استراتژی فارکس؛ چگونه استراتژی پول ساز داشته باشیم؟      

استراتژی فارکس؛ چگونه استراتژی پول ساز داشته باشیم؟      

فارکس یکی از بازارهای مالی پر سود و پر ریسک است. در این بازار تنها معامله‌گرانی سودهای کلان کسب می‌کنند که این بازار را به خوبی بشناسند. اطلاعات کافی از انواع استراتژی فارکس داشته باشند و انتخاب بهترین آن را بر اساس نیازهای خود و فاکتورهای مشخصی نظیر میزان سرمایه، زمان، قدرت ریسک پذیری و… انجام دهند. در ادامه این مطلب هرآنچه که باید درباره استراتژی‌های فارکس بدانید، بیان شده است. همچنین در ادامه بررسی کرده‌ایم که با رعایت چه نکاتی می‌توانید بهترین استراتژی را برای معامله در بازار فارکس انتخاب کنید. داشتن استراتژی پول ساز در فارکس نیز نیازمند رعایت دو نکته مهم است که در ادامه به بررسی کامل این مسئله نیز پرداخته‌ایم. “در فارکس چگونه استراتژی پول ساز داشته باشیم؟” اگر پاسخ این سوال برای شما مهم است، ابتدا باید بدانید رگولاتوری بروکر چیست. سپس این مطلب را تا انتها بخوانید.

استراتژی خوب فارکس چه ویژگی‌هایی دارد؟

بازارهای بزرگ مالی همچون «فارکس» نوسان‌های گوناگونی دارند که این نوسانات معمولا مانند یک گردباد، سرمایه‌ افراد را به سوی خود می‌کشد. در نتیجه اگر سرمایه‌گذاران با هر تب و تاب بازار در داخل این گردباد گرفتار شوند؛ قطعا پس از مدتی سرمایه آن‌ها صفر می‌شود و از نظر روانی نیز به شدت آسیب می‌بینند. اما استراتژی فارکس مثل یک راهنما به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا گرفتار این گردباد نشوند.

البته ناگفته نماند که بخشی از گرفتار نشدن افراد در گردباد نوسانات بازار، به انتخاب‌های خودشان و پایبندی آن‌ها استراتژی‌شان وابسته است. به بیان دیگر افراد زمانی به موفقیت دست پیدا می‌کنند که از استراتژی‌هایی که قبلا ترتیب داه‌اند، پیروی کنند. به طور کلی استراتژی‌ها زمانی می‌توانند باعث موفقیت سرمایه‌گذاران شوند که دارای ویژگی‌های زیر باشند:

 • اصل سرمایه فرد را حفظ کند.
 • زمان‌هایی که برای ورود و خروج از معامله مناسب است را گلچین کند.
 • پس از گذشت یک بازه زمانی طولانی برای سرمایه گذار، سودآوری پیوسته داشته باشد.
 • مسیر یک سودآوری عاقلانه را به سرمایه گذار نشان دهد.

پس از بیان ویژگی‌های یک استراتژی خوب، به افرادی که در نظر دارند از استراتژی فارکس استفاده کنند توصیه می‌کنیم که حتما به نکات زیر توجه کنند. چون رعایت این نکات می‌تواند شانس موفقیت آن‌ها را در استراتژی فارکس افزایش دهد.

۱- از راه حل‌ها یا نسخه‌های دیگران استفاده نکنند

در واقع باید گفت یک راه حل یا یک نسخه جهانی برای استراتژی فارکس در دسترس نیست که برای تمام تریدرها مفید باشد. بلکه افراد پیش ازانتخاب فارکس باید درباره بهترین‌ استراتژی‌های فارکس شناخت پیدا کنند. چون این کار باعث می‌شود که سرمایه گذار با توجه به اهدافی که برای سودآوری و معامله در نظر گرفته یا بر اساس ظرفیت ریسک پذیری که دارد، برای استراتژی ترید فارکس شخصی خود برنامه ریزی کند. در نتیجه نسخه‌ای که برای یک سرمایه گذار سودآور است برای یک سرمایه گذار دیگر مناسب نیست.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
خرید ووچر پرفکت مانی بدون ثبت نام امکان‌پذیر است؟

۲- به دنبال ساخت بهترین استراتژی فارکس در یک شب نباشند

برخی از افراد مایلند که راه صد ساله را در یک شب طی کنند. به همین منظور تصور می‌کنند که با ادغام چند استراتژی می‌توانند بهترین استراتژی را خلق کنند. در صورتی که باید گفت چنین کاری کاملا اشتباه است زیرا معامله گران هر روز با یک ماجرای معاملاتی جدید مواجه می‌شوند که امروز خبری از آن‌ها نیست. پس نتیجه می‌گیریم که بهترین استراتژی یک شبه ساخته نمی‌شود و نمی‌توان با ادغام چند استراتژی بهترین آن را انتخاب کرد. بلکه تریدر با توجه به تجربیاتی که در این مسیر کسب می‌کند و مطابق ماجرای معاملاتی روز خود باید بهترین استراتژی را انتخاب کند.

۳- عدم استفاده از استراتژی‌های پیچیده در ابتدای راه

مطابق همان مسئله‌ای که در قسمت بالا بیان کردیم بعضی تازه واردان نیز در نظر دارند خیلی زود به موفقیت و سودآوری برسند. به همین منظور در همان ابتدای کار به دنبال استراتژی‌های پیچیده هستند. معمولا استراتژی‌های پیچیده نیازمند تحلیل‌های بسیار عمیق هستند که افراد تازه‌کار از عهده تحلیل آن بر نمی‌آیند. به عبارتی استفاده از استراتژی‌های پیچیده در آغاز راه، دقیقا مانند شنا آموزی است که در ابتدای کار خود قصد دارد در قسمت عمیق استخر شنا کند. بدون شک نتیجه این کار غرق شدن شناگر را در پی خواهد داشت. در نتیجه استفاده از استراتژی‌های پیچیده در آغاز راه برای تریدرها، موجب شکست آن‌ها می‌شود.

معرفی مهمترین و پول‌ سازترین استراتژی‌های فارکس

استراتژی‌هایی که در بازارهای مالی برای کسب سود استفاده می‌شوند، بر اساس مدت زمان معامله، نوع تحلیل، ابزارهای تحلیل، روند بازار، نمودارهای قیمتی و…. به انواع متفاوتی از یکدیگر تقسیم‌بندی می‌شوند. مهمترین و پول سازترین استراتژی‌های فارکس که تا این لحظه مورد استقبال تریدرهای حرفه‌ای بازار فارکس قرار گرفته است، عبارتند از:

۱- استراتژی ترید هفتگی یا ماهانه (بلند مدت)

این نوع از استراتژی مختص به معاملات بلند مدت در بازار فارکس است. استراتژی فارکس هفتگی یا ماهانه بر اساس باز و بسته شدن معاملات در طول چند ماه تا چند هفته طراحی می‌شوند. معامله‌گران در این استراتژی سعی می‌کنند که روند بازار را در بلند مدت شناسایی کنند و با هنگام شدن با روند بازار از آن کسب درآمد کنند. استراتژی روندی در بازار فارکس می‌تواند در این گروه از استراتژی‌ها قرار بگیرید. تریدرها برای شناسایی روند بازار از اندیکاتورهای تکنیکال (اندیکاتور ADX و اندیکاتور MACD و…) استفاده می‌کنند. مدیریت ریسک و ابزارهای تحلیل در این استراتژی اهمیت ویژه‌ای دارد و متناسب با میزان ریسک پذیری معامله‌گر و سرمایه آن، انتخاب می‌شود. معاملات بلند مدت نسبت به معاملات کوتاه مدت، نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد و نیازمند آن است که تریدر بتواند هیجانات خود را به‌خوبی کنترل کند.

۲- استراتژی ترید روزانه یا دی تریدینگ (میان مدت)

معاملاتی که به‌صورت روزانه انجام می‌شود از استراتژی‌های کوتاه مدت تبعیت می‌کنند. استراتژی Day Trading بر اساس باز و بسته شدن معاملات در طول یک روز طراحی می‌شود و تریدرها برای این استراتژی از تایم فریم‌های ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت استفاده می‌کنند. آن‌ها با وارد شدن به یک پوزیشن در طول روز و خارج شدن از آن در همان روز، کسب درآمد می‌کنند. یعنی هیچ معامله تا روز بعد باز نمی‌ماند و همان روز می‌توان از سود آن بهره‌مند شد. این نوع از استراتژی برای افرادی که می‌خواهند در مدت زمان محدودی به درآمد برسند مناسب است. مدیریت ریسک در این نوع استراتژی فارکس مانند استراتژی ترید بلند مدت نیز اهمیت دارد و باید آن را در معاملات خود جدی بگیرید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
اطلاعات در مورد ارز دیجیتال ترون؛ آشنایی با توکن trx

۳- انواع استراتژی کوتاه مدت

استراتژی‌های کوتاه مدت در بازار فارکس برای افرادی مناسب است که کم حوصله هستند و ترجیح می‌دهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سود برسند. البته باید در نظر داشت که این نوع از استراتژی‌ها برای این‌که سودمند باشند نیاز به تحلیل با ابزار و مهارت دارد.

●       اسکالپینگ یا نوسان‌گیری (Scalping)

تایم فریم در معامله‌هایی که با استراتژی نوسان‌گیری انجام می‌شوند بسیار کوچک است. این استراتژی‌ها با هدف بستن معامله با سودهای کم ولی انجام چندین معامله در یک روز، انجام می‌شود. این استراتژی بر نوسان قیمت در بازار فارکس متمرکز است. معامله‌گران در این بازارها نقطه ورود و خروج مناسب را شناسایی می‌کنند و همراه با نوسان‌هایی که در کوتاه مدت اتفاق می‌افتد سود می‌کنند.

●       استراتژی معامله در محدوده قیمت‌ها

در این استراتژی فارکس معامله‌گران جفت ارزهایی را پیدا می‌کنند که در حال رنج زدن هستند. یعنی در بین یک سطح حمایت و مقاومت قوی فرار گرفته‌اند و در یک محدوده مشخص نمودار قیمتی آن‌ها نوسان می‌کند. در این استراتژی، زمانی‌که نمودار قیمتی به سطح مقاومت می‌رسد؛ تریدرها دارایی خود را می‌فروشند و در سطح حمایتی که پایین‌ترین قیمت در نمودار است، خریدار هستند. پیدا کردن سطح حمایت و مقاومت در بازار فارکس نیازمند استفاده از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است.

●       استراتژی معامله در زمان انتشار اخبار

این نوع معامله در فارکس در زمان انتشار خبرهای مهم انجام می‌شود. زمانی که اخبار مهم مالی مانند اعلام نرخ تورم یا دیگر داده‌های اقتصادی اعلام می‌شود، بازار فارکس شروع ب نوسان می‌کند. تریدرهایی که از استراتژی معامله در زمان انتشار اخبار در بازار فارکس بهره می‌برند؛ از نوساناتی که همزمان با نشر اخبار اقتصادی اتفاق می‌افتد کسب سود می‎کنند. این استراتژی بسیار پر ریسک است و توصیه می‌شود که اگر حرفه‌ای نیستید و بازار را به خوبی نمی‌شناسید از این استراتژی استفاده نکنید.

بهترین و موفق‌ترین استراتژی‌ فارکس چیست؟

در پاسخ به این سوال پر‌تکرار باید گفت که نمی‌توانیم یک استراتژی را به عنوان بهترین و موفق ترین استراتژی فارکس معرفی کنیم. به عبارتی باید گفت یک فرمول یا نسخه خاص و از پیش تعیین شده که تمام افراد بتوانند از آن استفاده کنند، وجود ندارد.

شاید با بیان یک مثال بهتر بتوانیم این نکته را بیان کنیم. مثلا ممکن است که استراتژی x برای فرد A بسیار مناسب باشد و سبب موفقیت او شود. اما همین استراتژی x برای فرد B زیان‌بار باشد و موجب از بین رفتن تمام سرمایه آن شود. چون بدون شک سابقه، شرایط و سرمایه فرد A و B با هم یکسان نیست.

با این تفاسیر افرادی که خواهان یافتن بهترین و موفق‌ترین استراتژی فارکس هستند باید ابتدا استراتژی‌های فارکس را به طور دقیق یاد بگیرند و اطلاعات خود را در این حوزه بروز کنند. سپس با توجه شرایط، سرمایه و سابقه‌ای که دارند، بهترین استراتژی فارکس را که برای آن‌ها مناسب است را انتخاب کنند و به مرحله اجرا در بیاورند.

نکات مهم برای انتخاب استراتژی معاملاتی فارکس

 • ابتدا از خود بپرسید که هنگام معامله در بازار فارکس، چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ برای شما مهم است که در کوتاه مدت به سود برسید یا کسب سود در بلند مدت برای شما اهمیت بیشتری دارد؟
 • قدرت ریسک پذیری شما در بازارهای معاملاتی مثل فارکس، چقدر است؟ ترجیح می‌دهید معاملاتی با ریسک پایین انجام دهید یا معامله‌های پر ریسک هیجانات بیشتری برای شما دارد؟
 • می‌خواهید چه میزان زمانی را به معامله در فارکس اختصاص دهید؟ آیا آنقدر زمان دارید که تمام وقت به معامله در بازار فارکس بپردازید یا تنها می‌خواهید ساعت‌های خاصی از روز را به معامله اختصاص دهید؟
 • بودجه شما برای سرمایه‌گزاری در فارکس چقدر است؟
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
جفت ارزهای اصلی، آشنایی با مفهوم جفت ارزها

مشخص کردن هدف در بازار، میزان قدرت ریسک‌پذیری، زمانی که می‌خواهید به معاملات خود اختصاص دهید و سرمایه‌ای که دارید؛ همگی فاکتورهایی هستند که می‌توانید بر اساس آن‌ها، بهترین استراتژی فارکس را انتخاب کنید و با رعایت دو نکته زیر آن‌ها را به یک استراتژی پول ساز تبدیل کنید.

دو نکته مهم برای داشتن استراتژی پول ساز در فارکس

تنها با رعایت دو نکته زیر می‌توانید همه اسراتژی‌های معرفی شده را به یک استراتژی پول ساز در فارکس تبدیل کنید.

۱- تعهد به استراتژی

معمولا ضرر کردن به طور مقطعی یکی از اتفاقات بدیهی بوده که در آغاز اجرای استراتژی رخ می‌دهد. البته به مرور زمان زیان‌های مقطعی جای خود را به سودهای مستمر می‌دهند. برخی از تریدرها با مشاهده اولین زیان در ابتدای کار، به فکر تغییر استراتژی می‌افتند و تصور دارند با تغییر استراتژی می‌توانند سود کسب کنند. در صورتی که باید گفت شرط اصلی موفقیت در استراتژی، تعهد و پایبندی به آن است. در واقع معامله گران به جای تغییر استراتژی، با انجام راهکارهای زیر می‌توانند به سود مستمر دست پیدا کنند.

 • اندکی صبر داشته باشند و با اولین زیان جا نزنند و پا پس نکشند.
 • هیجانات خود را به خوبی کنترل کنند.
 • از شایعات و خبرهای اشتباه دوری نمایند و از صحت هر خبری که می‌شنوند، مطمئن شوند.
 • احساسات خود را وارد استراتژی نکنند.
 • تنها مطابق استراتژی خود پیش بروند.

 ۲- سادگی استراتژی

از آنجایی که دغدغه بسیاری از معامله گران به دست آوردن سود است، آن‌ها دائما به دنبال امتحان کردن  استراتژی‌های مختلف هستند. پیشنهادی که به همه تریدرها داریم این است که اگر می‌خواهند در کار خود موفق شوند یک استراتژی ساده و قابل فهم انتخاب کنند. چون انتخاب یک استراتژی پیچیده که مملو از پارامترهای سخت و پیچیده است نتیجه‌ای جز شکست نخواهد داشت. در واقع بهترین و عاقلانه‌ترین کار این است که افراد در ابتدا یک استراتژی ساده را آغاز کنند. سپس به صورت تدریجی آن را ارتقا دهند تا پس از مدتی که تجربه و مهارت لازم را کسب نمودند، بتوانند آن را به صورت حرفه‌ای اجرا نمایند.

کلام آخر

در این مطلب از اکس اونیکس به معرفی ویژگی‌های بهترین استراتژی فارکس پرداختیم. 5 استراتژی معاملاتی در فارکس را معرفی کردیم. همچنین نکاتی مهم برای انتخاب استراتژی فارکس بیان شد و به دو نکته مهم برای تبدیل همه استراتژی‌ها به یک استراتژی پول ساز اشاره کردیم. اگر تا به این‌جا با اکس اونیکس همراه بودید و به انتهای این مطلب رسیده‌اید؛ می‌توانید با انتخاب یکی از استراتژی‌های فارکس و با استفاده از بهترین بروکر فارکس، کسب سود کنید.

در آخر باید گفت ‌که هیچ استراتژی در  فارکس و سایر بازارهای مالی وجود ندارد که بتواند تریدرها را به سود ۱۰۰ درصدی برساند. بلکه تریدرهای با انجام یک‌سری راهکارها می‌توانند شانس موفقیت خود را در معامله افزایش دهند و از احتمال زیان بکاهند. به بیان دیگر معامله‌گران با بررسی علت‌هایی که سبب ضرر کردن سایرین می‌شود، می‌توانند احتمال ضرر خود را پایین بیاورند. مثلا طبق بررسی‌های انجام شده عواملی مانند عدم برنامه ریزی برای مدیریت ریسک، عدم داشتن استراتژی فارکس برای معامله و عدم تسلط به تکنیک‌ها و ابزارهای تحلیل از جمله عللی هستند که باعث زیان تریدرها می‌شوند. اما انجام یک اقدام ساده مانند تعیین «استاپ لاس» می‌تواند احتمال ضرر کردن آن‌ها را کم کند.

به این مطلب امتیاز دهید

0.00 /5
تعداد شمارش آرا : 0

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد