استاپ لاس چیست و چه کاربردی در ترید دارد ؟

استاپ لاس چیست و چه کاربردی در ترید دارد ؟
حامد حبیب زاده
تاریخ انتشار 2022-05-29

استاپ لاس چیست و چه کابردی در ترید دارد : در سال‌های اخیر آشنایی مردم با بازارهای مالی مختلف بیشتر شده است و جذابیت و هیجان موجود در این بازارها، بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کرده است.

ورود به دنیای ترید چه در بازار بورس و کالای ایران و چه در بازارهای مالی دیگر مانند فارکس و بازار ارزهای دیجیتال نیازمند کسب دانش و مهارت‌های مختلف است.

مفاهیم اولیه بسیار مهمی در ترید وجود دارد که تمام تردیدرها باید با آن‌ها آشنا باشند و در معاملات خود از آن‌ها استفاده کنند.

یکی از ساده‌ترین و البته ضروری‌ترین مباحث در ترید، استاپ لاس یا حد ضرر است. در  این مقاله به شکل کامل با مفهوم “استاپ لاس” و نحوه استفاده از آن در معاملات مختلف می‌پردازیم.

حد ضرر در معاملات در واقع مانند سوپاپ اطمینانی است که از ضرر بیش از حد و از دست رفتن سرمایه جلوگیری می‌کند.

پایبندی به استاپ لاس یکی از مهم‌ترین اصول در ترید است که در تمام بازارهای مالی باید با دقت کافی به آن توجه کرده و نسبت به آن پایبند باشیم.

استاپ لاس ( stop loss ) چیست ؟

ماهیت ترید به گونه‌ای است که چون به شکل مستقیم با سرمایه تریدرها در ارتباط است، هیجان زیادی دارد. و در بسیاری از موارد حتی افراد باتجربه نیز در دام این هیجانات افتاده و تصمیم‌هایی می‌گیرند که از روی هیجان است.

زمانی که تریدر از روی احساسات رفتار می‌کند. و به قوانین علمی ترید پایبندی نمی‌شود، میزان ریسک معاملات بالاتر رفته و در بیشتر موارد منجر به ضررهای چشمگیر می‌شود.

تعیین استاپ لاس به تریدرها کمک می‌کند تا قبل از اینکه وارد یک معامله شوند، شرایط مساعد برای این معامله را تعیین کنند و در صورتی که شرایط مطابق با خواسته آن‌ها نبود، از ادامه ضرر جلوگیری کنند.

بنابراین استاپ لاس یا حد ضرر در واقع مقطعی است که معامله‌گر تعیین می‌کند که معامله پس از ان ضررده خواهد بود و بهتر است از ادامه معامله انصراف داده شود.

لازم به ذکر است که تعیین حد ضرر به شکل دستی کار توصیه‌شده‌ای نیست و برای تعیین استاپ لاس برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
10 استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال؛ معرفی بهترین استراتژی‌ها برای ترید

حتی در بسیاری از صرافی ها نیز این قابلیت برای کاربران فراهم شده است که حد ضرر را به شکل اتوماتیک تعیین کنند و به این ترتیب از خسارت‌های مالی بزرگ و از دست رفتن سرمایه بیشتر جلوگیری کنند. اما چرا تعیین حد ضرر تا این اندازه مهم است؟

استاپ لاس چیست
استاپ لاس ( stop loss ) چیست

چرا تعیین استاپ لاس مهم است ؟

یکی از شرایط ناخوشایندی که برای بسیاری از تریدرها اتفاق می‌افتد، خرید ارزهایی است که رشد نمی‌کنند و قیمت آن‌ها پس از خرید شروع به کاهش می‌کند و متاسفانه این روند تا مدت زمان زیادی ادامه پیدا می‌کند.

بهتر این نکته را همیشه در نظر داشته باشیم که یک خرید موفق قرار نیست بیشتر از یک حدی سوددهی داشته باشد و معامله‌های ناموفق نیز باید تا یک حد مشخصی اجازه ضرر دهی داشته باشند.

متاسفانه در بیشتر موارد احساسات منفی حاصل از زیان موجب می‌شود که معامله‌گر نسبت به معامله ناموفق خود احساس انتقام داشته باشد و ارز خریداری شده را با این فکر که بالاخره وارد روند صعودی می‌شودف نگهداری کند.

در این حالت تنها چیزی که از معامله برای تریدر حاصل می‌شود، ضررهای پشت سر هم است که رفته رفته بیشتر می‌شود. استاپ لاس یا stop loss در چنین موقعیت‌هایی است که جلوی ضرر بیشتر را می‌گیرد.

این که استاپ لاس را در چه محدوده‌ای قرار دهید، کاملا به استراتژی های معاملاتی شما مرتبط است و شما تعیین می‌کنید که تا چه حد ضرر را از این معامله به جان می‌خرید.

اما چیز که مهم است این است که باید تعیین کنید که دقیقا تا کجا می‌خواهید دارایی‌هایی را که رو به کاهش هستند نگهداری کنید. در غیر این صورت احتمال اینکه با زیان های جبران نشدنی روبرو شوید، زیاد است

در هر دو حالت صعودی و نزولی باید انتظار خود از معامله را مشخص کنید.

در شرایط صعودی، زیاده‌خواهی ممکن است موجب از دست رفتن سود شما شود و در حالت نزولی هم تعیین نکردن استاپ لاس می‌تواند سرمایه شما را تا سال‌ها بدون بازگشت در حالت منفی نگه دارد.

چگونه باید حد ضرر در اصطلاح استاپ لاس تعیین کنیم
چگونه باید حد ضرر در اصطلاح استاپ لاس تعیین کنیم

چگونه باید حد ضرر در اصطلاح استاپ لاس تعیین کنیم ؟

برای تعیین استاپ لاس به موارد مختلفی توجه کنیم؛ مشخص کردن حد ضرر از روی معاملات دیگران و یا به شکل غیرمنطقی اصلا کار درستی نیست و باید موارد مختلفی را برای تعیین حد ضرر در نظر بگیریم.

نکات مهم برای تعیین استاپ لاس عبارتند از:

  • مهمترین نکته در مورد استاپ لاس پایداری به آن است؛ همیشه باید نسبت به حد ضرری که تعیین کرده‌اید وفادار بمانید. در صورتی که نسبت به استراتژی معاملاتی خود و حدودی که تعیین می‌کنید پایبند نباشید، تعیین حتی بهترین حدود نیز برای معاملات شما بی‌فایده خواهد بود.
  • تعیین استاپ لاس برای همه معاملات است و حتما باید برای تمامی معاملاتی که انجام می‌دهید، حد ضرر مشخصی تعیین کنید. در غیر اینصورت ممکن است با زیان‌های جبران ناپذیر مواجه شوید.
  • به داده‌های مختلف در مورد ارزهای دیجیتالی که قصد خرید و فروش آن‌ها را دارید توجه کنید و با توجه به تحلیل‌های تکنیکال و اطلاعات گوناگونی که از جداول تکنیکال استخراج می‌کنید سقف و کف قیمتی ارزهای مختلف را تعیین کنید. بدون داشتن اطلاعات تحلیلی مناسب نخواهید توانست حد ضرر مناسب برای معاملات خود تعیین کنید.
  • هیچ گاه به این فکر نکنید که حد ضرر خود را بر اساس استراتژی معاملاتی افراد دیگر تعیین کنید. همیشه به یاد داشته باشید که هر تریدری استراتژی معاملاتی خاص خود را دارد و کپی برداری از تریدرهای دیگر، حتی اگر افراد موفقی هم باشند، درست نیست.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
چطوری ارز دیجیتال شیبا اینو بخرم؟
استاپ لاس چگونه تعیین می شود
فواید تعیین استاپ لاس در معاملات ارزهای دیجیتال

فواید تعیین استاپ لاس در معاملات ارزهای دیجیتال

بازار کریپتوکارنسی نوسانات بسیار شدیدی به خود می‌بیند و قیمت ارزهای دیجیتال با تغییرات دائمی و گاها شدید روبرو می‌شود.

بنابراین میزان ریسک معاملات در این بازار بسیار زیاد است و تریدرها برای فعالیت در این بازار پر افت و خیز، حتما باید حد ضرر منطقی و درست برای معاملات خود تعیین کنند.

«جلوی ضرر را از هر جا که بگیرید منفعت است»؛ حتما این ضرب المثل قدیمی را شندیده‌اید. مفهوم آن دقیقا همان چیزی است که استاپ لاس را برای ما تداعی می‌کند.

اولین فایده تعیین استاپ لاس این است که در هنگام ریزش های شدید بازار به شما کمک می‌کند که تصمیم‌های درست و منطقی بگیرید.

علاوه بر آنچه گفته شد، تعیین حد ضرر موجب می‌شود که یک معامله‌گر هیچ‌گاه تمامی سرمایه خود را از دست ندهد.

در واقع با این کار یک میزان مشخص برای ضرر تعیین می‌شود و تریدر اجازه ضرر بیشتر به معامله را نمی‌دهد و به موقع از معامله زیان‌ده خارج می‌شود.

یکی دیگر از فواید تعیین استاپ لاس این است که همیشه سود حداقلی برای تریدر تضمین می‌شود. بنابراین تعیین حد ضرر عاقلانه‌ترین کار چه موقعیت‌های صعودی و چه در شرایط نزولی بازار است.

انواع استراتژی برای استفاده از استاپ لاس

برای تعیین استاپ لاس دو استراتژی وجود دارد که در ادامه به هر یک از این روش‌های تعیین حد ضرر می‌پردازیم.

استاپ لاس جزئی چیست ؟

در این روش تعیین حد ضرر، همانطور که از نام آن نیز می‌توان حدس زد، زمانی که معامله به محدوده تعیین شده ضرر می‌رسد، جزئی از دارایی خریداری شده فروخته می‌شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
پرداخت بالای 25 میلیون با شناسه واریز در صرافی اکس اونیکس

به کار بردن این استراتژی تعیین حد ضرر در بازارهایی که نوسان زیادی دارند می‌تواند بسیار مفید باشد. مسلما این روش برای تعین حد ضرر این ریسک را هم دارد که در صورت ادامه روند نزولی بازار، باقی‌مانده دارایی معامله‌گر ضرر بیشتری را به خود ببیند.

استاپ لاس کامل چیست ؟

استاپ لاس کامل به این شکل است که با رسیدن قیمت دارایی به محدوده تعیین شده به عنوان استاپ لاس، تمام آن دارایی فروخته می‌شود و صرافی تمام آن دارایی را نقد می‌کند.

مهمترین مزیت استفاده از این استراتژی در مورد ارزهای دیجیتالی است که احتمال نوسان شدید و غیر منتظره دارند. به عنوان مثال خرید ارز دیجیتال قدرتمندی مانند اتریوم و بیت کوین و تعیین حد ضرر کامل برای آن‌ها زیاد مناسب نیست.

استاپ لاس در ارز دیجیتال چیست
آیا تعیین استاپ لاس ضرر هم دارد

آیا تعیین استاپ لاس ضرر هم دارد ؟

موقعیتی را تصور کنید که معامله‌گر یک ارز را می‌خرد و برای معامله خود استاپ لاس تعیین می‌کند. پس از آن قیمت این ارز نزول پیدا می‌کند و پس از رسیدن به محدوده تعیین شده به عنوان حد ضرر، صرافی آن ارز را نقد می‌کند.

در واقع معامله گر با این کار جلوی ضرر بیشتر را گرفته است. اما این احتمال وجود دارد که قیمت آن ارز پس از زمانی که تریدر آن را فروخت دوباره روند صعودی به خود بگیرد و به قیمت های بالاتر از قیمت خرد اولیه برسد.

روشن است که تریدر سود این معامله را از دست داده است و در صورتی که ارز خود را نگهداری می‌کرد، می‌توانست به این سود دست پیدا کند، اما آیا تضمینی وجود دارد که این سود همیشه در کار خواهد بود.

بنابراین تعیین استاپ لاس جلوی ریسک را می‌گیرد و چه در صورتی که ادامه روند به محدوده سود وارد شود و جه به سمت ضررهای بیشتر برود، معامله را پایان می‌دهد و ریسک ضررهای بیشتر زا از معامله‌گر دور می‌کند.

نتیجه‌ گیری درباره استاپ لاس

ما در صرافی اکس اونیکس دانستیم که استاپ لاس به محدوده‌ای گفته می‌شود که معامله‌گر تعیین می‌کند. تا جلوی ضرر بیشتر را بگیرد. تعیین این محدوده بسیار مهم است و همه تریدرها باید برای معاملات خود استاپ لاس مناسب تعیین کنند.

با تعیین حد ضرر قبل از معامله، جلوی ضررهای احتمالی بیشتر گرفته می‌شود و احتمال اینکه معامله‌گر تمام سرمایه خود را از دست بدهد، از بین می‌رود.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد