بررسی ارتباط بین ارزش سهام و قیمت بیت کوین

بررسی ارتباط بین ارزش سهام و قیمت بیت کوین
علی ذوالقدر
تاریخ انتشار 2022-06-29

کاهش همبستگی بیت قیمت بیت کوین و ارزش سهام شرکت های بزرگ فناوری باعث تعجب فعالین در بازار شده است. امروز بیشتر پیرامون این مسئله صحبت می کنیم.

طبق گزارش جدید کایکو، همبستگی بین بیت کوین (BTC) و بازار بوس نزدک 100 در این ماه پ(س از رسیدن به رکورد 0.8 در ماه گذشته) کاهش یافت.

در حالی که نزدک هفته را با افزایش بیش از 7 درصد پایان داد، بیت کوین همچنان در محدوده 21000 دلار معامله می شود. همچنان به مانند گذشته نیز قیمت بیت کوین ارتباط چندانی با نوسانات قیمت طلا ندارد. امروز تلاش می کنیم بیشتر این مسئله صحبت نماییم.

ارتباط بین ارزش سهام و قیمت بیت کوین

همبستگی بین بیت کوین و دارایی فلزات گرانبها در حال حاضر بیش از 50 درصد است. اما همبستگی آن با دلار آمریکا در طول سال بین 0 و منفی 0.6 متناوب بوده است.

بیت کوین و نزدک 100 مدتی است که به دلیل افزایش علاقه سرمایه گذاران نهادی به ارزهای دیجیتال، عملکرد تقریبا مشابهی داشتند. اما اکنون به نظر می رسد افزایش اخیر نرخ بهره و ترس از رکود بیش از سهام فناوری بر بیت کوین تأثیر گذاشته است.

بر اساس گزارش گفته شده، حجم معاملات اتریوم (ETH) و بیت کوین از ابتدای سال پس از رسیدن به اوج در ماه می 2021، کاهش یافته است.  نوسانات نیز در سپتامبر 2021 شروع به کاهش کرد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
تتر یا اتریوم؟ کدامیک را بخریم؟

اما حجم معاملات و قیمت هفتگی از آن زمان تاکنون نسبتاً ثابت و در همان سطوح بوده است.

این گزارش نشان می دهد که تلاش حساب شده ای از سوی سرمایه گذاران برای کاهش ریسک موقعیت خود صورت گرفته است. بنابراین، این کاهش به دلیل فروش آتی بازار نیست.

علاوه بر این، نرخ های تامین مالی در بازارهای مشتقات بیت کوین نشان می دهد که بازار آتی مسئول این فروش نیست. نرخ های تامین مالی در معاملات آتی دائمی BTC با وجود کاهش شدید قیمت، روند ثابتی را حفظ کرده است.

نرخ های تامین مالی در حال حاضر 0.005٪ بالاتر از خنثی است. اگر بازار آتی مسئول فروش بود، مشابه شکست ترا در ماه گذشته منفی اتفاق می افتاد.

نظر شما درباره کاهش همبستگی بیت قیمت بیت کوین و ارزش سهام شرکت های بزرگ فناوری چیست؟

گزارش چند ماه پیش بلومبرگ مبنی بر ارتباط و همبستگی بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال بسیار جنجالی شد. بسیاری آن گزارش را دلیلی بر مستقل نبودن حوزه ارزهای دیجیتال (از نهادهای مالی سنتی) به حساب آوردند.

با اینحال اکنون همانطور که توضیح دادیم به نظر می رسد که این ارتباط و همبستگی میان قیمت بیت کوین و بازار سهام کاهش پیدا کرده است.

نظر شما درباره این کاهش همبستگی چیست؟ آیا این مسئله را باید نشانه ای از استقلال عملکرد ارز دیجیتال برتر بدانیم و یا متغیرهای دیگری سبب این مسئله شدند.

اگر می خواهید به خرید بیت کوین بپردازید، صرافی اکس اونیکس بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد