صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند ؟

صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند ؟

با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال در افرادی زیادی به فکر فعالیت و سرمایه گذاری در این بازار افتادند. خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران توسط صرافی ها ارائه می شوند.

پس قبل از هر کاری باید بدانید صرافی ارز دیجیتال چیست، چه انواعی دارد و هرکدام چه مزیت ها و معایبی دارد. برای آموزش این موارد در این مقاله همراه ما باشید. همچنین روش کار صرافی ارز دیجیتال و بهترین صرافی ارز دیجیتال را خواهید خواند.

صرافی ارز دیجیتال چیست ؟

در پاسخ به این سوال که صرافی ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی در معامله ارزهای دیجیتال دارد؟‌ باید گفت که  صرافی‌ های ارز دیجیتال مانند اکس اونیکس، بازارهای آنلاینی هستند که در آن کاربران میتوانند دارایی های دیجیتال خود را بر اساس ارزش بازار، معامله کنند.

برخی از صرافی ‌ها حتی اجازه تجارت ارزهای فیات مانند یورو را هم برای ارزهای دیجیتال میدهند. مزیت دیگر صرافی‌ های ارز دیجیتال این است که دارای کیف پول‌ های ارز دیجیتال هستند و آن ها را اداره میکنند.

این بدان معنا است که کاربران می توانند ارز دیجیتال خود را به کیف پول صرافی ارسال کنند یا توکن ها را در کیف پول ارائه شده توسط صرافی ذخیره کنند.

در واقع صرافی ‌های ارزهای دیجیتال به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده عمل کرده و از طریق کمیسیون و کارمزد تراکنش ‌ها، کسب درآمد میکنند.

صرافی ها می توانند به صورت متمرکز یا غیر متمرکز باشند. در ادامه به بررسی این دو نوع صرافی خرید فروش ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

بهترین صرافی ارزهای دیجیتال
صرافی ارز دیجیتال چیست

صرافی متمرکز ارز دیجیتال

میتوان گفت که یک صرافی متمرکز با یک بورس اوراق بهادار سنتی قابل مقایسه است. صرافی های متمرکز، واسطه های قابل اعتمادی هستند که وجوه کاربران را مدیریت کرده و معاملات را تسهیل میکنند.

ایده اصلی این صرافی ها به این صورت است که یک نهاد، استخرهای نقدینگی بسته را مدیریت میکند که مقادیر زیادی توکن و ارز فیات را در خود نگه میدارند. صرافی ‌های متمرکز بسیار در دسترس‌ تر، رایج ‌تر و قابل استفاده‌ تر هستند.

اکنون بیایید با چند مورد از مزایا و معایب صرافی  ارز دیجیتال متمرکز آشنا شویم.

مزایای صرافی متمرکز ارز دیجیتال

اکنون همراه ما باشید تا مزایای صرافی های متمرکز ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم.

1. کاربر پسند

صرافی های متمرکز دارای محیطی ساده برای کاربران مبتدی هستند که امکان تجارت و سرمایه گذاری در رمزارز را برای افراد فراهم میکنند.  استفاده از کیف پول‌ های کریپتو و تراکنش‌ های همتا به همتا میتواند پیچیده باشد.

اما کاربران صرافی‌ های متمرکز میتوانند وارد حساب ‌های خود شوند، موجودی حساب را مشاهده کنند و از طریق برنامه‌ ها و وب‌ سایت ‌ها تراکنش خود را انجام دهند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش کار با صرافی بای بیت

2. قابل اعتماد

صرافی ‌های متمرکز، میزان بیشتری از امنیت و قابلیت اطمینان را در مورد معاملات و تراکنش ها ارائه میدهند.

صرافی های متمرکز با تسهیل تراکنش از طریق یک پلتفرم توسعه یافته و متمرکز، میزان بالاتری از راحتی را ارائه میدهند.

صرافی ارز دیجیتال چیست
مزایا و معایب صرافی متمرکز ارز دیجیتال

معایب صرافی های متمرکز ارزهای دیجیتال

استفاده از صرافی های ارز دیجیتال متمرکز، معایبی هم دارد که اکنون آن‌ها را بررسی میکنیم.

1. خطر هک

شرکت هایی که صرافی های غیر متمرکز را اداره میکنند معمولا در قبال دارایی ها و اعتماد مشتریانشان، مسئولیت پذیر هستند. صرافی‌ های بزرگ معمولاً میلیاردها دلار بیت‌ کوین را در خود نگه میدارند که همین موضوع، آن ها را به هدفی برای هکرها و سرقت تبدیل میکند.

نمونه‌ای از چنین حادثه‌ای Mt.Gox است که زمانی بزرگ‌ ترین شرکت مبادله ارزهای دیجیتال در جهان بود، اما با گزارش سرقت ۸۵۰۰۰۰ بیت‌ کوین، تعلیق شد.

2. کارمزد معاملات

برخلاف تراکنش‌ های همتا به همتا، بسیاری از انواع صرافی ارز دیجیتال متمرکز اغلب برای راحتی خود، کارمزدهای بالایی برای تراکنش ها دریافت میکنند. این مورد به ویژه در معاملات در مقادیر زیاد میتواند باعث پرداخت هزینه بالا شود.

صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال 

یک صرافی غیر متمرکز، وجوه کاربران را از طرف خودشان مدیریت نمیکند و معاملات را از طریق قراردادهای هوشمند از طریق یک رابط تجاری رو به روی کاربر، تسهیل میکند.

مبادلات P2P به افراد این امکان را میدهد که داده ها، اطلاعات یا دارایی های دیجیتال را به روشی که کمتر قابل اعتماد کردن است به اشتراک بگذارند.

به طور دقیق تر، صرافی های غیر متمرکز به معامله گران اجازه میدهد تا ارزهای دیجیتال را مستقیماً بدون واسطه مرکزی خریداری کرده و آن‌ها را بفروشند.

برخلاف صرافی های متمرکز، کاربران مجبور به واریز وجوه خود در صرافی های غیر متمرکز نیستند. همچنین صرافی های غیرمتمرکز به طور کامل توسط نرم افزار اداره میشوند.

اما صرافی های ارز دیجیتال غیر متمرکز چه مزایا و معایبی دارند؟

مزایای صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال

در این قسمت با مزایای این صرافی ها آشنا خواهید شد تا بتوانید تفاوت آن ها را از صرافی های متمرکز، تشخیص دهید.

1. کاهش خطر هک

کاربران صرافی معتبر خرید ارز دیجیتال غیر متمرکز، نیازی به انتقال دارایی های خود به شخص ثالث ندارند. بنابراین خطر هک شدن یک شرکت یا سازمان وجود ندارد و کاربران از امنیت بیشتری در برابر هک و سرقت برخوردار هستند.

2. جلوگیری از دستکاری بازار

صرافی ‌های غیرمتمرکز به دلیل ماهیت اجازه مبادله همتا به همتای ارزهای دیجیتال، از دستکاری بازار جلوگیری میکنند. همچنین صرافی خرید ارز دیجیتال غیر متمرکز از کاربران در برابر تجارت جعلی و پول شویی محافظت میکند.

3. ناشناس بودن

صرافی‌ های غیر متمرکز، مشتریان را ملزم نمیکنند که فرم‌ های شناخت مشتری (KYC) را پر کنند و امکان حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن را به کاربران میدهند.

صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال چیست
مزایا و معایب صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

معایب صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

صرافی غیر متمرکز نیز معایبی دارد که در ادامه آن‌ها را مطالعه خواهید کرد.

1. پیچیدگی

کاربران صرافی های غیرمتمرکز باید کلیدها و رمزهای عبور کیف پول های ارز دیجیتال خود را به خاطر بسپارند در غیر این صورت دارایی های آن ها برای همیشه از دست میرود و قابل بازیابی نخواهد بود.

آن ها برخلاف صرافی‌ های متمرکز که فرآیند کاربر پسندتری را ارائه میدهند، از کاربر میخواهند که پلتفرم و فرآیند آن را یاد بگیرد و با آن آشنا شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش صرافی بایننس 2022

2. عدم پرداخت فیات

صرافی ‌های غیر متمرکز اجازه تجارت ارزهای فیات را برای ارزهای دیجیتال نمیدهند. همین امر باعث شده است که کار با این نوع صرافی برای کاربرانی که قبلاً ارزهای دیجیتالی نداشته اند راحت‌تر شوند.

3. مبارزه نقدینگی

حدود ۹۹ درصد از تراکنش‌ های کریپتو توسط صرافی‌ های متمرکز تسهیل میشوند که نشان میدهد آن‌ها مسئول اکثر حجم معاملات هستند. اما صرافی های غیر متمرکز به دلیل کمبود حجم، اغلب فاقد نقدینگی هستند و زمانی که حجم معاملات کم است یافتن خریدار و فروشنده در صرافی غیر متمرکز دشوار است.

اکنون که با انواع صرافی آشنا شدید وقت آن است که بدانید ارز دیجیتال خود را چگونه معامله کنید.

انواع صرافی های ارز دیجیتال
چگونه می توانم ارز دیجیتال را معامله کنم

چگونه می توانم ارز دیجیتال را معامله کنم ؟

در میان انواع صرافی های خرید ارز دیجیتال متمرکز،‌ بسیاری از معتبرترین صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال، قوانین شناخت مشتری (KYC) و مبارزه با پول شویی (AML) دارند. به همین دلیل برای راه اندازی حساب شما نیاز به احراز هویت شما دارند.

این فرآیند معمولاً شامل یک عکس از شناسنامه و گاهاً مدرکی برای آدرس شما است. هنگامی که کاربر، یک حساب در بهترین صرافی ارز دیجیتال ایجاد کرد برای شروع معامله باید حساب صرافی خود را از لحاظ مالی، تامین کند.

برای شروع معامله ارز دیجیتال میتوانید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از کیف پول دیجیتال شخصی خود به آدرس ارز دیجیتال مربوطه در حساب تجاری خود انتقال دهید. همچنین میتوانید آن را از طریق صرافی ارز دیجیتال خود با فیات خریداری کنید.

در این صورت مقدار مربوط به ارز دیجیتالی که خریداری میکنید به‌ طور خودکار به کیف پولی که صرافی برای شما ایجاد میکند واریز میشود. اکثر صرافی ها پرداخت را از طریق کارت اعتباری، انتقال بانکی و برخی حتی با پی پال هم میپذیرند.

به دلیل اینکه پرداخت های شما در این شرایط باید تایید شود انتقال ارز دیجیتال ممکن است چند دقیقه یا گاهی چند ساعت طول بکشد. برخی از صرافی های خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران یک کارمزد ثابت دریافت میکنند. اما سایر صرافی ها کارمزد معاملات خود را به دو کارمزد جداگانه تقسیم میکنند.

یکی کارمزد سازنده و دیگری کارمزد گیرنده. کارمزدهای سازنده میتواند بیشتر از گیرنده باشد زیرا سازنده، نقدینگی را به بازار اضافه میکند. بنابراین صرافی ارز دیجیتال در ایران به معامله‌ گر «پاداش» میدهد.

اما روش کار صرافی های ارز دیجیتال مانند صرافی آنلاین اکس اونیکس چگونه است؟ با ما باشید تا این مورد را بررسی کنیم.

روش کار صرافی ارزهای دیجیتال چیست
روش کار صرافی ارز دیجیتال چیست

روش کار صرافی ارز دیجیتال چیست ؟

هنگامی که حساب شما دارای سکه هایی برای معامله باشد میتوانید سکه ها و توکن های خود را با ارز دیجیتال دیگری مبادله کنند. اکثر صرافی ها افرادی را که میخواهند خرید کنند با کسانی که میخواهند دارایی خود را بفروشند تطبیق میدهند.

در این روش، معامله گران میتوانند قیمت ویژه ای را که مایل به پرداخت آن هستند تعیین کنند. سپس زمانی که شخصی با آن قیمت مطابقت داشته باشد، صرافی، معامله را انجام میدهد.

همچنین افراد میتوانند یک تراکنش به سبک «اکنون بخر» انجام دهند که به آن ها این امکان را میدهد که با بهترین قیمت موجود در آن زمان خرید کنند.

همچنین معامله گران در صرافی خرید فروش ارز دیجیتال اکس اونیکس میتوانند با وارد کردن یک سفارش بازار یا یک سفارش محدود، فروش ارز دیجیتال را انتخاب کنند. هنگامی که یک سفارش بازار انتخاب میشود معامله گر به صرافی اجازه میدهد تا توکن های او را با بهترین قیمت موجود در بازار آنلاین معامله کند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش صرافی کوینکس فارسی در گوشی و با موبایل

هنگامی که یک سفارش محدود تنظیم میشود معامله گر به پلتفرم میگوید که توکن ها را با قیمت مشخص مبادله کند. زمانی که معامله گر تصمیم به برداشت پول از حساب میگیرد، میتواند با استفاده از گزینه های ارائه شده توسط صرافی فروش ارز دیجیتال خود این کار را انجام دهد.

این گزینه ها در صرافی خرید ارز دیجیتال میتواند شامل حواله بانکی، انتقال پی پال، ارسال چک، تحویل نقدی یا… باشد. البته هنگام استفاده از صرافی های خرید ارز دیجیتال ممکن است ریسک ها و خطراتی هم وجود داشته باشد. ما در ادامه این موارد را بررسی کرده‌ایم تا هنگام انجام معاملات، از آن ها آگاه باشید.

ریسک های استفاده از صرافی ارز دیجیتال

صرافی ‌های ارز دیجیتال برای انجام معاملات شما باید دارایی ‌های دیجیتال شما را نگهداری کنند. اما رها کردن پول در صرافی ‌های متمرکز خطرناک است زیرا در گذشته، میزان زیادی از هک ‌ها و نفوذهای سایبری در آن ها رخ داده است.

صرافی‌ های ارز دیجیتال، هدف اصلی برای هک هستند زیرا ریسک را متمرکز میکنند (یک بردار حمله دارند). علاوه بر این سرورهای صرافی در معرض خرابی هستند و ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند. همین مورد، بردار حمله دیگری را برای مدیریت صرافی ‌های متمرکز ایجاد میکند.

بنابراین پس از اتمام معامله، توصیه میشود که وجوه را بلافاصله به یک کیف پول بیت کوین آفلاین (ذخیره سرد) برداشت کنید. در ادامه شما را برای انتخاب بهترین صرافی های خرید ارز دیجیتال، راهنمایی خواهیم کرد.

صرافی ارز دیجیتال در ایران
بهترین صرافی ارز دیجیتال در ایران

بهترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایران

پلتفرم های مختلف مانند صرافی اکس اونیکس برای مبادله ارز دیجیتال وجود دارند که انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را ارائه میدهند. همچنین هر کدام از آن ها شرایط، سیاست های کاری، روش های پرداخت و کارمزدهای متفاوتی با یکدیگر دارند.

این تبادلات همچنین بر اساس جنبه هایی مانند امنیت، کاربر پسند بودن، عملکرد و طراحی متفاوت است. همه این عوامل میتوانند نقش مهمی در انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی داشته باشند.

اما مهم نیست که در کدام منطقه از جهان زندگی میکنید. شما باید بتوانید که ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کنید و همچنین آن را با سایر ارزهای دیجیتال مبادله کنید. اما تجارت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، یک بازی بچگانه نیست.

بنابراین دانستن نکات مهم مبادلات ارز دیجیتال و حتی استخراج بیت کوین بسیار مهم است. همچنین در انتخاب صرافی ارز دیجیتال باید ابتدا حجم مبادلات آن صرافی را بررسی کنید. زمانی که یک صرافی، حجم مبادلات بالایی داشته باشد به این معنا است که معتبرتر بوده و میتوانید به آن اعتماد کنید.

علاوه بر آن سعی کنید که کلیدهای خصوصی خود را گم نکنید تا بتوانید از دارایی خود محافظت کنید.

سوالات متداول درباره صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال چیست ؟

به طور ساده، به مکان هایی که بتوانید ارز دیجیتال خود را به طور مجازی، خرید و فروش کنید صرافی میگویند.

کدام صرافی را برای خرید ارز دیجیتال انتخاب کنم ؟

یکی از نکات مهم هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال، حجم مبادلات آن صرافی و میزان امنیت آن است.

تراکنش های ارز دیجیتال، چگونه ثبت میشوند ؟

تراکنش های ارز دیجیتال در یک دفتر کل دیجیتال مشترک به نام بلاک چین ثبت میشوند.

به این مطلب امتیاز دهید

5.00 /5
تعداد شمارش آرا : 4

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد