ایا بیت کوین نابود میشود؟

ایا بیت کوین نابود میشود؟

ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) با ارزش‌ترین و معروف‌ترین ارزهای دیجیتال است که آینده آن برای تمام سرمایه‌گذاران در این حوزه بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که ارز بیت کوین یک استیبل کوین نیست، بنابراین کاملا واضح است که قیمت آن همواره درگیر نوسانات باشد. هر زمانی که قیمت این ارز دیجیتال کاهش می‌یابد و یا به هر دلیلی این ارز دیجیتال رشد نمی‌کند، بحث‌ها در رابطه با نابودی و صفر شدن بیت کوین دوباره شروع می‌شود. با اینکه احتمال نابودی برای هر ارز دیجیتالی ممکن است، رخ بدهد اما در رابطه با بیت کوین موضوع فرق می‌کند. بهتر است بدانید که با وجود همه نوسانات قیمتی و فشارها برای این ارز دیجیتال محبوب، خیلی دور از باور است که چنین سقوط فاجعه آمیزی برای بیت کوین اتفاق بیوفتد. با توجه به آن چه گفته شد، حالا این سؤال برایتان پیش می‌آید که آیا بیت کوین نابود می‌شود؟ در ادامه همراه ما باشید تا احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین را بررسی کنیم و در این صورت، بدانیم که چه بلایی بر سر بازار ارز دیجیتال خواهد آمد.

تاریخچه بیت کوین

در ابتدا نیاز است که قبل از بررسی احتمال نابودی بیت کوین، نگاهی مختصر به تاریخچه بیت کوین داشته باشیم. داستان این ارز دیجیتال را در سال 2008 که معرفی بیت کوین توسط ساتوشی‌ ناکاموتو بود، شروع می‌کنیم. سالی که اگر بیت کوین شکل نمی‌گرفت، شاید امروزه هیچ آلت‌کوینی در بازار وجود نداشت و بلاک‌چین مانند قبل نادیده می‌گرفتند. بیت کوینی که حالا به یک واحد پول دیجیتال رمزنگاری تبدیل شده، این امکان را فراهم کرده است که افراد بدون وجود واسطه، معاملاتی امن و همتا به همتا داشته باشند. ارز دیجیتال بیت کوین همه تراکنش‌ها و معاملات انجام شده خود را در شبکه‌ای به نام بلاک‌چین ذخیره می‌کند که قابل رهگیری است. در سال 2009، برای این ارز دیجیتال نرم‌افزار (BITCOIN CORE) ساخته شد و برای اولین بار در دسترس کاربران قرار گرفت. سپس در سال 2011، اولین صعود و سقوط هیجانی بیت کوین اتفاق افتاد که از سال‌های پر فراز و نشیب در تاریخچه بیت کوین ثبت شد. بر خلاف سال 2011، سال بعد یعنی سال 2012، قیمت بیت کوین به صورت یکنواخت و دور از هیجان افزایش یافت. در سال 2013، نیز بیت کوین کار خود را به طور جدی‌تری آغاز کرد. در این سال ارزش رمز ارز بیت کوین حدودا به یک میلیارد دلار رسید که این افزایش قیمت، نشان‌دهنده نوسانات شدید قیمتی در بیت کوین بود. بیت کوین پس از رشد این چنینی در شش سال روند صعودی خود را تغییر و وارد فاز بازار نزولی شد و بعد از سه سال آخرین قیمت آن در بازار به محدوده 3700 دلار هم رسید و دوباره بعد از گذشت یک سال با ثبت رکورد قیمت در بالای 60 هزار دلار، جایگاه خود را در میان دیگر ارزهای دیجیتال مستحکم‌تر کرد و در سال 2021، بیت کوین افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. شروع سال ۲۰۲۲، نیز این‌گونه بود که جهش قیمتی ناچیزی برای بیت کوین رقم خورد، به طوری که بیت کوین در این سال با قیمت حدوداً ۴۶ هزار دلار آغاز شد و در 24 ژانویه با بیش از ۱۲هزار دلار کاهش قیمت، به چیزی حدود ۳۳ هزار دلار رسید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
بیت کوین چیست ؟ همه چیز درباره بیت کوین به زبان ساده (2022)

آیا روزی بیت کوین از بین می رود؟

ارز دیجیتال بیت کوین با هدف سرمایه‌گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت خریداری می‌شود. با پیش‌بینی برخی از تحلیل‌گران، بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال روزی ممکن است که جایگزین پول سنتی شوند. رمز ارزی که امروزه در کشورهای مختلف برای خرید کالاها و خدمات استفاده و در برخی از دولت‌ها با پذیرش آن به عنوان پول قانونی موجب شده که خرید بیت کوین چیزی فراتر از یک سرمایه‌گذاری ساده برای به دست آوردن سود باشد.

با وجود زیر ساخت پیچیده شبکه بیت کوین در کنار غیر متمرکز بودن آن، باعث شده است که نابودی و احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین حتی توسط دولت‌های بسیار بزرگ و قدرتمند، غیر ممکن و خیلی سخت باشد. حتی با گذاشتن محدودیت‌های شدید و غیر قانونی بودن بیت کوین در برخی از کشورهای بزرگ، نابودی شبکه بیت کوین باز هم غیر ممکن است. به علاوه افرادی که به نهنگ کریپتو در این صنعت معروف هستند، می‌توانند تاثیر بسزایی در قیمت بیت کوین داشته باشند. این افراد حجم زیادی از یک رمز ارز را در اختیار دارند که می‌توانند با استفاده از آن قیمت ارز دیجیتالی مانند بیت کوین را در بازار دستکاری کنند. بنابراین اگر که این نهنگ‌ها مخالف صفر شدن قیمت بیت کوین و یا نابودی آن باشند، قادر هستند از این اتفاق جلوگیری کنند. با اینکه فاکتورهای خاصی وجود دارد که باعث کاهش قیمت بیت کوین می‌شوند، اما برای سقوط و نابودی کامل بیت کوین علاوه بر تخریب کامل خود شبکه، به یک تغییر اقتصادی بزرگی نیز نیاز است و همه این دلایلی که گفته شد، از بین رفتن بیت کوین را به امری غیر ممکن تبدیل کرده است. اما عوامل دیگری هستند که باعث تهدید نابودی بیت کوین خواهند شد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

عوامل تهدید کننده نابودی بیت کوین

بیت کوین اولین و سودآور‌ترین ارز دیجیتال جهان است که فعالیت خود با افزایش قیمت چشمگیری شروع کرده است. با این وجود در ادامه به چند مورد از عوامل تهدید‌کننده نابودی بیت کوین می‌پردازیم؛

ممنوعیت کوین توسط تمام دولت‌ ها

یکی از عواملی که نابودی بیت کوین را تهدید می‌کند، ممنوع شدن بیت کوین توسط تمام دولت‌‌ها است. با این حال به خاطر اینکه ارزش بیت کوین بیش یک تریلیون دلار محاسبه شده است، نشان می‌‌دهد که بیت کوین در بین معامله‌گران از مقبولیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال، اگر کشوری بیت کوین را ممنوع کند، باز هم قیمت آن را به صفر نمی‌رساند. چرا که تأثیر عظیمی در اقتصاد آن کشور خواهد داشت. ولی اگر همین کشور استخراج و استفاده از بیت کوین را سخت‌تر کند، کاربران و مردم اشتیاق خود را نسبت به بیت کوین از دست می‌‌دهند و این اتفاق می‌تواند قیمت بیت کوین را به صفر برساند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
شاخص ترس و طمع چیست ؟ معرفی شاخص ترس و طمع بیت کوین

جایگزین بیت کوین با رمز ارز دیگر

احتمال دیگری برای از بین رفتن بیت کوین است، جایگزینی بیت کوین با یک ارز رمز نگاری شده دیگر که کاربردی‌‌تر و شبکه پرداخت بهتری داشته باشد. اما باز هم به خاطر مزیت‌ها و قابلیت‌های بیت کوین، ساختن رمز ارزی که بتواند جایگزین آن شود، سال‌‌ها طول می‌کشد.

هک گسترده شبکه بیت کوین

هک کردن شبکه بیت کوین به روش‌های متفاوتی می‌تواند بیت کوین را نابود کند. یکی از آن روش‌‌‌ها تهاجم 51 درصدی است. در طی حمله ۵۱ درصدی یک تهاجم به شبکه بیت کوین می‌توانند در فعالیت شبکه اختلال ایجاد کنند. روش دیگری که وجود دارد، هک کردن نرم‌‌افزار به شکل پروتکل است. با هک کردن و سرقت آن قیمت بیت کوین پایین می‌‌آید که تاثیر کوتاه مدتی بر آن خواهد داشت. اما در چنین سناریویی اگر یک فرد یا سازمانی موفق شود که شبکه را هک کند و کنترل اکثریت قدرت استخراج شبکه را در دست بگیرد، می‌تواند تاریخچه تراکنش‌‎های شبکه بیت کوین را تغییر و به راحتی ترتیب تراکنش‌ها را حذف کرده و یا تراکنش‌ها را اصلاح کند، همچنین این اماکن را دارد که تراکنش‌ها را معکوس کند. در این نوع حملات به بیت کوین علاوه بر از دست دادن دارایی‌های این ارز باعث از دست رفتن اعتماد کاربران و ایجاد شک در مورد اطمینان به امنیت بیت کوین خواهد شد.

نداشتن پشتوانه

به طور کلی ارزهای دیجیتال و بیت کوین، پشتوانه فیزیکی مثل طلا ندارند و قیمت آن‌ها براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. با توجه به این که بیت کوین غیر متمرکز است و به سازمان و دولتی وابسته نیست و کارمزد پایین و ایمنی بالا به خاطر وجود فناوری بلاک چین دارد، احتمال از بین رفتن بیت کوین را کم می‌کند؛ بنابراین نمی‌توانید به سادگی پیش‌بینی کنید که  بیت کوین با وجود نداشتن پشتوانه‌ای نابود می‌شود.

کامپیوتر کوانتومی

کامپیوتر کوانتومی نسل جدید از پردازش را به همراه دارد و این اختراع جدید خطری برای ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین است؛ چون این نوع کامپیوترها مسائل ارز دیجیتال را به آسانی حل می‌کنند و موجب دسترسی به ارز دیجیتال از جمله بیت کوین می‌شوند. اگر چه این کامپیوترهای کوانتومی از جدیدترین عوامل نابودی بیت کوین محسوب می‌شود ولی حل مسائل بیت کوین با این اتفاق سخت‌تر خواهد شد و در دسترس نبودن این کامپیوترها برای همه امکان وقوع این اتفاق را کم می‌کند.

بیت کوین چگونه مدیریت می شود؟

با توجه به این که می‌دانید بیت کوین غیر متمرکز است، حتما برایتان این سوال مطرح می‌شود؛ پس چگونه بیت کوین مدیریت می‌شود. در واقع بیت کوین توسط کاربران به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از طریق نصب نرم‌افزار کیف پول و خرید آن کنترل می‌شود، اما مدیریت بیت کوین بر عهده ماینرها است. آن‌ها قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا امنیت شبکه را به وجود بیاورند و تایید و پردازش تراکنش‌های بیت کوین را بر عهده دارند. ماینرها بخش بزرگی از بازار رمز ارز بیت کوین را تشکیل می‌دهند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
کپیتال اکستند چیست؟ (به زبان ساده)

بررسی حملات به بیت کوین از گذشته تا به امروز

حملاتی که برای نابودی بیت کوین انجام شده است، به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول تلاش برای کاهش سرعت در پذیرش بیت کوین بوده که هدف کاربران و تجربه کاربری آن‌ها را مورد هدف قرار داده است؛ چون که ارزش هر ارز دیجیتالی وابسته به اثر شبکه‌ای آن است. در واقعیت کاربران باعث می‌شوند که یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین از ارزش بالایی برخوردار باشد. دسته دوم از حملاتی که اتفاق افتاد، حمله به زیر ساخت بیت کوین بود. در این دسته از حمله، سخت‌افزارها و ماینرها مورد هدف قرار گرفتند. بالا رفتن کارمزد و از بین رفتن شبکه، عواملی بود که باعث شد کاربران تجربه بدی از بیت کوین را داشته باشند و کمی اعتماد خود را به این ارز دیجیتال یعنی بیت کوین از دست بدهند و همچنین باعث ضربه زدن به اقتصاد بیت کوین شد. دسته آخر این حملات هم آسیب رساندن جهت کم‌کردن سرعت پیشرفت بیت‌کوین بود که این حمله به تیم توسعه‌‌دهنده و فرآیند پیشرفت بیت کوین ضربه زد. این حمله توانست تاثیر منفی بر توانایی توسعه‌دهندگان در برابر حملات زیر ساختی بگذارد و این کار موجب شد سرعت بهبود و ارتقا بیت‌کوین را کاهش بدهد.

در صورت صفر شدن قیمت بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با اینکه صفر شدن قیمت بیت کوین اتفاقی بسیار بعید است و قرار نیست که اولین رمز ارز در دنیا نابود شود اما اگر تصور کنیم که روزی استخراج و استفاده از بیت‌کوین را غیرقانونی کنند و قیمت آن به صفر برسانند، چنین اتفاقی باعث وارد کردن خسارات مالی عظیمی به چندین میلیون نفر می‌شود و قطعا این اتفاق می‌تواند کل بازار کریپتو را به مرز نابودی بکشاند؛ زیرا هر زمانی که بیت کوین روندی صعودی و مثبتی داشته است، بازار کریپتو نیز افزایش یافته است. همچنین از بین رفتن بیت کوین و رسیدن به ارزش صفر، دیگر بیت کوین هیچ کاربردی ندارد و استخراج آن کاهش یافته و حدودا یک میلیون ماینر مجبور می‌شوند به دنبال شغلی دیگر باشند. اگر بیت کوین به این روش از بین برود، به احتمال زیادی منجر به سقوط بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر می‌شود. به هر حال، سرمایه‌گذاران در این شرایط برای جلوگیری از خسارت‌‌های بیشتر، از بازار کریپتو خارج می‌‌شوند.  ‌‌‌‌

و در آخر با صرف‌نظر از اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، قیمت بیت کوین به احتمال زیاد به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و فقط تنها چیزی که می‌تواند منجر به صفر شدن قیمت بیت کوین شود، این است که همه دولت‌ها آن را ممنوع و غیرقانونی کنند. به هر حال امروزه بیت کوین از غول‌های صنعت پرداخت الکترونیک است که ارزش بالایی را از طریق تقاضا کاربران و عرضه محدود به دست آورده است، این امر را غیر ممکن کرده است و حتی اگر این اتفاق بیفتد، کاربران به کیف پول‌ها به صورت آنلاین دسترسی خواهند داشت.


برچسب ها

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد