آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

آموزش صرافی پنکیک سواپ به شما کمک می کند تا پیش از استفاده از امکانات این صرافی، ابتدا تفاوت یک صرافی غیرمتمرکز را با سایر صرافی های متمرکز مانند بایننس به خوبی درک کنید. سپس با خیال راحت دارایی های دیجیتالی خود را وارد این پلتفرم کرده و از مزایای ترید در آن بهره مند شوید.

از آنجایی پنکیک سواپ یک پلتفرم غیرمتمرکز است، نیازی به انجام مراحل احراز هویت (KYC) نبوده و گزینه مناسبی برای کاربران ایرانی بشمار می آید. چرا که معمولاً صرافی های خارجی از فرایند احراز هویت ساکنین ایران پشتیبانی نمی کنند.

همچنین صرافی PancakeSwap از نظر امنیتی بسیار قابل اعتماد بوده و هرگز هک نشده است، تنها ریسک استفاده از این پلتفرم مربوط به ضررهای دائمی در بخش Farming و احتمال وجود کلاهبرداری در آن است.

در ادامه این مطلب از صرافی اکس اونیکس به آموزش استفاده از صرافی پنکیک سواپ می پردازیم:

معرفی صرافی پنکیک سواپ
معرفی صرافی پنکیک سواپ

معرفی صرافی پنکیک سواپ

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و منبع باز بوده و پروتکل آن بر روی زنجیره هوشمند بایننس یا همان Binance Smart Chain (BSC) قرار گرفته است. اخیراً این صرافی به دلیل نقدینگی بسیار بالا، ارائه ویژگی های جذاب، رابط کاربری مناسب و تعداد کاربران بالا، توجهات بسیار زیادی را به خود معطوف کرده است.

این صرافی بر توکن های BEP20 متمرکز است. در واقع BEP20 یک استاندارد خاص در ساخت توکن بوده و توسط Binance توسعه یافته است.

پنکیک سواپ به گونه ای طراحی شده تا کاربران بتوانند بدون ازدست دادن کنترل کلیدهای خصوصی خود، به طور ایمن بایننس کوین (BNB) و طیف گسترده ای از توکن های BEP-20 را معامله کنند.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

پیش از آغاز آموزش صرافی پنکیک سواپ بد نیست در مورد گذشته این صرافی چیزهایی بشنویم. این صرافی در سپتامبر سال 2020 میلادی راه اندازی شد.

از زمان راه اندازی تاکنون، نه تنها از نظر میزان نقدینگی، تعداد کاربران و رمز ارزهای پشتیبانی شده، بلکه از منظر ارائه ویژگی ها و امکانات متنوع نیز رشد چشمگیری داشته است.

بر اساس اطلاعات موجود، تیم Pancakeswap از بیش از دوازده عضو (معروف به سرآشپز) از جمله دو رهبر مشترک (Hops و Thumper) و مهندسان مختلف، تشکیل شده است.

چیزی که در زمان راه اندازی، این پلتفرم را نسبت سایر صرافی های مشابه متفاوت کرد این بود که PancakeSwap بر روی زنجیره هوشمند Binance (BSC) ساخته شده است.

این زنجیره به دلیل مقیاس پذیری بالایی که دارد، تراکنش های سریع تر و ارزان تری را در مقایسه با شبکه اتریوم ارائه می دهد.

تا سال 2020 تقریباً تمام برنامه های دیفای بر روی اتریوم کار می کردند، در آن سال جریان اصلی دیفای سبب افزایش میزان تقاضای تراکنش در این شبکه شد. اما به دلیل مقیاس پذیری پایین اتریوم، تراکنش ها بسیار کند و گران بودند.

این موضوع سبب شد تا تیم توسعه دهنده پنکیک سواپ دست به راه اندازی پلتفرم ارزان و سریع تری بزنند.

تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز چیست

از آنجایی که صرافی های غیرمتمرکز با هدف رفع ایرادات و کاستی های صرافی های متمرکز ایجاد شدند، تفاوت های اساسی با صرافی های متمرکز دارند.

با بررسی موارد موجود در آموزش صرافی پنکیک سواپ به طور کامل با این تفاوت ها آشنا خواهید شد، اما با این حال بهتر است به چند تفاوت اصلی این دو نوع پلتفرم معاملاتی، اشاره مختصری داشته باشیم:

احراز هویت (KYC)

صرافی های متمرکز مانند Binance، Kucoin، Coinbase و نمونه های ایرانی به عنوان یک واسط شخص ثالث میان خریداران و فروشندگان رمز ارز عمل می کنند.

این نوع صرافی ها از قوانین و مقررات خاصی پیروی کرده و به دلیل مقابله با پولشویی و سوءاستفاده های مالی انجام مراحل احراز هویت را برای کاربران خود اجبار می کنند.

اما در صرافی ها متمرکز مانند پنکیک سواپ، سوشی سواپ، یونی سواپ و… هویت کاربر به هیچ عنوان فاش نشده و برای استفاده از خدمات صرافی نیازی به ارائه نام، آدرس ایمیل، شماره تماس و موارد این چنینی نیست.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند ؟

صرافی های متمرکز از این جهت با هدف اصلی فناوری بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال یعنی حفظ هویت تریدرها نزدیک تر هستند.

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ
صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

کنترل دارایی ها

در صرافی های متمرکز، توسعه دهندگان به کلیدهای خصوصی کاربران دسترسی داشته و دارایی کاربران در کیف پول این صرافی ها ذخیره می شود.

در نتیجه تیم توسعه دهنده صرافی مسئول محافظت از دارایی کاربران هستند، از این رو خطر نفوذ به سرور صرافی های متمرکز و هک کیف پول ها توسط هکرها وجود دارد.

اما در صرافی های غیرمتمرکز، کاربر کنترل کاملی بر کلیدهای خصوصی خود داشته و به طور کامل مسئول محافظت از دارایی خود هستند.

ثبت سفارش ها

تفاوت دیگری که وجود دارد این است که معاملات در صرافی های متمرکز برخلاف صرافی های غیرمتمرکز در بلاک چین ثبت نمی شوند. در واقع معاملات ابتدا در پایگاه داده متمرکز صرافی ها ثبت و در صورت برداشت دارایی از صرافی، این معامله بر روی بلاکچین ثبت می شود.

این امر نشان می دهد که کنترل دارایی کاربران برای زمان محدود و به صورت امانی در اختیار صرافی قرار دارد. اما در صرافی های غیرمتمرکز توکن های کاربران به جای دفتر ثبت سفارش به صورت قراردادهای هوشمند قفل شده و خرید و فروش انجام می شود.

آموزش بخش های مختلف صرافی پنکیک سواپ

آموزش صرافی ارز دیجیتال پنکیک سواپ سبب به دست آوردن درک درست و مناسب از امکانات ارائه شده در این صرافی می شود. با استفاده از این امکانات کاربران می توانند در کنار خرید و فروش معمول در بازار ارزهای دیجیتال، در برنامه های دیگر شرکت کرده و پاداش دریافت کنند.

اما باید توجه داشته باشید که هر یک از این برنامه ها در کنار سود، احتمال از دست رفتن دارایی و ریسک تحمل ضرر را نیز دارند. بنابراین قبل از هر چیزی لازم است به خوبی با چگونگی کارکرد آنها آشنا شوید.

ارائه پلتفرم Farming

این ویژگی  به کاربران این امکان را می دهد تا از طریق قفل و استیک کردن توکن های LP خود، رمز ارز بومی صرافی یعنی توکن CAKE را به عنوان پاداش دریافت کنند. برای ورود به این بخش لازم است مقداری توکن LP از قبل تهیه کنید.

چراکه هر یک از FARMها تنها توکن های اختصاصی خود را از کاربر قبول می کنند. به عنوان مثال فارم CAKE-BNB تنها فقط توکن های CAKE-BNB LP را از کاربران می پذیرد.

ارائه استخرهای Yield Farming

از طریق این پلتفرم کاربران می توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند توکن های خود را قرض داده و در ازای آن از طریق توکن CAKE پاداش بگیرند.

آموزش بخش های مختلف صرافی پنکیک سواپ
آموزش بخش های مختلف صرافی پنکیک سواپ

ارائه استخرهای SYRUP

استخرهای SYRUP نسخه اختصاصی و ویژه پنکیک سواپ در حوزه استیک کردن بشمار می آیند. یکی از مهم ترین برنامه های آن مربوط به استیک کردن توکن CAKE بوده و بر اساس آن کاربران توکن های CAKE بیشتری را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

اما علاوه بر کیک کاربران می توانند با استیک کردن سایر LP توکن ها (توکن های مخصوص استخرها)، توکن CAKE پاداش بگیرند. در این استخرها خطر از دست دادن دارایی وجود ندارد.

ارائه بلیط های بخت آزمایی

در این صرافی کاربران می توانند با استفاده از توکن های CAKE، بلیط های بخت آزمایی (lottery ticket) خریداری کرده و در قرعه کشی شرکت کنند. در صورت برنده شدن جوایز سریعاً به صورت CAKE و NFTها به کاربر پرداخت می شوند.

ارائه بخش IFO

این بخش شبیه به پیشنهاد اولیه سکه یا همان ICO بوده اما تنها مختص به صرافی پنکیک سواپ است. IFO به کاربران این امکان را می دهد تا توکن پروژه هایی که در مرحله قبل از عرضه عمومی قرار دارند، خریداری کنند. برای این منظور از توکن های استخرهای نقدینگی (LP) و توکن CAKE استفاده می شود.

ارائه بخش NFTها

در صرافی پنکیک سواپ یک بخش مجزا برای دارایی های NFT در نظر گرفته شده است. NFTها، توکن های غیر قابل تعویض هستند، به این معنی که تنها یک نسخه از نوع خاص محصول/اثر هنری/تصویر و غیره وجود داشته و از نظر ارزش با نسخه های مشابه برابر نیستند. کاربران می توانند دارایی های NFT را از این طریق خرید و فروش کنند.

بخش NFT صرافی پنکیک سواپ
بخش NFT صرافی پنکیک سواپ

ویژگی های صرافی پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ با ارائه ویژگی های خاص و منحصر به فرد، نسبت به سایر صرافی های غیرمتمرکز برتری پیدا کرده است. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع آموزش کار با صرافی پنکیک سواپ، به بررسی ویژگی های این پلتفرم بپردازیم.

ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده

در این صرافی از 1.647 کوین و 9.152 جفت معاملاتی متنوع از جمله اتریوم، Bitcoin BEP2 و… پشتیبانی می شود. علاوه بر این کاربران می توانند NFTها را از طریق این پلتفرم معامله و استیک کنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش صرافی هات بیت با موبایل

در این صرافی مانند سایر صرافی های غیرمتمرکز به دلیل عدم امکان احراز هویت و اتصال کارت بانکی به صرافی، از ارزهای فیات و واریز و برداشت فیات پشتیبانی نمی شود.

ارائه توکن بومی پنکیک سواپ

توکن بومی صرافی پنکیک سواپ با نام CAKE شناخته می شود. این توکن نیز یکی از چندین توکن مورد استفاده در پروتکل Pancekeswap بوده و برای اهداف مختلف از جمله سواپ کردن میان توکن های مختلف، Yield Farming، Staking، سهام داری، شرکت در لاتاری پنکیک سواپ در دسترس کاربران قرار می گیرد.

همچنین از توکن CAKE برای رأی گیری در مورد پروپزال های حکومتی نیز استفاده می شود.

اکوسیستم DeFi

در حال حاضر صرافی پنکیک سواپ به عنوان یک اکوسیستم کامل از ابزارهای دیفای شناخته می شوند که همه آنها بر اساس توکن بومی این پلتفرم یعنی توکن CAKE ساخته شده اند.

ارائه امنیت مناسب در صرافی پنکیک سواپ

با وجود اینکه صرافی پنکیک سواپ توسط یک تیم کاملاً ناشناس پشتیبانی می شود، اما به عنوان یک پلتفرم بسیار ایمن شناخته شده و توسط چندین شرکت امنیتی برجسته بلاکچین مانند Certik و Slowmist  حسابرسی شده است.

همچنین به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، تمام معاملات موجود در بستر پنکیک سواپ از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شوند.

ارائه بازارساز خودکار

PancakeSwap از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می کند که در آن کاربران در یک استخر نقدینگی معامله می کنند. AMM یک پروتکل اتوماتیک برای قیمت گذاری رمز ارزها بوده و در آن رمز ارزها بر اساس میزان عرضه و تقاضا و الگوریتم های تخصصی قیمت گذاری می شوند.

به این ترتیب معامله گران بدون نیاز به اوردربوک توکن های خود را از طریق قراردادهای هوشمند در استخرهای نقدینگی قفل کرده و به ترید توکن های مختلف می پردازند.

پشتیبانی صرافی پنکیک سواپ از کیف پول های محبوب
پشتیبانی صرافی پنکیک سواپ از کیف پول های محبوب

پشتیبانی از کیف پول های محبوب

کاربران می توانند کیف پول های شخصی خود را به صرافی متصل کرده و از این طریق خرید و فروش انجام دهند. از کیف پول های محبوبی همچون Trust Wallet، WalletConnect، TokenPocket، پشتیبانی می شود.

هزینه های موجود در صرافی

در پنکیک سواپ به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز کارمزدهای بسیار معقولی از کاربران دریافت می شود، با ترید در این پلتفرم معامله گر 0.25% کارمزد می پردازد.

0.17% از این کارمزد به استخر نقدینگی جفت مبادله ای که روی آن معامله انجام شده اضافه شده و در قالب پاداش به ارائه دهندگان نقدینگی تعلق می گیرد. 0.03٪  از آن به خزانه PancakeSwap، و 0.05% دیگر برای خرید و سوزاندن هفتگی CAKE تخصیص داده می شود.

در این صرافی نیز مانند سایر صرافی های غیرمتمرکز در هنگام انتقال و برداشت دارایی به غیر از هزینه های شبکه، هیچ گونه هزینه اضافی تر دریافت نمی شود.

هزینه های شبکه، هزینه هایی هستند که به ماینرهای بلاکچین مربوطه پرداخت شده و صرافی در آن دخل و تصرفی ندارد. هزینه های شبکه بسته به شلوغی شبکه در ساعات و روزهای مختلف، متفاوت است.

ارائه رابط کاربری مناسب

در پنکیک سواپ و به طور کلی تمام صرافی های غیرمتمرکز از رابط کاربری بسیار ساده استفاده شده است. این موضوع سبب شده تا آموزش صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ برای کاربران مبتدی و حرفه ای ساده و روان باشد.

آموزش صرافی پنکیک سواپ
وجود خزانه ای به نام Treasury

وجود خزانه ای به نام Treasury

این بخش از پلتفرم، وظیفه تأمین بودجه برای توسعه پنکیک سواپ را برعهده دارد. به همین دلیل بیش از 0.03 درصد از کارمزد معاملات به این بخش منتقل می شود. علاوه بر این خزانه پنکیک سواپ جهت حفظ ارزش توکن ها مسئول انجام فرایند سوزاندن است.

آموزش نصب صرافی پنکیک سواپ

اکنون که با تمام ویژگی ها و امکانات اصلی صرافی پنکیک سواپ آشنا شدیم، زمان آن رسیده تا آموزش صرافی پنکیک سواپ را شروع کنیم. از آنجایی که پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است، کار با آن با صرافی های متمرکزی که عموماً توسط معامله گران استفاده می شوند، تفاوت های اساسی دارد.

از طرف دیگر، پنکیک سواپ مانند اکثر صرافی های متمرکز کیف پول جداگانه ای را به کاربران ارائه نمی دهد، به همین دلیل لازم است کاربر کیف پول خود را به حساب کاربری صرافی لینک کند. با “آموزش کامل صرافی پنکیک سواپ” به طور کامل با نحوه کار با این صرافی آشنا خواهید شد.

آموزش ثبت نام صرافی پنکیک سواپ

در صورتی که مایل به استفاده از خدمات پنکیک سواپ هستید، باید بگوییم آموزش ثبت نام در صرافی پنکیک سواپ از چند مرحله ساده تشکیل شده و بسیار راحت است.

برای شروع باید یکی از کیف پول های پشتیبانی شده توسط پنکیک سواپ را به این پلتفرم متصل کنیم. چراکه بدون اتصال کیف پول، عملاً نمی توان از امکانات صرافی استفاده کرد، تنها کافی ست مانند مراحل زیر عمل کنید:

 1. در یکی از کیف پول های پشتیبانی شده در این صرافی حساب کاربری ایجاد کنید.
 2. سپس به یک صرافی متمرکز مانند بایننس رفته و توکن CAKE یا BNB خریداری کنید.
 3. در مرحله بعدی، توکن خریداری شده را از حساب صرافی (بایننس یا هر صرافی متمرکز دیگر) به آدرس گیف پول خود منتقل کنید.
 4. برای این کار حتماً شبکه (Network) توکن های BNB را به زنجیره هوشمند بایننس (BSC) تغییر دهید.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش صرافی کوینکس فارسی در گوشی و با موبایل
آموزش ثبت نام صرافی پنکیک سواپ
آموزش اتصال کیف پول در صرافی پنکیک سواپ

آموزش اتصال کیف پول در صرافی پنکیک سواپ

پس از آماده سازی کیف پول نوبت به انجام مراحل اتصال کیف پول به صرافی Pancakeswap می رسد.  برای این منظور لازم است از طریق لینک مستقیم pancakeswap.finance وارد سایت صرافی شوید.

پس از ورود به سایت، بر روی گزینه “Connect Wallet” کلیک کرده و کیف پول مدنظر خود را انتخاب کنید. در اینجا ادامه مراحل را از طریق آموزش صرافی پنکیک سواپ با تراست ولت ادامه می دهیم.

آموزش اتصال کیف پول در صرافی پنکیک سواپ
آموزش اتصال کیف پول در صرافی پنکیک سواپ

پس از انتخاب کیف پول تراست ولت صفحه ای حاوی آدرس QR Code به شما نمایش داده می شود. به کیف پول خود رفته و از طریق بخش “Settings” و گزینه “WalletConnect”، این کد را اسکن کنید. در صورتی که اتصال با موفقیت انجام شود، دارایی های موجود در کیف پول، در صرافی نیز منعکس می شوند.

یکی از مهم ترین مراحل آموزش صرافی پنکیک سواپ شامل آموزش نحوه خرید و فروش در این صرافی می شود. در این مرحله، پس از آنکه کیف پول تراست والت یا سایر کیف پول های سازگار با زنجیره BNB خود را با صرافی پنکیک سواپ لینک کردید، صفحه شما آماده خرید انواع رمز ارزهای پشتیبانی شده در این صرافی خواهد بود.

 • ابتدا از طریق منوی سمت چپ صفحه به گزینه “Trade” و سپس تب “Exchange” بروید.
 • از طریق منوی کشویی موجود در صفحه، از طریق بخش “From” توکنی که می خواهید تبدیل کنید را انتخاب کنید.
 • سپس از طریق بخش “To”، توکنی که قصد خرید آن را دارید، انتخاب کنید.

 • در قدم بعدی نیز مقدار “Amount” هر یک از توکن ها را مشخص کنید.

 • قبل از تأیید نهایی تراکنش می توانید تنظیمات دیگر تراکنش مانند slippage tolerance و مهلت معامله یا همان transaction deadline را تنظیم کنید.

 • در آخر بر روی گزینه ” “approv کلیک کنید.
 • فرایند انتقال دارایی سبب می شود تا یک Pop-Up در کیف پول شما ظاهر شود.
 • پس از تأیید، گزینه swap را در PancakeSwap انتخاب کنید تا تراکنش شما کامل شود.

آموزش واریز دارایی به استخرهای پنکیک سواپ

در صورتی که مایل به فعالیت در استخرهای نقدینگی صرافی پنکیک سواپ هستید، لازم است دارایی خود را از کیف پول به این استخرها انتقال دهید.

برای شروع تنها کافی ست به وب سایت صرافی رفته و از طریق داشبورد موجود در صفحه به منوی “Trade” و سپس گزینه “Liquidity” بروید. پس از آنکه به صفحه Liquidity هدایت شده بر روی گزینه “Add Liquidity” کلیک کنید.

در مرحله بعدی لازم است جفت توکنی که قصد واریز آنها را دارید از طریق دو بخش Input انتخاب کنید. به عنوان مثال می توانید دو توکن BNB و CAKE را انتخاب کنید. پس از انتخاب نوع رمز ارز نوبت به مشخص کردن مقدار آنها می رسد.

با تعیین مقدار توکن ها، صحت اطلاعات وارد شده را بررسی کرده و بر روی گزینه “Confirm Supply” کلیک کنید. در آخر لازم است جهت تأیید تراکنش به کیف پول خود را رفته و بر روی گزینه “Confirm” پیغام ظاهر شده در آن کلیک کنید. به این ترتیب نقدینگی CAKE-BNB LP به استخر نقدینگی شما اضافه می شود.

آموزش واریز دارایی به استخرهای پنکیک سواپ
آموزش واریز دارایی به استخرهای پنکیک سواپ

آموزش صرافی پنکیک سواپ را مرور کردیم و دیدیم چرا این صرافی اینقدر در دنیای ارزهای دیجیتال محبوب است. اپنکیک سواپ یکی از محبوب ترین صرافی های غیرمتمرکز قابل اعتماد و امن در فضای کریپتوکارنسی بشمار می آید.

از زمان تأسیس تاکنون میزان نقدینگی، کاربران فعال و رمز ارزهای پشتیبانی شده در این صرافی پیشرفت قابل توجهی داشته و این امر اهمیت آموزش صرافی پنکیک سواپ را بیش از پیش مشخص می کند.

صرافی پنکیک سواپ چه ویژگی دارد ؟

در این آموزش صرافی پنکیک سواپ متوجه شدیم مهم ترین ویژگی این صرافی این است که غیرمتمرکز است و تراکنش های آن روی شبکه بلاکچینی ثبت می شوند.

صرافی پنکیک سواپ از چه شبکه بلاکچینی پشتیبانی می کند ؟

زنجیره هوشمند بایننس یا بایننس اسمارت چین زیرساخت این صرافی است و امکان خرید و فروش توکن های این شبکه از طریق این صرافی وجود دارد.

آیا صرافی پنکیک سواپ KYC دارد ؟

در حال حاضر ندارد ولی وبسایت آن در ایران باز نمی شود و باید با فیلتر شکن آن را باز کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

2.82 /5
تعداد شمارش آرا : 22

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد