آیا کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم خواهد شد؟

آیا کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم خواهد شد؟
مدیر وبسایت
تاریخ انتشار 2022-12-04

کاردانو (ADA) یکی از ارزهای محبوب و شناخته شده در دنیای کریپتو کارنسی است که در حال حاضر با قیمت 0.32 دلار در رتبه 9 بازار قرار دارد. این ارز پتانسیل رشد بالایی دارد و توانست با ثبت اوج قیمتی خود یعنی 3.1 دلار تا رتبه سوم بازار بالا بیاید. این ارز دارای شبکه‌ای قدرتمند با برنامه‌های منحصر‌به‌فرد است که کاملا دوست دار محیط زیست است. کاردانو دارای بلاک چین نسل سوم با قابلیت مقیاس‌پذیری و امنیت بالا است که با هدف رفع مشکلات نسل‌های قبلی بلاک چین از جمله بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد. این ارز به قدری موفق عمل کرده است که برخی از کارشناسان معتقدند کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم خواهد شد؛ اما آیا کاردانو می‌تواند جایگزین بیت کوین و اتریوم شود؟ در این مقاله امکان جایگزینی کاردانو به جای بیت کوین و اتریوم را بررسی می‌کنیم؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با صرافی اکس اونیکس همراه باشید.

معرفی ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

معرفی ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

کاردانو که با نماد ADA شناخته می‌شود یک ارز منحصر‌به‌فرد بر بستر بلاک چین است که به‌صورت متن باز و غیرمتمرکز ساخته شده است. این ارز در سال 2015 توسط چارلز هاسکینسون ساخته شد و دو سال بعد یعنی در سپتامبر سال 2017 به بازار کریپتو کارنسی معرفی شد. کاردانو دارای شبکه‌ای قدرتمند و دوست دار محیط زیست است که از الگوریتم اثبات سهام پیروی می‌کند. این ارز یکی از پروژه‌های ایده‌آل در زمان خود بود که توانست به سرعت خودش را در دل مخاطبان جا کند. کاردانو با توجه به امنیت بالای خود و اهدافی که دارد توانست تا رتبه سوم بازار بالا بیاید. همین موضوع سبب شد که بحث داغ کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم می‌شود، مطرح شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
اطلاعات در مورد ارز دیجیتال ترون؛ آشنایی با توکن trx

دلیل مطرح شدن فلسفله کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم چیست؟

کاردانو به‌ عنوان بزرگترین شبکه بلاک چینی شناخته می‌شود که از الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌کند. استفاده از این الگوریتم سبب شد که کاردانو به‌عنوان شبکه‌ای محبوب و دوستدار محیط زیست تلقی شود. چون رقبای کاردانو یعنی بیت کوین و اتریوم از الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) استفاده می‌کنند. دلیل محبوبیت آدا همین موضوع بود، چرا که ماینرهای بیت کوین و اتریوم آلودگی محیطی زیادی به وجود می‌آوردند؛ اما کاردانو کاملا دوستدار محیط زیست است و استفاده از آن سبب می‌شود که آسیبی به محیط زیست وارد نشود. این موضوع سبب شد که منتقدان ارز دیجیتال و دوستداران ارز کاردانو به این باور برسند که کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم خواهد شد.

کاردانو بزرگترین شبکه بلاک چینی

آیا واقعا امکان دارد کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم شود؟

این موضوع که کاردانو بلاک چینی قدرتمند و توسعه یافته دارد برای همه ثابت شده است؛ اما آیا دوستدار محیط زیست بودن و بهره‌مندی از شبکه قدرتمند به منزله جایگزینی کاردانو به جای پادشاه و ملکه ارزهای دیجیتال است؟ در جواب باید بگوییم خیر. فاکتورهای زیادی وجود دارد که سبب می‌شود یک ارز به‌عنوان بهترین و محبوب‌ترین ارز کریپتو کارنسی شناخته شود.

با توجه به اتفاقات اخیر کاملا دور از انتظار است که کاردانو جایگزینی مناسب برای اتریوم باشد. البته بعید است که ارزی جایگزین بیت کوین شود چرا که بازار کریپتو کارنسی با بیت کوین شناخته می‌شود و اگر بیت کوین اعتبار خود را از دست بدهد منجر به کاهش اعتبار کریپتو خواهد شد. بگذارید کاردانو، اتریوم و بیت کوین را از مناظر مختلف بررسی کنیم تا پتانسیل آن‌ها را به‌طور کامل ارزیابی کنیم.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا بیت کوین قابل ردیابی است؟

قیمت و جایگاه کاردانو، بیت کوین و اتریوم در بازار

بیت کوین مطابق تمام سال‌هایی که بازار کریپتو راه‌اندازی شده است در رتبه 1 بازار قرار دارد و تاکنون هیچ ارزی نتوانسته جایگاه بیت کوین را تصاحب کند. قیمت بیت کوین هم‌اکنون 16500 می باشد و از اوج قیمتی خود یعنی 68 هزار دلار فاصله دارد؛ اما همچون چند باری که بیت کوین ریزش شدیدی را تجربه کرد، انتظار می‌رود که بیت کوین دوباره روند صعودی خود را از سر بگیرد. البته همچنان مشخص نیست که این اتفاق کی خواهد افتاد!

قیمت اتریوم نیز 1241 دلار می باشد و رتبه 2 بازار را به خود اختصاص داده است. این ارز منحصر‌به‌فرد در دسامبر سال 2021 توانست تا قیمت 4756 دلار رشد کند. با ارتقای اتریوم و تبدیل آن به اتریوم نسل دو شاهد تغییرات مثبت در شبکه و قیمت آن بودیم. از طرفی پتانسیل بالای این ارز نشان می‌دهد که با بازگشت بازار، شاهد روند صعودی دوباره آن خواهیم کرد.

قیمت و جایگاه کاردانو

کاردانو هم اکنون با قیمت 0.336 دلار معامله می‌شود و در رتبه 9 بازار قرار دارد. این ارز از اوج قیمتی خود یعنی 3.10 دلار در سپتامبر 2017 خیلی فاصله گرفته است. رشد قیمتی کاردانو، طرفدارها را امیدوار کرد اما هم‌زمان با ریزش بازار، کاردانو با کاهش شدید قیمت روبرو شد. حتی پس از ارتقای سیستم کاردانو نیز، آدا نتوانست رشد کند. در ابتدا کمی پامپ کرد اما دوباره به روند نزولی خود بازگشت.

ارزش بازار بیت کوین، اتریوم و کاردانو

بیت کوین با ارزش بازار 319 میلیارد دلار و تسلط 36.73 درصدی به بازار نقش تعیین کننده‌ای در بازار کریپتو کارنسی دارد. حجم معادلات روزانه بیت کوین 25 میلیارد دلار تخمین زده شده است؛ اما اتریوم دارای 151 میلیارد دلار به 17.37 درصد بازار تسلط دارد. حجم معاملات روزانه ارز اتریوم نیز 9 میلیارد دلار گزارش شده است. این در حالی است که کاردانو با این همه ادعا و برنامه‌های مختلف دارای مارکت کپ 11 میلیارد دلار و حجم معادلات روزانه 379 میلیون دلار است. کاردانو در حال حاضر به 1.33 درصد بازار تسلط دارد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آینده میم کوین پپه ؛ پیش بینی قیمت ارز دیجیتال پپه تا 2050

با بررسی این دو فاکتور می‌توان گفت برای این که کاردانو به‌عنوان جایگزین بیت کوین و اتریوم در نظر گرفته شود، مسیر طولانی را به همراه‌ دارد. البته با توجه به ریزش کاردانو انتظار می‌‌رود این ریزش ادامه‌دار باشد. پس با وضعیت کنونی بازار و ارتقای اتریوم تصور کاردانو به جای بیت کوین و اتریوم امری محال است.

ارزش بازار بیت کوین، اتریوم و کاردانو

جمع بندی

کاردانو یکی از ارزهای محبوب بازار کریپتو است که در سال 2021 با رشد صعودی خود توجه بسیاری از تریدرها را به سمت خود جلب کرد. این ارز دارای شبکه‌ای قدرتمند با پتانسیل رشد بالا است و دوستی خوبی با محیط زیست دارد. به همین دلیل مالک آن بیان کرده بود که کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم خواهد شد. با رشد کاردانو و استقبال از آن فلسفه کاردانو به جای بیت کوین و اتریوم بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. در این مقاله اتریوم، کاردانو و بیت کوین را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم.

اکنون که کاردانو با ریزش قیمت روبرو شده است، تصور جایگزینی کاردانو به جای بیت کوین و اتریوم کمی دشوار شده است. در این موضوع که کاردانو ارزی با پتانسیل رشد بالا است هیچ شکی نیست. لذا اگر قصد سرمایه‌گذاری روی این ارز را دارید، اکنون می توانید برای خرید کاردانو در کف قیمتی بوجود آمده اقدام کنید؛ اما بهتر است فلسفه این که کاردانو جایگزین بیت کوین و اتریوم می‌شود را از ذهن خود بیرون بیندازید.

 

 

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد