شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟
علیرضا رحمانی
تاریخ انتشار 2022-07-31

شبکه لایتنینگ بیت کوین یکی از راهکارهای مهم افزایش مقیاس پذیری در بلاکچین btc است. مدت ها است که مشکلات مربوط به سرعت کم پردازش تراکنش ها و کارمزدهای گران شبکه bitcoin به یکی از دغدغه های مهم توسعه دهندگان کریپتو تبدیل شده است. در این مقاله خواهیم خواهند که شبکه لایتنینگ چطور بیت کوین را تغییر می دهد و با افزایش مقیاس پذیری، بخش زیادی از معضلات این بلاک چین را حل خواهد کرد. با ما همراه باشید.

شبکه لایتنینگ بیت کوین
شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست

شبکه لایتنینگ چیست؟

طرح لایتنینگ بیت کوین اولین بار در سال ۲۰۱۵ توسط جوزف پون (Joseph Poon) و تادیس ترایا (Thaddeus Dryja) مطرح شد. ایده اصلی این طرح رفع معضل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین بود. طولی نکشید که این ایده مورد قبول بسیاری از توسعه دهندگان قرار گرفت. از همان ابتدا مشخص بود Lightning Network شاخص موفقیت بالایی در مقایسه با سایر طرح ها دارد.

مزایای شبکه لایتنینگ بیت کوین
مزایا و محدودیت‌های لایتنینگ

بسیاری از کارشناسان حوزه بلاکچین معتقدند لایتنینگ، ناجی بیت کوین است. در حالت عادی طی هر یک ثانیه تنها حدود ۷ تراکنش در شبکه bitcoin پردازش می شود اما به کمک لایتنینگ این میزان چند ده برابر خواهد شد. توسعه دهندگان لایتنینگ معتقدند در صورت اجرای کامل این طرح امکان پردازش هزار تراکنش در ثانیه هم وجود دارد.

تاریخچه شبکه لایتنینگ

ریشه اصلی طرح لایتنینگ مربوط به ایده های ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، است. او از همان ابتدا طرح ایجاد کانال های پرداختی دو طرفه را مطرح کرده بود. پون و درایا در ژانویه ۲۰۱۶ وایت پیپر شبکه لایتنینگ را منتشر کردند و ادعا کردند امکان ایجاد شبکه ای برای ریزپرداخت ها وجود دارد. در حال حاضر شرکت لایتنینگ لبز (Lightning labs) متولی توسعه این طرح است و شرکت های دیگری مثل Blockstream  و ACINQ به صورت مالی و فنی به این تیم کمک می کنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
فارمینگ ارز دیجیتال؛ روش جدید برای کسب درآمد

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

شبکه لایتنینگ یک بستر انتقال خارج از شبکه اصلی بیت کوین است. اصطلاحا چنین شبکه هایی را آف چین (off-chain) می نامند. لایتنینگ نتورک بر روی بلاک چین اصلی bitcoin ایجاد شده است و می تواند مسئولیت حجم زیادی از بار پردازشی شبکه را بر عهده بگیرد.

این شبکه به صورت همتا به همتا (peer to peer) فعال است و تراکنش ها را در کانال های پرداخت دو طرفه پردازش می کند. کاربران با استفاده از این بستر تراکنش های خود را بدون نیاز به بلاکچین اصلی بیت کوین انجام خواهند داد.

آموزش استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین
انتقال بیت کوین در شبکه لایتنینگ

اگر قصد شروع سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید، حتما از خدمات صرافی اکس اونیکس استفاده کنید. اکس اونیکس یکی از بهترین پلتفرم های معاملات رمز ارزی در داخل کشور است که از btc و ده ها ارز دیجیتال محبوب دیگر پشتیبانی می کند.

آموزش جامع شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین

اگر می خواهید بدانید چگونه از شبکه لایتنینگ بیت کوین استفاده کنیم این بخش از مقاله را از دست ندهید. زمانی که دو کاربر می خواهند یک تراکنش را انجام دهند، باید یک کانال پرداخت به وجود آورند. ایجاد کانال پرداخت بر روی شبکه اصلی صورت خواهد گرفت اما تراکنش های انجام شده در هر کانال، توسط شبکه لایتنینگ پردازش می شود. بنابراین برای ایجاد کانال باید کارمزد شبکه اصلی پرداخت شود اما پس از آن تمام تراکنش ها با کارمزد شبکه لایتنینگ پردازش می شوند.

نکته ای که باید به آن توجه کرد، پشتیبانی کیف پول از شبکه لایتنینگ است. دو طرف معامله باید در کیف پول یا سایر پلتفرم های پشتیبانی کننده از لایتنینگ یک آدرس چند امضایی ایجاد کنید. آدرس های چند امضایی برای تراکنش هایی به کار می رود که انجام آن ها نیاز به تایید طرفین معامله دارد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آینده متاورس؛ آیا متاورس برای سرمایه گذاری مناسب است؟

برای انتقال بیت کوین در شبکه لایتنینگ کافی است آدرس ولت طرف معامله را در قسمت آدرس عمومی (آدرس گیرنده) وارد کنید. به راحتی پس از چند دقیقه انتقال بیت کوین با لایتنینگ انجام شده و رمز ارزها به کیف پول دریافت کننده واریز خواهد شد.

مزایا و محدودیت های لایتنینگ

یکی از مهمترین مزایای شبکه لایتنینگ بیت کوین افزایش مقیاس پذیری است. این قابلیت باعث کاهش بار ترافیکی، افزایش سرعت پردازش تراکنش ها و تعدیل قیمت کارمزدها می شود. استفاده از این شبکه می تواند به صورت خودکار انجام شود. بنابراین نقل و انتقال btc با استفاده از لایتنینگ نیاز به زمان یا هزینه جداگانه ای نخواهد داشت.

آموزش جامع شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین
لایتنینگ، ناجی بیت کوین

در زمان انجام تراکنش در شبکه لایتنینگ باید هر دو طرف آنلاین باشند. این موضوع مهمترین محدودیت Lightning Network است. از طرفی شبکه لایتنینگ هنوز پتانسیل پردازش معاملات سنگین را ندارد. برای ایجاد یا مسدود کردن کانال های اصلی نیز باید کارمزد شبکه اصلی پرداخت شود که در مقایسه با کارمزد Lightning مبلغ بسیار بیشتری است.

برای خرید بیت کوین یا سایر رمز ارزها می توانید وارد بخش خرید و فروش صرافی آنلاین ارز دیجیتال اکس اونیکس شوید و در کمتر از چند دقیقه معاملات خود را انجام دهید. همچنین شما می توانید در وبلاگ اکس اونیکس آخرین مقالات و اخبار در حوزه کریپتو کارنسی و آموزش ارز دیجیتال بیت کوین را مطالعه فرمایید.

سوالات متداول درباره شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

شبکه Lightning Network یکی از راهکارهای افزایش مقیاس پذیری شبکه بیت کوین است که می تواند ظرفیت پردازشی این بلاکچین را تا هزار تراکنش بر ثانیه افزایش دهد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
ایلان ماسک چقدر دوج کوین دارد؟

تراکنش های لایتنینگ چگونه انجام می شود؟

تراکنش ها در شبکه لایتنینگ با استفاده از کانال های پرداختی دو طرفه و آدرس های چند امضایی انجام می شود. البته برای ایجاد کانال باید یک تراکنش در شبکه اصلی bitcoin انجام شود.

مزایای لایتنینگ بیت کوین چیست؟

پردازش سریعتر تراکنش ها، کارمزدهای ارزان تر، امنیت بیشتر و سهولت در انجام معاملات از مزایای لایتنینگ btc است.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد