درآمد ترید چقدر است؟ تریدرها در ایران چه میزان درآمد دارند؟

درآمد ترید چقدر است؟ تریدرها در ایران چه میزان درآمد دارند؟

در سال های اخیر، تریدینگ در بازارهای مالی به ویژه بازار ارز دیجیتال و فارکس، بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. حداقل درآمد ترید و بیشترین درآمد یک تریدر از جمله مهم‌ترین و پرتکرارترین سوالات افراد در بدو ورود به این بازارهای مالی است. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و ارزش دلار، کسب درآمدهای دلاری می تواند برای حل مشکلات و تامین رفاه ایده آل به نظر برسد.

آیا می دانستید که درآمد ترید بسته به مهارت و استراتژی‌های شما می‌تواند به بیش از 10 هزار پوند برسد؟ آیا عوامل موثر بر میزان درآمد ترید در یک ماه را می‌دانید؟

بدون شک، شغل تریدری در ایران و حتی سایر کشورها پر از فراز و نشیب و ریسک‌های زیادی است. ولی با تمرین و کسب اطلاعات مهم در این زمینه، می‌توانید در طی زمان میزان درآمد خود از ترید را افزایش دهید. به همین منظور در ادامه به نکات مهم میزان درآمد ترید، فرمول محاسبه درآمد ترید، عوامل موثر در میزان کسب سود و … می‌پردازیم.

در حالت کلی، تمامی تریدرها درآمد یکسان و مشابهی ندارند.

آنچه در ادامه خواهید خواند -

عوامل موثر بر میزان درآمد ترید

در حالت کلی، تمامی تریدرها درآمد یکسان و مشابهی ندارند. در واقع عوامل و فاکتوهای مختلفی بر روی میزان درآمد تریدرها تاثیر دارد. در ادامه به صورت مختصر این عوامل و فاکتورها را بررسی خواهیم کرد.

سطح اطلاعات و دانش و میزان تجربه

فعالیت در بازارهای مالی و ترید نیاز به کسب اطلاعات مختلف، دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دارد. این مسئله تاثیر بسزایی بر روی میزان درآمد و سود یک تریدر دارد. هر چقدر تریدرها دانش بیشتری در زمینه این دو تحلیل داشته باشند، به همان نسبت امکان موفقیت و افزایش درآمد آن‌ها بیشتر می‌شود.

از طرف دیگر، داشتن تجربه عملی فعالیت در بازارهای مالی، می تواند سودآوری را افزایش دهد؛ چرا که این افراد با استفاده از حساب‌های آزمایشی، بارها استراتژی‌های خود را تست کرده‌اند. به عنوان مثال: برای کسب درآمد ترید در فارکس می‌توانید ابتدا در کارگاه ترید لایو فارکس شرکت کنید. در این کارگاه امکان یادگیری استراتژی معاملاتی متناسب با شرایط خود را به صورت زنده فراهم شده است.

میزان سرمایه اولیه و مدیریت ریسک

افرادی که با سرمایه بالاتری وارد بازارهای مالی می‌شوند، می‌توانند درآمد بالاتری نسبت به سایرین کسب کنند. برای افزایش درآمد ترید ارز دیجیتال و فارکس می‌توانید از لوریج استفاده کنید. در اهرم معاملاتی یا همان لوریج افراد می‌توانند با پولی بیش از سرمایه واقعی خود ترید کرده و سود بیشتری کسب کنند. البته این نوع معاملات ریسک‌های خاص خود را دارند.

به این ترتیب مدیریت ریسک در این معاملات می‌تواند خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش دهد. در حقیقت، مدیریت ریسک و داشتن استراتژی‌های لازم در این زمینه می‌تواند از ضررهای سنگین جلوگیری کند. تمامی تریدرهای موفق برای شناسایی و کنترل ضررهای بالقوه در ترید از استراتژی‌های مدیریت ریسک استفاده می‌کنند.

تریدرهایی که به این دانش تسلط کافی دارند، اغلب درآمدهای بسیار بالایی کسب می‌کنند.

انتخاب استراتژی های معاملاتی موفق و مدیریت احساسات

استفاده از استراتژی معاملاتی موفق و صحیح و همچنین پایبندی به آن یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر میزان درآمد ترید به شمار می‌رود. اگر به دنبال یک استراتژی معاملاتی سودده در بازار فارکس و ارزهای دیجیتال هستید، استراتژی CTS می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای شما باشد. سودآوری این استراتژی سال‌ها توسط تریدرهای مختلف تست شده است.

نکته: برای استفاده از استراتژی از جمله CTS، پیش از هرگونه اقدامی، اطلاعات لازم و نکات مربوط به آن را به دست آورد.

در زمان معاملات، مدیریت احساسات (از جمله ترس و طمع) اهمیت بسیار زیادی دارد. تمامی تریدرها در زمان معاملات خود به نوعی با این احساسات روبه‌رو می‌‌شوند. لذا خودشناسی و روان‌شناسی برای مدیریت احساسات خود بسیار کاربردی و موثر بوده و شانس موفقیت در بازارهای مالی را افزایش می‌دهد. متاسفانه بسیاری از تریدرهای مبتدی این مسئله جدی را نادیده می‌گیرند.

نوع بازار مالی

توجه داشته باشید که هر بازار مالی دارای ریسک‌ها و خطرات خاص خود است. یعنی این بازارها از نظر فرصت‌های معاملاتی و میزان ریسک با یکدیگر متفاوت هستند. به همین دلیل نوع بازار می‌تواند میزان درآمد ترید را تحت تاثیر خود قرار دهد. در نتیجه پیش از ورود به هر یک از بازارهای مالی، فرصت‌ها و ریسک‌های مربوطه را بررسی کرده و متناسب با شرایط و اطلاعات خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نکته: فرصت‌های معاملاتی در بازار فارکس نسبت به بورس و ارز دیجیتال بیشتر و ریسک آن در مقایسه با ارزهای دیجیتال کم‌تر است.

تورم و نرخ دلار در ایران

با افزایش تورم و نرخ دلار، ارز ملی یک کشور به مرور زمان ارزش خود را از دست می‌دهد. به این صورت که ارزش نرخ ارزهای خارجی نسبت به ارز داخلی بیشتر می‌شود. متاسفانه در ایران نیز نرخ تورم روز به روز در حال افزایش است. در این بین بازارهای مالی مثل: فارکس و ارز دیجیتال امکان کسب درآمد دلاری را برای تمامی افراد فراهم کرده است.

به همین دلیل در سال‌های اخیر، فعالیت بازارهای مالی و ترید در ایران محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. البته در نظر داشته باشید که تغییر نرخ تورم در تمامی کشورها وجود دارد و می‌تواند میزان درآمد و ارزش ارزها را تحت تاثیر خود قرار دهد. ولی به دلیل ارزش بالای نرخ ارز دلار در ایران، کسب درآمد دلاری می‌تواند برای تریدرهای ایرانی ایده‌آل به نظر برسد.

میزان درآمد ترید در ایران و یا سایر کشورهای خارجی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

متوسط درآمد ماهانه تریدرها در ایران چقدر است؟

همانطور که اشاره شد، میزان درآمد ترید در ایران و یا سایر کشورهای خارجی به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین علت امکان ارائه عدد مشخصی مبنی بر میزان درآمد ترید وجود ندارد. رسیدن به یک درآمد ثابت در این شغل کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است. معمولا تریدرهای حرفه‌ای با استخدام شدن در شرکت‌های دیگر می‌توانند حقوق ثابت و درصدی از سود حاصل از معاملات خود را دریافت کنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
معرفی بهترین بروکر برای خرید سهام خارجی

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته شده در داده‌های سایت‌های استخدامی ایرانی، میزان درآمد ثابت تریدرها در ایران بین 8 تا 12 میلیون تومان (بسته به شرکت، به صورت ماهانه) است. حال با اضافه شدن درصد سود حاصل از معاملات، این مبلغ افزایش پیدا می‌کند. میزان درصد سود نیز با توجه به استراتژی معاملاتی تریدر و میزان موفقیت وی در معاملات قابل تغییر است.

میانگین درآمد برخی از تریدرهای موفق در ایران به بیش از 800 میلیون تومان در یک معامله می‌رسد. در این معاملات، تریدر با تحلیل تکنیکال (مثل: تشخیص کانال صعودی و گرفتن سیگنال اندیکاتورها) و تحلیل فاندامنتال (مثل: نرخ بهره در آمریکا) می‌تواند سودهای بسیار بالایی کسب کند.

در بسیاری از تبلیغات وعده سودهای بسیار بالایی را مشاهده می‌کنید که قطعا با واقعیت فاصله زیادی دارد. با توجه به آموزش‌ها و مصاحبه بهترین و برترین تریدرهای دنیا، رسیدن به چنین سودهای امکان پذیر است؛ ولی در این راه سختی‌ها و ریسک‌های بسیار زیادی متوجه شما می‌شود.

با بررسی دوره‌های آموزشی و کتاب‌های منتشر شده توسط برترین تریدرهای دنیا، متوجه ضررهای میلیون دلاری و شکست‌های آن‌ها خواهید شد. برخی از این افراد در پروسه یادگیری ترید تمام زندگی و سرمایه خود را از دست داده‌اند. در ادامه میزان درآمد تریدرهای مبتدی تا حرفه‌ای را بررسی خواهیم کرد.

درآمد یک تریدر مبتدی

تریدرهای مبتدی که به صورت شخصی تمایل به ترید دارند، بر اساس میزان تسلط خود بر روی بازار، میزان معاملات موفق و … درآمدهای مختلفی را کسب کنند. بر اساس آمارها و بررسی‌های صورت گرفته شده، یک تریدر مبتی با سرمایه تقریبی 4 هزار دلاری می‌تواند روزانه طی 2 الی 3 ساعت، بین 40 تا 100 دلار درآمد کسب کند.

یعنی یک فرد مبتدی به صورت ماهانه حدود هزار و 200 دلار و سالانه 14 هزار دلار از ترید درآمد کسب کند. اگر این افراد مدت زمان فعالیت خود را تا 5 الی 6 ساعت افزایش دهند، می‌توانند روزانه بیش از 100 تا 200 دلار کسب درآمد کنند. یعنی میانگین درآمد ماهانه آن‌ها حدود 3 هزار و 500 و سالانه 42 هزار دلار خواهد بود.

نکته: افراد مبتدی هم پیش از آغاز فعالیت خود تحت عنوان تریدر، آموزش‌های زیادی می‌بینند. در واقع بدون اطلاعات کسب درآمد از این فضا بسیار ریسکی و پیچیده است.

بدون شک تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه به دلیل سطح بالای دانش و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ می‌توانند سودآوری بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند.

درآمد تریدرهای حرفه ای

بدون شک تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه به دلیل سطح بالای دانش و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ می‌توانند سودآوری بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند. اغلب این تریدرها با تامین سرمایه بالای 10 هزار دلاری می‌توانند حداقل میزان درآمد ترید خود را به ماهانه 8 هزار دلار و سالانه 96 هزار دلار افزایش دهند.

البته توجه داشته باشید که اغلب این افراد بیشتر سرمایه‌های خود را از سود معاملات قبلی تامین کرده و سرمایه اصلی خود را به خطر نمی‌اندازند. با این حال، هیچ تضمینی برای سودآوری دائم و همیشگی در بازار کریپتو وجود ندارد؛ چرا که نوسانات این بازار به عوامل اقتصادی و شخصی مختلفی وابسته است.

تریدرهای حرفه‌ای اغلب دارای حساب‌های مختلفی هستند که کاربرد هر یک از آن‌‌ها در معاملات، متفاوت است. این افراد برای رسیدن به سود و درآمد بالاتر، استراتژی‌های مختلفی را امتحان می‌کنند. به عنوان مثال: یکی از این حساب‌ها برای ترید روزانه و درآمد و سود ثابت ماهانه در نظر گرفته می‌شود. در این بین، بعضی از این حساب‌ها برای چند صد برابر کردن یک دارایی کم استفاده می‌شوند.

یعنی تریدرهای باتجربه با استفاده از استراتژی‌های حرفه‌ای مدیریت سرمایه می‌توانند دارای 500 هزار دلاری را تبدیل به یک سرمایه بسیار زیاد تبدیل کنند. گاهی سود حاصل از ترید در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس به صورت روزانه یا ماهانه دریافت نمی‌شوند؛ زیرا این افراد اغلب بازه زمانی خاصی را برای خارج کردن سود معاملات خود در نظر دارند.

درآمد تریدرهای مطرح جهان

درآمد تریدرهای حرفه‌ای و مطرح دنیا استخدامی یا فعال با سرمایه شخصی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. تریدرهای استخدام شده در شرکت‌ها نیز با توجه به موقعیت شغلی، نوع شرکت و شهر و کشور خود، درآمدهای مختلفی را کسب می‌کنند. وب‌سایت Indeed داده‌هایی را مبنی بر متوسط درآمد ترید در آمریکا را منتشر کرده است.

بیشترین میزان درآمد ترید به شرکت Citi با مبلغ 196 هزار و 917 دلار تعلق گرفته است. سایت Glassdoor متوسط درآمد اغلب تریدرها را 91 هزار و 642 دلار در سال برآورد کرده است. البته میانگین درآمد برخی از تریدرهای حرفه‌ای ذکر شده در این وب‌سایت به بیش از 200 هزار دلار نیز می‌رسد.

در وب‌سایت Payascale، متوسط درآمد یک تریدر ارز دیجیتال حدود 80 هزار و 935 دلار به علاوه 14 هزار و 916 دلار اضافه، 21 هزار دلار کمیسیون و 6 هزار دلار سود تخمین زده و بالاترین حقوق 160 هزار دلار به صورت سالانه ثبت شده است.

نکته: این رقم‌ها در طی زمان، بسته به عوامل مختلفی متغیر است. به همین دلیل برای کسب اطلاعات دقیق در این زمینه باید به صورت منظم وضعیت درآمد تریدرها را مورد بررسی قرار دهید.

جدول زیر نشان‌دهنده میزان ثروت برخی از تریدرهای معروف و مشهور دنیا است.

  نام تریدر میزان ثروت (میلیار دلار)
1 جو لوییس 6.22
2 بروس کوونر 6.6
3 جورج سوروس 6.7
4 پل تودور جونز 7.5
5 استنلی دراکن میلر 9.88
6 ری دالیو 16.5

با مقایسه میزان درآمد ترید در بازارهای مالی، قطعا می‌توانید بهترین گزینه را بسته به شرایط خود برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

درآمد از ترید در کدام بازار مالی بیشتر است؟

با مقایسه میزان درآمد ترید در بازارهای مالی، قطعا می‌توانید بهترین گزینه را بسته به شرایط خود برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. میزان پول و دارایی، هدف از سرمایه‌گذاری، تحمل ریسک (ریسک‌پذیری) از جمله فاکتورهایی است که در زمان انتخاب بازار مالی باید در نظر بگیرید. همچنین پیش از ورود به بازارهای مالی، کسب اطلاعات و دانش پایه مرتبط بسیار مهم و ضروری است.

بدون کسب مهارت و آکاهی، هرگونه سرمایه‌گذاری می‌تواند سبب از بین رفتن سرمایه شما شود. لذا برای راحتی شما در تصمیم‌گیری، در ادامه به مقایسه محبوب‌ترین بازارهای مالی (بازار ارز دیجیتال، فارکس، طلا و سکه، بورس) می‌پردازیم.

ویژگی ها بازار ارز دیجیتال بازار فارکس بازار طلا و سکه بازار بورس
ساعات کار تمام روزهای هفته/ به طور 24 ساعته دوشنبه تا پنجشنبه/ به طور 24 ساعته شنبه تا پنجشنبه

صبح (9:30 تا 12:30)

عصر (14:00 تا 17:00)

شنبه تا چهارشنبه/ ساعت 9:00 تا 12:30
سرمایه اولیه بدون محدودیت 1000 تا 2000 دلار بدون محدودیت 500 هزار تومان
ریسک سرمایه گذاری زیاد متوسط متوسط متوسط
نوسانات زیاد کم متوسط محدود
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
با تتر معامله کنیم یا ریال؟

برای محاسبه سود و زیان در بازارهای مالی از جمله بازار ارزدیجیتال و فارکس روش‌های مختلفی وجود دارد.

نحوه محاسبه درآمد ترید در بازارهای مالی

برای محاسبه سود و زیان در بازارهای مالی از جمله بازار ارزدیجیتال و فارکس روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها بسیار ساده و کاربردی است؛ به طوری که بسیاری از افراد از آن‌ها برای نظارت بر سودآوری کل مجموعه خود استفاده می‌کنند. استفاده از روش محاسباتی دقیق دارای رمزنگاری برای بررسی وضعیت خود، اهمیت زیادی دارد.

اگر سوابق سود و زیان خود را نگهداری نکنید، امکان اندازه‌گیری سطح موفقیت استراتژی های شما وجود نخواهد داشت. در ادامه به بهترین و محبوب‌‌ترین روش‌های محاسبه درآمد ترید در بازار ارز دیجیتال و سپس بازار فارکس اشاره خواهیم داشت.

روش‌های محاسبه سود در بازار ارز دیجیتال

محاسبه سود در بازار ارزهای دیجیتال، در کنار قیمت خرید رمزارز باید از ارزش فعلی آن و پوزیشن معاملاتی خود (پوزیشن باز یا بسته) آگاهی کامل داشته باشید. قطعا محاسبه سود و زیاد در معاملات ارزهای دیجیتال، برای مدیریت سرمایه مهم و ضروری است. لذا در ادامه به چندین روش کاربردی برای محاسبه PnL می‌پردازیم.

نحوه محاسبه سود باز و بسته شدن پوزیشن در معاملات

برآورد سود و زیان بعد از باز و بسته شدن پوزشین‌های معاملی از جمله روش‌های رایج در محاسبه سود ترید در ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. به عنوان مثال: شما در قالب پوزیشن لانگ، 20 ارز دیجیتال DOT به ارزش 100 دلار باز می‌کنید. سپس این پوزیشن را به قیمت 200 دلار می‌بندید.

در این روش با کم کردن 100 از 200، می‌توانید سود باز و بسته شدن پوزیشن معاملاتی خود محاسبه کنید که در این مثال برابر با 100 دلار می‌شود.

روش محاسباتی LIFO

کلمه LIFO در واقع مخفف عبارت Last In First Out است. در این روش برای فروش ارز دیجیتال خود، باید خرید دوم را بر مبنای محاسبه هزینه اولیه قرار دهید. به عنوان مثال: شما 1 اتریوم با قیمت هزار دلار خریداری کرده‌اید. بعد از چندین روز 1 اتریوم دیگر با قیمت 700 دلار خریداری می‌کنید.

حال با گذشت چندین ماه تمایل به فروش 1 اتریوم با قیمت هزار و 200 دلار دارید. در این حالت شما باید 700 دلار را به عنوان مبنای محاسبه هزینه اولیه قرار دهید. یعنی سود حاصل از معامله شما برابر با 500 دلار است.

میانگین وزنی

در این روش برای برآورد هزینه اولیه خرید ارز دیجیتال، باید میانگین وزنی تمام ارزهای دیجیتال موجود در حساب کاربری خود را در نظر بگیرید. برای این کار باید قیمت هر بار خرید ارز دیجیتال را در تعداد واحد آن ضرب و سپس بر تعداد کل ارزهای دیجیتال تقسیم کنید. به این صورت می‌توانید میانگین وزنی به دست آمده را به عنوان هزینه اولیه خود در نظر بگیرید.

به عنوان مثال: شما 2 اتریوم با قیمت‌های هزار و 100 و 800 خریداری کرده‌اید. برای محاسبه هزینه اولیه ابتدا باید این دو را با هم جمع و سپس بر تعداد اتریوم (یعنی 2) تقسیم کنید. مبلغ به دست آمده برابر با 950 دلار است. اکنون با کم کردن 950 دلار از قیمت فروش (هزار و 200 دلار)، می‌توانید سود خود (250 دلار) را محاسبه کنید.

روش محاسباتی بسیار محبوب FIFO

کلمه FIFO مخفف عبارت First In First Out است. این روش محاسباتی به دلیل سادگی خود از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. در این روش ابتدا باید قیمت خرید هر واحد ارز دیجیتال را در تعداد آن ضرب و هزینه اولیه را به دست آورید. در مرحله بعدی باید قیمت و ارزش فعلی هر واحد ارز دیجیتال را در تعدادی که تمایل به فروش دارید، ضرب کرده و ارزش کنونی آن را به دست آورید.

اکنون با کم کردن دو عدد به دست آمده می‌توانید سود و زیان حاصل از معاملات خود را محاسبه کنید. به عنوان مثال: شما 1 اتریوم را با قیمت هزار و 400 دلار خریداری می کنید. پس از گذشت چند روز، 1 اتریوم دیگر را با قیمت هزار دلار تهیه می‌کنید. اکنون با گذشت چندین ماه تصمیم به فروش یک اتریوم می‌گیرید و آن را با قیمت هزار و 700 دلار می‌فروشید.

برای محاسبه سود خود در روش FIFO، شما باید هزینه اولیه یعنی قیمت هزار و 400 دلار را در نظر بگیرید. به این صورت سود شما برابر با 300 دلار می‌شود.

محاسبه سود سالا نه

هولدرهایی که تمایل به محاسبه سود در بازار ارز دیجیتال را دارند، می‌توانند از روش سود سالانه استفاده کنند. به عنوان مثال: ابتدا یک سال مالی برای خود در نظر بگیرید. برای این کار باید ارزش سرمایه خود در ابتدا و انتهای سال مالی را یادداشت و سپس از هم کمک کنید. به این صورت می‌توانید سود سالانه خود را بدون نیازی به بستن پوزیشن‌های معاملاتی محاسبه کنید.

نکته: پیش از فروش ارزهای دیجیتال، سود و زیان معاملات شما به صورت تحقق نیافته در نظر گرفته می‌شود.

محاسبه میزان سود با استفاده از نرم افزار

علاوه‌بر روش‌های محاسباتی دستی، امکان محاسبه سود معاملات با استفاده از نرم‌افزارهای ماشین حساب نیز فراهم شده است. با این ماشین حساب‌ها امکان برآورد سود معاملات به صورت خودکار فراهم شده است. از جمله سایت‌های معروف برای استفاده از ماشین حساب‌های سود معاملات ارزهای دیجیتال می‌توان به CryptoProfitCalculator و Coinsats اشاره داشت.

محاسبه سود و درآمد ترید در بازار فارکس

بازار فارکس مشابه با بازار ارز دیجیتال بسیار بزرگ و گسترده است. به همین دلیل در آن امکان معامله ارزهای مختلف فراهم شده است. برای آغاز فعالیت در این بازار ابتدا باید ثبت نام کنید. پس از آن امکان انجام معاملات مختلف و کسب سود در آن برای شما فراهم می‌شود. محاسبه سود در بازار فارکس برای سرمایه‌گذاران و تریدرها بسیار مهم و ضروری است.

برای محاسبه سود معاملات در این بازار می‌توانید از دو روش مختلف (درصد و پیپ) برای ارزیای ریسک‌ها و انتقالات مالی و بررسی عملکرد استراتژی معاملات خود استفاده کنید. این دو روش از نظر تاکید بر ریسک و بازده با یکدیگر تفاوت دارند. شما می‌توانید بر اساس استراتژی معاملاتی و سطح ریسک پذیری خود، یکی از این روش‌ها را به دیگری ترجیح دهید. در ادامه به بررسی روش‌های محاسباتی درصد و پیپ می‌پردازیم.

روش محاسباتی درصد برای برآورد سود در بازار فارکس

روش درصد در واقع نشان دهنده تغییرات نرخ ارز در یک دوره زمانی خاص است. به عنوان مثال: تغییر یک جفت ارز از 1.3000 به 1.3050، به معنای افزایش 0.38 درصدی قیمت این جفت ارزها است. فرمول محاسبه آن به شرح زیر است:

درصد تغییر = (نرخ فروش – نرخ خرید) / نرخ خرید * 100

روش محاسباتی پیپ برای برآورد سود در بازار فارکس

پیپ برای کوچکترین تغییر قابل توجه در نرخ ارز و محاسبه سود یا زیان در معاملات فارکس کاربردی و مفید است. یک پیپ در اکثر جفت‌های ارز برابر با 0.0001 است. به عنوان مثال: تغییر یک جفت ارز از 1.3000 به 1.3002، به معنای افزایش 2 پیپ قیمت این جفت ارز است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
استاپ لاس چیست و چه کاربردی در ترید دارد ؟

نکته: برای محاسبه سود فارکس با استفاده از روش پیپ، ابتدا باید از ارزش هر پیپ مطلع شوید. توجه داشته باشید که ارزش پیپ با توجه به حجم معامله «لات» و جفت ارزی که با آن معامله می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

فرمول محاسبه سود یا زیان در روش پیپ به شرح زیر است:

سود یا زیان = تعداد پیپ‌ها * ارزش هر پیپ

در حالت کلی، میزان درآمد ترید بستگی به نحوه عملکرد تریدرها دارد.

نکاتی برای افزایش درآمد از ترید

در حالت کلی، میزان درآمد ترید بستگی به نحوه عملکرد تریدرها دارد. ولی با توجه به نکات مختلفی امکان افزایش درآمد و کاهش ریسک‌های احتمالی وجود دارد. در ادامه به نکات مهم و اساسی برای افزایش درآمد ترید می‌پردازیم.

سرمایه گذاری با استفاده از پس اندازها

به هیچ عنوان با سرمایه اصلی زندگی خود مثل: خانه، ملک، ماشین و … وارد بازارهای مالی نشوید. فعالیت در بازارهای مالی مثل: بازار ارز دیجیتال و فارکس ریسک‌های زیادی دارد. به همین علت با یک تحلیل اشتباه و بی‌دقتی می‌توانید دارایی‌های اصلی خود را از دست بدهید. لذا برای سرمایه‌گذاری در این بازارها بهتر است از دارایی‌های بلااستفاده و پس اندازهای خود استفاده کنید.

بررسی روش های معاملاتی مختلف

بررسی و شناخت روش های مختلف معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال مثل: معاملات نوسانی و … می‌تواند به افزایش درآمد تریدرها کمک چشمگیری کند. البته به خاطر داشته باشید که تمامی روش‌های معاملاتی دارای چالش ها و ریسک‌های خاص خود هستند. لذا اگر شما اطلاعات خوبی در زمینه مدیریت ریسک داشته باشید، می‌توانید از چالش‌های این معاملات گذر کرده و سود بسیار خوبی کسب کنید.

نکته: شناخت معاملات خارج از عرف روزانه می‌تواند از تکنیک‌های موثر مفید در افزایش درآمد تریدرها محسوب شود.

کسب اطلاعات و دانش مورد نیاز در زمینه فعالیت در بازارهای مالی

بهره‌گیری از آموزش‌های رسمی، پیش از ورود به بازارهای مالی می‌تواند به موفقیت شما در این راه کمک چشمگیری بکند. بسیاری از معامله‌گران و تریدرهای موفق و حرفه‌ای در زمینه‌های امور مالی، مدیریت ریسک و اقتصاد اطلاعات و مهارت‌های فوق‌العاده‌ای دارند. به همین دلیل می‌توانند با تکیه بر دانش و اطلاعات خود، سود بیشتری کسب کنند.

به دلیل افزایش محبوبیت بازارهای مالی همچون بازار ارزهای دیجیتال و فارکس، دوره‌های آنلاین بسیار زیادی برای یادگیری و شروع معاملات روزانه برگزار می‌شود. در صورت تمایل به ورود این بازارهای مالی می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کرده و با یادگیری استراتژی‌های موثر و مفید، سود بالاتری از معاملات روزانه خود به دست آورید.

به هیچ عنوان زمان خود را برای مرور اخبار، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی هدر ندهید. بسیاری از این اخبار با هدف های خاصی منتشر می‌شوند و می‌توانند بر روی تصمیم‌های شما تاثیرات منفی بگذارد.

به روزرسانی دانش خود و دنبال کردن اخبار مربوطه

در بازار ارزهای دیجیتال، مفاهیم و اصطلاحات تخصصی خاصی وجود دارد که با یادگیری آن‌ها می‌توانید درک و تحلیل بهتری نسبت به اخبار و مقالات مربوطه داشته باشید. در واقع، یادگیری اصطلاحات پرکاربرد کریپتوکارنسی برای ورود به این بازار مالی الزامی و مهم است؛ زیرا معنی لغوی بعضی از کلمات، با مفهوم کاربردی آن در ارزهای دیجیتال کاملا متفاوت است.

فعالیت در بازارهای خارجی

بازارهای مالی خارجی به دلیل گستردگی آن‌ها در سراسر دنیا، از محبوبیت بسیار بالاتری برخوردار هستند. به همین دلیل برای راحتی تجار، این بازارها از دارایی‌های بسیار زیادی پشتیبانی می‌کنند. بازارهای مالی مثل: بازار ارزهای دیجیتال و فارکس به صورت 24 ساعته باز هستند که فرصت‌های معاملاتی مختلفی را برای تریدرها فراهم می‌کنند.

به این ترتیب، تریدرهای روزانه با فعالیت در بازارهای مختلفی جهانی می‌توانند به راحتی میزان درآمد خود را افزایش دهند.

تعریف سبد سرمایه

اگر تمایل به فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال دارید، بهتر است بر روی گروهی از رمزارزهای مختلف سرمایه‌گذاری کنید. از طرفی با حضور در بازارهای مالی موازی مانند: طلا، سکه و بورس می‌توانید میزان سرمایه خود را سریع‌تر افزایش دهید. همچنین توجه داشته باشید که تمامی این بازارها بر روی یکدیگر تاثیر دارند و فعالیت شما در آن‌ها می‌توانید به تحلیل‌های درست و حرفه از بازار کریپتوکارنسی کمک چشمگیری می‌کند.

دریافت کمک از افراد موفق و باتجربه

در ابتدای شروع فعالیت خود در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس باید از دانش و تجربیات افراد حرفه‌ای استفاده کنید. تشکیل دادن یک تیم از افراد باتجربه و موفق در زمینه ارزهای دیجیتال و کار گروهی با آن‌ها می‌توانند درصد موفقیت شما در معاملات را افزایش دهند. در فعالیت‌های گروهی افراد با بررسی و مشورت می‌توانند از گرفتن تصمیمات احساسی جلوگیری کنند.

از طرفی امکان بررسی یک موضوع از زوایای مختلف به مراتب ساده‌تر می‌شود. افراد طمع‌کار و ترسو با سطح آگاهی پایین برای تشکیل گروه مناسب نیستند؛ زیرا آن‌ها به دلیل نداشتن صلاحیت لازم، می‌توانند دارایی شما را در مدت زمان کوتاهی از بین ببرند.

سوالات متداول

آیا تریدری شغل خوب و پردرآمدی است؟

بله؛ تریدری در صورت داشتن اطلاعات و مهارت های لازم می تواند از شغل های پردرآمد و بسیار خوب باشد. ولی توجه داشته باشید که فعالیت در بازارهای مالی مثل: بازار ارز دیجیتال و فارکس دارای ریسک‌ها و خطرات بسیاری است. حتی افراد بسیار حرفه‌ای نیز بارها بنابردلایل مختلف با شکست روبه‌رو شده‌اند.

حداقل درآمد تریدرها چقدر است؟

حداقل میزان درآمد تریدرها بستگی به عوامل و فاکتورهای مختلفی دارد. ولی به طور معمول تریدرهای مبتدی یا در سطح متوسط بسته به سرمایه اولیه خود می‌توانند ماهانه بین هزار تا 3 هزار و 500 دلار درآمد کسب کنند.

آیا راه‌های آموزش کسب درآمد از ترید برای افراد مبتدی کاربردی و سودده است؟

بله؛ تمام افراد مبتدی پیش از ورود به بازارهای مالی و آغاز ترید باید از آموزش‌های مختلفی برای بهبود مهارت‌ها و افزایش سطح اطلاعات و دانش خود استفاده کنند. در غیر این صورت امکان شکست و ضررهای مالی سنگین افزایش می‌یابد.

درآمد تریدر مبتدی در ایران چقدر است؟ آیا بعد از یک سال می‌توان تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای شد؟

تریدرهای مبتدی که در شرکت‌ها استخدام شده اند می توانند با توجه به مهارت‌های خود بین 8 میلیون تا 12 میلیون و حتی بیشتر حقوق ثابت دریافت کنند. در کنار آن، درصدی از سود هر معامله نیز به این مبلغ اضافه می‌شود. لذا هر چقدر تعداد معاملات موفقیت آمیز بیشتر باشد، به همان نسبت درآمد این افراد افزایش پیدا می‌کند.

حرفه‌ای شدن در زمینه ترید نیز کاملا بستگی به عملکرد، بهبود مهارت‌ها، سطح دانش و تحلیل‌های شما دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

3.00 /5
تعداد شمارش آرا : 5

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد