محاسبه تعداد بیت کوین های باقی مانده

محاسبه تعداد بیت کوین های باقی مانده

در دنیای کریپتو تنها ۲۱ میلیون بیت‌ کوین وجود دارد که حدود ۲ میلیون آن باقی مانده است. محاسبه تعداد بیت کوین های باقی مانده چگونه انجام می‌شود؟ همه اطلاعات مهم درباره بیت کوین های باقی مانده را در این مقاله از اکس اونیکس بخوانید.

تعداد بیت کوین های باقی مانده چقدر است؟

چند BTC داریم و تابه‌حال، چقدر از بیت کوین‌ها استخراج شده‌اند؟ محاسبه تعداد بیت کوین‌ های باقی مانده را چطور می‌توان انجام داد؟ سوالاتی هستند که به خاطر نگرانی از آینده بیت کوین های باقی مانده در ذهن سرمایه‌گذاران بیت کوین می‌گذرد. در روزهای نخست آوریل ۲۰۲۳ بیت کوین ۱۹ میلیونی شد. سروصدای ۱۹ میلیونی شدن بزرگ‌ترین ارز دیجیتال، دلواپسی‌ از آینده بیت کوین را در بین سرمایه‌گزاران مبتدی بازار کریپتو پررنگ‌تر کرد. این‌که اگر استخراج بیت کوین به پایان برسد، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا ارزش بیت کوین بعد از پایان استخراج آن حفظ می‌شود؟ آیا امکان بی ارزش شدن BTC پس از استخراج کامل وجود دارد؟ تعداد بیت کوین های باقی مانده چقدر است و آخرین بیت کوین چه زمانی استخراج می شود؟ پاسخ همه این سوالات را در این وبلاگ از صرافی دیجیتال ایرانی اکس اونیکس بخوانید.

تعداد کل بیت کوین های استخراج شده چقدر است؟

ساتوشی ناکاموتو، پس از خلق بیت کوین تصمیم گرفت که استخراج آن را به ۲۱ میلیون واحد، محدود کند. محدودیت اعمال شده در عرضه بیت کوین توسط ساتوشی تنها به منظور کمیاب کردن این رمز ارز برای رشد قیمتی نبود. بلکه، با گرفتن این تصمیم قصد داشت از تورمی که ناشی از عرضه نامحدود بیت کوین در آینده به‌وجود می‌آید، جلوگیری کند.

بااین‌حال، کارشناسان بازار دیجیتال بر این باور هستند که نظریه ساتوشی برای نتیجه عرضه محدود و کنترل تورم در آینده، پس از استخراج آخرین BTC رد می‌شود. زیرا تقاضا برای خرید بیت کوین افزایش می‌یابد و دیگر این ارز رمزنگاری شده برای عرضه وجود ندارد. بلکه، تنها سرمایه‌داران بیت کوین هستند که می‌توانند به درخواست خرید معامله‌گران پاسخ دهند و در این شرایط شاهد رشد غیر منطقی بیت کوین خواهیم بود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
تفاوت کوین و توکن به زبان ساده چیست ؟

از ۲۱ میلیون بیت کوینی که ساتوشی برای عرضه در نظر گرفته، ۱۹ میلیون آن وارد گردش معاملات در بازار کریپتو شده است. استخراج این ۱۹ میلیون BTC در ۱۳ سال انجام شد. این در حالی است که ده‌ها هزار استخراج کننده وجود دارند و میزان ماینینگ بیت کوین به قدرت دستگاه استخراج بستگی دارد.

دنیای رمز ارزها، دنیایی است که قابل مشاهده نیست اما سودآوری و ارزشمندی آن توسط سرمایه‌گزاران لمس شده است. این‌که ممکن است در آینده بیت کوین، مسیر رشد یا رکورد را طی کند مسئله‌ای قابل پیش‌بینی نیست. اما مفهوم مهمی که باید به آن توجه نشان داد و به‌طور منطقی آن را بررسی کرد، سودهای هنگفتی است که افراد زیادی از خرید و فروش بیت کوین با بهترین قیمت  و پایین ترین کارمزد کسب کرده‌اند. همین امر نشان می‌دهد که در حال حاضر فرمانروایی بازار ارزهای دیجیتال در دستان بیت کوین است و همه می‌توانند با سرمایه‌گذاری برروی این بازار به سودهای کلان برسند. سوال دلهره‌آوری که در ذهن افرادی نقش می‌بنند که تا به‌حال نتوانسته‌اند از معامله بیت کوین سودی را کسب کنند این است: ” آیا تعداد بیت کوین های باقی مانده، کمتر از تعداد انگشتان یک دست است؟! حالا چگونه می‌توانیم از طریق معامله این ارز به سود برسیم؟”

چند بیت کوین باقی مانده است؟

با یک جمع و تفریق ساده می‌توان دریافت که تعداد بیت کوین های باقی مانده، ۲ میلیون واحد بیشتر نیست و دیر یا زود این دو میلیون رمز ارز نیز استخراج شده و در بازار معامله می‌شود. اما مسئله مهمی که درباره بیت کوین های باقی مانده جالب است بدانید این است که اعلام شده، حدود ۳ تا ۴ میلیون بیت کوین‌ تا به امروز گم شده‌اند! گم شدن ارزهای دیجیتال دلایل متعددی دارد و دلیل اصلی خارج شدن حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ واحد BTC از گردش معاملات، خطاهای انسانی است. فراموش کردن رمز کیف پول‌های نرم افزاری یا سخت افزاری نگهداری بیت کوین، از یاد بردن Private Key ارز بیت کوین خریداری شده، ارسال به آدرس کیف پول اشتباه یا مرگ فردی که دارنده مقداری بیت کوین است؛ علل اصلی از دسترس خارج شدن این ارز دیجیتال ارزشمند تا به امروز بوده است.

امروز، در تاریخ (۱۵ آوریل ۲۰۲۳) هر یک بیت کوین به ارزش حدود  ۳۰۰۰۰ دلار معامله می‌شود. اگر بخواهیم ارزش Bitcoinهای گم شده را به نرخ امروز محاسبه کنیم؛ حدودا ۱۱۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰دلار‌، مبلغی‌ست که در بازار کریپتو کارنسی ناپدید شده است. دور از ذهن نیست که الان از خود بپرسید: “چگونه می‌توان بیت کوین های گم شده را بازیابی کرد؟” و تلاش کنید تا روشی را بیابید تا بتوانید این سرمایه از دست رفته را دوباره زنده کنید. باید بگوییم امنیت این رمز ارز به‌ اندازه‌ای بالا است که بازیابی BTC‌های از گردش خارج شده تقریبا غیر ممکن است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
همه چیز درباره میم کوین | میم کوین چیست ؟

اگر شما یکی از سرمایه‌داران بیت کوین هستید یا قصد دارید در آینده یکی از معامله‌گران بیت کوین‌ های باقی مانده باشید؛ با آگاهی از این موضوع که نمی‌توان Bitcoin‌های گم شده را بازیابی کرد، با نگهداری درست از سرمایه خود از ضررهای مالی جلوگیری کنید.

آخرین بیت کوین چه زمانی استخراج می شود؟

بلاک‌ها همان فایل‌هایی هستند که اطلاعات تراکنش‌های BTC بر روی آن ثبت شده و تا ابد نگهداری می‌شود و از اتصال این بلاک‌ها به یکدیگر بلاک چین پدید می‌آید. برای ثبت تراکنش‌های بیت کوین روی بلاک لازم است تا آن تراکنش توسط ماینرها تایید شود. درحالی‌که در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید ایجاد می‌شود؛ در زمان آغاز عرضه پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال، به ازای هر بلاک، ۵۰ بیت کوین به گردش در می‌آمد. همین امر باعث شد تا تعداد زیادی از ۲۱ میلیون Bitcoin‌ استخراج شوند و شرایطی ایجاد شود که ماینینگ این عرضه محدود زودتر از تصور عموم پایان یابد. بنابراین در تاریخ می ۲۰۲۰ تصمیم گرفته شد،  ۶.۲۵ بیت کوین تنها پاداش ماینترها به ازای تایید هر بلاک باشد. همچنین این پاداش‌ در هر چهار سال یک بار، یک دوم عدد قبلی شود. با وجود این شرایط، در مارس یا آوریل ۲۰۲۴، نرخ تولید این رمز ارز، ۳.۱۲۵ واحد بیت کوین و تا پایان سال ۲۰۲۴، هر ماینر تنها ۱.۵۶ بیت کوین به ازای هر بلاک به‌دست آورد.

طبق گزارشی که از BitcoinBlockHalf.com برای نرخ صدور بیت کوین در گذر زمان ارائه شده؛ شاهد کاهش ۵۰ درصدی نرخ صدور بیت کوین به ازای هر بلاک هستیم. این گزارش نشان می‌دهد برخلاف آن‌که در ابتدا استخراج این رمز ارز به سرعت انجام می‌شد، در سال‌های آینده این روند استخراج با کاهش روبرو شود. اگر استخراج بیت کوین از روندی که پس از تصمیم‌گیری تا به امروز طی کرده است پیروی کند؛ استخراج بیت کوین های باقی مانده، حدود ۱۲۰ سال به‌طول می‌انجامد. blockchain.com  نیز تاریخ دقیق استخراج بیت کوین ‌های باقی مانده را فوریه ۲۱۴۰ اعلام کرده است.

آیا می‌توان بیت کوین های باقی مانده را در خانه استخراج کرد؟

اگر همه آنچه تا به اینجا گفته شد را خوانده‌اید؛ حتما به این فکر افتاده‌اید که تا قبل از آن‌که دیگر ماینرها همه آنچه باقی مانده است را استخراج کنند،  راه حل استخراج بیت کوین های باقی مانده را بیابید. استخراج بیت کوین به سادگی انجام نمی‌شود و نیازمند قدرتمندترین و پیچیده‌ترین دستگاه‌های ماینینگ است. این دستگاه‌ها از نظر قیمتی بسیار بالا هستند و به خاطر مصرف بالای برق استخراج بیت کوین، نگهداری و استفاده از آن‌ها نیازمند شرایط خاصی است. شاید در ابتدا فکر سود حاصل از استخراج بیت کوین شما را وسوسه کند اما قانون ماینینگ بیت کوین در کشورهای مختلف متفاوت است و به‌طور کلی استخراج بیت کوین در ایران حاشیه‌های زیادی را به‌همراه دارد. خرید بیت کوین و نگهداری از آن یکی از راه‌های کم دردسر برای استفاده از سود BTC است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
لیست کامل ارزهایی که از TRC20 پشتیبانی می کنند

وقتی همه ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود چه اتفاقی می‌ افتد؟

پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم که منبع درآمد ماینرها تایید بلاک‌های بیت کوین هستند و این موضوع تا زمانی ادامه می‌یابد که بیت کوین های باقی مانده‌ای برای استخراج وجود داشته باشد. درست است که هیچ قطعیتی در بازارهای مالی دیجیتال وجود ندارد اما این مسئله به قطعیت بیان شده؛ زمانی‌که بیت کوینی برای استخراج وجود نداشته باشد، منبع اصلی درآمد؛ کارمزد خرید و فروش و انتقال این ارز در بین معامله‌گران است. به بیان دیگر بیت کوین به عنوان یک اقتصاد بسته عمل کند و کارمزد تراکنش‌ها همان مالیات‌هایی هستند که باید پرداخت شوند.

کلام آخر؛ معامله بیت کوین با بهترین قیمت و پایین ترین کارمزد

خرید و نگهداری بیت کوین های باقی مانده یکی از بهترین راه‌ها برای شریک شدن در آینده درخشانی است که در انتظار بیت کوین است. معاملات بیت کوین را در همه صرافی‌های آنلاین ایرانی و خارجی می‌توان انجام داد و مهمترین مسئله‌ای که باید در هنگام خرید و فروش بیت کوین به آن دقت کنید، معتبر بودن صرافی است که قصد دارید از طریق آن اقدام به خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال کنید. اکس اونیکس یکی از صرافی‌های ایرانی است که از طریق آن می‌توان با کمترین کارمزد و با پایین‌ترین قیمت بیت کوین را خریداری کرد و بدون آن‌که نگران از دست رفتن بیت کوین بود؛ آن را در کیف پول صرافی اکس اونیکس نگه داشت. از مزیت‌های دیگر اکس اونیکس که می‌توان به آن اشاره کرد؛ این است که به راحتی می‌توانید از طریق این صرافی بیت کوین خود را به انواع حساب در کیف پول پرفکت مانی منتقل کنید.


برچسب ها

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد