سرمایه گذاری در دیفای و نحوه کسب درآمد از آن

سرمایه گذاری در دیفای و نحوه کسب درآمد از آن

دیفای یکی از سیستم‌های جدید و عادلانه برای سرمایه‌ گذاری روی ارزهای دیجیتال است. سودهای بالای حاصل از سرمایه گذاری در دیفای زبانزد معامله‌گران و سرمایه‌گداران بازارهای مالی دیجیتال است. اگر در حوزه دیجیتال فعال هستید اما هنوز از نحوه فعالیت دیفای اطلاعات زیادی ندارید و نمی‌‎دانید چگونه می‌توان با استفاده از آن به درآمدهای بالا با ریسک کم رسید؛ خواندن این مطلب را از دست دهید.

دیفای (DeFi) چیست؟

دیفای به معنی امور مالی غیر متمرکز است. سیستم دیفای از مجموعه برنامه‌های مالی مبتنی بر بلاکچین تشکیل شده است که بدون هیچ واسطه‌ای فعالیت می‌کنند. زمانی‎که  در دیفای سرمایه‌‎گذاری می‎کنید نیاز به بانک، بیمه، صرافی و هیچ ارگان اقتصادی نیست و تنها به یک کیف پول دیجیتال نیاز دارید. تنها کافی است سرمایه خود را به رمز ارزهای معتبر و محبوب تبدیل کنید و آن‎ها را از طریق کیف پول دیجیتال وارد سیستم مالی دیفای کنید. این سیستم مالی جدید، عادلانه‌تر از دیگر سیستم‌های مالی دیجیتال است و شرایط را طوری فراهم کرده که افراد بتوانند کنترل بیشتری روی دارایی‌های خود داشته باشند.

روش‌های کسب درآمد و سرمایه گذاری در دیفای

سیستم مالی دیفای، فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری و کسب درآمد برای معامله‌گران را فراهم کرده است که رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱- استخرهای نقدینگی (فارمینیگ)

پر بازده‌ترین و محبوب‌ترین روش کسب درآمد در دیفای از طریق استخر نقدینگی است. در این روش سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال خود را به یک استخر نقدینگی (Liquidity Pool) می‌دهند تا شرایطی فراهم شود که به دیگر معامله‌گران کمک شود. سرمایه‌گذاران با ارائه سرمایه خود به استخر نقدینگی،  پاداش دریافت می‌کنند و این پاداش معمولا به‌صورت توکن‌های جدید است. حد سود برداشت شده در این روش از سرمایه گذاری در دیفای بین 48 تا 100 درصد است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
فارمینگ ارز دیجیتال؛ روش جدید برای کسب درآمد

۲- استکینگ

در این روش، پس از آن‌که معامله‌گران سرمایه خود را به ارز دیجیتال تبدیل می‌کنند تصمیم می‌گیرند که آن را در پلتفرم دیفای قفل کنند. سپس در ازای مسدود کردن دارایی‌های خود از این سیستم مبلغی را به عنوان سود دریافت کنند. این نوع از کسب درآمد یک سیاست تشویقی است و افراد می‌توانند به ازای مسدود کردن سرمایه خود بین ۵ تا ۱۰ درصد از همان توکن‌ها، سود کسب کنند. اما گاهی برخی از برنامه‌های دیفای استیکینگ، توکن‌های دیگری را به‌عنوان سرمایه در اختیار کاربران قرار دهند. این قرارداد به‌سور هوشمند بین سرمایه‌گذاران و دیفای بسته می‌شود و کاملا شفاف است.

۳- خرید و فروش توکن‌های DeFi

خرید و فروش توکن‌های دیفای برای کسانی مناسب است که قصد دارند با معامله‌‎ کردن در فضای دیجیتال کسب درآمد کنند. توکن‌های مختص به سیستم دیفای مانند ارزهای دیجیتال به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند و ویژگی‌های زیادی به یکدیگر دارند و دسترسی به آن‌ها بسیار ساده است. استقبال معامله‌گران از این روش و محبوبیتی که معامله در بازارهای مالی دیجیتال در بین مردم، به‌ویژه دیفای دارد؛ باعث شده اسا که نقدینگی توکن‌های DeFi قابل توجه باشد و چالشی را برای افراد که از این روش می‌خواهند کسب درآمد کنند، ایجاد نشود.

نحوه شروع سرمایه گذاری در دیفای

اولین قدمی که باید برای سرمایه گذاری در دیفای بردارید، آشنایی با دیفای و مفاهیم آن است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. زیرا با دانستن اطلاعات کافی درباره دیفای است که می‌توانید دید بهتری نسبت به آن داشته باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید که چگونه سرمایه‌ گذاری کنید. حالا که می‌دانید دیفای چیست و نحوه کسب درآمد در آن چگونه است؛ مراحلی که باید برای شروع سرمایه گذاری بدانید را در ادامه بخوانید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
فورک چیست؟ آشنایی با اصطلاح مهم ارزهای دیجیتال

۱- والت دیفای را انتخاب کنید.

برای این‌که بتوانید در دیفای سرمایه گذاری کنید، لازم است تا یک کیف پول دیجیتال را انتخاب و در آن یک حساب برای خود باز کنید. بهتر است یکی از کیف پول‌های مخصوص به DeFi نظیر  MetaMask و Trust Wallet را انتخاب کنید. ساخت این کیف پول‌ها رایگان است و با اتصال آن‌ها به صرافی آنلاین می‌توانید در پروژه‌ها مشارکت و کسب سود کنید.

۲- ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در دیفای را بخرید.

برای سرمایه گذاری در دیفای نیاز به رمز ارز دارید. پس باید ارز دیجیتال‌های معتبر و پرکاربرد (Bitcoin (BTC) یا Ethereum (ETH)) را خریداری و آن را به کیف پول دیجیتال منتقل کنید. از آنجایی‌که اکثر پروژه‌های دیفای در بستر بلاکچین اتریوم هستند؛ بهتر است سرمایه خود را به اتریوم تبدیل کنید. اگر نمی‌دانید که قیمت بروز اتریوم چقدر است و سرمایه شما چقدر اتریوم می‌شود، از ماشین حساب ارز دیجیتال به تومان کمک بگیرید.

۳- پلتفرم DeFi را مشخص کنید.

حالا که در یکی از والت‌های ارز دیجیتال حساب دارید و رمز ارز خود را خریداری و به کیف پول دیجیتال خود منتقل کرده‌اید؛ باید یک پلتفرم دیفای مناسب را انتخاب کنید. پس از انتخاب پلتفرم، باید اتریوم یا بیت‌کوین‌های خریداری شده را از کیف پول به پلتفرم DeFi منتقل کنید. حالا می‌توانید در فعالیت‌های مالی دیفای سرمایه‌ گذاری و درآمدزایی کسب کنید.

نکات سرمایه گذاری در دیفای

مهمترین نکته سرمایه گذاری در دیفای شناخت آن است. اما برای موفق شدن در این سیستم مالی جدید باید نکات مهم زیر را رعایت کرد.

۱- از کمترین مقدار سرمایه برای شروع استفاده کنید.

این مسئله که با کمترین مقدار سرمایه شروع کنید برای ورود به همه سیستم‌های مالی دیجیتال مثل فارکس یا کریپتو کارنسی صدق می‌کند. سیست مالی دیفای نیز از این قانون مستثنی نیست. پس تا زمانی‌که مهارت کافی در این سیستم مالی را بدست نیاورده‌اید همه سرمایه خود را در آن وارد نکنید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
۵ روش ارسال پول به ایران ؛ مقایسه امنیت و هزینه‌ها

۲- مدیریت ریسک را جدی بگیرید.

درست است که سیستم مالی جدید دیفای عادلانه‌تر است. اما برای حفظ سرمایه، مدیریت ریسک، در این بازار اهمیت ویژه‌ای دارد. قوانین مالی در سطح بین‌الملل را در هنگام سرمایه گذاری در دیفای جدی بگیرید. به ریسک‌هایی که ممکن است به دلیل نوسان قیمتی ارزهای رمزنگاری شده اتفاق بیفتد دقت داشته باشید. به امنیت پلتفرم و کیف پولی که در آن سرمایه خود را نگهداری می‌کنید نیز توجه ویژه‌ای نشان دهید و از پسورد والت خود به خوبی نگهداری کنید.

۳- سودهای سرمایه گذاری را ذخیره کنید.

زمانی‌که می‌خواهید سود حاصل از سرمایه‌ گذاری را برداشت کنید باید  سرمایه خود را از دیفای خارج و به کیف پول اختصاصی خود انتقال  دهید. شما می‌توانید سرمایه خود را در غالب همان رمز ارزهای (بیت کوین و اتریوم) نگهداری کنید. اما توصیه می‌شود برای این‌که درگیر نوسان‌های قیمتی ارزهای دیجیتال در بازار کریپتو نشوید، سودهای خود را به تتر تبدیل کنید.

حد ریسک و بازدهی سرمایه گذاری در دیفای

کاهش کارمزدهای دریافتی در سیستم مالی دیفای؛ سبب شده تا پاداش‌ها و سودهایی که به سرمایه‌گذارن دیفای تعلق ‌گیرد، مورد توجه قرار گیرد. ازاین‌رو، تمایل افراد به سرمایه‎گذاری در این بازار بیش از دیگر بازارهای مالی غیر دیجیتال است. همچین ریسک‌هایی که سرمایه افراد را به خطر می‌اندازد در این سیستم مالی پایین است. البته، این کاهش ریسک، زمانی اتفاق می‌افتد که پیش از سرمایه گذاری در دیفای اطلاعات لازم برای حضور در این بازار را کسب کرده باشید تا با کلاهبرداران و قراردادهای هوشمند ناقص یا غیرواقعی روبرو نشوید. برای جلوگیری از حملات هک والت نیز باید از تکنیک دومرحله‌ای کردن رمز عبور استفاده کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

0.00 /5
تعداد شمارش آرا : 0

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد