پشتوانه تتر چیست؟ چرا به تتر اعتماد کنیم؟

پشتوانه تتر چیست؟ چرا به تتر اعتماد کنیم؟

امروزه تتر نوعی استیبل کوین بوده (رمز ارز باثبات) که جزو 10 ارز برتر دنیای رمز ارزها قرار می‌گیرد. استفاده از پشتوانه تتر می‌تواند به‌نوعی سلامت سرمایه شما را در این حوزه تضمین نماید. در دنیای ارزهای دیجیتال معمولاً نوسان‌های شدیدی اتفاق می‌افتد، این در حالی است که قیمت تتر همواره ثابت بوده و برابر با یک دلار آمریکا است.

همین ثابت بودن قیمت این ارز موجب شده تا سرمایه شما حفظ شود و دچار ضرر و زیان نشوید. در این مقاله می‌خواهیم تا بیشتر در خصوص پشتوانه تتر و دلایل نگرانی درباره این پشتوانه صحبت کنیم. اگر شما نیز با دنیای رمز ارزها آشنا هستند و می‌خواهید در خصوص تتر، اطلاعات بیشتری کسب کنید تا انتهای مقاله همراه ما باشید. اگر دوست دارید قیمت تتر را بدانید و یا آن را بخرید، وارد صفحه خرید و فروش تتر در صرافی اکس اونیکس شوید.

علت نگرانی‌ها درباره پشتوانه تتر

تتر در بازار رمز ارزها ادعا می‌کند که استیبل کوین‌هایش به‌طور کامل و 100 درصد توسط دارایی‌های موجود در ذخیره پشتیبانی می‌شود. همین امر موجب شده که نسبت معامله یک به یک ارز یا قیمت‌هایی که به‌طور مستقیم به پشتوانه تتر متصل است، تضمین شود. این نگرانی همیشه در خصوص تتر وجود داشته و تا آینده نیز این نگرانی وجود خواهد داشت.

درواقع این ذخیره به‌عنوان یک نوع تضمین عمل می‌کند که اگر افراد قصد داشتند تا USDT را به ارزهای دیگری یا به فیات تبدیل کنند، همین کار را انجام دهند. معمولا تتر نوعی گواهینامه 3 ماهه منتشر می‌کند تا ذخایر خود را برحسب دارایی در وب سایت خود تجزیه کرده و ارزش تمامی دارایی‌های خود را به‌روزرسانی می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های تتر ثابت بودن قیمت آن است که همین امر خرید و فروش تتر را به بالاترین حد خود رسانده است. ارز دیجیتال با قیمت ثابت یک دلار، بهترین گزینه برای خرید و تبدیل به سایر ارزها است. اما نگرانی‌ای که وجود دارد این است که ممکن است کیف پول‌های ایرانی به دلیل تحریم‌های موجود، مسدود شوند و موجب شده تا برخی از کاربران ایرانی به دنبال جایگزین مناسب برای تتر باشند.

امروزه استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌های بین‌المللی و خارجی در تمام دنیا رو به افزایش است؛ زیرا با داشتن این نوع دارایی می‌توان در کمترین زمان ممکن تراکنش‌هایی بسیار زیادی را انجام داد. ارز تتر قابل‌تبدیل به هر نوع ارز فیاتی است. اما این نوع نگرانی در خصوص نوسانات قیمت همیشه وجود دارد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا می‌توان تتر trc20 را به erc20 در تراست ولت تبدیل کرد؟

به همین دلیل ارزی همانند پشتوانه تتر قیمتی ثابت و متعادل داشته که می‌تواند بهترین گزینه باشد. با وجود اینکه باز هم نگرانی در خصوص میزان نقدینگی و پشتوانه تتر وجود دارد، اما حجم معاملاتی با این نوع تتر همه‌روزه در حال افزایش است.

آشنایی با پشتوانه تتر

تتر نوعی ارز دیجیتال معتبر بوده که توسط هیچ دولتی پشتیبانی نخواهد شد و هیچ ارتباطی با ریال، دلار، یورو و … ندارد. این اطلاعاتی که در سال 2019 در سایت خود تتر ارائه‌ شده است، نشان می‌دهد که این ارز به‌طور صددرصدی توسط دلار آمریکا پشتیبانی نمی‌شود و همین امر موجب شد تا انتقادهای زیاد به این نوع ارز وارد شود.

پشتوانه بیشتر استیبل کوین‌های ارز فیاتی، معمولا دلار کانادا، استرالیا، پوند و … هستند. پشتوانه تتر نیز دلار آمریکا بوده و همان‌طور که گفتیم برابر با یک دلار است. ارز دیجیتال تتر همانند یک پل بین ارزهای فیاتی و دنیای بلاک چین است که شفافیت تراکنش، ثبات و کارمزد کم، از مهم‌ترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود.

پشتوانه حقیقی تتر

در کل می‌توان گفت که پشتوانه ارز تتر، دلار آمریکا بوده که توسعه‌دهنده‌های این نوع ارز دیجیتال می‌گویند که به ازای هر تتر، یک دلار آمریکا را به‌عنوان پشتوانه آن در نظر می‌گیرند تا قیمت تتر همیشه معادل با یک دلار آمریکا باقی بماند.

صحبت‌ها و انتقادهایی در این خصوص وجود دارد که آیا واقعا به ازای هر تتر یک دلار به‌عنوان وثیقه توسط برخی از شرکت‌های مادر این ارز دیجیتال یعنی تتر لیمیتد نگهداری شده است یا خیر! برخی نیز این شرکت را به‌عنوان عدم پشتوانه کافی متهم می‌کنند که در این خصوص انتقادهای زیادی وجود دارد.

امروزه میلیون‌ها کاربر در بلاک چین‌های متفاوت از ارز تتر برای ترید، محافظت از دارایی، حفظ ارزش دارایی، جابه‌جایی پول و … استفاده می‌کنند. پشتوانه این ارز دیجیتال کاملاً از طریق وثیقه گذاری تأمین می‌شود. آن‌ها ادعا می‌کنند به ازای هر یک «USDT» موجود، ارز دیگری به ارزش ۱ دلار سپرده دارند. به ازای هر یک «USDT» به ارزش یک دلار، باید در هر زمان با یک دلار ارز فیات قابل تعویض باشد. در حال حاضر، این نوع ارز دیجیتال تنها از طریق تعداد کمی صرافی یا مستقیماً از طریق خود شرکت تتر قابل‌ تبدیل و استفاده است.

عامل پشتیبانی از ارزش تتر

امروزه شرکت تتر لیمیتد از چهار نوع توکن تتر پشتیبانی می‌کند که این چهار نوع عبارت‌اند از: دلار آمریکا، یورو، یوان چین و چهارمین نوع توکن که جدیدا شرکت تتر اعلام کرده که از طلا پشتیبانی می‌کند و نام آن تتر گلد است. این نوع تتر کاملا جدید بوده و هنوز به‌طور کامل جا نیفتاده است.

نماد تتر گلد XAUT بوده که بر روی شبکه‌های اتریوم و ترون راه‌اندازی می‌شود و شما می‌توانید این تتر را در کیف پول‌هایی مثل تراست یا متاماسک خریداری و نگهداری نمایید. هر نوع تتر گلد ارزشی برابر با یک انس تراوا داشته که در صندوق‌های امنیتی سوئیس در شرکت‌های تتر نگهداری می‌شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
تتر یا ترون؟ تتر بخریم یا ترون؟

رمز ارز تتر در گروه استیبل کوین‌ها یا ارزهای پایدار دیجیتالی قرارگرفته و به دلیل وجود ارز فیات به‌عنوان وثیقه و پشتیبان قیمت مشخصی را در تمام شرایط بازار خواهد داشت. برخلاف ارزهایی همچون بیت کوین، اتریوم، ترون و … تمامی استیبل کوین‌ها همانند تتر از نوعی ارز رایج کشور همانند یورو و دلار برای پشتوانه بهره برده که بدین گونه دارای اعتبار فیزیکی و متمرکز است و همین امر مهم‌ترین عامل برای پشتوانه تتر به‌حساب می‌آید. تمامی پشتوانه‌های موردنظر این شرکت‌ها باید توسط نهادهای نظارتی هرروزه مورد ارزیابی قرار گیرد و تمامی این گزارش‌ها باید به اطلاع عموم افراد قرار گیرد.

با این راهکارها از سقوط احتمالی تتر در امان بمانید!

ریسک‌ها و برخی از فاکتورهای منفی درباره سقوط تتر وجود دارد که شاید به گوش شما هم رسیده باشد. این فاکتورهای منفی را می‌توان به عدم شفافیت و متمرکز بودن این ارز ربط داد و تمامی این فاکتورهای منفی باعث می‌شود تا احتمال سقوط کردن تتر دور از ذهن نباشد.

در هنگام سقوط تتر باید بهترین جایگزین‌های تتر را تهیه کنیم تا دچار ضرر نشویم. بهترین جایگزین‌های تتر در حال حاضر، استیبل کوین‌های دای،USDC BUSD هستند که با ویژگی‌های نزدیکی که به تتر دارند، می‌توانند جایگزین مناسبی برای آن باشند.

در خصوص سقوط تتر باید بدانیم که تا زمانی که تتر به‌صورت متمرکز عمل کند، حیات آن کاملا به دست ایالات‌متحده آمریکا است. از طرف دیگر فشارها بر روی شرکت تتر برای عدم ارائه خدمات به کشورهایی که در لیست تحریم هستند موجب شده تا از محبوبیت آن کم شود و به سرمایه‌گذاران توصیه نمی‌شود تا به‌صورت طولانی‌مدت و برای در امان ماندن از نوسان ارز این نوع ارز را خریداری کنند. عدم شفافیت تتر در خصوص پشتوانه‌های مالی خود و متمرکز بودن موجب شده تا احتمال ریزش و عواقب احتمالی وجود داشته باشد و همین امر افراد را نگران کرده است.

یکی دیگر از راهکارهایی که در صورت خاتمه یافتن حیات تتر به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که استیبل‌کوین‌های مهم بازار را شناسایی کنید. برخی از استیبل کوین‌های غیرمتمرکز همانند دای،BUSD و … را کاملا شناسایی کرده و با آن آشنا شوید. البته مسئله فقط سقوط تتر و جایگزین کردن تتر نیست.

سقوط تتر به‌عنوان اصلی‌ترین استیبل کوین با ارزش 67 میلیارد دلار، برای بازار کریپتو بدون عواقب نخواهد بود و قطعا مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل لازم است که همیشه این احتمال ریزش تتر را در نظر بگیرم تا با دیگر استیبل کوین‌های غیرمتمرکز آشنا شویم.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
لیست بازی هایی که ارز دیجیتال رایگان می دهند

چرا باید به تتر اعتماد کنیم؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، ارز دیجیتال نوعی استیبل کوین یا ارز باثبات است که دلار آمریکا به‌عنوان پشتوانه تتر عمل می‌کند. همین موضوع موجب شده تا تتر قیمت ثابتی داشته باشد و معادل یک دلار آمریکا باشد.

این روزها تتر به‌عنوان محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها در بازار محسوب می‌شود و بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران این نوع تتر را برای معامله و مبادلات ارز انتخاب می‌کنند، ولی شبه‌های زیادی در خصوص امنیت بازار کریپتو برای این رمز ارز وجود دارد که موجب شده برای بسیاری افراد سوال پیش بیاید که آیا می‌شود به تتر اعتماد کرد؟

دلار آمریکا تنها پشتوانه موجود برای همه‌ی تترهای موجود در کل دنیا نیست. همین تعداد تترهایی که در جهان وجود دارد بیشتر از تمام دلارهای شرکت لیمیتد هستند. این قضیه کاملاً مربوط به ماجرای شرکت لیمیتد و بیت فاینکس است که مشکل جدی را ایجاد خواهد کرد. تعدادی از مدیران شرکت لیمیتد، در مدیریت بیت فاینکس نیز حضور دارند.

این شرکت حدود 851 میلیون دلار از دارایی خود را در دادگاه نیویورک مسدود کرده است. علت این درگیری نیز نوع درگیری حقوقی از سوی چندین کشور بوده که این شرایط را به وجود آورده‌اند. با همه این تفاسیر، امروزه این نوع ارز دیجیتال یکی از امن ترین و باثبات ترین ارزها در دنیا شناخته میشوند.

طراحی ارز دیجیتال تتر به نحوی است که کاملاً به دلار متصل است و پشتوانه تتر به‌طورکلی دلار آمریکا است؛ بنابراین برخلاف ارزهای دیجیتال دیگر، دچار نوسانات شدید بازار نخواهد شد و همیشه بر پایه قیمت دلار آمریکا ثابت خواهد ماند. همچنین از دیگر پولهای رایج دنیا همچون یورو و روبل و …نیز میتوان به‌عنوان پشتوانه استیبل کوین استفاده کرد. ولی در حال حاضر دلار آمریکا پرقدرت ترین و پراستفاده‌ترین پشتیبان و پشتوانه استیبل کوین به شمارمی رود.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص پشتوانه تتر صحبت کردیم. پشتوانه اصلی تتر دلار آمریکا بوده که هر تتر برابر با یک دلار است. به‌طور خلاصه، تتر متعلق به نسل جدیدی از ارزهای رمزنگاری به نام ارزهای پایدار و باثبات یا stableoins است که هدف اصلی این‌گونه ارزها حفظ ارزش ارز رمزنگاری و نداشتن هیچ‌گونه نوسان است.

برخلاف طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم و …که دارای نوسانات قیمتی بسیار زیاد هستند. این ویژگی باعث می‌شود تا به‌عنوان یک ارز باثبات و امن و یک روش ذخیره، از آن استفاده شود. این ارز ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارد و سعی دارد تا نسبت 1 به 1 را در برابر دلار آمریکا حفظ کند.


برچسب ها

به این مطلب امتیاز دهید

0.00 /5
تعداد شمارش آرا : 0

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد