خرید طلا بهتر است یا بیت کوین؟

خرید طلا بهتر است یا بیت کوین؟
مدیر وبسایت
تاریخ انتشار 2022-12-19

از زمان‌های قدیم طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای جلوگیری از تورم شناخته می‌شود. طلا تاریخچه طولانی مدتی دارد و از همان ابتدا به دلیل ویژگی‌های خود مورد توجه مردم قرار گرفته است. در این بین، بیت کوین که تقریبا یک دهه از پیدایش آن می‌گذرد به طلای دیجیتال شهرت پیدا کرده است. بیت کوین در طی این چند سال رشد خیره کننده‌ای را تجربه کرده است و این موضوع باعث استقبال مردم از آن شده است. حال این سوال پیش می‌آید که خرید طلا بهتر است یا بیت کوین؟ انتخاب طلا یا بیت کوین برای سرمایه‌گذاری یک انتخاب سخت برای سرمایه‌گذاران است. در این مقاله به‌طور کامل به مقایسه خرید طلا یا بیت کوین می‌پردازیم. پس اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید و هنوز مردد هستید که روی کدام یک از این‌ها سرمایه‌گذاری کنید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با صرافی اکس اونیکس همراه باشید.

مقایسه خرید طلا یا بیت کوین

مقایسه خرید طلا یا بیت کوین

طلا و بیت کوین دو نمونه از دارایی‌های منحصر‌به‌فرد در جهان هستند که مدام با یکدیگر مقایسه می‌شوند. هر یک از این موارد ویژگی‌های خاص خود را داشته و با هم تفاوت بسیار زیادی دارند. برای این که بدانیم خرید طلا بهتر است یا بیت کوین، باید این دو را از جهات مختلف بررسی کنیم؛ بنابراین در این بخش می‌خواهیم طلا و بیت کوین را با توجه به معیارهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم:

1- ارزش مادی

اولین موضوعی که در رابطه با مقایسه خرید طلا یا بیت کوین به آن می‌پردازیم، ارزش مادی این دو است. همانطور که می‌دانید طلا و بیت کوین نسبت به سایر دارایی‌های از ارزش بالاتری برخوردارند. طلا از همان ابتدای پیدایش خود ارزش بالایی داشته است و هنوز هم که هنوز است ارزش بسیار زیادی دارد و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما بیت کوین که عمر چندان زیادی ندارد با رشد چشمگیر خود مردم دنیا را شگفت‌زده کرده است.

مقایسه بیت کوین و طلا از زمانی تشدید پیدا کرد که یک بیت کوین با قیمت بالاتری نسبت به یک اونس معامله شود. این اتفاق در سال 2017 رخ داد و با توجه به بازدهی فوق‌العاده‌ای که برای هولدرهای بیت کوین رقم زد به‌عنوان یک دارایی با ارزش مادی بالا شناخته شد. قیمت بیت کوین برخلاف طلا، فراز و نشیب‌های زیادی دارد. این موضوع سبب می‌شود که از بیت کوین لحاظ ارزش مادی نسبت به طلا سرتر باشد. چرا که معامله‌گران می‌توانند هم از بالا رفتن قیمت بیت کوین و هم کاهش قیمت آن سود کنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
دامیننس تتر و اهمیت آن در بازار ارز دیجیتال چیست؟

نکته: این عوامل دست به دست هم داد تا سرمایه‌گذاران بیت کوین را به عنوان یک جایگزین ایده‌آل به جای طلا انتخاب کنند. صحت این موضوع را می‌توان از افزایش ارز بازار بیت کوین بررسی کرد. هم‌اکنون بیت کوین علی‌رغم روند نزولی خود با مارکت کپ 423 میلیارد دلار در بالاترین سطح معاملاتی قرار دارد.

2- نقدینگی

برای پی بردن به این قضیه که آیا طلا بهتر است یا بیت کوین، همیشه بحث نقدینگی نیز مطرح بوده است. بیت کوین یک دارایی دیجیتال است که درصد نقد شوندگی بالایی دارد؛ یعنی در هر لحظه از شبانه‌روز که بخواهید، می‌توانید این ارز را خریداری کرده یا آن را نقد کنید؛ اما در رابطه با طلا این گونه نیست. چون برای نقد کردن طلا نیاز به هزینه‌های جانبی از جمله هزینه جا به جایی و تأمین امنیت آن وجود دارد. پس با این حساب می‌توان گفت که اگر به دنبال سرمایه‌گذاری روی یک دارایی با نقدینگی بالا هستید، بیت کوین گزینه بهتری خواهد بود.

مقایسه خرید طلا یا بیت کوین

3- نوسانات بازار

بیت کوین که به‌عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود نوسان بسیار زیادی دارد. قیمت بیت کوین در طی چند سال اخیر فراز و نشیب‌های بزرگی را تجربه کرده است. البته بیت کوین همیشه در دراز مدت سودآور است؛ اما نوسانات شدید آن سبب می‌شود که دارندگان بیت کوین استرسی زیادی را تجربه کنند؛ اما بازار طلا به این صورت نیست و قیمت آن تحت نوسان شدید قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل می‌توان از طلا به‌عنوان یک گزینه امن‌ و با ریسک کمتر برای سرمایه‌گذاری یاد کرد.

4- کاربرد

برای مقایسه خرید طلا یا بیت کوین، این بار سراغ بررسی کاربرد هر یک از دارایی‌ها می‌رویم. این که طلا بهتر است یا بیت کوین، نیاز به بررسی دقیق و عمیق‌تر کاربردهای آن‌ها دارد. اصولا تنها با هدف کسب سود و جلوگیری از کاهش دارایی‌ها هنگام تورم خریداری می‌شود. چرا که نسبت به پول‌های کاغذی رشد بیشتری دارد و در دراز مدت سودآور خواهد بود.

اما بیت کوین این گونه نیست و کاربردهای بسیار زیادی دارد. بیت کوین به دلیل قابلیت نقد شوندگی بالایی که دارد به منظور سرمایه‌گذاری و کسب سود، نقل و انتقال پول و پرداخت هزینه کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این شرایط اگر بخواهیم واقع بینانه به قضیه طلا یا بیت کوین نگاه کنیم، بیت کوین یک سر و گردن از طلا بالاتر خواهد بود. پس می‌توان گفت که بیت کوین از ارزش بالایی برخوردار است.

5- مقایسه از لحاظ نظارت

طلا یک دارایی عمومی است که تحت نظارت و کنترل کامل دولت قرار دارد. دولت‌ها به‌طور مستقیم بر روی میزان استخراج و قیمت گذاری طلا نظارت می‌کنند؛ اما بیت کوین به‌صورت متمرکز کار می‌کند و هیچ دولت یا ارگانی به آن نظارت نمی‌کند. این موضوع سبب شده است که میزان تقاضا برای خرید بیت کوین روز به روز افزایش یابد. چون همه افراد می‌توانند بدون هیچ‌گونه دردسر یا محدودیتی این ارز را خریداری کنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
تتر یا ترون؟ تتر بخریم یا ترون؟

6- میزان تقاضا

بیت کوین و طلا هر دو جزو دارایی‌هایی هستند که منابع محدودی دارند. این موضوع در کنار محبوبیت بالا و سودآوری که سرمایه‌گذاری روی این دارایی‌ها دارد سبب شده است که میزان تقاضا برای خرید طلا یا بیت کوین افزایش یابد. بیت کوین در ابتدای پیدایش خود مورد انتقاد اکثر سرمایه‌گذاران قرار گرفت اما با گذشت زمان مورد پذیرش عموم مردم جهان قرار گرفته است و کشورها، فروشگاه‌ها و شرکت‌های معتبری از آن حمایت می‌کنند. این موضوع به قانونی شدن بیت کوین و افزایش تقاضا برای خرید آن کمک می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت طلا و بیت کوین از لحاظ میزان تقاضا، رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

بیت کوین و طلا

7- محدودیت منابع

طلا و بیت کوین به دلیل منابع محدودی که دارند، از ارزش بالایی برخوردارند. محدود بودن منابع این دارایی‌ها سبب شده است که ارزش آن‌ها افزایش یافته و با گذشت زمان قیمت آن‌ها بیشتر شود. در حال حاضر هیچ آمار دقیقی از میزان طلای باقی مانده در کره زمین وجود ندارد؛ اما بیت کوین یک دارایی با محدودیت 21 میلیون توکن است. طبق پیش بینی‌ها انتظار می‌رود که ذخیره بیت کوین تا سال 2140 به پایان برسد.

8- دسترسی به دارایی

در انتخاب بین طلا یا بیت کوین، این بار محدودیت دسترسی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. طلا یک دارایی کاملا قانونی است که همه می‌توانند آن را خریداری کنند؛ اما هر چقدر میزان دارایی طلای شما افزایش پیدا کند باید به دولت مالیات پرداخت کنید؛ اما بیت کوین این گونه نیست و همه افراد بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به اندازه دلخواه خود بیت کوین خریداری کنند.

9- نگهداری

طلا یک دارایی فیزیکی است و نگهداری آن نیاز به هزینه بالایی دارد. در واقع برای ذخیره و نگهداری طلا باید یک محل امن و بزرگ داشته باشید. به‌ عبارتی برای نگهداری طلا یا باید از بانک کمک بگیرید و هزینه زیادی برای آن پرداخت کنید. یا یک محل امن برای این کار پیدا کنید؛ اما نگهداری از بیت کوین نیاز به هیچ یک از این موارد ندارد. چرا که شما می‌توانید با استفاده از یک کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری از دارایی‌های خود محافظت کنید. در حالت کلی نگهداری از طلا نسبت به بیت کوین سخت‌تر است و استرس زیادی به همراه دارد. البته نگهداری از بیت کوین نیز سختی‌های خاص خود را دارد. ولی با رعایت نکات ایمنی می‌توانید این دارایی با ارزش را از شر هکرها و افراد سودجو در امان نگه دارید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
معرفی ارزهایی که به بیت کوین وابسته نیستند

بررسی مهم ترین ویژگی های طلا و بیت کوین

بررسی مهم ترین ویژگی های طلا و بیت کوین

شناخت ویژگی‌های مهم طلا و بیت کوین یکی از عواملی است که برای پاسخگویی بهتر به موضوع سرمایه‌گذاری روی طلا یا بیت کوین تأثیر می‌گذارد. طلا و بیت کوین به‌عنوان یکی از دارایی‌های با ارزش شناخته می‌شوند که ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی دارند؛ بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که طلا بهتر است یا بیت کوین، باید ویژگی هر یک از این دارایی‌ها را به‌طور کامل بشناسید.

مهم ترین ویژگی ها و مزایای طلا

برای پاسخ به سوال انتخاب طلا یا بیت کوین، ابتدا می‌خواهیم ویژگی‌های طلا را مورد بررسی قرار دهیم. این دارایی با ارزش یک سری ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌فرد نسبت به بیت کوین دارد. شناخت این ویژگی‌ها در فهمیدن این موضع که طلا بهتر است یا بیت کوین، تأثیر زیادی دارد.

 • طلا یک دارایی قانونی است.
 • طلا تاریخچه و قدمت طولانی دارد.
 • نوسان کمتری نسبت به بیت کوین دارد.
 • دولت‌ها و بانک‌های مختلف از این دارایی حمایت می‌کنند.

مهم ترین ویژگی های بیت کوین

در قدم دوم می‌خواهیم مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای بیت کوین نسبت به طلا را بررسی کنیم. شناخت مزایای بیت کوین به شما کمک می‌کند که در مورد خرید طلا یا بیت کوین راحت‌تر تصمیم بگیرید. به‌طور کلی مهم‌ترین مزایای بیت کوین نسبت به طلا عبارت‌اند از:

 • بیت کوین قدرت نقد شوندگی بالایی دارد.
 • پتانسیل رشد بالایی نسبت به طلا دارد.
 • می‌توان از بیت کوین برای موارد مختلف از جمله نقل و انتقال پول و پرداخت هزینه کالا استفاده کرد.
 • نگهداری از بیت کوین راحت‌تر است.
 • به‌راحتی و با سرعت بالا منتقل می‌شود.
 • توسط هیچ ارگانی نظارت نمی‌شود و به حفظ حریم خصوصی خریداران کمک می‌کند.

مهم ترین ویژگی های بیت کوین

سخن پایانی

طلا و بیت کوین دو نمونه از دارایی‌های با ارزش موجود در بازار هستند که طرفداران بسیار زیادی دارند. هر یک از این دارایی‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را داشته و برای خرید گزینه مناسبی هستند. در این مقاله به مقایسه خرید طلا یا بیت کوین از جنبه‌های مختلف پرداختیم. بررسی این معیارها به شما کمک می‌کند که بتوانید بهتر و هوشمندانه‌تر تصمیم بگیرید؛ اما در حالت کلی اگر می‌خواهید دارایی داشته باشید که نقدینگی بالایی داشته باشد و در کنار حفظ حریم خصوصی شما در بلند مدت سوددهی خوبی داشته باشد، بیت کوین گزینه مناسبی است؛ اما اگر می‌خواهید روی یک دارایی با پشتوانه قوی که کمک حال شما در زمان تورم باشد، بهتر است سرمایه‌گذاری روی طلا را انتخاب کنید. به نظر شما طلا بهتر است یا بیت کوین؟ چه دلیلی برای انتخاب خود دارید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را در رابطه با بهتر بودن طلا یا بیت کوین با ما و سایر دوشتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد