تتر چه نوع ارزی است؟ کاربرد تتر چیست؟

تتر چه نوع ارزی است؟ کاربرد تتر چیست؟

تتر چه نوع ارزی است؟ هرآنچه درباره تتر باید بدانید را در ادامه این مقاله از صرافی ارز دیجیتال ایرانی اکس اونیکس بخوانید.

تتر چه نوع ارزی است؟

نیاز اصلی قدم گذاشتن در مسیر ترید و خرید و فروش ارزهای دیجیتال، آشنایی با مفاهیم اولیه و شناخت ارزهای تاثیرگذار در بازار است. تتر به دلیل ویژگی‌ها و محبوبیتی که از زمان تولید تابه امروز در بین مردم بدست آورده، به یکی از ارزهای مهم دنیای دیجیتال تبدیل شده است. طوری‌که شناخت و آگاهی از ویژگی‌های آن برهمه معامله‌گران واجب است. تتر چه نوع ارزی است؟ برای دریافت پاسخ این سوال ادامه این مطلب را با دقت بخوانید.

استیبل کوین تتر (USDT) چیست؟

استیبل کوین‌ها (Stable Coin)، ارزهایی با پشتوانه کالا یا دارایی‌های دیگر هستند که ثبات قیمتی دارند و قیمت تمام شده این نوع از ارزهای دیجیتال وابسته به ارزش پشتوانه‌ای آن‌ها است. معمولا معامله‌گران از استیبل کوین‌ها برای جلوگیری از ضرر در نوسانات بازار استفاده می‌کنند که این خود یک مزیت در دنیای کریپتو بشمار می‌رود. تتر ارزی است با پشتوانه یک دلار آمریکا و این ویژگی باعث شده تا در گروه استیبل کوین‌ها قرار بگیرد.

تتر پس از عرضه در بازار با پشتوانه قدرتمندی که داشت توانست نظر افراد زیادی را برای حفظ دارایی و جلوگیری از نوسانات بازار به خود جلب کند؛ ازاین‌رو، به محبوبیت رسید. خالقین تتر مدعی هستند که به ازای هر یک USDT که در صرافی‌های دیجیتال معامله می‌شود، یک دلار کاغذی در صندوق‌های بانک مرکزی ذخیره شده است.

توکن تتر یعنی چه؟

بلاک چین بستری است که اطلاعات ارزهای دیجیتال برروی آن‌ها ذخیره می‌شوند و از این طریق می‌توان ارزهای دنیای کریپتو را معامله و نگهداری کرد. بازار دیجیتال بسیار گسترده است و ارزهای زیادی در این بازار معامله می‌شوند. برخی از این ارزها که در زمان تولید پشتوانه مالی خوبی دارند، بلاک چین اختصاصی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. اما ارزهای زیادی نیز وجود دارند که بلاک چین اختصاصی ندارند و برای نگهداری تراکنش‌های آن‌ها از بلاک چین ارزهای معتبر دیگر استفاده می‌شود. به ارزهایی که بلاک چین اختصاصی ندارند و از بستر و زیرساخت‌های ارزهای دیگر برای معامله و ذخیره شدن در کیف پول‌های مجازی استفاده می‌کنند، توکن می‌گویند.

تتر یک توکن است که از ابتدا تولید، بلاک چین اختصاصی نداشت و از بلاک چین ارزهای معتبر و متنوع، برای ذخیره تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. توکن بودن تتر موجب شده تا انواع تتر در بازار ظاهر شوند. تترها بر اساس بستر بلاک چینی که برای معاملات خود استفاده می‌کنند از یکدیگر تفکیک شده و هیکدام از آن‌ها ارزشی کمتر یا بیشتر از یک دلار آمریکا را ندارند.

انواع تتر

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، انواع تتر براساس پایگاه داده‌هایی که از آن استفاده می‌کند، پدید آمده است. تتر Omni، اولین تتری که در بازار عرضه شد و بلاک چین بیت کوین بود که میزبان معاملات تتر شد. با میزبانی بلاک چین‌های ارزهای دیگر با مزایا بیشتر نسبت به بلاک چین بیت کوین، تتر اٌمی تقریبا از معاملات بازار حذف شده است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
تتر چگونه تولید می‌شود؟

تتر اتریوم (ERC20) نیز دومین تتری بود که از آن در بازار رونمایی شد. حجم بالای معاملات کاربران در شبکه اتریوم و بالا بودن سرعت جایه‌جایی ارز از طریق این پایگاه داده موجب شد تا همه معامله‌گران تترهای خود را در قالب ERC20 خرید و فروش کنند. ترون که خود نیز قبلا از بلاک چین اتریوم برای معاملات خود استفاده می‌کرد، پس از آن‌که از یک بلاک چین اختصاصی بهره‌مند شد، برای رقابت با اتریوم به میدان آمد و تتر ترون نیز در بازار عرضه شد.

مزیت تتر ترون (TRC20) به نسبت تتر اتریوم، سرعت بالا انتقال تتر و کاهش کارمزد تراکنش‌های آن است. این دو مزیت موجب شده تا حجم تراکنش‌های تتر در بلاک چین ترون از بلاک چین اتریوم که امنیت بالاتری نسبت به آن دارد، پیشی بگیرد. تتر از طریق بلاک چین‌های بیت کوین، اتریوم، ترون، سولانا و پایگاه داده ۵۰ ارز دیگر، معامله می‌شود و انتخاب نوع شبکه تنها در سرعت انتقال، کارمزد تراکنش‌ها و امنیت تتر تاثیرگذار است و در قیمت تمام شده آن تاثیری ندارد.

تتر (Tether)، دلار است؟

این‌که معامله‌گران قصد دارند بدانند آیا تتر همان دلار است، بیشتر به این دلیل است که مطمئن شوند آیا ارز دیجیتال تتر امن است؟ متخصصان این حوزه و تولیدکنندگان تتر ادعا کرده‌اند که ارز فیات دلار پشتوانه تتر است و به ازای تمام تترهای در گردش موجود در دنیا یک دلار در بانک مرکزی آمریکا وجود دارد. برخی از منتقدان تتر نیز گفته‌اند تا زمانی‌که مدرک معتبری برای این ادعا ارائه نشود نمی‌توانند به Tether اعتماد کنند. از زمانی‌که معامله در دنیای کریپتو رونق یافت تا به امروز، درحالی‌که نوسانات بازار دیجیتال به وضوح دیده می‌شود، ارزهای رمزنگاری شده مسیر مشخصی را طی می‌کنند.

تنها افرادی می‌توانند سودهای کلان را از این بازار دریافت کنند که مسیر را بدانند و از روی نمودارهای هر ارز روند بازار را تشخیص دهند. استیبل کوین تتر برخلاف اغلب ارزهای دنیای کریپتو با نوسانات همراه نمی‌شود و با قیمتی کمتر یا بیشتر از یک دلار آمریکا معامله نشده است. گاهی دیده شده که تتر تنها چند سنت کمتر یا بیشتر از دلار آمریکا معامله می‌شود که دلایلی چون میزان عرضه و تقاضا و اخبار درباره منفی یا مثبت درباره تتر، باعث این پیشامد می‌شود. این اتفاق نادر در کوتاه مدت رخ می‌دهد و پس از گردش تتر و خرید و فروش آن، ثبات قیمتی به بازار برمی‌گردد.

ازاین‌رو، خرید تتر در بین افرادی که می‌خواهند با دنیای دیجیتال هم‌ مسیر شوند محبوب شده است و معامله‌گران نیز برای حفظ سرمایه خود از تتر استفاده می‌کنند. استفاده تتر از بلاک چین برای تراکنش‌های خود و داشتن تمام ویژگی‌های امنیتی دیگر رمز ارزهای معتبر نیز موجب شده است تا تتر مورد اعتماد همگان قرار بگیرد. شما از طریق بررسی وبسایت رسمی تتر (tether.to) نیز می‌توانید معاملات روزانه و حجم گردش تتر را در بازه‌های مختلف بررسی کنید. سرگذشت تتر تا به این لحظه (۱۶ مارس ۲۰۲۳)، شواهدی هستند که نشان می‌دهد تتر همان دلار است و ارز دیجیتال تتر امن است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
با تتر معامله کنیم یا ریال؟

آیا قیمت تتر همیشه ثابت است؟

تتر دقیقا با قیمت یک دلار آمریکا در بازار عرضه می‌شود اما گاهی دیده شده تعادل بازار بهم می‌ریزد و معاملات تتر با چند سنت اختلاف انجام می‌شود. دلایل زیر باعث می‌شود که اختلاف قیمتی بین تتر و دلار به‌وجود بیاید که قابل چشم‌پوشی است. زیرا بازه زمانی این اختلاف قیمتی در حد چند سنت، بسیار محدود بوده و با حجم معاملات تتر به سرعت ثبات به بازار برمی‌گردد. به همین دلیل می‌توان ادعا کرد که قیمت تتر همیشه ثابت و دقیقا برابر با یک دلار آمریکا است.

  • انتشار اخبار منفی درباره Tether باعث کاهش قیمت آن می‌شود.
  • با ارائه امتیاز تسهیلات به معامله‌گران نسبت به دلار کاغذی، تقاضا برای خرید بالا رفته و افزایش قیمت تتر اتفاق می‌افتد.
  • بالا رفتن تقاضا برای خرید Tether میزان نقدینگی آن را کاهش داده و باعث بالا رفتن قیمت آن در زمان معامله می‌شود.
  • زمانی‌که تقاضا برای خرید توکن تتر پایین می‌آید به طبع حجم زیادی از تتر در بازار راکد است و متقاضیان، تتر را با قیمت کمتری می‌توانند خریداری کنند.

از کجا تتر بخریم؟

خرید و فروش تتر و بطور کلی معاملات آن (تبدیل تتر به ارزهای دیگر) از طریق صرافی‌های دیجیتال انجام می‌شود. برای مبادله ارزهای رمزنگاری شده ابتدا نیاز است تا یکی از صرافی‌های معتبر را انتخاب کرده و در آن‌ ثبت‌نام کنید. ثبت‌نام و مراحل احراز هویت در صرافی‌های آنلاین غیرحضوری انجام می‌شود و تنها با یک گوشی همراه یا لپ تاپ متصل به اینترنت امکان‌پذیر است. ویژگی‌ مهمی که باید برای انتخاب صرافی آنلاین در نظر بگیرید؛ داشتن یک گروه حرفه‌ای با پشتیبانی ۲۴ ساعته است تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید با آن‌ها تماس بگیرید. خرید و فروش آنی و پشتیبانی کیف پول صرافی انتخاب شده از ارزهای مختلف دیجیتال نیز برای معامله انواع تتر اهمیت دارد.

تتر را باید کجا نگه داشت؟

نگهداری تتر مانند دیگر ارزهای رمزنگاری شده در کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری انجام می‌شود. تنها کافی است یکی از کیف پول‌های معتبر را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و پس از خرید تتر از صرافی آن را به کیف پول خود منتقل کنید. نکته مهمی که در هنگام انتقال تتر باید در نظر بگیرید، انتخاب کیف پولی است که تتر خریداری شده را پشتیبانی کند. کیف پول‌ها که مسئولیت نگهداری رمز ارزها را برعهده دارند نیز از بلاک چین‌های مختلف برای ذخیره اطلاعات ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

ازهمین‌رو، اگر کیف پول انتخابی از بلاک چین اتریوم پشتیبانی نکند و شما تتر اتریوم را به این کیف پول انتقال دهید، تترهای خریداری شده را از دست خواهید داد! تترهایی که از این طریق از دست می‌روند، قابل بازیابی نیستند و دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. پس حتما این نکته را در هنگام انتقال و خرید تتر در نظر بگیرید.

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌تواند از خطر از دست دادن تترها جلوگیری کند، انتخاب صرافی معتبر آنلاین و استفاده از کیف پول صرافی است. چنانچه صرافی که برای مبادله تتر انتخاب کرده‌اید، معتبر و مورد اطمینان باشد، برای نگهداری تتر دیگر نیاز به استفاده از کیف پول‌های مجازی نیست. شما می‌توانید پس از خرید تتر آن‌ها را در کیف پول صرافی نگهداری کرده و علاوه‌بر آن در هر زمان که بخواهید سرمایه خود را تبدیل کنید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
چشم انداز قیمت اتریوم در آینده

تتر را می توان به تومان تبدیل کرد؟

همانطور که دلار کاغذی را می‌توان به تومان تبدیل کرد، تتر نیز به تومان تبدیل می‌شود و دردسرهای تبدیل دلار آمریکا به تومان را ندارد! تبدیل تتر به تومان با استفاده از صرافی‌های دیجیتال معتبر ایرانی در هر ساعت از شبانه‌روز با گوشی همراه انجام می‌شود. در صورتی که قصد دارید تتر خود را به تومان تبدیل کنید، لازم است آن را از طریق صرافی دیجیتال در صف فروش قرار دهید و تنها چند دقیقه منتظر بمانید تا فروش تتر و انتقال آن به کیف پول خریدار، به سرعت انجام شود.

پس از آن‌که فروش انجام شد، به اندازه مبلغ توافق شده بین شما و خریدار، تومان به کیف پول صرافی شما واریز می‌شود. سپس با ثبت شماره شبا و کارت بانکی که متعلق به خودتان است، می‌توانید درخواست واریز وجه را ثبت کنید. همچنین علاوه‌بر تبدیل تتر به تومان، شما می‌توانید از طریق صرافی‌های دیجیتال، سرمایه تتری خود را به هر دیگر رمز ارزها نیز تبدیل کنید.

قیمت تتر در ایران چقدر است؟

برای خرید یک تتر لازم است تا شما یک دلار آمریکا پرداخت کنید، خرید و فروش تتر در ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما، قیمت تمام شده دلار آمریکا به ریال موضوعی است که برای افرادی که تازه می‌خواهند به دنیای ارز دیجیتال پا بگذارند، چالش برانگیز است. قیمت دلار در ایران با توجه به سیاست‌های ارزی دولت تعیین می‌شود و عدد ثابتی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت و دائما در نوسان است.

میزان عرضه و تقاضا تتر در بازار ایران نیز به نوسانات خرید تتر نسبت به ریال دامن می‌زند. بااین‌حال، گپ قیمتی به وجود آمده اندک بوده و پس از گذشت بازه زمانی کوتاهی معامله تتر و دلار با ریال، با ارزش یکسان انجام می‌شود. درهرصورت، در جامعه بین‌المللی تتر معادل یا یک دلار آمریکا است، پس خرید تتر انتخاب بهتری برای سرمایه‌گذاری نسبت به نگهداری ریال، به حساب می‌آید.

خرید تتر ارزان از اکس اونیکس؛ صرافی ارز دیجیتال ایرانی

پس از فرایند معاملات تتر و دیگر رمز ارزها در صرافی‌های دیجیتال دنیا، مبلغی به عنوان کارمزد معامله توسط صرافی کسر شده و الباقی سرمایه، به کیف پول کاربر واریز می‌‌شود. کارمزد معاملات در بازارهای تتری و تومانی متفاوت بوده و در صرافی‌های ایرانی نیز بین ۰/۱۵ درصد تا ۰/۴ درصد متغیر است. شاید با بررسی کارمزد صرافی‌های بین المللی فکر کنید که بهتر است در یکی از صرافی‌های دیجیتال خارجی حساب باز کنید، اما این نکته را در نظر داشته باشید که اکثر صرافی‌های خارجی از حساب کاربران ایرانی پشتیبانی نمی‌کنند و چنانچه متوجه این موضوع شوند که حسابی متعلق به یک کاربر ایرانی است، آن را مسدود کرده و انجام هرگونه معامله‌ای را از آن سلب می‌کنند.

با توجه به خطرات احتمالی که ممکن است برای سرمایه شما پیش بیاید، توصیه ما برای خرید و فروش تتر، استفاده از صرافی‌های دیجیتال ایرانی است. اکس اونیکس، یکی از صرافی‌های تبدیل ایرانی است که با کمترین کارمزد می‌توانید معاملات تتری و تومانی را در آن انجام دهید و با خیال راحت سرمایه خود را در کیف پول این صرافی نگهداری کنید.


دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد