تفاوت تتر ERC20 و TRC20 چیست ؟

تفاوت تتر ERC20 و TRC20 چیست ؟
مدیر وبسایت
تاریخ انتشار 2022-12-20

تتر ERC20 و TRC20 دو نمونه از رایج‌ترین و البته پرکاربردترین نوع تتر هستند که در بازارهای ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. به تتری که بر روی شبکه اتریوم قرار گرفته باشد اصطلاحاً ERC20 و به تتری که بر روی شبکه ترون قرار بگیرد اصطلاحاً TRC20 می‌گویند. تتر اتریوم و تتر ترونی شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند، اما در یک سری موارد با یکدیگر متفاوت هستند. شناخت بهتر این تترها به شما کمک می‌کند که انتقال تتر را راحت‌تر انجام دهید؛ اما سوال اینجاست که تفاوت تتر ERC20 و TRC20 چیست؟ کدام تتر نسبت به دیگری بهتر است؟ در این مقاله به مقایسه تتر ERC20 و TRC20 از جنبه‌های مختلف خواهیم پرداخت؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با صرافی اکس اونیکس همراه باشید.

تتر (Tether) چیست؟

تتر (Tether) چیست

تتر یکی از ارزهای دیجیتال محبوب و پرکاربرد در دنیای کریپتو کارنسی است که ارزش آن با یک دلار آمریکا برابری می‌کند. با توجه به ثابت بودن قیمت تتر اصطلاحاً آن را استیبل کوین می‌نامند. تتر با نماد USDT معامله می‌شود و هدف از ایجاد آن مقابله با نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، کمک به نقدینگی سریع، حفظ سرمایه در شرایط بحرانی بازار و بالا بردن ارزش دلار آمریکا بود. تتر در سال 2015 توسط شرکت Tether Limited راه‌اندازی شده است.

این ارز محبوب در طی این مدت کوتاه توانسته است خودش را به‌عنوان یک ارز قدرتمند معرفی کند. این ارز با مارکت کپ 65 میلیارد دلار در رتبه سوم کریپتو کارنسی قرار دارد و به 7.37 درصد از بازار کریپتو تسلط دارد. تتر دارای استانداردهای مختلفی است که هنگام معامله یا انتقال تتر مورد توجه قرار می‌گیرد. مهم‌ترین استانداردهای این توکن، تتر ERC20 و TRC20 هستند که در ادامه به‌طور مفصل آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تتر ERC20 چیست؟

تتر ERC20 یکی از استانداردهای محبوب ارز تتر است که بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است. اتریوم به‌عنوان دومین بلاک چین مطرح در دنیای کریپتو شناخته می‌شود. بلاک چین اتریوم انعطاف‌پذیری زیادی نسبت به بلاک چین بیت کوین دارد. به همین دلیل می‌توان ارزهای متنوعی را روی این بلاک چین اجرا کرد. توکن‌هایی که بر بستر اتریوم ساخته می‌شوند همگی دارای استاندارد ERC20 هستند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
برای انتقال اتریوم از چه شبکه‌ای استفاده کنیم؟

تتر با استاندارد ERC20 از امنیت بالایی برخوردار است و به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند دارایی‌های خود را با سرعت بالا و به‌صورت امن انتقال دهند. آدرس کیف پول‌های تتر ERC20 با 0 و x شروع می‌شود. دقت داشته باشید که به دلیل شلوغ بودن شبکه اتریوم، میزان کارمزدی که از کاربران دریافت می‌شود بالا خواهد بود. به عبارتی هر چقدر شبکه اتریوم شلوغ‌تر باشد، کارمزد دریافتی نیز بیشتر خواهد بود.

تتر ERC20 چیست

تتر ERC20 به‌عنوان پرطرفدارترین استاندارد توکن تتر شناخته می‌شود و از محبوبیت بالایی برخوردار است. از این تتر می‌توانید برای نقل و انتقال دارایی‌ها با مبالغ بالا استفاده کنید. دقت داشته باشید که به دلیل شلوغ بودن شبکه اتریوم، سرعت انتقال ارزها ممکن است بین 2 الی 10 دقیقه طول بکشد. از نکات قابل توجه درباره تتر با پایه اتریوم می‌توان به قابلیت تعویض‌پذیری آن اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید ERC20 را از یک آدرس به یک آدرس دیگر منتقل کنید.

تتر TRC20 چیست؟

تتر TRC20 یکی دیگر از استانداردهای توکن تتر به شمار می‌رود. تترهایی که بر بستر بلاک چین ترون قرار دارند با استاندارد TRC20 نامگذاری می‌شوند. ترون بلاک چینی محبوب و قدرتمند است که نسبت به اتریوم سرعت تراکنش بیشتری دارد و هزینه‌های انتقال کمتری دریافت می‌کند. ترون محبوبیت زیادی نزد کاربران کریپتو دارد چرا که کمک می‌کند بتوانید تراکنش‌های خود را در عرض چند ثانیه انجام دهید.

کیف پول‌های تتر TRC20 با T شروع می‌شود. میانگین کارمزد دریافتی توسط شبکه ترون 2 دلار است. این موضوع سبب می‌شود که بتوانید مبالغ خرد را به‌راحتی انجام دهید. توکن‌هایی که بر بستر ترون ساخته می‌شوند امنیت بالایی داشته و قابلیت مقیاس‌پذیری بالایی دارند. استاندارد TRC20 بر پایه اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه ترون است که از آن می‌توان برای مبادله، انتقال و اشتراک‌گذاری توکن استفاده کرد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش استخراج اتریوم

مهم ترین تفاوت تتر ERC20 و TRC20 چیست؟

تتر ERC20 و TRC20 دو نمونه از استانداردهای تتر هستند که از لحاظ ارزش تفاوتی با یکدیگر ندارند. این دو استاندارد ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی داشته و از چندین حیث با یکدیگر متفاوت‌اند. به ‌طور کلی مهم‌ترین تفاوت تتر ERC20 و TRC20 عبارت‌اند از:

  • تفاوت در شبکه: ERC20 متعلق به شبکه اتریوم و TRC20 برای شبکه ترون است.
  • تفاوت در سرعت تراکنش: یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های تتر ERC20 و TRC20 در سرعت تراکنش‌های آن‌ها است. تراکنش‌های شبکه ترون سریع است و به چند ثانیه زمان نیاز دارد؛ اما تراکنش‌هایی که در شبکه اتریوم انجام می‌شوند به دلیل شلوغی بلاک چین اتریوم ممکن است بین چند دقیقه یا ده‌ها دقیقه طول بکشد.
  • تفاوت در الگوریتم اجماع بلاک چین: شبکه بلاک چین اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند؛ اما شبکه ترون از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند.

تتر TRC20

 

  • تفاوت در آدرس کیف پول: کیف پول‌های اتریوم با آدرس 0 و X شروع می‌شوند ولی کیف پول‌های ترون با حرف T شروع می‌شوند.
  • تفاوت در پشتیبانی از کیف پول و صرافی: اتریوم یک شبکه بلاک چین قدرتمند و شناخته شده است. به همین دلیل اکثر صرافی‌ها و کیف پول‌ها از ارزهای با استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌کنند؛ اما شبکه ترون به اندازه اتریوم قدرتمند نیست و کیف پول‌های کمتری از توکن‌های با استاندارد TRC20 پشتیبانی می‌کنند.
  • تفاوت در هزینه تراکنش: یکی دیگر از تفاوت‌های اساسی تتر ERC20 و TRC20 مربوط به کارمزد یا هزینه تراکنش‌ها است. تراکنش‌های شبکه ترون کاملا مقرون به صرفه است و نیاز به هزینه یک الی 3 دلاری دارد. این در حالی است که هزینه تراکنش‌های اتریوم نزدیک 30 دلار بوده و برای تراکنش‌های با مبلغ کم مناسب نیست.
  • تفاوت در امنیت شبکه: شبکه اتریوم یکی از قدرتمندترین شبکه‌های بلاک چین است که از امنیت بالایی برخوردار است. ترون نیز یک شبکه قدرتمند است که امنیت بالایی دارد؛ اما در حالت کلی امنیت شبکه اتریوم نسبت به ترون بیشتر است.
  • تفاوت در نوع کاربرد: نوع کاربرد تتر ERC20 و TRC20 نیز همیشه مورد بحث بوده است. تتر اتریوم با توجه به ویژگی‌هایی که دارد برای نقل و انتقال مبالغ بالا کاربرد دارد؛ اما تتر ترونی با توجه به کارمزد کمتری که دارد، برای انجام تراکنش‌های با مبالغ پایین مناسب است.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آینده قیمت بیت کوین

تتر ERC20 یا TRC20؟ کدام یک بهتر است؟

مقایسه تتر ERC20 و TRC20 و شناخت ویژگی‌های هر یک از این استانداردهای تتر به انتخاب گزینه مناسب کمک می‌کند. تتر TRC20 از لحاظ هزینه تراکنش و سرعت تراکنش نسبت به تتر اتریومی کاملا برتری دارد. مهم‌ترین مزیت تتر ERC20 نیز محبوبیت شبکه اتریوم و پشتیبانی صرافی‌ها و کیف پول‌های مختلف از آن است. این موضوع سبب شده است که اکثر کاربران تتر اتریومی را برای انجام تراکنش‌های خود انتخاب کنند.

 تتر ERC20 و TRC20

در حالت کلی انتخاب بین تتر ERC20 و TRC20 به سلیقه افراد و شرایطی که در آن قرار دارند، بستگی دارد؛ اما به ‌طور کلی اگر نیاز به انجام تراکنش‌های با مبالغ پایین دارید بهتر است از تتر ترونی استفاده کنید. چون نیاز نیست هزینه بالایی برای انجام تراکنش پرداخت نمایید؛ اما اگر قرار است مبالغ بزرگی را انتقال دهید به دلیل امنیت بالای شبکه اتریوم، بهتر است تتر ERC20 را انتخاب کنید.

سخن پایانی

تتر یکی از ارزهای محبوب و شناخته شده کریپتو کارنسی است که با هدف افزایش ارزش دلار آمریکا و جلوگیری از نوسانات شدید در بازار کریپتو طراحی شده است. این ارز ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارد و از استانداردهای مختلف پشتیبانی می‌کند. از جمله مهم‌ترین استانداردهای تتر می‌توان به تتر ERC20 و TRC20 اشاره کرد. هر یک از این تترها مزایای خاص خود را دارند و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله از صرافی اکس اونیکس به مقایسه تتر ERC20 و TRC20 از دیدگاه‌های مختلف پرداختیم. حال که تفاوت تتر ERC20 و TRC20 را می‌دانید کار شما برای انتخاب شبکه مناسب برای انجام تراکنش‌ها راحت‌تر خواهد بود. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد