کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟ دانلود کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟ دانلود کیف پول ارز دیجیتال

امروزه با توسعه ارتباطات مجازی و نیاز به انجام مبادلات تجاری از طریق سیستم های رایانه ای، استفاده از ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها رواج بسیاری یافته و در نتیجه، خرید، فروش و نگهداری امن از این ارزها دارای اهمیت فراوانی شده است.

همانطور که برای نگهداری اسکناس‌های کاغذی به کیف پول نیاز داریم، برای ذخیره ارزهای دیجیتال هم باید کیف پول مخصوصی داشته باشیم که برای انتقال و برداشت ارزهایمان از آن استفاده کنیم.

اما کیف پول ارز دیجیتال چیست برای ساخت کیف پول دیجیتال چه کارهایی باید انجام دهیم؟ در ادامه این مقاله به شکل کامل به توضیح کیف پول ارز دیجیتال می‌پردازیم، روش ساخت کیف پول مجازی را توضیح می‌دهیم و انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

کیف پول ارز دیجیتال یا Wallet عملکردی شبیه حساب بانکی را دارد که برای نگهداری پول هایمان از آن استفاده می کنیم. از آن جایی که ارز رمزها جنبه فیزیکی نداشته و ماهیتی مجازی دارند.

این کیف پول ها نیز نرم افزاری یا دیجیتال بوده و ارزهای مجازی را بصورت غیر فیزیکی در خود نگه می دارند.

داشتن کیف پول دیجیتال این اجازه را به کاربر می دهد تا رمز ارزها را بخرد، بفروشد، جابجا کند، آدرس ارزها را تولید و شناسایی نماید، رمز ارزهای ارسالی را دریافت کرده و گزارش این فعالیت ها را در سبد ارزی خود داشته باشد.

کیف پول بر روی گوشی موبایل و سیستم‌های دیگر نصب می‌شود.

کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال چیست

ویژگی‌ها و امکانات کیف پول دیجیتال معتبر

ساخت کیف پول ارز دیجیتال علاوه بر اینکه امکان فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند، مزایای دیگری نیز دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • با استفاده از این برنامه، به راحتی امکان تبدیل پول (ارزهای فیات) به ارزهای دیجیتال (و برعکس) فراهم می‌شود.
 • پس از انجام معاملات، برنامه به شکل خودکار بسته می‌شود تا امکان انجام هیچ‌گونه معامله جعلی وجود نداشته باشد.
 • تمام معاملات در کیف پول ذخیره می‌شود و در هر زمان دیگر قابل دسترسی هستند.
 • امکان دریافت کد QR برای پرداخت‌های سریع و امن وجود دارد.
 • ارائه قیمت ارزهای دیجیتال مختلف به صورت لحظه‌ای است.
 • تابع مقررات هیچ دولت خاصی نیست.
 • مواقعی که پرداخت‌های تکراری انجام می‌شود، برای جلوگیری از تقلب هشدار می‌دهد.
 • امنیت و گذرواژه‌های امنیتی سطح بالا دارد.
 • به دلیل عدم وجود واسطه، نرخ مناسب و کم برای انجام معادلات دارد.

نحوه عملکرد کیف پول ارز دیجیتال

نحوه عملکرد کیف پول های دیجیتال به این شکل است که با انتقال یک ارز از یک کیف پول به کیف پول دیگر، مالکیت این ارزها به مالک کیف پول دوم تغییر داده می‌شود.

معاملاتی که از طریق کیف پول های دیجیتال انجام می‌شوند، در شبکه بلاکچین ذخیره می‌شوند. این برنامه‌ها از دو نوع پسوردهای خصوصی و عمومی برای انجام فعالیت‌ها استفاده می‌کنند.

کیف پول ارزهای دیجیتال
نحوه عملکرد کیف پول ارز دیجیتال

برای باز کردن قفل وجه و به کار بردن این وجه برای معامله، باید رمزهای خصوصی که در کیف پول وارد شده‌اند با رمز عمومی ارز مورد معامله مطابقت داشته باشد.

کلید عمومی کیف پول برای دریافت وجه به کار برده می‌شود و کلید خصوصی برای امضای معامله و همچنین اثبات مالکیت رمز عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه در مورد کلیدهای عمومی و خصوصی بیشتر توضیح می‌دهیم.

کلید خصوصی در ساخت کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

کلید خصوصی در ساخت کیف پول ارز دیجیتال در واقع مانند رمز اول کارت‌های بانکی است که هر فرد به شکل اختصاصی آن را دارد و بقیه افراد در صورتی که آن را داشته باشند، می‌توانند از موجودی مالک کارت استفاده نمایند.

کلید خصوصی کیف پول نیز به این شکل عمل می‌کند و هر فرد باید با استفاده از این کلید وارد کیف پول خود شود.

کلید عمومی در ساخت کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

کلید عمومی در ساخت کیف پول ارز دیجیتال به شکل رابطه ریاضی با آدرس کیف پول شما در ارتباط است. این رابطه ریاضی که اصطلاحا «هش» نامیده می‌شود.

توالی حروف و اعداد وارد شده را در یک خروجی پیاده می‌کند و به این ترتیب امکان هک شدن کیف پول شما را از بین می‌برد. ارتباطی که بین کلید خصوصی و عمومی برقرار می‌شود، توسط سیستم تشخیص رمز شناسایی شده و مالکیت کیف پول تایید می‌شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
کیف پول ترون لینک و آشنایی با خصوصیات tronlink wallet
ساخت کیف پول ارز دیجیتال
کلید خصوصی و عمومی در ساخت کیف پول ارز دیجیتال

کلید عمومی (Public Key) نقش شماره حساب را دارد که هنگام انجام تراکنش می توان آن در اختیار دیگران گذاشت. لازم به ذکر است که برای ساخت کیف پول دیجیتال و استفاده از آن نیازی به دانستن الگوریتم‌ها و فناوری‌های به کار رفته نیست.

به سادگی می‌توانید تراکنش‌های خود را انجام دهید. در ادامه با انواع و نحوه ساخت کیف پول ارز دیجیتال آشنا می‌شویم.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول دیجیتال را می توان بر اساس نوع کاربرد یا شکل ساختاری در دسته بندی های زیر قرار داد:

 • کیف پول نرم افزاری یا گرم: این نوع کیف یک نرم افزار است که وظیفه نگهداری اطلاعات مربوط به رمز ارزهای یک فرد را بر عهده دارد (به علت وابستگی به اینترنت، گرم یا Hot نیز نامیده می شود). امروزه با توجه به نحوه استفاده از کیف پول و تنوع دستگاه های متصل شونده به اینترنت، نوع نرم افزاری را می توان به مدل دسکتاپ، موبایل و آنلاین تقسیم نمود:
  • نوع دسکتاپ: همانطور که از نام آن پیداست، برای استفاده از این کیف پول باید برنامه نرم افزاری آن را دانلود و بر روی رایانه خود نصب نمائید. امکان بکار بردن آن فقط برای سیستم رایانه ایِ دانلود کننده وجود دارد (البته باید به مخاطراتی همچون ویروسی شدن یا هک آن رایانه هم فکر کرد). از میان کیف پول های معروف دسکتاپ می توان به اکسودوس (Exodus)، الکتروم (Electrum)، کوینومی (Coinomi) و … اشاره کرد. برخی از این کیف پول ها دارای نسخه موبایلی نیز هستند.
  • نوع موبایلی: این مدل شبیه نوع دسکتاپی است با این تفاوت که حجم نرم افزار کمتر و فقط روی گوشی همراه قابل اجراء و دسترسی است. اما قابلیت حمل گوشی امکان استفاده از آن را در هر مکانی برای دارنده فراهم می آورد. از میان کیف پول های مطرح موبایلی به نام هایی همچون اِج (Edge)، بِرد والت (Bread Wallet)، مایسلیوم (Mycelium)، تراست والت (Trust Wallet)، بلووالت (Bluewallet)، بیت کوین والت (Bitcoin Wallet) و غیره می توان اشاره داشت. امروزه اغلبِ این کیف پول ها در نسخه اندروید و آیفون به بازار عرضه شده‌اند.
  • نوع آنلاین یا تحت وب: در این مدل، نرم افزار بر روی شبکه­‌ی بر خط (فضای ابری) وجود داشته و از هر دستگاه یا وسیله‌ای که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، امکان دسترسی دارد. باید توجه کرد که سهولت دسترسی در این نوع کیف پول، همراه با احتمال به سرقت رفتن اطلاعات موجود در شبکه است (چرا که اطلاعات فرد در یک محل دیگر ذخیره شده)؛ البته سایت­های ارائه دهنده این نوع از کیفِ ارزِ دیجیتال امنیت بسیار بالایی دارند. کیف پول بلاک چین جزء معروف ترین مدل آنلاین کیف های ارز دیجیتال محسوب می­شود. باید توجه داشت که کیف پول بلاک چین با فناوری بلاک چین متفاوت است (صرفا تشابه اسمی دارند).
کیف پول سخت افزاری ارزهای دیجیتال
کیف پول کوینومی، کیف پول آنلاین و نرم افزاری ارز دیجیتال
 • کیف پول سخت افزاری یا سرد: در این نوع از کیف های پول، اطلاعات رمز ارزها بر روی یک سخت افزار فلش مانند ذخیره شده و امکان دسترسی به آن فقط تا زمان اتصال آن فلش به رایانه وجود دارد. در حقیقت بعد از دریافت سوابق و گزارشات آنلاین، اطلاعات به صورت آفلاین در این سخت افزار ذخیره می شوند؛ به همین دلیل از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. از شناخته شده ترین انواع کیف پول سخت افزاری می توان نام هایی همچون لِجر (Ledger) یا تِرزور (Trezor) اشاره کرد.
 • کیف پول کاغذی: این نوع از کیف پول در سالهای اولیه رواج رمز ارزها بیشتر متداول بودند اما بدلیل کاربرد راحت تر سایر روش ها، امروزه طرفداران کمتری دارند. البته از جمله کیف های پول بسیار امن به حساب می آیند. این نوع کیف پول حاوی یک کاغذ چاپ شده از کلیدها (خصوصی و عمومی) و کدهای QR است که جهت تسهیل در انتقال رمز ارزها بکار می رود. باید در نظر داشت که علیرغم امنیت بالا، در صورت از بین رفتن نسخه کاغذی، صاحب کیف پول با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد (این نوع کیف پول را هم سرد می دانند).

آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال

حال که با اهمیت ساخت کیف پول دیجیتال آشنا شدیم، در ادامه در مورد آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال توضیح می‌دهیم. کیف‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری و انتقال ارزهای خود استفاده کنید.

بهتر است از کیف‌هایی که معتبر هستند و امتحان خود را پس داده‌اند استفاده نمایید که در ادامه چند مورد از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. در این بخش با نحوه ساخت کیف پول دیجیتال آشنا می‌شویم.

آموزش کیف پول ارزهای دیجیتال
آموزش ساخت و دانلود کیف پول ارز دیجیتال

دانلود کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال را با توجه به حساسیت موضوع، باید از منابع معتبر مثل Google Play یا App Store دانلود نمایید. سایت اصلی ارائه دهنده هر یک از کیف پول‌ها هم منابع معتبری برای نصب برنامه هستند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
چگونه دوج کوین را به کیف پول انتقال دهیم؟

بعد از اینکه برنامه را دانلود و نصب کردید، سه گزینه اصلی را مشاهده می‌نمایید که مربوط به ارسال رمز ارز به آدرس دلخواه، نمایش آدرس کیف شما و دریافت موجودی به کار می‌روند.

معمولا روش استفاده از کیف پول‌های مختلف مشابه است و تفاوت آن‌ها مربوط به جزئیات و طراحی برنامه خواهد بود. به عنوان مثال در بعضی از کیف‌ها تمام ارزها به شکل از پیش تعیین شده نمایش داده می‌شوند.

اما در بعضی دیگر باید ارزهای دلخواه خود را برای نمایش به منو اضافه نمایید. در ادامه کیف پول‌های مهم و معروف را معرفی می‌کنیم و نحوه استفاده از هرکدام را شرح می‌دهیم.

آموزش ساخت کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

تراست ولت یکی از مطمئن‌ترین و معروف‌ترین کیف پول های دیجیتال است که کاربران بسیاری از آن استفاده می‌کنند. تراست ولت بر روی سیستم عامل‌های اندروید و IOS قابل نصب است.

لینک دانلود کیف پول تراست

به راحتی می‌توان با استفاده از آن ارزهای دیجیتال را به یکدیگر تبدیل کرد و همچنین قیمت ارزهای دیجیتال و روند تغییرات آن‌ها را در آن مشاهده کرد. این نرم‌افزار را می‌توانید از منابع گفته شده، سایت بایننس و یا لینک‌های زیر دانلود و بر روی گوشی موبایل خود نصب کنید.

کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال تراست ولت

آموزش ساخت کیف پول اتمیک ولت (Atomic Wallet)

رابط کاربری کیف پول اتمیک بسیار آسان، حرفه‌ای و جذاب است. لازم به ذکر است که اتمیک ولت قابلیت نصب بر روی دسکتاپ را هم دارد و علاوه بر اندروید و IOS، می‌توانید در محیط ویندوز و مک نیز از آن استفاده کنید.

لینک دانلود اتمیک والت

پس از اینکه برنامه را نصب کردید، کلید خصوصی مربوط به شما بر روی دستگاهی برنامه را بر روی آن نصب کرده‌اید، ذخیره می‌شود؛ برای افزایش امنیت می‌توانید این کلید را رمزگذاری نمایید.

آموزش کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال اتمیک

با ساخت کیف پول دیجیتال اتمیک، به راحتی به صدها ارز دیجیتال دسترسی خواهید داشت؛ چرا که علاوه بر بیت کوین، از پلتفرم اتریوم نیز پشتیبانی می‌کند و به این ترتیب شمار بسیار زیادی از ارزها را برای شما قابل دسترس می‌کند.

ارسال و دریافت ارز در کیف پول اتمیک ولت

بعد از اینکه برنامه اتمیک را نصب و اجرا کردید، فهرستی از ارزهای متعدد را مشاهده خواهید کرد. برای ارسال و دریافت هر یک از این ارزها، کافی است بر روی آن کلیک کنید تا وارد صفحه مختص آن ارز شوید.

سپس گزینه‌های Send و  Receiveرا مشاهده خواهید کرد که به ترتیب برای ارسال و دریافت ارز به کار می‌روند.

با کلیک کردن بر روی گزینه دریافت (Receive) کلید خصوصی خودتان را مشاهده خواهید کرد (کد QR و پسورد) و اگر بر روی گزینه ارسال (Send) کلیک کنید، می‌توانید مقدار دلخواه از کوین‌های خود را به کیف‌های دیگر ارسال کنید.

پشتیبان‌گیری از اتمیک ولت

به دلیل اینکه پس از ساخت کیف پول دیجیتال، در صورت حذف شدن آن امکان بازیابی وجود ندارد، باید پس از نصب برنامه در ابتدا پشتیبان گیری انجام دهید.

برای این کار کلید خصوصی را باید از کیف دریافت کنید. دریافت کلید خصوصی در اتمیک از گزینه تنظیمات (Setting) و از بخش کلید خصوصی (Private Keys) انجام می‌شود.

ساخت کیف پول دیجیتال برای سایر کیف پول‌ها هم مشابه با کیف‌های گفته شده است. در ادامه نکات مهمی در مورد ساخت و نگهداری از کیف‌های دیجیتال بیان می‌شود که دانستن آن‌ها مهم است.

اگر می‌خواهید به طور کامل با اتمیک والت آشنا شوید و بر آن مسلط شوید، توصیه می‌کنیم مقاله کیف پول اتمیک را از دست ندهید!

آموزش ساخت کیف پول الکتروم

 1. دانلود نرم افزار: ابتداء نرم افزار را از سایت رسمی الکتروم دانلود کنید. این کیف پول قابلیت نصب بر روی سیستم عامل های ویندوز (7 و نسخه های بالاتر)، لینوکس و مک را دارد (مراقب نسخه های تقلبی ارائه شده در سایت های غیر معتبر باشید).
کیف پول ارز دیجیتال الکتروم
کیف پول الکتروم مناسب برای ارزهای دیجیتال
 1. نصب: نصب نرم افزار بسیار ساده بوده و با زدن چند کلیک به اتمام می رسد.
 2. اجرا: هنگام اجرای نرم افزار از شما درباره اتصال خودکار یا دستی به سرورهای ElectrumX servers سوال می شود. اگر به صورت خودکار متصل شوید، نرم افزار بهترین سرور را انتخاب و اتصال را برقرار می کند اما در مقابل می‌بایست به آن اعتماد کنید؛ چراکه اطلاعات مرتبط با رمز ارزهای شما را جمع آوری می کند.
 3. انتخاب یک نام برای کیف پول: این نرم افزار در هنگام اولین اجرای خود به صورت پیش فرض برخی اطلاعات کاربر (از جمله کلیدهای خصوصی و عمومی، تاریخچه تراکنش ها، بر چسب ها و …) را درون فایلی به نام dat بر روی سیستم شما ذخیره می کند. ضمن اینکه به صورت پیش فرض کیف پول شما را default­­_wallet نام گذاری نموده و آن را در پوشه /wallet قرار می­دهد (کاربر می تواند یک نام دلخواه برای کیف پول خود تعیین کند).
 4. ساخت یک کیف پول جدید: نرم افزار مذکور امکان ایجاد کیف پول با چند حالت متفاوت را فراهم کرده است:
 • کیف پول استاندارد: یک کیف مشخص با یک کلید خصوصیِ معین که برای هر آدرسی استفاده می شود (بدون اضافه کردن به مراحل امنیتی).
 • کیف پول با تائید دو مرحله ای: نوعی کیف پول استاندارد که یک مرحله امنیتی بیشتر دارد. در این نوع کیف، تراکنش ها به یک تائیدیه دیگر نیز از سرور نیاز دارد تا از هک شدن کامپیوتر جلوگیری شود.
 • کیف پول چند امضایی: یکی از کاربردهای این نوع کیف امکان استفاده آن برای کنترل حساب بوسیله یک شریک دیگر است. در چنین شرایطی تراکنش ها در صورتی انجام می­شود که دو شریک آن را تائید کنند. کاربرد دیگر آن افزایش امنیت است. در این حالت یکی از کیف پول ها روی سیستم شما قرار می گیرد و یک کیف دیگر بر روی یک سیستم آفلاین. امکان هک کردن چنین کیف پولی بسیار سخت است.
 1. واژه های بازیابی: در این بخش، نرم افزار واژه های بازیابی به کاربر ارائه می کند تا در صورت خرابی رایانه مورد نظر، امکان برگرداندن کیف پول با پرسیدن این کلمات فراهم آید. این قسمت گزینه های مختلفی دارد.
 1. انتخاب نوع آدرس ها: نوع آدرس های شما به نوع کلمات بازیابی بستگی دارد:
 • Segwit: جدیدترین آدرس های فورمت بیت کوین با استاندارد BIP141
 • Legacy: فورمت اصلی آدرس ها
 1. ایجاد و پشتیبان گرفتن از گذر واژه: این قسمت از مهمترین قسمت های ساخت کیف پول بیت کوین است. اگر گذر واژه قوی انتخاب نکنید، امکان از دست دادن سرمایه تان وجود دارد. حتما آن را یادداشت کرده و در جای امنی نگهداری کنید. بدلیل اهمیت موضوع، نرم افزار شما را به دوبار تایپ کردن این گذر واژه مجبور خواهد کرد.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش نحوه ساخت کیف پول تتر در کوینومی و بایننس

انجام معامله با الکتروم: کار با این نرم افزار بسیار ساده است. برای ارسال از زبانه Send و برای دریافت از زبانه Receive بهره بگیرید. در پایان به خاطر داشته باشید که از کیف پول خود نسخه پشتیبان برای مواقع ضروری تهیه نمائید.

امنیت کیف پول ارزهای دیجیتال
امنیت کیف پول ارزهای دیجیتال

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

برای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال از انواع شیوه های رمزنگاری استفاده می شود. اما مهمترین نکاتی که می بایست توسط کاربر در این خصوص رعایت گردد، به شرح ذیل است:

 • تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول مجازی
 • استفاده از کیف پول های چند مرحله ای جهت بالا بردن ضریب امنیت
 • دانلود نرم افزار کیفِ مربوطه از سایت های معتبر (همچون سایت خود کیف پول یا پلی استور، اپ استور و …)
 • استفاده از حساب های کاربری صرافی های معتبر داخلی (همچون اکس اونیکس)
 • عدم ذخیره کردن تمام سرمایه در یک کیف (از چند کیف پول استفاده کنید)
 • بهتر است مقدار قابل توجهی از سرمایه تان را که هر روزه در معرض خرید و فروش نیست، در یک کیف پول سخت افزاری یا کاغذی نگهداری کنید و فقط مقدار کمی را جهت انجام معاملات در یک مدل آنلاین یا نرم افزاری در دسترس قرار دهید.
 • قبل از هر گونه تراکنشی آدرس ها و کلیدها را به دقت بررسی کنید.
 • از دسترسی دیگران به کلید خصوصی‌تان جلوگیری نمائید.
 • از ویروسی نبودن رایانه یا گوشی هوشمند خود مطمئن شوید.

نکات مهم در ساخت کیف پول ارز دیجیتال

 • انتخاب نوع کیف پول اختیاری است و با توجه به سلیقه هر فرد و امکانات کیف پول انتخاب می‌شود.
 • در صورتی که کیف پولی دسترسی به کلید خصوصی را به شما نمی‌دهد، استفاده از آن توصیه نمی‌شود؛ چون در صورتی که دسترسی شما به کیف از بین برود، امکان بازیابی آن را بدون کلید خصوصی نخواهید داشت.
 • کیف پول‌های آنلاین و سایت info در مقایسه با سایر ولت‌های دیجیتال ریسک بالاتری دارند.
 • رعایت نکات مربوط به امنیت کیف پول دیجیتال ضروری است و نباید کلید خصوصی خود را به هیچ وجه در اختیار افراد دیگر قرار دهید.

در این مقاله سعی شد که روش ساخت کیف پول دیجیتال و نحوه استفاده از آن به شکل کامل شرح داده شود. همچنین چند مورد از ولت‌های مهم نیز معرفی شدند و امکانات آن‌ها شرح داده شد.

یکی از الزامات استفاده از رمزارزها نگهداری امن از آنها بوده که انجام اینکار به ساخت کیف پول ارز دیجیتال نیازمند است. همانطور که توضیح داده شد، انواع مختلفی از این والت ها موجود دارد.

با توجه به نوع کارایی می بایست مناسب ترین آنها را جهت ذخیره سازی و انجام معاملات رمزارزی خود انتخاب کنید. در چنین مواقعی کمک و مشاوره گرفتن از سایت ها و صرافی های معتبری همچون اکس اونیکس می تواند راهگشای کاربران باشد.

در صورتی که سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید، آن را در قسمت نظرات وارد نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان صرافی آنلاین اکس‌ اونیکس به سوالات شما پاسخ دهند.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد