حساب ارزی چیست؟ آشنایی با روش های جایگزین حساب ارزی

حساب ارزی چیست؟ آشنایی با روش های جایگزین حساب ارزی

در این مقاله به این پرسش که حساب ارزی چیست؟ پاسخ خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.

حساب ارزی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ چگونه حساب ارزی بین‌المللی باز کنیم؟ آیا از روش‌های دیگری می‌توان از مزایا حساب ارزی بهره‌مند شد؟ تضمین حفظ ارزش سرمایه با حساب ارزی؛ هدف اصلی سوالاتی است که همه اقشار جامعه را به فکر وادار کرده تا بدانند حساب ارزی چیست. شرایط افتتاح حساب ارزی چیست و چگونه می‌توان آن را ایجاد کرد؟ آیا حفظ ارزش سرمایه تنها از روش حساب ارزی امکان‌پذیر است؟ اگر فقط نام “حساب ارزی” را شنیده‌اید و درباره آن نمی‌دانید با این مطلب از اکس اونیکس تا انتها همراه باشید. در ادامه این مطلب قصد داریم بیان کنیم “حساب ارزی چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ با چه مدارکی می‌توان حساب ارزی افتتاح کرد و آیا راه‌های دیگری نیز برای حفظ ارزش سرمایه وجود دارد” یا خیر!

حساب ارزی چیست؟

حساب ارزی که با نام حساب بدون مرز نیز شناخته می‌شود؛ مانند سایر حساب‌های بانکی است که از طریق آن می‌توان مبادلات ارزی بین المللی داشت. ارزهای دیگری به‌جز ریال را پس از افتتاح حساب ارزی می‌توان در آن نگهداری کرد و با سپرده کردن سرمایه؛ سودهای دلاری، یورویی و… کسب کرد. شما می‌توانید متناسب با نیاز خود و حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح حساب، تصمیم بگیرید که سرمایه خود را در حساب ارزی جاری، قرض الحسنه پس انداز ارزی یا سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار نگهداری کنید.

مزایا و معایب حساب ارزی چیست؟

قبل از آن‌که به لیست مدارک لازم برای افتتاح حساب بپردازیم؛ مزایا و معایب باز کردن حساب بدون مرز را در ادامه بیان کرده‌ایم. زیرا علیرغم وجود مزایای زیادی که باز کردن این نوع حساب دارد، معایبی را نیز در پی دارد و با دانستن این موضوعات است که می‌توانید تصمیمات بهتری درباره افتتاح حساب یا نوع افتتاح حساب بگیرید.

مزایای حساب ارزی

 • شما می‌توانید چندین ارز را در حساب ارزی خود نگهداری کنید. هر نوع ارزی که می‌خواهید از حساب‌های بین المللی به این حساب واریز کرده یا وجه‌هایی به‌جز ریال دریافت کنید.
 • بدون خطر کاهش ارزش سرمایه می‌توانید دارایی‌های منقول و غیرمنقول خود را نگهداری کنید.
 • این نوع حساب مختص به تجارت و فعالیت‌های بین المللی نیست و برای امور شخصی نیز می‌توانید از این نوع حساب استفاده کنید.
 • تضمین پرداخت اصل دارایی از طرف بانک مرکزی تایید شده و سود سپرده به حساب شخص به‌طور ماهیانه واریز می‌گردد.
 • امکان صادرات و انتقال پول از حساب ارزی به دیگر حساب‌های بین المللی در همه شرایط (بخصوص در شرایط تحریم اقتصادی دنیا علیه ایران) وجود دارد.

معایب حساب ارزی

 • حساب سپرده ارزی از حساب سپرده ریالی شخص باید جدا گردد و افراد نمی‌توانند در یک حساب همه دارایی‌های خود را نگهداری کنند.
 • افتتاح حساب، نیاز به سرمایه ارزی با مبلغ تعیین شده از طرف بانک را دارد.
 • دریافت سود در این نوع حساب به نسبت تعیین حداقل سرمایه‌گذاری با مبالغ بالا بسیار پایین است.
 • از کارمزد بانکی بالایی که برای نقل و انتقال پول از این حساب به دیگر حساب‌ها گرفته می‌شود، نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.
 • تغییر ارزش سرمایه با تغییر نرخ ارز اتفاق می‌افتد که این خود نیز برای افتتاح حساب امور شخصی چالش برانگیز است.
 • درگیری با چالش‌های پولشویی نیز یکی دیگر از معایب باز کردن حساب ارزی است که لازم بود به آن برای اطلاعات بیشتر شما، اشاره کنیم.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
ارز دیجیتال چیست، چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند؟

مدارک لازم برای افتتاح حساب ارزی و نحوه افتتاح حساب

افتتاح حساب ارزی همانند افتتاح حساب ریالی در بانک‌ها انجام می‌شود. بانک‌ها در افتتاح حساب ارزی نیز مانند دیگر حساب‌ها شرایط متفاوتی اعم از حداقل سرمایه، نحوه پرداخت نرخ سود، جریمه برداشت پول از حساب در بین دوره، کارمزد و نرخ سود را دارند. پس حتما پارامترهای گفته شده را بررسی کرده و در صورت نیاز با کارمندان بانک، درباره بهترین نوع حساب با توجه به نیازتان برای افتتاح حساب ارزی مشورت کنید. مدارک لازم برای افتتاح حساب بدون مرز برای اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح زیر است.

مدارک افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی

 • افراد ۱۸ سال به بالا واجد شرایط افتتاح حساب ارزی هستند.
 • ارائه مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی) به بانک + دو قطعه عکس
 • ارائه فرم عدم سوء سابقه مالی (چک برگشتی یا بدهی بانکی)
 • تکمیل فرم درخواست کتبی متقاضی در بانک
 • واریز حداقل موجودی جهت افتتاح حساب بانکی

مدارک افتتاح حساب برای اشخاص حقوقی

 • درخواست کتبی به بانک برای افتتاح حساب
 • ارائه مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی) صاحبان امضا مجاز شرکت به بانک
 • ارائه مدارک هویتی نماینده شرکت به بانک برای افتتاح حساب
 • ارائه مدارک شرکت، پیوست مدارک هویتی (آگهی تاسیس شرکت، اساسنامه یا شرکتنامه، آخرین آگهی تغییرات، صورتجلسه مجمع عمومی مبنی بر آخرین تغییرات)
 • تعهدنامه کتبی (در جهت تایید بر این موضوع که آخرین مدارک و تغییرات در اساسنامه به بانک ارائه شده است)
 • واریز وجه برای حداقل موجودی جهت افتتاح حساب

روش های جایگزین حساب ارزی

این روزها همه افراد به‌دنبال استفاده از راحت‌ترین روش‌ها و مورد اعتمادترین آن‌ها در همه موقعیت‌ها هستند. سرمایه‌گذاری ارزی نیز مسئله‌ای به‌حساب می‌آید که در این روزها در بین مردم عام نیز باب شده است. خرید از وبسایت‌های خارجی به‌دلیل کیفیت بالا محصولات، ایجاد درآمدهای دلاری به خاطر تورم‌های مالی و کاهش درآمدها در بین همه اقشار جامعه، تجارت‌های بین المللی و غیره، همگی عواملی هستند که باعث شده مردم بیش از گذشته به داشتن حساب‌های ارزی فکر کنند.

همانطور که در بالا پاسخ دادیم حساب ارزی چیست و چگونه می‌توان افتتاح حساب ارزی را انجام داد؛ باید این مورد را نیز در نظر داشته باشید که باز کردن حساب سپرده بدون مرز در بانک‌ها، محدود به زمان و مکان است. یعنی شما تنها با مراجعه به بانک در ساعات اداری می‌توانید افتتاح حساب کنید و مهمتر از آن، چالش مبلغ تعیین شده برای افتتاح حساب است. ازاین‌رو، روش های جایگزین حساب ارزی در ادامه برای شما آورده شده که دارای مزایا و معایب زیر است.

مزایا استفاده از روش های جایگزین حساب ارزی

 • بدون هیچ محدودیتی در زمان و مکان، تنها با یک گوشی همراه می‌توانید حساب بدون مرز باز کنید.
 • نگهداری، انتقال پول و برداشت وجه از این حساب‌ها در هر ساعت از شبانه‌روز امکان‌پذیر است.
 • باز کردن حساب بدون مرز از روش‌هایی که در ادامه به آن می‌پردازیم؛ نیاز به سرمایه اولیه برای افتتاح حساب ندارد.
 • احراز هویت در این نوع حساب‌ها، آنلاین انجام می‌شود و نیاز به ارائه مدارک به مکان خاصی نیست.
 • با یک شماره تلفن همراه و عکس کد ملی می‌توانید در روش‌های زیر احراز هویت انجام دهید.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا حساب پرفکت مانی رایگان است؟

معایب استفاده از روش های جایگزین حساب ارزی

با سرمایه‌گذاری در روش‌های زیر به صورت ماهانه هیچ سودی به شما تعلق نمی‌گیرد و شما تنها می‌توانید دارایی خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل کنید. اما در هر زمان که بخواهید آن‌ها را به ریال تبدیل کنید. این ارزها می‌توانند بیت کوین، ریپل، اتریوم، تتر (رمزنگاری شده ارز کاغذی دلار که ارزش هر یک تتر برابر با یک دلار است) و انواع رمزهای مورد تایید دیگر باشد.

لیست روش های جایگزین حساب ارزی

ایجاد حساب ارزی با روش‌های نام برده شده در ادامه مختص به سن خاصی نیست و همه افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند برای داشتن یک حساب ارزی به نام خودشان از روش‌های گفته شده استفاده کنند. روش های جایگزین حساب ارزی به شرح زیر است.

ثبت نام در صرافی ‌های دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال جایگزین صرافی ارز فیات هستند و هدف کلی آن‌ها، تبادل‌های ارزی به صورت دیجیتال است. برای مثال، اکس اونیکس یکی از صرافی‌های آنلاین ایرانی است که شما می‌توانید نام آن را در نوار جستجو گوگل، بنویسید. روی نام آن کلیک کنید و طبق دستورالعمل‌های نوشته شده در سایت رسمی این صرافی، ثبت نام خود را برای داشتن یک حساب ارزی آنلاین انجام دهید. زمانی‌که اطلاعات شما در این صرافی تایید شد، شما می‌توانید تمام دارایی‌ ریالی خود را به کیف پول ایجاد شده در صرافی اکس اونیکس انتقال دهید. سپس با خرید تتر یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده، سرمایه ریالی خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل کنید. انتقال وجه از طریق صرافی‌های دیجیتال به راحتی و در شبانه‌روز امکان‌پذیر است و شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی مبالغ بالایی را نیز از این طریق به حساب‌های بین المللی واریز یا از آن‌ها دریافت کنید.

اگر نگران این مسئله هستید که ممکن است با خرید ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین، اتریوم یا … که با نوسانات زیادی همراه است، دارای خود را از دست بدهید؛ خرید تتر را به شما توصیه می‌کنیم. خرید تتر ریسک کمتری نسبت به دیگر انواع ارزهای رمزنگاری شده دارد و همیشه برابر با یک دلار آمریکا است. این‌که در ایران دلار با نوسانات همراه است به دلیل سیاست‎های ارزی است که در کشور ما وجود دارد. پس اگر به قصد تجارت می‌خواهید از صرافی‌های دیجیتال برای داشتن حساب ارزی استفاده کنید، خرید تتر می‌تواند شما را از چالش‌های نوسانی در بازار حفظ کند یعنی تعداد تترهای شما ثابت بماند. اما ممکن است دارایی ریالی شما زیاد یا کم شود. اگر نمی‌دانید چگونه باید ارز دیجیتال بخرید؛ خواندن مقاله “چگونه ارز دیجیتال بخریم” به شما کمک می‌کند.

نکته

صرافی‌های دیجیتال بین المللی نمی‌توانند گزینه مناسبی برای این روش باشند. زیرا اغلب آن‌ها مبادلات ارزی با ایرانیان را تحریم کرده‌اند.‌ پس چنانچه متوجه این موضوع شوند که صاحب حساب یک ایرانی است، سرمایه صاحب حساب را مسدود کرده و اجازه هیچ‌گونه معامله‌ای از طریق حساب مسدود شده به شخص را نمی‌دهند.

استفاده از کیف پول‌ های دیجیتال

استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری، روش‌هایی برای نگهداری ارزهای رمزنگاری شده هستند. زمانی‌که دارایی خود را به تتر یا دیگر ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کنید، ممکن است تصمیم بگیرید برای امنیت بیشتر آن‌ها را از صرافی خارج کرده و به حساب دیگری منتقل کنید! تنها انتخاب شما در این بین استفاده از کیف پول‌های دیجیتال است که همانند یک حساب ارزی عمل می‌کند؛ زیرا، نقل و انتقال از این نوع کیف پول به دیگر کیف پول‌ها امکان‌پذیر است. شما ابتدا باید خرید تتر را از صرافی‌های دیجیتال انجام داده؛ سپس تترهای خود را از حساب صرافی به کیف پول مورد نظر انتقال دهید. در هنگام انتقال از صرافی به کیف پول، کارمز تراکنش را نیز باید در نظر بگیرید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
ریگ اتریوم چیست + معرفی بهترین قطعات ریگ اتریوم

 

باز کردن حساب پرفکت مانی

حساب پرفکت مانی یکی از پلتفرم‌های معاملات ارزی در سطح بین الملل است که همه مردم دنیا می‌توانند در آن حساب باز کنند. نمونه‌های دیگری نیز همانند پی پال و وب مانی و… وجود دارند که در این لیست می‌توانند جای بگیرند اما پرفکت مانی تنها پلتفرم‌های معاملات ارزی بین المللی است که ایرانیان را تحریم نکرده و شما می‌توانید با خیال راحت در یک کیف پول، حساب‌های مجزا باز کنید. حساب دلار، حساب یورو و حساب بیت کوین، حساب‌هایی هستند که می‌توانید پس از افتتاح، سرمایه خود را در آن نگهداری کنید. خرید پرفکت مانی و ووچر پرفکت مانی (هر پرفکت مانی برابر با یک دلار است) از صرافی‌های دیجیتال یکی از آسان‌ترین راه‌هایی است که از طریق آن می‌توانید کیف پول خود را با مبلغ دلخواه شارژ کنید.

جمع بندی از آنچه درباره حساب ارزی گفته شد

در این مطلب به پاسخ حساب ارزی چیست پرداختیم و کاربردهای آن را بیان کردیم. گفتیم چه مزایا و معایبی دارد و مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب را نیز شرح دادیم. همانطور که متوجه شدید راه‌های آسان‌تری نیز برای داشتن حساب ارزی وجود داشت که با عنوان روش های جایگزین حساب ارزی به آن پرداختیم. در همه روش‌های نام برده شده یک وجه اشتراک وجود دارد و آن هم انتخاب یک صرافی آنلاین ایرانی معتبر است تا از طریق آن بتوانید دارایی‌های خود را به تتر یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده تبدیل کنید. خرید ووچر پرفکت مانی و پرفکت مانی نیز برای شارژ کردن حساب پرفکت مانی تنها از طریق صرافی‌های ایرانی امکان‌پذیر است. اکس اونیکس یکی از صرافی‌های مطرح در ایران است که از طریق آن می‌توانید با خیال راحت و در کمترین زمان و بدون احراز هویت؛ تتر، همه ارزهای رمزنگاری شده معتبر، پرفکت مانی و آی ووچر را از آن بخرید.

سوالات متداول

حساب سپرده ارزی چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

حساب سپرده ارزی، حسابی است که می‌توانید با مراجعه به بانک و ارائه مدارک خاص آن را باز کنید. هر شخص با داشتن این حساب می‌تواند دارایی‌های خود را به صورت ارز نگهداری کند و هر مبلغی را که بخواهد به حساب‌های خارج از کشور ایران انتقال دهد. بطور کلی اهداف اصلی حساب ارزی، سرمایه‌گذاری برای امور شخصی و تجاری است.

روش های جایگزین حساب ارزی چیست؟

ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن، خرید ووچر پرفکت مانی، افتتاح حساب پرفکت مانی و استفاده از کیف پول‌های دیجیتال روش‌ های جایگزین حساب ارزی هستند که می‌توانید سرمایه خود را در آن‌ها نگهداری کنید.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد