10 استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال؛ معرفی بهترین استراتژی‌ها برای ترید

10 استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال؛ معرفی بهترین استراتژی‌ها برای ترید

بازار ارز دیجیتال، بازار مالی است که فرصت‌های معاملاتی زیادی را با سوددهی بالا برای معامله‌گران فراهم می‌کند. اما تنها افرادی در این بازار به موفقیت می‌رسند که بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال را برای سرمایه خود انتخاب کنند. در واقع باید گفت که ریسک کردن و بدون برنامه بودن در ترید ارزهای دیجیتال پیامد ناگواری مثل از بین رفتن سرمایه را در پی خواهد داشت. پس با این اوصاف آشنایی با استراتژی‌های ترید ارز دیجیتال برای تمام افرادی که در این بازار فعالیت دارند یا تصمیم به شروع کار دارند، ضروری است. به همین منظور در ادامه این مطلب موضوعاتی همچون تعریف استراتژی ترید ارز دیجیتال، معرفی انواع استراتژی ترید ارز دیجیتال، کاهش ریسک سرمایه گذاری با انتخاب استراتژی صحیح را بررسی خواهیم کرد.

استراتژی ترید ارز دیجیتال چیست؟

به مجموعه‌ای از قوانین که به معامله‌گران بازار کریپتو کمک می‌کند تا تصمیمات معاملاتی خود را بگیرند، استراتژی ترید ارز دیجیتال می‌گویند. با استفاده از این استراتژی‌ها، معامله‌گر تصمیم می‌گیرد که بودجه خود را روی کدام ارز سرمایه‌گزاری کند. زمان مناسب برای خرید یک رمز ارز چه زمانی است و در چه مرحله‌ای باید برای فروش سرمایه اقدام کرد.

معرفی انواع استراتژی ترید ارز دیجیتال

در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال رونقی زیادی پیدا کرده و به اصطلاح بازار آن داغ است. به همین منظور افراد زیادی مایل هستند که در این حوزه مشغول به کار شوند و از آن کسب درآمد کنند. همانطور که همه ما می‌دانیم برای موفق شدن در هر بازار یا حوزه‌ تخصصی باید از استراتژی‌های بازار مورد‌نظر اطلاع داشت. در نتیجه قصد داریم ۱۰ استراتژی ترید ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم.

۱- تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین استراتژی در همه بازارهای مالی است و در بین استراتژی‌های ترید جایگاه ویژه‌ای دارد. در این استراتژی نمودار قیمت گذشته، فعلی و آینده یک رمز ارز را با استفاده از ابزارهای کاربردی تحلیل نمودار، بررسی می‌کنند. معامله‌گران معتقدند که بازارهای مالی طبق سه شرط زیر عمل می‌کنند:

 • پیشینه رمز ارز، اطلاعات فعلی و آینده‌ای که در انتظار آن است روی قیمت رمز ارز تاثیر می‌گذارد.
 • قیمت هر ارز دیجیتال روی نمودار بر اساس روندها یا خلاف روندها حرکت میکند.
 • تاریخ تکرار می‌شود!

کنار هم قرار گرفتن این سه شرط در تحلیل تکنیکال یعنی روند تغییر قیمت هر رمز ارز تکراری است. این تکراری بودن بر اساس الگوهای تکرارشونده خاص اتفاق می‌افتد و با شناسایی آن‌ها می‌توان از خرید و فروش ارز مد نظر کسب درآمد کرد. روش‌های زیادی برای کسب درآمد از استراتژی مبتنی بر تحلیل تکنیکال وجود دارد. اما اغلب با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال بر اساس قیمت یا حجم معاملات، این روندهای تکراری توسط معامله‌گران متخصص پیدا می‌شود. سپس افراد با رعایت تمام پروتکل‌های مدیریت ریسک (برای مثال استفاده از Stop-Loss) از طریق دو روند زیر به درآمد می‌رسند.

ترید موافق روند (Trend Following)

روندها می‌توانند صعودی، نزولی و خنثی باشند. در این استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال، معامله‌گر پس از شناسایی روند بازار، موقعیتی در جهت آن باز می‌کند. یعنی اگر روند بازار صعودی باشد، فرد معامله‌گر موقعیتی برای خرید رمز ارز باز می‌کند. اما اگر روند بازار نرولی باشد، فرد موقعیتی برای فروش رمز ارز باز می‌کند. معامله‌گران برای تصمیم‌گیری در این نوع ترید روی اندیکاتورهای روند (خطوط روند – Trend Lines و میانگین متحرک – Moving Averages) متمرکز می‌شوند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
چطوری ارز دیجیتال شیبا اینو بخرم؟

ترید خلاف روند (Countertrend Trading)

ترید خلاف روند، کاملا مخالف عملکرد استراتژی Trend Following است. یعنی معامله‌گر پس از تشخیص روند بازار موقعیتی برخلاف آن باز می‌کند. در واقع اگر روند بازار صعودی باشد، یک موقعیت فروش توسط معامله‌گر باز می‎‌شود و اگر روند نزولی باشد، معامله‌گران یک موقعیت خرید را در بازار باز می‌کنند. این استراتژی به نسبت استراتژی ترید موافق روند ریسک بیشتری دارد. در نتیجه افراد با مهارت بالا از این روش برای ترید استفاده می‌کنند.

۲- نوسان‌گیری یا اسکالپینگ (Scalping)

مشهورترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال که به‌صورت لحظه‌ای به معامله‌گران سود می‎دهد، استراتژِی نوسان‌گیری است. به افرادی که از این نوع استراتژی برای کسب درآمد از بازار کریپتو استفاده می‌کنند، اسکالپر می‌گویند. اسکالپرها، نقطه ورود و نقطه خروج خود را در بازه‌های زمانی کوتاه که از چند دقیقه تا چند ساعت است مشخص می‌کنند و از نوسانات کوتاه مدت قیمت‌های ارز دیجیتال سود می‌برند. معمله‌گران، این نقطه ورود و خروج سرمایه در بازار را با کمک تحلیل‌های تکنیکال، پرایس‌اکشن و به کمک اندیکاتورها انتخاب می‌کنند. هرچه نقدینگی در بازار بیشتر باشد، تعیین نقطه ورود و خروج برای اسکالپر ساده‌تر و در نتیجه سود بیشتری را می‌تواند کسب کند.

۳-  خرید و نگهداری ارز دیجیتال یا هولد کردن رمز ارز (HODL)

هولد کردن ارز دیجیتال، ساده‌ترین و امن‌ترین روش برای معامله‌گران بازار کریپتو از جمله افراد کم تجربه است. در این استراتژی معامله‌گران رمز ارز مورد نظر را در کف قیمتی خریداری کرده و آن را در کیف پول‌های دیجیتال خود نگهداری می‌کنند. بدست آوردن سود حاصل استفاده از این استراتژی نیاز به گذشت زمان دارد و از نوسانات کوتاه مدت بازار تبعیت نمی‌کند. در واقع هولدرها نوسانات کوتاه مدتی که در بازار رخ می‌دهد را نادیده می‌گیرند و روی ارزش لحظه‌ای رمز ارز خریداری شده تمرکز نمی‌کنند. بلکه طبق تحلیل‌های خود، روی ارزش سرمایه پس از گذشت زمان تمرکز می‌کنند.

این استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال برای افرادی که دچار انواع ترس‌ می‌شوند: 1- FOMO (ترس از دست دادن فرصت) و 2- FUD (ترس، عدم اطمینان و تردید) بهترین نوع استراتژی در بازار ارزهای رمزنگاری شده است. علاوه‌بر آن افرادی که نمی‌خواهند درگیر نوسانات خرید و فروش لحظه‌ای رمز ارز در بازار شوند، این استراتژی بلند مدت برای آن‌ها کاربردی است.

هولد کردن همیشه برای کسب درآمد و سوددهی بودجه نیست. بلکه حفظ ارزش سرمایه نیز گاهی هدف هولد کردن یک رمز ارز یا تبدیل ریال به تتر است. اگر می‌خواهد سرمایه خود را برای حفظ ارزش سرمایه به تتر تبدیل کنید، خرید پرفکت مانی یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید آن را انتخاب کنید.

۴- استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال؛ آربیتراژ (Arbitrage)

این استراتژی نیز مانند استراتژی خرید و نگهداری رمز ارز (HODL) بسیار ساده و کارآمد است و می‌تواند برای افراد تازه‌ وارد در بازارهای مالی نتیجه‌‌بخش باشد. در این استراتژی باید ارزی را که در دو صرافی مجزا یا بین دو بازار (بازار اسپات و فیوچر) اختلاف قیمت قابل‌توجهی دارد، بیابید. سپس با خرید آن به قیمت ارازان‌تر و فروش آن به قیمت بالاتر در صرافی یا بین دو بازار بفروشید و کسب سود کنید. این روش به همان اندازه که ساده، سودده و کم ریسک است، معایبی نیز دارد.

 

هزینه‌های معاملاتی بالا (کارمزد خرید و فروش رمز ارز) که سود افراد را کاهش می‌دهد. پرنوسان بودن بازار که موجب بالا رفتن هزینه‌های معاملاتی و از دست دادن فرصت‌های آربیتراژ می‌شود و سرعت بالا تغییر قیمت‌ها در بازار که شناسایی فرصت‌های آربیتراژ را دشوار می‌کند. هر سه، معایب استفاده از این نوع استراتژی برای کسب سود در بازار کریپتو است.

انواع استراتژی آربیتراژ

 1. فاندینگ ریت (Funding Rate): در این روش فرد معامله‌گر ارز رمزنگاری شده‌ای را خریداری می‌کند. سپس با قرارداد آتی همان ارز با Funding Rate کمتر از هزینه خرید خود آن را مبادله می‌کند.
 2. مثلثی (Triangular Arbitrage): در این نوع استراتژی آربیتراژ پای سه رمز ارز در میان است! اگر معامله‌‌گر بخواهد از فروش Tether به ETH در یک بازار کسب درآمد کند؛ ابتدا تتر را به Bitcoin و بیت کوین را به اتر معامله می‌کند.
 3. ساده (Simple Arbitrage): فروش رمز ارز با قیمت پایین از صرافی اول و فروش آن با قیمت بالاتر در صرافی دوم.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
برای خرید تتر چه باید کرد؟

۵- مومنتوم تریدینگ (Momentum trading)؛ استراتژی ساده معاملاتی ارز دیجیتال

در این نوع استراتژی، تریدرها ارزهایی را انتخاب می‌کنند که روند قیمتی آن‌ها صعودی است. در واقع آن‌ها در قیمت پایین رمز ارز را خریده و زمانی‌که ارز رمزنگاری شده به قله قیمتی خود می‌رسد؛ آن‎‌ را می‌فروشند. در این استراتژی ساده معاملاتی باید کوین را در قیمت مناسب بخرید و صبر کنید تا قیمت‌ها رشد کنند. زمانی‌که از این استراتژی برای کسب درآمد از بازارهای دیجیتال استفاده می‌کنید، کاهش سرعت رشد در ارز خریداری شده به معنی از دست دادن مومنتوم ارز است. در این موقعیت است که باید برای فروش ارز رمزنگاری شده اقدام کنید. تشخیص درست زمان مناسب برای ورود و بستن پوزیشن به تحلیل روند قیمتی بستگی دارد. عجله در ورود به پوزیشن و دیر بستن معامله به دلیل طمع و دریافت پول بیشتر، دو موردی است که عدم رعایت آن‌ها موجب متضرر شدن تریدر خواهد شد.

۶- استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال؛ نقاط طلایی و تقاطع مرگ (Golden And Death Cross)

نقاط طلایی و مرگ در بازار کریپتو کارنسی، نشانه‌هایی از روند بازار هستند که در مقابل یکدیگر قرار دارند و موجب می‌شود تا تریدرها با مورد هدف قرار دادن آن‌ها، بتوانند تصمیمات بهتری برای سرمایه‌گزاری بگیرند. در این بازار، نقاط طلایی زمانی اتفاق می‌افتد که در یک بازه کوتاه مدت، میانگین قیمت یک ارز از میانگین قیمت بلند مدت آن پیشی بگیرد. این شرایط بدین معنی است که بازار در روند صعودی قرار دارد. درحالی‌که با کمتر شدن میانگین قیمت یک رمز ارز در بازه زمانی کوتاه مدت از میانگین قیمت بلند مدت آن، تقاطع مرگ اتفاق می‌افتد. در نتیجه تریدر متوجه می‌شود که بازار روند نزولی را در پیش گرفته است.

۷- استراتژی محدوده نوسان (Range trading)

برای این‌که بتوان از استراتژی محدوده نوسان برای ترید استفاده کنید باید الگوهای کندل استیک و نمودار‌های شمعی را بشناسید. از این دو نمودار برای پیش‌بینی روند قیمت ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. زیرا اساس این استراتژی سطوح حمایت و مقاومت روی نمودار قیمتی ارزهای دیجیتال است. معامله‌گران با نزدیک شدن قیمت یک رمز ارز به سطوح حمایت در بازار ورود می‌کنند و سرمایه خود را به ارز دیجیتال مورد نظر تبدیل می‌کنند. سپس با رسیدن نمودار قیمتی به سطح مقاومت معامله‌گران دارایی‌های خود را می‌فروشند.

۸- معاملات معکوس (Reverse trading)

در استراتژی ترید معکوس، معامله‌گران ابتدا روند بازار را با استفاده از ابزارهای تخصصی ترید و الگوهای مختلف شناسایی می‌کنند. سپس برخلاف روند بازار وارد معامله می‌شوند. مثلا اگر تریدر طبق نشانه‌هایی که در بازار می‌بیند روند را در یک بازه زمانی صعودی مشخص کند با پیش‌بینی روند نزولی بازار در آینده‌ای نزدیک یا دور وارد معامله می‌شود. با پیش‌بینی بالاترین و پایین‌ترین قیمت یک رمز ارز نیز تریدر می‌تواند سرمایه خود را مدیریت کند. در این شرایط با مدیریت ریسک می‌تواند جلوی ضررهای احتمالی که ممکن است با آن مواجه شوند را بگیرد.

۹- فیدینگ (Fading trading)

برخی از تریدرها استراتژی که در پیش می‌گیرند پیش رفتن در خلاف جهت روند بازار است. فیدرها، کسانی‌که از استراتژی فیدینگ (Fading trading) در بازار ارز دیجیتال استفاده می‎کنند؛ همواره معتقد هستند که روند بازار همیشه ادامه‌دار نیست و در نهایت تغییر می‌کند. آن‌ها در پی فرصت‎هایی در بازار هستند که از این برگشت قیمت سود ببرند. این استراتژی برای همه افراد مناسب نیست زیرا نیاز به قدرت ریسک‌پذیری بالایی دارد و مهارت در ترید نیز برای کسب سود از این روش از اهمیت بالایی برخوردار است.

۱۰- معاملات فرکانس بالا یا الگوریتمی (High frequency trading)

معاملات فرکانس بالا، معروف به HTF به منظور استفاده از ربات‌های تریدینگ است. برای استفاده از این ربات‌ها برای خرید و فروش سرعتی در بازار مالی ارزهای رمزنگاری شده باید یک تریدر حرفه‌ای باشید. معاملات فرکانس بالا خود به تنهایی یک استراتژی خاص نیستند بلکه مجموعه‌ای است که استراتژی‎های ترید ارز دیجیتال در دل آن قرار می‌گیرد. شناخته‌ترین انواع استراتژی که از طریق HFT انجام می‌شود و می‌توان از آن درآمدهای کلان کسب کرد، سه استراتژی زیر است:

 • آربیتراژ (Arbitrage)
 • تشخیص نقدینگی (Liquidity Detection)
 • مومنتوم تریدینگ (Momentum Trading)
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
معرفی بهترین بروکرهای فارکس جهان

نکات مهم برای موفقیت در ترید

بدون شک هدف اصلی تمام افراد فعال در حوزه ارز دیجیتال این است که در کار خود موفق باشند و دچار ضرر و زیان نشوند. معمولا رعایت نکات زیر لازمه موفقیت در ترید به حساب می‌آید.

 • افرادی که به تازگی قصد ورود به این حوزه را دارند باید کار خود را با یک سرمایه کوچک شروع کنند. در واقع افراد تازه‌کار برای موفقیت باید به قانون طلایی “فقط مقداری را سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادنش را دارید” عمل کنند.
 • به علت ناپایدار و غیر قابل پیش بینی بودن معاملات روزانه ارزهای دیجیتال، پیش از آغاز معامله میزان تحمل ریسک باید مشخص شود.
 • از آنجایی که قیمت‌ها در معاملات روزانه تغییر می‌کنند بهتر است که تمرکز بر روی تعداد محدودی از ارزهای دیجیتال باشد.
 • از تکنیک‌های مناسب مدیریت ریسک مثل تعیین سفارشات حد ضرر استفاده شود زیرا این کار باعث محدود کردن زیان احتمالی و دریافت سود می‌شود.
 • استفاده از ابزارهای مناسب برای تحلیل می‌تواند احتمال موفقیت در ترید را افزایش دهد.
 • ارزش ارز‌های دیجیتال ممکن است در یک شب ۸۰ درصد کاهش پیدا کند یا بالعکس به همین میزان افزایش یابد. پس ذهن افراد باید آمادگی مشاهده این مدل اُفت و خیزها را داشته باشد و دچار وحشت‌زدگی نشود.
 • افرادی که به دنبال موفقیت در ترید هستند باید اطلاعات خود را بروز نگه دارند و از تمامی اخبار و اتفاقات این حوزه با خبر باشند.
 • بررسی دقیق عوامل موثر بر قیمت ارزها به موفق شدن در حوزه ارز دیجیتال و ترید کمک می‌کند.
 • تشکیل گروه با افراد خوش فکر و متخصص در حوزه ارز دیجیتال باعث افزایش میزان موفقیت می‌شود.
 • زمانی که اکثر افراد به دنبال فروش هستند بهترین زمان برای خرید است.
 • از دیگر نکات مهم برای موفقیت در ترید این است که فرد نباید از روی حرص و طمع تمام سرمایه و دارایی خود من جمله خانه، ماشین، زمین‌ و… را وارد بازار کند.
 • به عنوان آخرین نکته باید گفت که موفقیت در ترید مانند هر فعالیت دیگری نیاز به پیگیری و تلاش دارد.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری با انتخاب استراتژی صحیح

گاهی اوقات در دنیای کریپتو یک‌سری وقایع اتفاقی رخ می‌دهد که باعث کسب سودهای کلان می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افراد بر این باورند که کلیه وقایع و اتفاقات دنیای کریپتو تصادفی است. پس باید معاملات خود را تنها از روی غریزه انجام دهند و نیازی به استراتژی نیست. در صورتی که باید گفت که چنین اتفاقاتی به ندرت پیش می‌آید و احتمال به دست آوردن سود بدون استراتژی بسیار کم است. به عبارتی این تفکر یا باور که “دنیای کریپتو دنیای تصادفی است” صحیح نیست. در واقع تمام تریدرهای حرفه‌ای ابتدا استراتژی صحیح و مناسب خود را پیدا می‌کنند سپس مطابق استراتژی صحیح خود پیش می‌روند و معامله انجام می‌دهند.

به بیان دیگر می‌توان گفت انتخاب یک استراتژی صحیح باعث کاهش ریسک و به دست آوردن سود بیشتر می‌شود زیرا در بیشتر مواقع می‌توان الگوی نوسانات را پیش بینی کرد. در نتیجه افرادی که مایل هستند فعالیت آن‌ها در این حوزه پایدار باشد و با بحران کمتری روبرو شوند؛ حتما باید استراتژی‌های ترید ارز دیجیتال آشنایی داشته باشند و یک استراتژی صحیح‌ برای خود انتخاب کنند.

آنچه در این مطلب گفته شد در یک نگاه

استراتژی به معنای تعیین یک یا چند شیوه مشخص برای رسیدن بهینه به هدف است. پس تمام افرادی که می‌خواهند در کسب و کار خود موفق باشند باید با استراتژی‌های صحیح حوزه کسب‌وکار خود آشنا باشند. ترید ارزهای دیجیتال مانند هر زمینه کسب‌وکاری دارای یک‌سری استراتژی ها است که در این مطلب ۱۰ مورد آن را معرفی نمودیم.

در انتهای این مطلب باید اشاره کنیم که کسب درآمد در بازار کریپتو کارنسی همیشه با استفاده از استراتژی‌های معاملاتی ترید ارز دیجیتال اتفاق نمی‌افتد. شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌های ماینینگ تحت وب یا گوشی موبایل نیز از بازار ارزهای دیجیتال کسب درآمد کنید. دانلود و استفاده از “سریع ترین برنامه استخراج بیت کوین برای اندروید” یکی از روش‌‌های جدید و کم دردسر برای کسب درآمد‌ از بازار ارزهای رمزنگاری شده است.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد