اثبات سهام یا pos چیست؟ چه ارزهای  دیجیتالی از این الگوریتم استفاده می‌کنند؟

اثبات سهام یا pos چیست؟ چه ارزهای  دیجیتالی از این الگوریتم استفاده می‌کنند؟

مکانیسم اجماع اثبات سهام POS یک پروتکل توافقی مهم در فضای ارز دیجیتال و بلاک چین است. الگوریتم‌های اجماع کاربران را قادر می‌سازد تا تعیین کنند که کدام افراد مسئول اعتبارسنجی بلوک‌های جدید تراکنش‌ها در یک شبکه بلاک چین هستند و متعاقباً برای انجام صحیح این کار پاداش دریافت می‌کنند. در واقع استفاده از PoS به کاربران این امکان را می‌دهد تا با گذاشتن سکه‌های خود و شرکت در فرآیند اجماع، جوایزی کسب کنند و به افراد بیشتری فرصت کسب درآمد غیرفعال و کمک به امنیت شبکه را می‌دهد. این مقاله از صرافی ارز دیجیتال اکس اونیکس به‌طور جامع مزایا و معایب این روش اجماع را ارزیابی می‌کند و همچنین بینشی در مورد نحوه کسب درآمد از سیستم اثبات سهام ارائه می‌دهد.

الگوریتم اجماع POS چیست؟

الگوریتم اجماع POS نقش مهمی در عملکرد فناوری بلاک چین و ارز‌های دیجیتال دارد. این الگوریتم تضمین می‌کند که هیچ مرجع مرکزی بر معاملات و داده‌های مربوط به آن‌ها وجود ندارد. در عوض، سیستم به شبکه غیرمتمرکز شرکت‌کنندگان برای اعتبارسنجی تراکنش‌های دریافتی و افزودن آن‌ها به‌عنوان بلوک‌های جدید به زنجیره متکی است. این توافق جمعی بین گره‌های شبکه برای عملکرد موفق سیستم بلاک چین بسیار مهم است.

هنگامی که یک شرکت‌کننده تأیید می‌کند که یک تراکنش قانونی است و آن را به بلاک چین اضافه می‌کند، به این معنی است که شبکه به یک اجماع رسیده است. مکانیسم اجماع اثبات سهام POS به انتخاب شرکت‌کنندگانی که می‌توانند تراکنش‌های شبکه را تأیید کنند، کمک می‌کند. این شرکت‌کنندگان که اعتبار‌دهنده نامیده می‌شوند، مقادیر معینی از ارز‌های رمزنگاری شده یا رمزارز‌ها را از یک پروژه خاص برای اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید و کسب جوایز واریز می‌کنند. الگوریتم POS به اعتبارسنجی‌هایی که داده‌های جدید را به دقت تأیید می‌کنند، پاداش می‌دهد و در صورت عدم موفقیت آن‌ها را جریمه می‌کند.

اعتبار‌سنجی‌ها در یک سیستم POS عملکرد مشابه استخراج‌کنندگان در سیستم اثبات کار POW را انجام می‌دهند، با این تفاوت که ماینر‌ها برای اثبات تراکنش باید یک معما را حل کنند، در‌حالی‌که اعتبار‌سنجی دارایی‌های خود را در شبکه قفل می‌کند. اتریوم، سولانا، کاردانو و ترا کلاسیک، برخی از بزرگترین ارز‌های دیجیتالی هستند که از سیستم POS استفاده می‌کنند.

ماریوس اسمیت، رئیس توسعه کسب‌وکار در شرکت دارایی‌های دیجیتال Finoa، معتقد است که اجماع POS روشی سودآور است، زیرا شرکت‌کنندگان را تشویق می‌کند تا وظایف خود را صادقانه انجام دهند. پاداش‌هایی که اعتبارسنجی‌ها برای تأیید دقیق داده‌های جدید دریافت می‌کنند، توسط شبکه در قالب کارمزد تراکنش تعیین می‌شوند. با‌این‌حال، اگر آن‌ها به اشتباه داده‌های جعلی یا بد را تأیید کنند، خطر از دست دادن برخی یا تمام دارایی‌های سپرده شده خود را دارند.

در نتیجه، الگوریتم اجماع POS نقشی حیاتی در عملکرد غیرمتمرکز فناوری بلاک چین و ارز‌های دیجیتال ایفا می‌کند. این تضمین می‌کند که تراکنش‌ها به‌طور دقیق، ایمن و سودآور تأیید می‌شوند و یک سیستم پاداش منصفانه و شفاف را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کند.

مکانیزم اثبات سهام PoS چگونه کار می‌کند؟

در دنیای فناوری بلاک چین، چندین مکانیسم مختلف برای رسیدن به اجماع و تأیید تراکنش‌ها در یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌شود. یکی از این مکانیسم‌ها به‌عنوان اثبات سهام PoS  شناخته می‌شود، که با استفاده از یک فرآیند انتخاباتی شبه تصادفی منحصر‌به‌فرد برای انتخاب یک گره در یک زمان برای تأیید بلوک بعدی عمل می‌کند.

با‌این‌حال، توجه به این نکته مهم است که فرآیند انتخاب برای اعتبارسنجی گره‌ها یا اعتبار‌سنجی‌ها، کاملاً تصادفی نیست. در عوض، معیار‌هایی مانند مقدار ارز رمزنگاری شده توسط گره و مدت زمان شرط‌بندی نقش مهمی در افزایش احتمال انتخاب آن گره به‌عنوان اعتباربخش دارند. اساساً، هر چه سهام بزرگتر باشد، احتمال انتخاب شدن به‌عنوان اعتبارسنجی بیشتر است.

بر خلاف شبکه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار PoW، شبکه‌های PoS معمولاً از عبارت «کاوش» برای توصیف فرآیند تأیید یا ایجاد یک بلوک استفاده نمی‌کنند. در عوض، از اصطلاحات \”جعل\” و \”جعل کننده\” برای توصیف عمل تأیید بلوک و تأیید‌کننده تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

علاوه‌بر این، ماهیت کار بین ماینرها و اعتبارسنج ها کاملاً متفاوت است. در‌حالی‌که ماینر‌ها با استفاده از قدرت پردازشی ماشین‌های خود برای پاداش‌های بلاک و سکه‌های جدید رقابت می‌کنند، اعتبار‌سنجی‌ها به‌طور رسمی رقابت نمی‌کنند و فرآیند انتخاب آن‌ها به عوامل دیگری متکی است.

در شبکه‌های مبتنی بر PoW، ماینر‌ها با اکثریت کل کوین‌های جدید و کارمزد تراکنش‌ها پاداش دریافت می‌کنند. با‌این‌حال، در شبکه‌های PoS، فقط هزینه‌های تراکنش به گره‌های اعتبارسنجی پرداخت می‌شود. به این ترتیب، شبکه‌های بلاک چین که از مکانیسم توافق PoS استفاده می‌کنند، معمولاً با توکن‌های از پیش استخراج‌شده راه‌اندازی می‌شوند یا قبل از انتقال به PoS با PoW شروع می‌شوند.

برای تبدیل‌شدن به یک گره اعتبار‌سنجی یا جاعل، شرکت‌کنندگان باید حداقل مقدار ارز شبکه را به اشتراک بگذارند یا قفل کنند. مقدار و مدت زمان شرط‌بندی مستقیماً بر احتمال انتخاب‌شدن به‌عنوان اعتباربخش تأثیر می‌گذارد. برای اطمینان از عادلانه بودن فرآیند انتخاب، معمولاً از دو راه‌حل در شبکه‌های PoS استفاده می‌شود: انتخاب تصادفی بلوک و انتخاب سن سکه.

انتخاب بلوک تصادفی شامل جستجوی گره‌هایی با کمترین مقدار هش و بالاترین مقدار سهام است. از سوی دیگر، انتخاب سن سکه، سن سکه‌های شرط‌بندی شده را در نظر می‌گیرد که حاصل ضرب مدت قفل شدن ارز در شبکه و تعداد توکن‌ها است.

پس از انتخاب یک گره به‌عنوان جاعل، سن انباشته شدن آن‌ها صفر می‌شود و احتمال انتخاب مجدد را کاهش می‌دهد. این تضمین می‌کند که فرآیند انتخاب منصفانه باقی می‌ماند و از تسلط یک مجموعه گره بر فرآیند تأیید بلوک جلوگیری می‌کند. شایان ذکر است که هر پروژه ارز دیجیتالی که از PoS استفاده می‌کند می‌تواند مجموعه قوانین و نوآوری‌های خاص خود را داشته باشد.

در برخی موارد، شرکت‌کنندگانی که می‌خواهند شانس خود را برای انتخاب به‌عنوان اعتبارسنجی افزایش دهند، می‌توانند به یک استخر سهام بپیوندند. در این استخر‌ها، جوایز بر اساس نسبت توکن‌هایی که هر شرکت‌کننده در آن قرار می‌دهند، توزیع می‌شود.

هنگامی که یک گره به‌عنوان اعتبار‌سنجی انتخاب می‌شود، مسئولیت آن‌ها، تأیید صحت و صحت تراکنش‌ها در بلوک است. در صورت تأیید، بلوک امضا شده و به زنجیره اضافه می‌شود و اعتبار‌دهنده کل هزینه تراکنش را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند. اگر یک گره تصمیم بگیرد که به‌عنوان جاعل در انتخابات شرکت نکند، دارایی‌های قفل شده آن‌ها و هرگونه پاداش دریافتی پس از یک دوره زمانی مشخص آزاد می‌شود.

در نتیجه، اثبات سهام یک مکانیسم توافقی است که برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک چین غیرمتمرکز استفاده می‌شود. فرآیند انتخاباتی شبه تصادفی منحصربه‌فرد آن، گره‌ها را بر اساس عواملی مانند مقدار و مدت ارز مورد معامله انتخاب می‌کند. با درک نحوه عملکرد PoS، شرکت‌کنندگان می‌توانند اطمینان حاصل کنند که دارایی‌های آن‌ها ایمن است و شبکه به‌طور کارآمد و مؤثر عمل می‌کند.

استیکینگ ارز‌های دیجیتال

شرط‌بندی شامل قفل‌کردن بخشی از ارز دیجیتال شخص، به‌عنوان وثیقه برای فرصت اعتبارسنجی بلوک‌های جدید اضافه شده به یک بلاک چین است. این اعتباردهنده‌ها که به‌عنوان Stakers شناخته می‌شوند، از یک قرارداد هوشمند ذخیره شده در بلاک چین برای سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال خود استفاده می‌کنند. الگوریتم اثبات سهام، امکان کسب درآمد از این فرآیند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
معاملات فیوچرز ارز دیجیتال چیست + بهترین استراتژی برای معاملات فیوچرز

اعتبارسنجی‌ها توسط الگوریتم بلاک چین انتخاب می‌شوند تا هر بلوک جدید داده را بر اساس میزان سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال تأیید کنند. هر چه سهام بالاتر باشد، شانس انتخاب شدن برای این نقش بیشتر است. هنگامی که یک اعتبارسنجی با موفقیت داده‌های جدیدی را به بلاک چین اضافه می‌کند، توکن‌های جدیدی را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند.

داگ شونک، مدیر اجرایی تحقیقات دارایی‌های دیجیتال، شرط‌بندی را به‌عنوان نوعی درآمد بهره ساده می‌کند، جایی که برای کسب سود، باید درگیر بررسی تراکنش‌های بلاک چین شد. اگر اعتباردهنده فقط معاملات قانونی را تأیید کند، از دارایی‌های خود سود دریافت می‌کند. با‌این‌حال، اگر آن‌ها معاملات متقلبانه را تأیید کنند، جریمه می‌شوند و بخشی از دارایی خود را از دست خواهند داد.

دلایل شکل‌گیری الگوریتم اثبات سهام PoS

پیدایش الگوریتم Proof of Stake (PoS)  به توسعه‌دهنده مشهور Sunny King نسبت داده می‌شود که در سال ۲۰۱۲ وایت پیپری در مورد این پروتکل منتشر کرد.

PoW در آن زمان با سرعت پایین پردازش تراکنش و مقیاس‌پذیری مواجه بود. این عوامل منجر به تأخیر قابل‌توجهی در تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید شد. با‌این‌حال، PoS متفاوت عمل می‌کند، زیرا گره‌هایی با دارایی ارز‌های دیجیتال بالاتر مسئول تأیید تراکنش‌ها هستند. این سیستم اجازه می‌دهد تا تأییدیه‌های سریع‌تری داشته باشد که منجر به زمان پردازش تراکنش سریع‌تر و افزایش مقیاس‌پذیری می‌شود.

ماینینگ PoW مقادیر زیادی انرژی مصرف می‌کرد، زیرا ماینر‌ها از دستگاه‌های انرژی بر برای انجام فعالیت‌های استخراج استفاده می‌کردند. PoS این مشکل را با معرفی یک فرآیند مشترک که در آن کاربران می‌توانند دارایی‌ها یا زمان شبکه خود را به اشتراک بگذارند، کاهش می‌دهد و در نتیجه مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

مورد بعد هم اینکه، PoW با تمرکز شبکه همراه بود، که کنترل شبکه را در دست چند ماینر یا گروه ماینینگ متمرکز می‌کند. PoS با دموکراتیک کردن دسترسی به عملکرد‌های شبکه و حصول اطمینان از امکان مشارکت طیف متنوعی از مشترکین با این مشکل مقابله می‌کند.

در نهایت، شبکه‌های PoW در برابر حمله ۵۱ درصدی آسیب‌پذیر هستند، جایی که گروهی از ماینر‌ها، بیش از ۵۰ درصد از قدرت محاسباتی شبکه را کنترل می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا بلاک چین را دستکاری کنند. PoS انجام چنین حمله‌ای را دشوار می‌کند، زیرا یک مهاجم برای انجام این عمل به ۵۱ درصد سهام در تمام ارز‌های دیجیتال نیاز دارد.

به‌طور کلی، الگوریتم Proof of Stake برای ایجاد یک سیستم بلاک چین پایدارتر و ایمن‌تر، با پرداختن به برخی از نقص‌های اساسی موجود در سیستم‌های اثبات کار، طراحی شده است.

مثالی از نحوه کار Proof of Stake

فرض کنید به شبکه‌ای متشکل از صد سرمایه‌گذار تعلق دارید. در این میان، گروه اولیه پنجاه نفره هر کدام یک هزار توکن دارند. یک گروه دیگر از سی نفر هر کدام دو هزار و پانصد سکه دارند. در نهایت، گروه بیست سرمایه‌گذار باقی‌مانده هر کدام ده هزار ارز دیجیتال را در اختیار دارند. جدول زیر داده‌های مربوط به مشارکت و وزن مشارکت هر گروه در شبکه را نشان می‌دهد.

بر اساس جدول فوق، مشهود است که گروه C با داشتن دویست هزار سکه بیشترین سهم را در شبکه با ۶۱.۵۴ درصد خواهد داشت. در نتیجه، شانس بیشتری برای اعضای این گروه وجود خواهد داشت که به صورت تصادفی به‌عنوان اعتبار‌سنجی در شبکه انتخاب شوند. با این وجود، شایان ذکر است که گره‌هایی از گروه‌های A و B نیز در بین اعتباربخش‌ها برای ترویج دموکراسی‌سازی و تمرکززدایی گنجانده می‌شوند.

علی‌رغم افزایش شانس انتخاب شدن به‌عنوان گره از سهام بالاتر، هیچ تضمینی برای انتخاب وجود ندارد. با این وجود، هر سرمایه‌گذار در شبکه از این ترتیب سود می‌برد. علاوه‌بر این، اعضای گروه‌های A و B ممکن است برای افزایش سطح مشارکت خود در شبکه، ارز‌های دیجیتال بیشتری سرمایه‌گذاری کنند. پس از انتخاب، سرمایه‌گذاران می‌توانند وظایف محول شده خود را انجام دهند و مشوق‌ها و درآمدی متناسب با مشارکت خود کسب کنند.

پس از پایان یک دوره معین، یک فرآیند انتخاب جدید با اضافه شدن سرمایه‌گذاران جدید به شبکه آغاز می‌شود. علاوه‌بر این، وجوهی که به‌عنوان سهام استفاده می‌شود را نمی‌توان برای مدت زمان خاصی برداشت کرد و باید در بلاک چین قفل شود. این به‌عنوان تضمینی برای اعتبارسنجی توسط گره‌ها عمل می‌کند و بر اهمیت ارز‌های دیجیتال تأکید می‌کند. با این وجود، گره‌ها می‌توانند ارز‌های دیجیتال جدید را در هر نقطه اضافه کنند تا سطح مشارکت خود را افزایش دهند.

بررسی ویژگی‌های خاص POS

الگوریتم اثبات سهامPoS  هم برای شبکه‌های بلاک چین جدید و فعلی مورد استفاده قرار گرفته است. این تا حد زیادی به دلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی است که در مقایسه با سایر الگوریتم‌های اجماع ارائه می‌دهد. در این قسمت به بررسی پنج ویژگی PoS می‌پردازیم.

 • جایگزینی استخراجMining با اعتبارسنجی Validation

سیستم‌های PoS، استخراج را با اعتبارسنجی جایگزین می‌کنند. در‌حالی‌که پروژه‌هایProof of Work (PoW)  برای تأیید تراکنش‌ها به استخراج سکه نیاز دارند، پروژه‌های PoS سکه‌ها را ضرب یا جعل می‌کنند. این بدان معناست که اعتبار‌سنجی‌ها مجبور نیستند معادلات پیچیده ریاضی را با استفاده از ماشین‌آلات تخصصی حل کنند. در عوض، شبکه به صورت تصادفی فردی را برای تولید بلوک بعدی انتخاب می‌کند. تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی آسان است، زیرا کاربران فقط باید توکن‌های خود را برای مدتی به اشتراک بگذارند و قفل کنند. این نه تنها هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه باعث ایجاد درآمد برای اعتباردهندگان می‌شود.

 • هزینه ورودی بسیار پایین

سیستم‌های PoS به هزینه‌های ورودی پایین نیاز دارند. اعتبار‌سنجی‌ها برای تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین‌های PoS به تجهیزات استخراج گران‌قیمت نیاز ندارند. شرط‌بندی تمام چیزی است که برای شرکت در فرآیند اعتبار‌سنجی لازم است. الگوریتم اجماع PoS به هر کسی که دارای سهام است اجازه می‌دهد تا به فرآیند تأیید بپیوندد. تنها چیزی که نیاز دارید یک کامپیوتر/لپ تاپ معمولی، یک گوشی هوشمند مناسب یا یک تبلت است.

 • سودآوری و کسب درآمد غیرفعال

ثالثاً، سیستم‌های PoS به درآمد غیرفعال اجازه می‌دهند. درست همانطور که ماینینگ به تلاش‌های شما با مقدار مشخصی ارز دیجیتال پاداش می‌دهد، شرط‌بندی نیز همین مزیت را دارد. شرط‌بندی نشان‌دهنده اعتماد شما به پروژه است. علاوه‌بر این، زمانی که سکه‌های خود را نگه می‌دارید، حجم ارز دیجیتال در گردش کاهش می‌یابد که ارزش سکه یا توکن را افزایش می‌دهد. این پروژه همچنین برای شرط‌بندی به شما پول می‌دهد، به این معنی که می‌توانید بدون هیچ تلاشی درآمد کسب کنید.

 • افزایش مقاومت در برابر حملات سایبری

سیستم‌های PoS محافظت بیشتری در برابر حملات سایبری ارائه می‌کنند. ارزش یک پروژه رمزنگاری با مقاومت آن در برابر حملات تعیین می‌شود. یکی از نگران‌کننده‌ترین حملات برای شبکه‌ها حمله ۵۱٪ است. این زمانی اتفاق می‌افتد که بیشتر گره‌ها برای حمله به شبکه‌شان توطئه می‌کنند. PoS استراتژی‌های مختلفی را برای جلوگیری از این امر اتخاذ کرده است. تمام پروژه‌های PoS دارای بررسی‌های داخلی هستند تا از انجام این حملات توسط سهامداران بزرگ جلوگیری شود. سیستم ابتدا تمام سهام آن‌ها را برای مدتی قفل می‌کند (حتی پس از تأیید بلوک‌ها). توکن‌ها یا ارز‌های دیجیتال آن‌ها نیز تضمینی برای تعامل صادقانه آن‌ها با سیستم خواهد بود.

کارمزد تراکنش به اعتبارسنج‌هاValidators  تعلق می‌گیرد

در نهایت، سیستم‌های PoS هزینه‌های تراکنش را به اعتبارسنجی‌ها می‌پردازند. سیستم‌های بلاک چین مبتنی بر الگوریتم PoS اعتبار‌دهندگان را از کارمزد تراکنش‌ها پاداش می‌دهند. این فرآیند هیچ سکه جدیدی ایجاد نمی‌کند، اما به کنترل عرضه یک سکه/توکن معین کمک می‌کند.

به‌طور کلی، این پنج ویژگی منحصر‌به‌فرد، الگوریتم PoS را به گزینه‌ای مطلوب برای شبکه‌های بلاک چین تبدیل می‌کند. جایگزینی ماینینگ با اعتبارسنجی، هزینه‌های ورودی پایین، پتانسیل درآمد غیرفعال، افزایش حفاظت در برابر حملات سایبری و پرداخت هزینه تراکنش به اعتبارسنجی‌ها، PoS را به الگوریتم اجماع ترجیحی برای بسیاری از شبکه‌ها تبدیل کرده است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش خرید زمین در متاورس از صفر تا کسب درآمد

نگاهی به اولین الگوریتم اجماع اثبات کار PoW

در تلاش برای اطمینان از یکپارچگی تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال، الگوریتم اجماع اثبات کار به‌عنوان پیشگام در شبکه بیت کوین ظاهر شد. PoW استفاده از توان محاسباتی و الکتریسیته را برای تسهیل اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاکچین ضروری می‌کند. ماینر‌ها که به‌عنوان بازیگران کلیدی در این فرآیند عمل می‌کنند، برای حل پازل‌های رمزنگاری پیچیده با تلاش جمعی خود برای افزایش صحت تراکنش‌ها رقابت می‌کنند. این ماینر‌ها برای مشارکت خود در شبکه، پاداشی در بیت کوین دریافت می‌کنند.

با افزایش محبوبیت شبکه بیت کوین، پذیرش الگوریتم PoW نیز افزایش یافت. سایر شبکه‌های بلاک چین، از جمله اتریوم، این رویکرد را در تلاش برای ارائه همان سطح امنیت تقلید کردند. با‌این‌حال، تجربه اتریوم با PoW برخی از کاستی‌های الگوریتم، از جمله مقیاس‌پذیری ضعیف و کارمزد تراکنش‌های بالا را برجسته کرد. در نتیجه، اتریوم به الگوریتم اجماع اثبات سهامPoS  تغییر می‌کند که انرژی و منابع محاسباتی بسیار کمتری مصرف می‌کند.

منتقدان PoW استدلال می‌کنند که اتکای آن به مصرف برق و استفاده از سخت‌افزار برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بیش‌از‌حد و بیهوده است. آن‌ها معتقدند که روش‌های جایگزین می‌توانند سطوح مشابهی از امنیت را بدون هزینه‌های بالا فراهم کنند. با‌این‌حال، حامیان PoW معتقدند که ایمن‌سازی شبکه بلاک چین یک وظیفه ضروری و ارزشمند است که قدرت محاسباتی قابل‌توجهی را که برای اطمینان از ایمنی آن لازم است را توجیه می‌کند. با این وجود، همانطور که الگوریتم‌های PoS محبوب‌تر شده‌اند، آشکار شده است که روش‌های جایگزین می‌توانند سطوح مشابهی از امنیت را فراهم کنند، که منجر به بحث جامع‌تری درباره بهترین راه برای ایمن‌سازی شبکه می‌شود.

علیرغم جنجال‌هایی که پیرامون PoW وجود دارد، همچنان بخشی جدایی‌ناپذیر از اکوسیستم ارز‌های دیجیتال است و احتمالاً همچنان محل بحث و کاوش در جستجوی امنیت بهتر خواهد بود. در همین زمینه اگر قصد خرید دوج کوین را دارید، بهتر است بدانید که این ارز دیجیتال، به‌زودی بر طبق الگوریتوم PoS پایه‌ریزی خواهد شد.

مزایای PoS چیست؟

بعد از بررسی الگوریتم Pow، حالا بهتر می‌توانیم مزایای PoS را زیر ذره‌بین قرار دهیم! استفاده بیش‌از‌حد از انرژی PoW نگرانی‌های زیست محیطی را افزایش می‌دهد و استخراج معدن را به مناطقی با هزینه برق پایین محدود می‌کند. در مقابل، PoS به‌طور قابل‌توجهی انرژی کمتری مصرف می‌کند و آن را به یک جایگزین‌امیدوارکننده تبدیل می‌کند.

علاوه‌بر این، PoS به تعداد بیشتری از افراد اجازه می‌دهد تا به‌عنوان اعتباربخش در بلاک چین عمل کنند، زیرا آن‌ها فقط به مقدار مشخصی ارز دیجیتال برای مشارکت نیاز دارند، بدون نیاز به سیستم‌های محاسباتی گران قیمت یا هزینه‌های بالای انرژی.

یکی دیگر از مزایای قابل‌توجه PoS مقیاس‌پذیری برتر آن در مقایسه با بلاک چین‌های مبتنی بر PoW است. بلاک چین‌های PoS می‌توانند از تراکنش‌های همزمان بیشتری بدون به خطر انداختن امنیت یا تمرکززدایی پشتیبانی کنند، که آن‌ها را برای گسترش دامنه کاربرد‌های بلاک چین‌ایده‌آل می‌کند.

معایب PoS چیست؟

مزایا و ریشه‌های الگوریتم PoS در بخش قبل توضیح داده شد، اما دارای معایبی نیز هست که مانع از استفاده برخی پروژه‌های ارز دیجیتال از آن می‌شود. به دلیل جدید بودن، PoS به اندازه الگوریتم PoW که ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین را برای بیش از یک دهه ایمن کرده است، مورد مطالعه قرار نگرفته است. در نتیجه، برخی از پیاده‌سازی‌های PoS ممکن است بیشتر مستعد حملات خاص باشند و در نتیجه امنیت کلی بلاک چین را کاهش دهند. علاوه‌بر این، PoS یک مشکل تمرکززدایی ایجاد می‌کند، زیرا هر کاربری که مقدار بیشتری از ارز را بدست می‌آورد می‌تواند به‌طور بالقوه بر مدیریت و امنیت آن تأثیر بگذارد. علاوه‌بر این، انتقال از الگوریتم Pow به PoS یک فرآیند پیچیده است که نیاز به برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ یکپارچگی بلاک چین دارد. شبکه اتریوم در حال حاضر این انتقال را با احتیاط و تمرکز زیادی انجام می‌دهد.

بررسی انواع مختلف الگوریتم اثبات سهام PoS

علاوه‌بر الگوریتم اولیه اثبات سهام، بلاک چین‌های مدرن، از تکرار‌های مختلفی از این اثبات در سیستم خود برای افزایش سرعت تأیید تراکنش و گسترش مقیاس‌پذیری استفاده می‌کنند. در بخش آینده، ما انواع مختلفی از مدل‌های اثبات سهام را ارائه خواهیم کرد.

اثبات سهام خالص Pure Proof of Stake

در مکانیزم اثبات خالص سهام PPoS، بلوک‌ها توسط کاربرانی که به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند، بر اساس یک سید انتخاب یاSelection Seed  تأیید می‌شوند. شانس انتخاب شدن به‌طور مستقیم با مقدار ارز رمزنگاری شده‌ای که کاربر در اختیار دارد، متناسب است. این از به خطر افتادن سیستم با تقسیم سهام در چندین حساب جلوگیری می‌کند. برای افزایش شانس انتخاب شدن، کاربران باید مقدار ارز دیجیتال خود را افزایش دهند. یکی از نمونه‌های زنجیره بلوکی که از PPoS استفاده می‌کند، Algorand است، که در آن همه کاربرانی که دارای توکن‌های ALGO هستند، می‌توانند به اعتبارسنجی شبکه تبدیل شوند.

اثبات سهام واگذار شده یا نمایندگی شده Delegated PoS

اثبات سهام تفویض شدهDPoS  شامل تفویض نمایندگی ارز به اعتباردهندگان دیگر از طریق رأی‌گیری توسط دارندگان یا ذینفعان ارز‌های دیجیتال است. با انتقال ارز‌های دیجیتال خود به اعتبارسنجی شخص ثالث، ذینفعان شانس اعتبارسنجی و ایجاد بلوک‌های جدید را افزایش می‌دهند. در یک بلاک چین مبتنی بر DPoS، اعتباردهنده‌ها بر اساس رای دیگران انتخاب می‌شوند تا میزان سکه‌های موجود یا کیفیت سخت‌افزار آن‌ها. پیشنهادات اعتبار‌سنجی‌ها نیز می‌تواند شانس انتخاب آن‌ها را افزایش دهد، به‌خصوص اگر اهداف مفید و ایمن را برای بلاک چین در اولویت قرار دهند. سهامداران به اعتبارسنجی رای می‌دهند که بیشترین شانس را برای پردازش یک بلوک و کسب پاداش دارد که سپس بین رای‌دهندگان توزیع می‌شود. قدرت رای ذینفعان با مقدار ارز دیجیتالی که دارند افزایش می‌یابد. نمونه‌های قابل‌توجهی از بلاک چین‌های مبتنی بر DPoS شامل IAS و Steem است.

اثبات واگذار شده پروتکل مشارکت Delegated Proof of Contribution Protocol

پروتکل اثبات مشارکت به‌عنوان مدرک تحویل ارائه شده است. اگر کسی با شبکه ارز ICON آشنایی داشته باشد، می‌داند که این پروژه بر اساس یک پروتکل PoS استوار شده است که مستقیماً ارز رمزنگاری شده بومی را برای نود‌ها و نمایندگان خود صادر می‌کند. این پروتکل که به‌عنوان Delegated Proof-of-Contribution (DPoC) شناخته می‌شود، از بسیاری جهات شبیه DPoS است. با‌این‌حال، DPoC به‌طور خاص برای تشویق اعضای قوی جامعه برای مشارکت در توسعه پروتکل طراحی شده است.

در DPoC، تفویض اختیار (همچنین به‌عنوان نمایندگی شناخته می‌شود) و رای دادن هر دو دلخواه و غیرقابل‌اعتماد هستند. علاوه‌بر این، ارز دیجیتال را می‌توان بدون رای دادن به یک اپراتور گره، شرط‌بندی کرد.

DPoC یک پروتکل حکومتی غیر مجاز و دموکراتیک است. دارندگان توکن با سپردن مسئولیت خود به افرادی به نام «نمایندگان عمومی» یاP-Rep» » در فارسی، حقوق حاکمیت خود را منتقل می‌کنند که سپس مستقیماً در شبکه فعالیت‌ها اجرا می‌شوند.

اثبات سهام استیجاری Leased Proof of Stake

Leased Proof of Stake (LPoS)  مشابه Proxy PoS است، اما این دو روش دقیقاً یکسان نیستند. دارندگان ارز‌های دیجیتال بخشی از وجوه خود را به گره‌ها اجاره می‌دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بلاک‌ها را از طرف خود اعتبارسنجی کنند. این بدان معنی است که اثبات سهام نماینده برای انتخاب اعتبار‌سنجی در شبکه اثبات سهام اجاره‌ای صورت نمی‌گیرد. بنابراین، دارندگان توکن کوچک نیز این شانس را دارند که به جای اثبات سهام اجاره‌ای، در یک مدل جمعی بلاک چین شرکت کنند.

علاوه‌بر این، سهامداران می‌توانند در هر زمان اجاره خود را از حساب نوده برداشت کنند. الگوریتم اجماع اثبات سهام در حال حاضر توسط بلاک چین Waves ارائه شده است که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. در این شبکه جاعلان پول رایج را در شبکه‌های PoS دریافت می‌کنند و صرفاً از طریق تراکنش‌ها کار می‌کنند.

اثبات سهام شناور Liquid PoS

Liquid Proof of Stake (LPoS)  نوع دیگری از الگوریتم اجماع در گروه PoS است که در آن سهامداران حق رای خود را به دیگران واگذار می‌کنند. این روش ممکن است شبیه به اثبات سهام یا اجاره به نظر برسد، اما تفاوت اصلی با دو مکانیسم دیگر این است که در LPoS، ذینفعان می‌توانند از روش‌های مختلفی برای شرط‌بندی مسئولیت‌ها در قبال یک گره یا ارز‌های دیجیتال توسط هر یک استفاده کنند. کدام را انتخاب می‌کنند؟

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
مدیریت سرمایه چیست؟ معرفی انواع استراتژی مدیریت سرمایه

Liquid Proof of Stake در Tezos استفاده می‌شود و فرآیند استخراج به‌عنوان بیکینگ یا پخت شناخته می‌شود. بیکرها نیز مسئول ایجاد و تأیید بلوک‌های جدید هستند. این بلاک چین به همه شرکت‌کنندگان این شانس را می‌دهد که به اعتبار تبدیل شوند، که از انحصار شبکه توسط دارندگان بزرگ جلوگیری می‌کند. با‌این‌حال، افرادی که دارای سرمایه مشترک هستند به احتمال زیاد بلاک چین‌ها را انتخاب می‌کنند. در نتیجه، پروتکل اثبات مشارکت با موفقیت ارائه شده است و روش‌های مختلفی برای مشارکت در الگوریتم‌های PoS مانند DPoC، LPoS و Liquid PoS وجود دارد.

اثبات سهام ضمانتی Bonded Proof of Stake

Bonded Proof of Stake (BPoS)  یک رویکرد نوآورانه برای جلوگیری از تولید است که شامل قراردادن ارز‌های دیجیتال به‌عنوان وثیقه است. در این سیستم، دارندگان می‌توانند حق رای خود را تفویض کنند، اما این روند خودسرانه و غیرقابل‌اعتماد است. دارندگان می‌توانند بدون در نظر گرفتن سهام خود، مانند اثبات مایع سهامLPoS  در مورد اصلاحیه‌های پروتکل رأی دهند. با این تفاوت که در BPoS، اگر مشکلی در پیاده‌سازی یا امنیت شبکه وجود داشته باشد، بخشی از ارز‌های رمزنگاری شده سهامدار اعتباردهنده و نماینده به‌عنوان جریمه ضبط می‌شود.

اصطلاحBonded  به این دلیل استفاده می‌شود که اعتبار‌سنجی و نماینده هر دو در خطر جریمه شدن در صورت وجود مشکل در شبکه هستند. این سیستم یک راه‌حل شفاف برای مشکل نسبت‌های شرط‌بندی ارائه می‌دهد که برخی از اعتبارسنجی پروتکل‌های مبتنی بر LPoS در صورتی که نمی‌خواهند نمایندگی و مسئولیت‌پذیری از کاربران را بپذیرند، با آن مواجه می‌شوند.

اثبات سهام ترکیبی یا هیبرید Hybrid PoS

Hybrid Proof of Stake (Hybrid PoS)  ترکیبی از PoS و PoW است که مزایای کلیدی هر دو سیستم را یکپارچه می‌کند. مدل هیبریدی PoS/PoW از ماینر‌ها به‌عنوان سازندگان بلاک استفاده می‌کند و اعتباردهندگان به بلوک‌های جدید رأی می‌دهند و آن‌ها را تأیید می‌کنند. هدف از اثبات کار و اثبات سهام این است که ماینر‌ها نتوانند قدرت هش شبکه را در اختیار بگیرند تا همه شانس برابر برای مشارکت داشته باشند.

اثبات سهام کاندید شده Nominated Proof of Stake

اثبات سهام نامزد شدهNPoS  شامل نمایندگانی به نام نامینیتور یا کاندید است که اعتبار‌سنجی‌های انتخابی خود را از لیست کاندیدا‌ها انتخاب می‌کنند و مقدار معینی از توکن‌های شرط‌بندی شده را برای حمایت از آن‌ها در شبکه قفل می‌کنند. تعداد اعتبار‌سنجی‌ها توسط حاکمیت شبکه محدود شده است و آن‌ها بر اساس مقدار کل ارز‌های شرط‌بندی شده خود انتخاب می‌شوند. با‌این‌حال، بر خلاف اعتبار‌سنجی، تعداد نامزد‌ها نامحدود است. نامزد‌ها انگیزه‌ای برای ادامه انتخاب نامزد‌های جدید مناسب دارند، که تضمین می‌کند شبکه ایمن و با عملکرد بالا باقی می‌ماند.

اکوسیستم ارز دیجیتال پولکادات، Candidate Proof of Stake (NPoS)  را معرفی کرد که توسط زنجیره‌های زیر خیابانی مانند Kusama و Edgeware نیز استفاده می‌شود. اعتبار‌سنجی‌ها چندین بار در روز انتخاب می‌شوند و ملزم به انجام عملیات مقرون‌به‌صرفه مانند تضمین پاسخگویی بالا در ارتباط، ایجاد اعتبار طولانی مدت، قابلیت اطمینان و توکن‌های سهام هستند.

شبکه‌های بلاک‌چین الگوریتم اثبات سهام

در حال حاضر حدود ۸۰ ارز دیجیتال مختلف وجود دارد که از الگوریتم اثبات سهام به‌عنوان مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند. برخی از بزرگترین ارز‌های دیجیتالی که از این الگوریتم استفاده می‌کنند عبارتند از Cosmas (ATOM)، Tezos (XTZ)، Solana، Terra، Elgorand و Synthetix Network که در ادامه به بررسی همه آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • کازماس ATOM

اولین کریپتو کارنسی در این لیست ATOM است. پلتفرم Cosmos به گونه‌ای طراحی شده است که بلاک چین‌ها را قادر می‌سازد تا با یکدیگر در فضای بلاک چین تراکنش داشته باشند و قابلیت همکاری در تعداد زیادی از شبکه‌ها را فراهم می‌کند. توکن بومی ATOM که بر روی پلتفرم Cosmos ساخته شده است، با نرخ ۸.۱۷ دلار در بالاترین حد خودATH  پس از انتشار، ثابت کرده است که یک ابزار سودآور است. بازده مورد انتظار برای سهام ثابت ۷-۱۱٪ در سال است.

 • تزوس XTZ

ارز دیجیتال بعدی تزوس است، یک ارز رمزپایه که به شما امکان می‌دهد برای ایجاد بلوک‌های جدید سود کسب کنید، که با پاداش دادن متفاوت است. در حین شرط‌بندی یک سکه، به خاطر قفل کردن آن برای مدت معینی پاداش دریافت می‌کنید، بنابراین هرچه سهام بیشتری داشته باشید، درآمد منفعل بیشتری کسب خواهید کرد. اما در مورد XTZ، پاداش مکانیزمی که بلوک‌های جدید ایجاد می‌کند در حال شکل‌گیری است. Liquid Proof of Stake مکانیزم اجماع ترجیحی Tezos است و مزیت اصلی آن این است که LPoS به نمایندگان اجازه می‌دهد تا مالکیت tez خود را حفظ کنند و در عین حال حق رای را به اعتبار‌سنجی اختصاص دهند. پروتکل اجماع Proof-of-Stake در Tezos به کسانی که حداقل یک رول در شبکه (در حال حاضر ارزش ۸۰۰۰ تز) دارند این فرصت را می‌دهد تا در مکانیسم اجماع شرکت کنند. عملکرد سالانه آن برای سودآوری حدود ۷ درصد در سال است.

 • ویوز WAVES

Waves، ارز دیجیتال دیگری که از الگوریتم Proof of Stake استفاده می‌کند، یک بلاک چین با عملکرد بالا با حداکثر ۶. ۱ میلیون در روز است. توکن WAVES در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۱۵.۹۸ دلار با ارزش بازار  ۱،۵۹۸،۴۲۰،۰۰۰ دلار به ATH رسید. بازده مورد انتظار برای سود سالانه آن ۹.۲۱٪ است.

 • نئو NEO

نئو که در ابتدای سال ۲۰۱۶ با نام Antshares شروع به کار کرد اما مدت کوتاهی بعد نام خود را به NEO تغییر داد، از آن زمان تاکنون در بین ده ارز دیجیتال برتر رقابت کرده است. درست مانند airdrops، دارندگان NEO فقط مجاز به استفاده از کیف پول مناسب برای نگهداری سکه‌های خود هستند. بازده سالانه مورد انتظار آن بر حقوق صاحبان سهام ۲.۲۹٪ است.

 • ترون TRX

Tron (TRX)، یک پلتفرم اثبات سهام متمرکز بر پرداخت‌ها، اخیراً TRX را به‌عنوان ارز پشتیبانی شده به مرورگر اپرا اضافه کرده است. TRX در ۴ ژانویه ۲۰۱۸ با قیمت ۰.۲۵ دلار از ۰.۴ دلار به ATH خود رسید. بازده مورد انتظار Tron  ۴.۳۵ درصد است.

 • کاردانو ADA

Cardano (ADA) اخیراً از راه‌اندازی شبکه آزمایشی Shelly با staking خبر داد. این توکن در حال حاضر صد‌ها استخر با بیش از ۲.۶ میلیارد ADA دارد. بازده سالانه مورد انتظار پاداش اثبات سهام آن ۳.۷٪ است.

 • اتریوم Ethereum

اتریوم که در ابتدا از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کرد، قرار است در به‌روزرسانی‌های جدید خود به سمت الگوریتم اثبات سهام حرکت کند. مشکل سرعت پردازش تراکنش و مقیاس‌پذیری شبکه، توسعه‌دهندگان اتریوم را مجبور به اتخاذ چنین تصمیم مهمی کرد. البته بازه زمانی سرمایه‌گذاری در شبکه اتریوم حدود یک تا دو سال است که قبل از هر اقدامی باید به دقت بررسی شود.

 • الگورند Algorand

در نهایت شبکه الگوند با هدف حل سه چالش امنیت، مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز راه‌اندازی شده است. در این شبکه از الگوریتم Pure Proof of Stake consensus استفاده می‌شود و با داشتن حداقل یک الگوی توکن ALGO  در کیف پول خود می‌توانید در فرآیند ایمن‌سازی شبکه شرکت کنید.

نتیجه‌گیری

دفتر کل توزیع شده برای دستیابی به یک سیستم امن و غیرمتمرکز برای انتقال و ذخیره‌سازی اطلاعات به شدت به الگوریتم‌های اجماع متکی است. تمرکز ما در این مقاله بر روی بررسی الگوریتم اجماع PoS، عملکرد آن و انواع مختلف بود. علاوه‌بر این، ما همچنین به مزایا و معایب PoS پرداختیم. در انتها از شما دعوت می‌کنیم برای خرید ووچر پرفکت مانی و فروش ریپل یا هر رمز ارز دیگری، از خدمات گسترده صرافی اکس اونیکس بهره‌مند شوید.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد