تفاوت بیت کوین و اتریوم | کدام یک بهتر است؟

تفاوت بیت کوین و اتریوم | کدام یک بهتر است؟

آشنایی با تفاوت بیت کوین و اتریوم یکی از ضروری‌ ترین مواردی است که افراد فعال در بازار ارز های دیجیتال باید با آن آشنا باشند. بیت کوین و اتریوم را میتوان از اصلی ترین و محبوب ترین ارزهای دیجیتال دانست.

هرکدام از این ارزها دارای ویژگی های خاص خود هستند که آن‌ ها را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز میکند. امروزه بیت کوین و اتریوم در صدر جدول بازار ارزهای دیجیتال قرار دارند، به نحوی که حتی بسیاری از شرکت های بزرگ مانند شرکت تسلا، سرمایه گذاری بر روی این دو ارز را انتخاب کرده اند.

همین تفاوت ها موجب شده تا افراد بسیاری در انتخاب یکی از آن ها دچار مشکل شوند. با توجه به قیمت بالای این ارزها، یک اشتباه می‌تواند به معنای از دست دادن سرمایه زیادی باشد.

قاعدتاً با یک انتخاب درست میتوان از این ضرر جلوگیری کرد، لازمه این جلوگیری نیز آگاهی کامل و شناخت تفاوت های این دو ارز خواهد بود. با ما همراه باشید تا با شما در مورد ویژگی های اصلی این دو ارز و تفاوت‌ های آن ها و “مقایسه بیت کوین و اتریوم” صحبت کنیم.

شناخت ویژگی های اصلی بیت کوین و اتریوم | تفاوت بیت کوین و اتریوم

در بحث مقایسه بیت کوین و اتریوم می‌توان به موارد بسیار زیادی اشاره نمود. تفاوت بیت کوین با اتریوم تنها به موارد کاربرد آن‌ ها بر نمیگردد. نحوه استخراج هر یک از این دو ارز نیز با یکدیگر متفاوت است.

نکته قابل توجه در مورد تفاوت بلاک چین بیت کوین و اتریوم این است که اتریوم برخلاف بیت کوین دارای زبان برنامه نویسی خاص خود است. همین امر موجب شده تا اتریوم در سال های اخیر محبوبیت دو چندانی پیدا کند.

به طور کلی تفاوت اصلی و فرق بین بیت کوین و اتریوم  را میتوان در این دانست که اتریوم علاوه بر شناخته شدن به عنوان یک ارز دیجیتال معتبر، کاربردهای دیگری نیز دارد. در ادامه مبحث تفاوت بیت کوین و اتریوم به این مورد بیشتر خواهیم پرداخت.

تفاوت های بیت کوین و اتریوم
مقایسه بیت کوین و اتریوم

معرفی بیت کوین

بیت کوین در ژانویه 2009 راه اندازی شد. این ایده جدید را ساتوشی ناکاموتو مرموز در یک کاغذ سفید معرفی کرد. کاربرد اصلی بیت کوین رامیتوان در تولید یک ارز آنلاین بدون نیاز به پشتیبان دانست. در واقع هیچ دولت و یا مرکز خاصی این ارز را بررسی نمیکند.

اگرچه بیت کوین اولین تلاش برای یک ارز آنلاین از این نوع به شمار نمی ‌آید، اما در تلاش های اولیه خود موفق ترین بود و به عنوان یک تمثیل بسیار مناسب برای سایر ارزهای دیجیتالی شناخته شد.

در طول سال‌ها، مفهوم ارز مجازی و غیرمتمرکز در بین رگولاتورها و نهادهای دولتی مقبولیت یافته است. در ابتدای کار  ارزهای دیجیتال رسمیت چندانی برای استفاده شدن به عنوان یک ارز مرجع را نداشتند. اما امروزه این ارزها دارای ارزش فراوانی هستند.

در ابتدای کار ارز بیت کوین (در اوایل سال 2017)، این ارز تقریباً ارزشی برابر با ارزش هشتاد درصد از تمامی ارزش بازار دیجیتال را داشت. تا فوریه 2022، همزمان با محبوبیت سایر ارزهای دیجیتال، سهم بازار بیت کوین به 42 درصد از بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافت. دلیل این امر هم افزایش محبوبیت اتریوم بود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
بیت کوین رایگان (free bitcoin) | آیا بیت کوین رایگان واقعیت دارد؟

اگر قصد خرید رمز ارزهایی نظیر بیت کوین را دارید می‌توانید وارد صفحه خرید بیت کوین شوید و ضمن مشاهده قیمت لحظه‌ای این رمز ارز برای خرید آن اقدام کنید.

رابطه بیت کوین و اتریوم
تفاوت ماینر بیت کوین و اتریوم

معرفی اتریوم

فناوری بلاک چین برای ایجاد برنامه هایی فراتر از فعال کردن یک ارز دیجیتال استفاده میشود. ارز اتریوم در جولای 2015 شروع به کار نمود، اتریوم محبوب‌ ترین و کاربردی ترین سکوی نرم افزاری غیر متمرکز به صورت اپن سورس است. بحث بعدی در موضوع تفاوت بیت کوین و اتریوم Dapps ها هستند.

اتریوم امکان استقرار قرارداد های هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را فراهم میکند تا بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند.

اتریوم با زبان برنامه نویسی خاص خود همراه است که روی یک بلاکچین اجرا میشود و توسعه دهندگان را قادر میسازد تا برنامه های کاربردی توزیع شده را بسازند و اجرا کنند.

کاربردهای بالقوه اتریوم گسترده است و توسط رمز نگاری بومی آن، اتر (که معمولاً به اختصار ETH خوانده میشود) پشتیبانی میگردد. در سال 2014، ارز اتریوم از قابلیت اتر مخصوص به خود رونمایی کرد. با شروع به کار اتر، این بخش از اتریوم به سرعت محبوبیت خاصی را در بین کاربران پیدا کرد.

کاربرد اصلی اتریوم را میتوان مانند یک پلتفرم انرژی دانست. با استفاده از اتریوم کاربرانی مانند دولوپر های نرم افزاری میتوانند اپلیکیشن ها و برنامه ‌های مدنظر خود را بر روی اتر اجرا نمایند.

اتر عمدتاً برای دو منظور استفاده میشود:

  • به‌عنوان ارز دیجیتال در صرافی‌ها به روشی مشابه ارزهای دیجیتال دیگر
  • در شبکه اتریوم برای اجرای برنامه‌ها

اگر قصد خرید رمز ارزهایی نظیر اتریوم را دارید می‌توانید وارد صفحه خرید اتریوم شوید و ضمن مشاهده قیمت لحظه‌ای این رمز ارز برای خرید آن اقدام کنید.

تفاوت استخراج بیت کوین و اتریوم
تفاوت بلاک چین بیت کوین و اتریوم

تفاوت‌ های کلیدی

در حالی که هر دو شبکه بیت‌کوین و اتریوم بر اساس اصل دفتر کل توزیع شده و رمز نگاری کار میکنند، این دو ارز دیجیتال از جهات فنی متفاوت هستند.

برای مثال، همه ورود و خروج های پول به درون شبکه اتریوم معمولاً دارای یک سری کدهای عملکردی هستند، در حالت عکس و در بیت کوین این گونه کدهای عملکردی فقط جهت ذکر تاریخ و زمان تراکنش به کار برده خواهند شد.

مورد بعدی در مبحث تفاوت بیت کوین و اتریوم شامل زمان بلوک (تراکنش اتر در ثانیه در مقایسه با دقیقه برای بیت‌کوین تأیید میشود) و الگوریتم‌ هایی که روی آن اجرا میشوند است. یعنی SHA-256 برای بیت‌کوین و Ethash برای اتریوم.

بیت کوین و اتریوم هم اکنون هر دو از یک پلتفرم مشترک با نام pow  بهره میبرند. این پلتفرم به انواع مختلفی از شبکه‌ های ارتباطی این امکان را میدهد تا تمامی اطلاعات ذکر شده در بلاک چین را در خود بررسی کرده و از ورود هکر ها به این شبکه‌ ها جلوگیری به عمل آورند.

در سال 2022، اتریوم به عنوان بخشی از ارتقا Eth2 خود به سیستم دیگری به نام اثبات سهام (PoS) منتقل شد. POS مجموعه ‌ای از ارتقاهای مرتبط است که اتریوم را مقیاس ‌پذیر تر، ایمن ‌تر و پایدار تر میکند.

یک انتقاد عمده بر PoW این است که به دلیل قدرت محاسباتی مورد نیاز، بسیار انرژی بر است. PoS، قدرت محاسباتی را جایگزین سهام‌داری نموده و ماینرها را با اعتبارسنجی‌ها جایگزین میکند.

در واقع یکی دیگر از  تفاوت های بیت کوین و اتریوم این است که افراد با استفاده از اتریوم دارایی‌های ارز دیجیتال خود را برای فعال کردن توانایی ایجاد بلاک‌های جدید به اشتراک میگذارند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
نگاهی به آینده ارز پپه 2 تا سال 2050؛ پیش بینی قیمت و بررسی چشم انداز

در حالی که بیت کوین به‌عنوان جایگزینی برای ارز های ملی ایجاد شد و از این رو میخواهد وسیله مبادله و ذخیره‌کننده ارزش باشد، اتریوم به عنوان پلتفرمی برای تسهیل قراردادها و برنامه‌ های غیرقابل تغییر در نظر گرفته شد.

فرق بین بیت کوین و اتریوم
بیت کوین با اتریوم چه فرقی دارد

پلت فرم dApp

همان طور که گفته شد پلت فرم dapp را میتوان مورد اصلی تفاوت بیت کوین و اتریوم دانست.

بیت کوین و اتریوم هر دو ارز های دیجیتال هستند، اما هدف اصلی اتر شناساندن خود به عنوان یک سیستم پولی جایگزین نیست، بلکه تسهیل و کسب درآمد از عملیات قرارداد هوشمند اتریوم و پلت فرم dApp  هدف اصلی این ارز دیجیتال است.

اتریوم یکی دیگر از موارد استفاده از بلاک چین به شمار می آید که از شبکه بیت کوین پشتیبانی کرده و از نظر تئوری نباید واقعاً با بیت کوین رقابت کند.

با این وجود، کارایی بالای اتر موجب شده تا بسیاری از افراد حاضر در بازار به سوی این ارز دیجیتال بروند و از آن به صورت روزمره استفاده نمایند. از زمان افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، اتر در رتبه بندی برترین ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار همواره پشت بیت کوین قرار داشته است.

اکوسیستم اتریوم به لطف محبوبیت فزاینده dApp های آن در زمینه هایی مانند امور مالی (غیرمتمرکز یا برنامه های DeFi)، هنرها و کلکسیون ها (توکن های غیرقابل تعویض یا NFT)، بازی ها و فناوری مربوط به آنان به سرعت در حال رشد است.

این باعث شده که ارزش ETH در سال 2021 (از 29 نوامبر 2021) 510٪ افزایش یابد. برای مقایسه میزان افزایش بیت کوین در این بازه زمانی برابر با  93٪ بود.

بنابراین، در حالی که ارزش بازار ETH در ژانویه 2020 تنها حدود یک دهم BTC به شمار می‌آمد، در نوامبر 2021 ارزش بازار 528 میلیارد دلاری ETH تقریباً نصف ارزش بازار 1.08 تریلیون دلاری BTC محاسبه شد.

پلت فرم dApp
ویژگی اصلی اتریوم

تفاوت استخراج بیت کوین با اتریوم در چیست؟

در این بخش میخواهیم به پرسش بسیاری از افراد تازه وارد درباره تفاوت بیت کوین و اتریوم پاسخ دهیم. به راستی تفاوت استخراج بیت کوین با اتریوم در چیست؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که استخراج بیت کوین در ابتدا به وسیله کامپیوترهایی با سی پی یو و جی پی یو های بسیار قوی صورت میگرفت.

در واقع این کامپیوترها یک سری محاسبات مشخص را انجام میدادند و سیستم بیت کوین به عنوان جایزه یا پاداش به آن ها بیت کوین پرداخت میکرد. امروزه این روش دیگر کاربردی ندارد و عمدتاً برای استخراج ارز بیت کوین از ماینرهای ASIC استفاده خواهد شد.

برخلاف ارز بیت کوین شما هنوز میتوانید با استفاده از یک سیستم کامپیوتری قوی به استخراج ارز اتریوم بپردازید. در واقع سیستم اتریوم به شما این اجازه را میدهد تا حتی با استفاده از یک GPU این ارز را استخراج نمایید.

همانند ارز بیت کوین میتوانید از ماینرهای موسوم به ASIC نیز برای این کار استفاده کنید. اگرچه سیستم اتریوم تصمیم گرفته است قوانینی را پیاده کند تا استخراج این ارز با ماینر امکان پذیر نشود.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش نحوه استخراج بیت کوین را مطالعه کنید.

چه رابطه‌ ای بین اتریوم و بیت کوین وجود دارد؟ | مقایسه بیت کوین و اتریوم

اگر بخواهیم به رابطه بیت کوین و اتریوم و مقایسه بیت کوین و اتریوم بپردازیم باید بگوییم که به طور کلی هر دوی این رمز ارزها جهت پرداخت‌ های دیجیتالی مورد استفاده قرار میگیرند. اگرچه هر دو آن‌ها الگوریتم های ویژه خود را دارند، اما میتوان با استفاده از هر یک دست به خرید اقلام مختلف زد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
لیست کامل ارزهایی که از TRC20 پشتیبانی می کنند

همان طور که گفته شد هم بیت کوین و هم اتریوم بر اساس فناوری بلاک چین تولید شده اند. امنیت هر دوی این رمز ارزها یکسان است و از این لحاظ الگویی برای سایر رمز ارزها به شمار می‌ آیند. تمامی صرافی های دیجیتال مانند صرافی آنلاین اکس اونیکس از هر دوی این رمز ارزها به طور کامل پشتیبانی خواهند کرد.

بحث بعدی ما در مورد تفاوت بیت کوین و اتریوم، درباره انتخاب یکی از دو ارز است.

انتخاب بین بیت کوین و اتریوم

در بحث تفاوت های بیت کوین و اتریوم میتوان موارد زیر را بر شمرد. البته توجه داشته باشید که موارد زیر تنها تفاوت‌ های بین این دو ارز نیستند.

  • به طور کلی می‌توان گفت که بیت کوین تحت نظارت هیچ گونه دولت و یا مرکزیت خاصی نیست و میتواند به صورت کاملاً مستقل تراکنش‌ های مدنظر را انجام دهد.
  • با گذشت زمان، مردم متوجه شدند که یکی از نوآوری های اساسی بیت کوین یعنی بلاک چین  میتواند برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد.
  • این اتریوم بود که زمینه استفاده از فناوری بلاک چین را برای مواردی بیشتر از یک شبکه غیر متمرکز پرداخت و یا ذخیره کدهای مشخص کامپیوتری فراهم نمود. اتریوم موجب شد تا برای تأمین قرارداد ها و برنامه‌ های مالی غیر متمرکز ضد دستکاری از بلاک چین استفاده کنیم.
  • برنامه ها و قراردا های اتریوم توسط اتر، واحد پول شبکه اتریوم تأمین میشوند.
  • اتر به جای رقابت با بیت کوین با این هدف ایجاد شد که یک مکمل برای آن باشد، اما با این وجود به عنوان یک رقیب در مبادلات ارزهای دیجیتال ظاهر شده است.
انتخاب بیت کوین یا اتریوم
بیت کوین یا اتریوم؟

تفاوت بین بیت کوین و اتریوم در چیست؟

بیت کوین را طلای دیجیتال می‌نامند زیرا اولین ارز دیجیتال بود و با ارزش بازار بیش از 1 تریلیون دلار بزرگترین ارز دیجیتال محسوب میگردد. محدودیت در تعداد bitocin هایی که میتوان آن ها را استخراج کرد باعث شده تا ارزش این ارز دیجیتال روز به روز بیشتر گردد.

اتریوم نام نقره دیجیتال را به خود گرفته زیرا دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است و مانند فلزات گرانبها، کاربردهای بسیار متنوعی دارد. شاید بتوان اصلی‌ ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم را همین تفاوت در ارزش دانست.

با توجه به افزایش لحظه‌ ای ارزش ارزهای دیجیتال بهتر است هر چه زودتر وارد این بازار جذاب شوید. انتخاب یک صرافی مناسب میتواند بهترین روش برای سودآوری در مدت زمان کوتاه باشد.

صرافی اکس اونیکس مفتخر است ارائه دهنده کلیه خدمات مرتبط با تمامی رمز ارزهای اینترنتی را به شما عزیزان ارائه نماید. بهره‌ گیری از برترین متخصصان ارزهای دیجیتال و همچنین رابط کاربری فوق العاده ساده موجب شده تا اکس اونیکس همواره به عنوان انتخاب اول کاربران شناخته شود.

فرق بیت کوین و اتریوم
تفاوت بین بیت کوین و اتریوم

سؤالات متداول درباره تفاوت بیت کوین و اتریوم

در این بخش به برخی از سؤالات متداول در این زمینه میپردازیم.

چه فرقی بین ماینر اتریوم و بیت کوین وجود دارد؟

در بحث تفاوت ماینر بیت کوین و اتریوم باید گفت که عملاً هیچ گونه تفاوتی ماینر این دو ارز وجود نخواهد داشت.

چه تفاوتی بین استخراج بیت کوین با اتریوم وجود دارد؟

تفاوت استخراج بیت کوین و اتریوم در مدت زمان مورد نیاز برای هر ارز بر میگردد. با توجه به قیمت بالاتر بیت کوین معمولاً استخراج آن مدت زمان بیشتری طول میکشد.

به این مطلب امتیاز دهید

5.00 /5
تعداد شمارش آرا : 2

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد