلار قیمت دارد. اگرچه این ارز دیجیتال در 24 ساعت گذشته کاهش 0.29 درصدی را تجربه کرده است، اما روند کلی آن لزوما نزولی نیست. چند وقتی است که بازار کریپتو روند خوبی را طی نمی کند بنابراین قضاوت قیمت ارز دیجیتال زی کش بر مبنای یک یا چند روز کار درستی نمی باشد.

جمع‌بندی

Zcash یک شبکه ارز دیجیتال است که در اکتبر 2016 راه اندازی شد. مانند سایر شبکه های ارز دیجیتال (مانند بیت کوین یا اتریوم)، Zcash به هر کسی که یک کامپیوتر و اتصال به اینترنت دارد اجازه می‌دهد تا توکن‌های کمیاب را ارسال و دریافت کند که می‌تواند مانند پول نقد در اینترنت استفاده شود. نرم افزاری که Zcash را تقویت می کند مستقیماً از نرم افزار اصلی بیت کوین مشتق شده است، اما به منظور افزایش حریم خصوصی کاربران اصلاح شده است.

زی‌کش

اعضای شبکه که تراکنش‌های کاربر را به بلوک منتقل می‌کنند و آن را اعتبارسنجی می‌کنند، مانند بیت‌کوین معمولاً ماینر نامیده می‌شوند. این ماینرها برای مشارکت صادقانه با کارمزد تراکنش و Zcash تازه ساخته شده پاداش دریافت می کنند و برای کسب امتیاز مشارکت باید یک مسئله ریاضی دشوار (مشابه اما متمایز از الگوریتم استخراج بیت کوین) را حل کنند. مانند بیت کوین، هر کسی می‌تواند در شبکه زی کش یک ماینر باشد، تنها چیزی که نیاز دارد اتصال به اینترنت، یک کامپیوتر نسبتا قدرتمند و نرم افزار رایگان و منبع باز Zcash است.

ما در طول مقاله علاوه بر این نکات، به صورت مفصل درباره جزئیات پیرامون این ارز دیجیتال با شما نکاتی را مطرح کردیم. تا شما بتوانید با اطلاعات دقیق و کافی درباره سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال تصمیم‌گیری نمایید.

سوالات متداول برای خرید از اکس اونیکس