افزایش قابل توجه میزان هک‌ها در حوزه بلاکچین

افزایش قابل توجه میزان هک‌ها در حوزه بلاکچین

افزایش قابل توجه میزان هک‌ها در حوزه بلاکچین فعالین در بازار را نگران کرده است. امروز بیشتر دراینباره صحبت می کنیم.

شرکت  Beosin اخیراً گزارش امنیتی وب 3 نیمه دوم سال میلادی جاری خود را منتشر کرده است که در آن آخرین هک ها و سوء استفاده ها برای تأثیرگذاری بر حوزه بلاک چین مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

این داده ها نشان می دهد که بیش از 718 میلیون دلار به دلیل طرح‌های کلاهبرداری و هک ها در این سه ماهه دست رفته است  که بیشتر آنها در فضای Defi رخ داده است. در ادامه بیشتر پیرامون این مسئله با شما بحث خواهیم کرد.

افزایش حوزه نفوذ هکرها در حوزه وب 3

در این گزارش – که با همکاری Footprint Analytics تهیه شده است 48 “حمله” بزرگ به عنوان مسئول این خسارات ذکر شده است. سه مورد به تنهایی (Beanstalk Farms، Elrond و Harmony) هر کدام بیش از 100 میلیون دلار ضرر داشته اند که 28 مورد آن بین 1 تا 10 میلیون دلار از دست رفته را تشکیل می دهند.

زیان سه ماهه گذشته از نظر فنی 40 درصد کاهش نسبت به نزدیک به 1.2 میلیون دلار از دست رفته در سه ماهه اول 2022 است، اما همچنان 2.42 برابر از ضرر 296.56 میلیون دلاری در سه ماهه اول 2021 است.

علاوه بر این، زیان در سه ماهه اول 2022 احتمالاً تحت سلطه پل بدنام رونین بوده است. هکی، که بیش از 600 میلیون دلار برای مهاجم به دست آورد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
کاهش هشدارآمیز قیمت کاردانو

داده‌ها نشان می‌دهد که آوریل فعال‌ترین ماه برای هکرها بوده است، با “19 حادثه امنیتی مهم” و بیش از 374 میلیون دلار از دست رفت. زیان ها در ماه مه در کنار قیمت بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافت، اما علیرغم ادامه نزول بازار، در ماه ژوئن جهش جالبی را شاهد بودیم.

تامین مالی غیرمتمرکز (defi) هدف اصلی در میان هکرهای وب 3 بود. Defi به کاربران رمزارز اجازه می دهد تا به خدمات مالی مانند استقراض و وام دادن به روشی غیرمتمرکز با استفاده از برنامه های قرارداد هوشمند خوداجرا دسترسی پیدا کنند.

حدود 79.2 درصد از حملات در سه ماهه گذشته در این فضا رخ داده است که 63.3 درصد از تلفات را شامل می شود. متداول‌ترین روش حمله، سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌ها در کد قرارداد هوشمند بود که در مجموع 138 میلیون دلار ضرر وارد کرده است.

متداول‌ترین روش حمله بعدی، استفاده از وام‌های فلش است  وام‌هایی که نیاز به وثیقه ندارند، اما باید در کوتاه‌مدت بازپرداخت شوند. هکرها اغلب از وام های فلش برای جمع آوری کنترل گسترده روی توکن حاکمیتی پروتکل معین استفاده می کنند و به آنها اجازه می دهد تغییرات پروتکل مخرب را منتقل کنند. هکرها از چنین حملاتی در سه ماهه دوم 233 میلیون دلار به دست آوردند. بیش از هر روش هک دیگری.

131.15 میلیون دلار دیگر به خاطر کلیدهای خصوصی در معرض خطر از دست رفت، که امنیت در مورد آنها “همچنان نگران کننده است.”

گزارش شده است که 52 درصد از پروژه های مورد حمله حسابرسی شده بودند. پروژه های حسابرسی شده هنوز هم اکثریت قریب به اتفاق (76.2٪) از وجوه سرقت شده را تشکیل می دهند.
اتریوم به عنوان پادشاه دیرینه defi در سه ماهه گذشته 381.35 میلیون دلار ضرر را تجربه کرده است. بیش از هر زنجیره دیگری. طبق گفته Defi Llama، نزدیک به 48 میلیارد دلار هنوز در پروتکل های defi در اتریوم قفل شده است، از 77.11 میلیارد دلار در کل اکوسیستم.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
افزایش فعالیت های ماینرهای چینی

جای تعجب نیست که بیش از نیمی از وجوه دزدیده شده در سه ماهه دوم (418.89 میلیون دلار) به Tornado Cash – یک سرویس مخلوط کردن ارزهای دیجیتال که به سارقان کمک می کند ردیابی های خود را در بلاک چین بپوشانند، منتقل شد. از این وجوه، 131 میلیون دلار دارایی بازیافت شد.

نظر شما درباره افزایش قابل توجه میزان هک‌ها در حوزه بلاکچین چیست؟

همانطور که توضیح دادیم در سه ماهه دوم ساله 2022 میزان حملات کلاهبردانه در حوزه دی فای و وب 3 بسیار گسترش پیدا کرده است. مسئله ای که دیگر درحال اکنون به یک روند معمول تبدیل گردیده است.

نظر شما درباره این افزایش قابل توجه میزان هک ها چیست؟ آیا این مسئله می تواند در آینده به توسعه حوزه دی فای لطمه بزند.

اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، می توانید از صرافی اکس اونیکس استفاده نمایید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

0.00 /5
تعداد شمارش آرا : 0

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد