مفهوم استیکینگ ارز دیجیتال چیست ؟

مفهوم استیکینگ ارز دیجیتال چیست ؟
رضا کریمی
تاریخ انتشار 2022-06-13

استیکینگ ارز دیجیتال مفهومی است که به دفعات در فضای کریپتوکارنسی می شنویم. اما سؤالی که ممکن است در ذهن هر شنونده‌ای ایجاد شود آن است که استیکینگ ارز دیجیتال چیست ؟

Staking ارز دیجیتال فرایندی است که طی آن سرمایه‌گذاران جهت پشتیبانی از شبکه و تأیید تراکنش ها، دارایی دیجیتال خود را به صورت موقت در یک قرارداد هوشمند قفل کرده و در ازای آن پاداش دریافت می کنند.

استیک ارز دیجیتال تنها در بلاک چین هایی که برای پردازش تراکنش ها از مدل Proof of Stake استفاده می کنند، دیده می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم به طور مفصل به بررسی مفهوم استیکینگ در ارز دیجیتال بپردازیم.

استیکینگ ارز دیجیتال چیست
استیکینگ در ارز دیجیتال چیست
آنچه در ادامه خواهید خواند +

استیکینگ در ارز دیجیتال چیست ؟

منظور از استیکینگ ارز دیجیتال چیست ؟ استیکینگ در بازار کریپتوکارنسی مانند بهره بانکی در روش سرمایه‌گذاری سنتی عمل می کند. در یک تعریف ساده استیکینگ ارز دیجیتال راهی بی‌دردسر برای کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال است.

در این روش تنها کافی‌ست مقدار مشخصی از ارز دیجیتال بومی بلاک چین مدنظر را برای مدتی معین در اختیار شبکه قرار دهید.

پس از آن دارایی‌ شما در کنار دارایی سایر کاربران، برای اعتبارسنجی تراکنش ها و ایمن‌سازی پروتکل بلاک چین مورد استفاده قرار گرفته و در مقابل نیز شبکه به شما سود پرداخت می کند.

میزان سود استیکینگ ارز دیجیتال در بلاک چین های مختلف متفاوت بوده و برخی سود نسبتاً بالایی را به کاربران اختصاص می دهند.

کارکرد استیکینگ ارز دیجیتال

فرایند استیکینگ ارز دیجیتال بر اساس مکانیسم Proof of Stake کار می کند. در این مدل ابتدا باید شرکت‌کنندگان سکه های خود را در پروتکل ارز دیجیتال مدنظر استیک کنند. سپس بلاک چین بر اساس معیارهای خاص، از میان استیک کنندگان ارز دیجیتال، اعتبارسنج هایی را برای تأیید بلوک های تراکنش های شبکه انتخاب می کند.

به عنوان نمونه، هر چه تعداد ارزهای دیجیتال استیک شده بیشتر باشد، احتمال اینکه شرکت‌کننده به عنوان اعتبارسنج انتخاب شود نیز بیشتر می شود. در نهایت، Nodeهای اعتبارسنجی باید در مورد وضعیت فعلی بلاک چین و اعتبار تراکنش ها با یکدیگر به اجماع و توافق برسند.

پس از تأیید تراکنش یک بلاک جدید به زنجیره بلاک های قبلی اضافه شده و سکه های جدیدی توسط بلاک چین ضرب می شود. این سکه ها به عنوان پاداش میان اعتبارسنج های بلاک توزیع می شوند. در بیشتر موارد، جوایز از همان ارز دیجیتالی است که شرکت کنندگان استیک می کنند.

استیکینگ پول چیست ؟

استیکینگ پول، محلی است که در آن گروهی از دارندگان ارز دیجیتال دارایی خود را با یکدیگر ادغام می کنند، تا شانس خود را برای انتخاب تصادفی اعتبارسنجی بلوک و کسب پاداش، افزایش دهند.

چراکه همانطور که گفتیم هر چه میزان وجوه استیک شده بیشتر باشد شانس افراد برای تبدیل شدن به اعتبارسنج نیز بیشتر می شود. علاوه بر افزایش شانس کاربران، شرکت در یک استخر استیکینگ به افرادی که دانش فنی پایینی در این زمینه دارند نیز کمک می کند.

راه‌اندازی و نگهداری یک استخر استیکینگ مستلزم صرف زمان و تخصص فنی بوده و هر کسی قادر به راه‌اندازی یک استخر نیست.

به طور کلی اگر با مفهوم استیکینگ به تازگی آشنا شده و همچنان در حال کسب تجربه هستید، عضویت در یک  استیکینگ پول، می توان گزینه مناسبی برای شما باشد.

نحوه محاسبه پاداش استیکینگ ارز دیجیتال

هر شبکه بلاک چینی از روش متفاوتی برای محاسبه پاداش استیکینگ ارز دیجیتال استفاده می کند. به عنوان مثال، برخی از شبکه ها درصد ثابتی را برای پاداش استیکینگ در نظر می گیرند، در نتیجه افراد می توانند به راحتی میزان سود دریافتی خود را محاسبه کنند.

اما در سایر شبکه ها پاداش استیکینگ در هر بلاک متفاوت بوده و بر اساس عوامل زیر محاسبه می شود:

 • میزان ارز دیجیتال استیک شده توسط کاربر
 • مدت زمان استیکینگ
 • نرخ تورم
 • تعداد کوین هایی که مجموعاً در شبکه استیک شده

مزایا و معایب استیکینگ ارز دیجیتال

اخیراً استیکینگ ارز دیجیتال در بین جامعه کریپتوکارنسی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل بسیاری از پروژه های قدیمی از مدل POW به مدل POS رفته و تقریباً اکثر پروژه های جدید نیز بر اساس این مدل راه‌اندازی می شوند. در ادامه به معرفی مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال می پردازیم.

مزایای استیکینگ در ارز دیجیتال

 • روش آسان کسب درآمد غیرفعال

فرایند استیک کردن ارز دیجیتال بسیار راحت بوده و تنها با چند قدم ساده انجام می شود. تنها کافی‌ست ارزهای دیجیتال که از این مدل استفاده می کنند را شناسایی کنید.

همچنین برخی از ارزهای دیجیتال مبتنی بر مدل PoS این امکان را به شما می دهند تا بدون درگیر شدن در فرایند اعتبارسنجی بلاک ها، تنها با استیک کردن مقادیر بالای دارایی، بیشترین سود استیک ارز دیجیتال را کسب کنید.

 • هزینه های کم مشارکت

یکی دیگر از مزایای استیکینگ ارز دیجیتال آن است که این روش نسبت به روش های مشابه سنتی مانند سرمایه‌گذاری در بانک، بسیار مقرون به صرفه است.

 • بدون نیاز به خرید تجهیزات

در مقایسه با مدل PoW که به تجهیزات پیشرفته و مصرف بالای برق نیاز است، در این مدل بدون استفاده از کامپیوترهای پیشرفته و تجهیزات گران قیمت، تراکنش ها اعتبارسنجی می شوند.

 • دوستدار محیط زیست
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
خرید از سایت‌های خارجی با پرفکت مانی

از آنجایی که در این مدل نیازی به خرید تجهیزات و مصرف برق بالای برق نیست، به محیط زیست نیز آسیب وارد نمی‌شود.

 • کمک به افزایش امنیت بلاک چین

مکانیسم اثبات سهام راهی برای افزایش امنیت شبکه و بررسی اعتبار تراکنش های انجام شده است؛ بنابراین، با استیکینگ ارز دیجیتال، به حفظ امنیت و افزایش کارایی بلاک چین کمک می کنید.

 • کسب سود مناسب

شما می توانید تنها با سرمایه‌گذاری و قفل کردن دارایی،  بسته به بلاک چین انتخابی خود، در سال بین 10 تا 20 درصد سود کسب کنید.

 • کاهش هزینه های تراکنش ها

از آنجایی که نسبت به مدل PoW هزینه های اعتبارسنجی تراکنش‎ها در این مدل کمتر است، هزینه های تأیید تراکنش نیز کاهش پیدا کرده است.

معایب استیکینگ در ارز دیجیتال

 • کم شدن ارزش دارایی

ارزهای دیجیتال دارایی های پر ریسکی هستند و ارزش آنها در طول سال دچار نوسانات زیادی می شود. اگر ارزش دارایی استیک شده افت شدیدی پیدا کند، بر میزان سود استیکینگ شما نیز تأثیر منفی خواهد داشت.

 • عدم دسترسی به دارایی

در استیکینگ ارز دیجیتال، ارزهای دیجیتال شما برای مدت معینی در بلاک چین قفل شده و در آن بازه زمانی امکان برداشت و فروش دارایی را نخواهید داشت.

 • معطلی در بازپرداخت

در صورتی که پس از گذشت زمان مقرر، مایل به برداشت دارایی خود باشید، بازپرداخت حداقل 7 روز طول خواهد کشید.

مقایسه دو مدل اثبات سهام و اثبات کار

در بلاک چین های مختلف، از مکانیسم های اجماع متفاوتی جهت تأیید تراکنش ها و افزایش امنیت شبکه استفاده می شود. اثبات سهام یا همان Proof of Stake به دلیل کارایی بالا و مزایای متعدد، یکی از محبوب‌ترین‌ مدل ها در میان توسعه‌دهندگان است.

اما در مقابل مدل Proof of Work نیز در مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال یعنی بیت‌کوین استفاده شده است. در ادامه این دو مدل را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

بررسی مدل اجماع اثبات کار
بررسی مدل اجماع اثبات کار و اجماع اثبات سهام

بررسی مدل اجماع اثبات کار

در مدل اثبات کار، ماینرها با استفاده از کامپیوترهای پیشرفته اقدام به حل معادلات ریاضی پیچیده و تأیید تراکنش های یک بلاک می کنند. هر چه تجهیزات کامپیوتری یک ماینر قدرت محاسباتی بالاتری داشته باشند، معادلات هش سریع‌تر حل شده و ماینر موفق به کسب پاداش بلاک می شود.

در نتیجه حل معادلات ریاضی، اعتبارسنجی تراکنش ها و افزودن بلاک ها به بلاک چین از طریق استخراج، به قدرت محاسباتی زیاد و مصرف انرژی بالا نیاز دارد. از طرفی در موارد متعدد، شاهد تأثیر منفی هزینه انرژی استخراج بر قیمت بیت کوین و سایر بلاک چین های PoW هستیم.

بررسی مدل اجماع اثبات سهام

جهت حل مشکلات مربوط به مکانیسم PoW،  مکانیسم کارآمدتری تحت عنوان Proof of Stake به دنیای کریپتوکارنسی معرفی شد. اثبات سهام در ارزهای دیجیتال، یک مکانیسم اجماع و راهی برای اعتبارسنجی تراکنش ها در بلاک چین است.

خوشبختانه در این مدل برخلاف مدل قبلی، دیگر نیازی به خرید تجهیزات کامپیوتری گران قیمت و صرف انرژی بالا نیست. چراکه برای اعتبارسنجی تراکنش ها تنها از ارزهای دیجیتال استیک شده استفاده شده و میزان پاداش دریافتی با میزان ارز دیجیتال استیک شده رابطه مستقیم دارد.

مراحل استیکینگ ارز دیجیتال

ممکن است در نگاه اول استیکینگ ارز دیجیتال دشوار به نظر برسد، اما این پروسه با چند اقدام ساده قابل انجام است. ابتدا لازم است الزامات و قوانین هر بلاک چین را به طور جداگانه بررسی کرده و بر اساس آن اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

به عنوان مثال برخی از بلاک چین ها محدودیت هایی را برای استیکینگ ارز دیجیتال در نظر می گیرند. پس از انجام مطالعه و تحقیقات لازم مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

خرید ارزهای دیجیتال مبتنی بر مکانیسم اثبات سهام

همانطور که از قبل اشاره شد، در طراحی بلاک چین تمام ارزهای دیجیتال از مکانیسم اثبات سهام استفاده نشده است؛ بنابراین، لازم است پیش از هر اقدامی ابتدا لیستی از ارزهای دیجیتال که از PoS جهت اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کنند، تهیه کنید.

در مرحله بعدی سعی کنید ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید که نسبت به سایرین دچار نوسان کمتری در قیمت خود شده و بیشترین سود استیکینگ ارز دیجیتال را ارائه می دهند.

معروف ترین ارزهای دیجیتال در استیکینگ

 • بلاک چین Ethereum با ارز دیجیتال Ether

اتر اولین ارز دیجیتالی است که بر روی یک بلاک چین با قابلیت برنامه‌ریزی ساخته شده است، توسعه‌دهندگان این امکان را دارند تا بر روی بلاک چین اتریوم اپلیکیشن های کاربردی ایجاد کنند.

با اینکه این بلاک چین در ابتدا با مدل PoW کار خود را آغاز کرد، اما هم‌اکنون در حال انتقال به مدل PoS است. سود سالانه استیکینگ در اتریوم بین 5 تا 17 درصد متغیر است.

 • بلاک چین Cardano با ارز دیجیتال ADA

کاردانو بر اساس تحقیقات peer-reviewed ایجاد شده و بر اساس متدهای مبتنی بر شواهد (evidence-based methods) توسعه‌یافته است. در حال حاضر بایننس از استیکینگ این ارز دیجیتال پشتیبانی کرده و تقریباً سود 24 درصدی پرداخت می کند.

 • بلاک چین Polkadot با ارز دیجیتال DOT

Polkadot پروتکلی است که بر اساس آن بلاک چین های مختلف می توانند به یکدیگر متصل شده و باهم کار کنند. در صورت استیکینگ ارز دیجیتال DOT سالانه سود 12 درصدی دریافت خواهید کرد.

 • بلاک چین Solana با ارز دیجیتال SOL

سولانا بلاک چینی با مقیاس‌پذیری بسیار بالا بوده که در آن معاملات با سرعت بالا و هزینه های کم انجام می شوند.

 • بلاک چین Cosmos با ارز دیجیتال ATOM

این بلاک چین جهت ایمن‌سازی شبکه خود از یک پروتکل هایبرد (hybrid) اثبات سهام استفاده می کند. این امر به استیک کنندگان ارز دیجیتال این امکان می دهد تا 10% در سال سود استیکینگ دریافت کنند.

 • بلاک چین Binance Chain با ارز دیجیتال BNB

اگر ارز دیجیتال خود را در بایننس ذخیره می کنید، استیک کردن BNB در بایننس بسیار راحت خواهد بود. تنها کافی‌ست دارایی BNB خود را به استیکینگ پول اضافه کنید، تا صرافی تمام الزامات فنی استیکینگ را از جانب شما انجام دهد. معمولاً پاداش استیکینگ ماهانه به کاربران پرداخت می شود.

 • بلاک چین EOS با ارز دیجیتال EOS

بلاک چین EOS نیز مانند اتریوم از برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی می کند. ارز دیجیتال EOS توکن بومی این بلاک چین هستند، و کاربران می توانند با استیک کردن آنها پاداش کسب کنند. نرخ سود استیکینگ در این بلاک چین تقریباً برابر با 3.2% است.

 • بلاک چین Tezos با ارز دیجیتال XTZ
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
memo در پرفکت مانی چیست؟

Tezos نیز یک شبکه بلاک چینی منبع باز با یک ارز دیجیتال بومی است. شما می توانید در صورت تمایل ارز دیجیتال XTZ را استیک کرده و سودی نزدیک به 6% دریافت کنید.

انتخاب مناسب‌ترین روش استیکینگ ارز دیجیتال

پس از انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر، لازم است به یکی از صرافی های معتبر داخلی یا خارجی مراجعه کرده و پس از ثبت نام، اقدام به خرید ارز دیجیتال کنید. پس از خرید، دارایی شما در کیف پول صرافی واریز می شود. در این مرحله لازم است از میان روش های مختلف استیک کردن بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 • استیکینگ ارز دیجیتال در صرافی

برخی از صرافی های پیشرفته مانند Binance، Kucoin و Coinbase برنامه هایی را برای استیکینگ ارز دیجیتال در اختیار کاربران قرار می دهند. بر اساس آن شما نقدینگی را در اختیار صرافی قرار داده و آنها از جانب شما در بلاک چین مدنظر ارز دیجیتال استیک می کنند.

 • استیکینگ ارز دیجیتال در کیف پول

برخی از کیف پول های رمزنگاری شده سرد و گرم مانند Trust Wallet نیز از برنامه های استیکینگ پشتیبانی می کنند.

 • استیکینگ ارز دیجیتال با پروتکل DeFi Staking

تعدادی از پلتفرم های DeFi امکان استیکینگ را برای کاربران خود فراهم می کنند. مانند صرافی ها، در هنگام استفاده از برنامه استیکینگ پلتفرم دیفای نیز لازم است دارایی مدنظر را در اختیار پلتفرم قرار داده و آنها از جانب شما در بلاک چین مدنظر استیک انجام دهند.

بهترین استیک ارز دیجیتال با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است. شما می توانید مناسب‌ترین مورد را از میان گزینه های موجود انتخاب کرده و با انتقال دارایی خود فرایند استیکینگ ارز دیجیتال را آغاز کنید.

انتخاب و عضویت در بهترین استیکینگ پول

با وجود اینکه روش استیکینگ ارز دیجیتال با توجه به نوع بلاک چین، تغییر می کند، اما در اکثر ارزهای دیجیتال از استخرهای استیکینگ (Staking Pool) استفاده می شود. همانطور که اشاره شد، در این استخرها سرمایه‌گذاران، دارایی های دیجیتالی خود را با یکدیگر ادغام کرده و شانس خود را برای کسب پاداش افزایش می دهند.

چراکه هر چه میزان وجوه استیک شده بیشتر باشد، شانس کاربر برای دریافت پاداش نیز افزایش پیدا می کند. در آخر پاداش استیکینگ بین افراد حاضر در Pool و با توجه به میزان دارایی اشتراک گذاشته شده تقسیم می شود. بهتر است قبل از انتخاب استخر استیکینگ، به نکات زیر توجه کنید:

بررسی اعتبار استیکینگ پول

اگر سرورهای استیکینگ پول انتخابی شما ضعیف بوده و down time زیادی داشته باشند، هیچ پاداشی به شما تعلق نخواهد گرفت؛ بنابراین لازم است، استخری را انتخاب کنید که up time سرورهای آن تا حد امکان به 100% نزدیک باشد.

کارمزدهای استیکینگ پول

اکثر استخرها بخشی از پاداش استیکینگ را به عنوان کارمزد دریافت می کنند. معمولاً این هزینه ها بین 2 تا 5 درصد در استخرهای مختلف متغیر است. در نتیجه قبل از ورود به استخر لازم است میزان هزینه ها را بررسی کنید.

اندازه استیکینگ پول

معمولاً استخرهای کوچک برای اعتبارسنجی بلاک ها انتخاب نمی‌شوند، اما در صورت انتخاب آنها، پاداش های بالایی به کاربران تعلق می گیرد، چراکه پاداش دریافتی، میان افراد کمتری تقسیم می شود.

از آنجایی که استخرهای کوچک شانس کمی برای دریافت پاداش دارند، گزینه مناسبی نیستند. از طرفی استخرهای بزرگ نیز به دلیل اشباع شدن، میزان پاداش دریافتی هر کاربر بسیار اندک می شود.

در نتیجه می توان گفت استخرهای متوسط بهترین گزینه برای مشارکت در استیکینگ هستند.

پس از انتخاب استخر مناسب، تنها کافی‌ست وجوه خود را مستقیماً از طریق کیف پول صرافی، کیف پول دیجیتالی گرم یا سرد خود وارد استخر کرده و پاداش دریافت کنید.

بهترین پلتفرم های استیکینگ ارز دیجیتال

زمانی می توانید بهترین استیکینگ ارز دیجیتال را داشته باشید که ابتدا یک پلتفرم ایمن و قابل‌اعتماد و سپس یک ارز دیجیتال مناسب، برای استیکینگ انتخاب کرده باشید.

پلتفرم های متعددی از استیکینگ ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، در ادامه تعدادی از بهترین پلتفرم های استیکینگ معرفی و آموزش داده می شوند.

آموزش استیک ارز دیجیتال در بایننس

بایننس یکی از محبوب‌ترین صرافی های ارزهای دیجیتال است. این صرافی علاوه بر فراهم کردن امکان خرید و فروش ارز دیجیتال، امکانات متنوع و پیشرفته‌ای را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد.

یکی از پرطرف‌دارترین آنها پلتفرم استیکینگ بایننس است. استیکینگ ارز دیجیتال در بایننس از طریق کوین هایی مانند  BUSD، ETH، BTC، DYDX، AAVE و… امکان‌پذیر است.

کاربران می توانند این ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی تهیه کرده و سپس وجوه خود را جهت استیک ارز دیجیتال و کسب سود در اختیار بایننس قرار دهند. در ادامه به آموزش مراحل استیکینگ ارز دیجیتال در بایننس می پردازیم:

 • ثبت نام در صرافی بایننس

مانند سایر صرافی های دیگر جهت استفاده از خدمات بایننس نیز لازم است ابتدا در این پلتفرم ثبت نام و احراز هویت کنید. اما از آنجایی که فعالیت کاربران ایرانی در این صرافی با محدودیت همراه است، لازم است در تمام مراحل ثبت نام و فعالیت در سایت از VPS یا VPN استفاده کنید.

 • ورود به صفحه Staking

پس از ثبت نام و ورود به حساب کاربری، از طریق داشبورد بالای صفحه به منوی Finance  و سپس گزینه Binance Earn بروید.

آموزش استیک ارز دیجیتال در بایننس
آموزش استیک ارز دیجیتال در بایننس
 • پس از ورود به این صفحه، بخش Locked Staking را پیدا کرده و سپس بر روی گزینه Go to Staking کلیک کنید.
استیکینگ ارز دیجیتال در بایننس
استیکینگ ارز دیجیتال در بایننس
 • انتخاب کوین مورد نظر برای استیکینگ

پس از انتخاب این گزینه به صفحه Locked Staking هدایت می شوید. در این صفحه تمام برنامه های استیکینگ نمایش داده می شوند.

جهت مشاهده برنامه های استیکینگ در دسترس، در گوشه بالا سمت راست صفحه، گزینه ” Display Available Only” را انتخاب کنید. این لیست مرتباً در حال تغییر است، بنابراین می توانید این لیست را در روزهای متوالی چک کنید.

انتخاب کوین مورد نظر برای استیکینگ
انتخاب کوین مورد نظر برای استیکینگ
 • پس از آن، از طریق لیست موجود، کوین مدنظر را انتخاب کرده و بر روی گزینه Stake Now کلیک کنید.
 • بررسی پارامترهای استیکینگ

پس از انتخاب کوین، در این مرحله لازم است مدت زمان (Duration) و مقدار کوین لاک شده (Lock Amount) را انتخاب کنید. در حال حاضر صرافی بایننس 4 بازه‌ زمانی 15، 30، 60 و 90 روزه را برای استیکینگ ارز دیجیتال ارائه می دهد.

حداقل میزان مورد نیاز برای لاک کردن کوین در هر ارز دیجیتال متفاوت است؛ بنابراین، جهت شروع استیکینگ باید حداقل مقدار لازم کوین مدنظر را از قبل خریداری کرده و در حساب خود داشته باشید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
چگونه ووچر پرفکت مانی بخریم؟ (ساده و سریع)
بررسی پارامترهای استیکینگ
بررسی پارامترهای استیکینگ
 • مفاهیم موجود در پنل سمت راست صفحه:

Stake Date: تاریخ اولیه استیکینگ

Value Date: زمان دقیق شروع دوره استیکینگ

Interest Period: بازه زمانی که توزیع سود انجام می شود.

Interest End Date: تاریخ دقیق پایان دوره استیکینگ

Redemption Period: زمان بازخرید دارایی (اوایل یا پایان دوره استیکینگ)

Est. APY: درصد تخمینی میزان سود سالانه

Estimated Interests: ارزش تخمینی سود دارایی استیک شده (در پایان استیکینگ)

 • پس از مشخص کردن زمان و مقدار استیکینگ دارایی، تنظیمات انجام شده را مجدداً بررسی کنید.
 • در آخر نیز عبارت توافقنامه را تیک‌دار کرده و بر روی گزینه “Confirm” کلیک کنید.

توجه داشته باشید که اپلیکیشن موبایلی صرافی بایننس از گزینه استیکینگ پشتیبانی نمی‌کند؛ بنابراین، کاربران موبایلی می توانند از طریق مرورگر موبایل و ورود به سایت صرافی بایننس، تمام مراحل بالا را عینا طی کنند. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش صرافی بایننس را مطالعه کنید.

آموزش استیک ارز دیجیتال در کوکوین

صرافی Kucoin نیز یکی دیگر از صرافی های معتبر در حوزه کریپتوکارنسی است. این صرافی علاوه بر ارائه خدمات معمول به کاربران مبتدی، با فراهم کردن امکانات و ویژگی های پیشرفته‌ به کاربران حرفه‌ای و باتجربه بازار ارزهای دیجیتال نیز خدماتی را ارائه می دهد.

یکی از این خدمات، استیکینگ ارز دیجیتال است، در واقع صرافی کوکوین یک وب سایت اختصاصی به نام Staking Pool دارد. استیکینگ پول کوکوین با نام Pool-X شناخته شده و به کاربران اجازه می دهد تا با اشتراک‌گذاری وجوه دیجیتالی خود، پاداش دریافت کنند.

 استیکینگ ارز دیجیتال در کوکوین از طریق کوین های زیر امکان‌پذیر است:

 • Hydra
 • OUSD
 • Trx
 • Wan
 • Vsys
 • Atom
 • Luna
 • Link
 • Ksm
 • Anc
 • Tomo
 • Eos
 • Matic
 • Zil
 • Ada

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در Pool-X

جهت شروع استیکینگ ارز دیجیتال در صرافی کوکوین ابتدا لازم است در این صرافی ثبت نام کرده و از میان کوین های پشتیبانی شده در استخر استیکینگ صرافی یک یا چند مورد را انتخاب کنید. سپس از طریق صرافی اقدام به خرید دارایی مدنظر کرده و در ادامه مانند مراحل زیر عمل کنید.

 • ورود به Pool-X

جهت ورود به Pool-X، دو راه وجود دارد:

 • به حساب کاربری کوکوین خود وارد شده و سپس از طریق داشبورد بالای صفحه و منوی Finance وارد گزینه Earn شوید.
آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در Pool-X
آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در Pool-X
 • یا اینکه مستقیماً و از طریق لینک pool-x.io وارد Pool-X شوید.
 • مشخص کردن ارز دیجیتال

در این مرحله از طریق باکس جستجو می توانید برنامه استیکینگ ارز دیجیتال مدنظر را پیدا کنید.

مشخص کردن ارز دیجیتال برای استیک
مشخص کردن ارز دیجیتال برای استیک

سپس از طریق گزینه Transfer مقداری از ارز دیجیتال را برای شروع استیکینگ به Pool-X منتقل کنید.

انتقال ارزهای دیجیتال از حساب اصلی کوکوین خود به حساب Pool-X
انتقال ارزهای دیجیتال از حساب اصلی کوکوین خود به حساب Pool-X

پس از انتقال ارزهای دیجیتال از حساب اصلی کوکوین خود به حساب Pool-X و تنظیم کردن سایر تنظیمات، بر روی گزینه Confirm کلیک کنید. بر اساس میزان دارایی و نوع ارز دیجیتال انتخاب شده سود استیکینگ به حساب شما واریز خواهد.

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در اپلیکیشن صرافی Kucoin

برای کاربران موبایلی صرافی کوکوین این امکان فراهم شده تا از طریق اپلیکیشن اختصاصی صرافی نیز به پلتفرم Pool-X دسترسی داشته باشند. جهت شروع مراحل استیکینگ از طریق اپلیکیشن موبایلی کوکوین، ابتدا ارز دیجیتال مدنظر را انتخاب کرده و سپس اقدام به تهیه آن کنید.

پس از تهیه ارز دیجیتال مدنظر، مقدار مناسبی از وجوه خریداری شده را از حساب اصلی کوکوین به حساب Pool-X انتقال دهید. برای این کار تنها کافی‌ست از طریق لیست کوین ها، ارز دیجیتال مدنظر را پیدا کرده و با انتخاب گزینه Transfer و تعیین مقدار مدنظر فرایند انتقال را تکمیل کنید.

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در اپلیکیشن صرافی Kucoin
آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در اپلیکیشن صرافی Kucoin

در آخر، از طریق منوی پایین صفحه به گزینه Assets رفته و سپس در بالای صفحه گزینه “Pool-X” را انتخاب کنید. در این صفحه می توانید میزان پاداش ها را بررسی کنید. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش صرافی کوکوین را مطالعه کنید.

بررسی میزان پاداش ها استیکینگ
بررسی میزان پاداش ها استیکینگ

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت

تراست والت یکی از محبوب‌ترین کیف پول های گرم دیجیتالی است که با رابط کاربری آسان مناسب کاربران مبتدی و حرفه‌ای است. کیف پول تراست والت، دارای یک صرافی داخلی، پلتفرم استیکینگ ارز دیجیتال، پنل تریدینگ و… است.

جهت استفاده از خدمات این کیف پول تنها کافی‌ست با توجه به سیستم عامل گوشی موبایل خود به اپل استور یا پلی استور رفته و Trust Wallet را دانلود کنید.

در حال حاضر سود استیک ارز دیجیتال BNB در تراست والت برابر با 23 درصد و سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده 6 تا 12 درصد است. همچنین استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت از طریق کوین های زیر امکان‌پذیر است:

 • BNB
 • ATOM
 • CLO
 • TOMO
 • TRX
 • LUNA
 • OSMO
 • IOTX
 • XTZ
 • VET
 • KAVA
 • ALGO

پس از دانلود و ساخت کیف پول جدید در این اپلیکیشن، ارز دیجیتالی که قصد استیک کردن آن را دارید، خریداری کرده و یا از طریق پلتفرم دیگر به تراست والت انتقال دهید. سپس از طریق منوی پایین صفحه به صفحه “Wallets” و تب Tokens، توکن مدنظر را انتخاب کنید.

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت
آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت

پس از ورود به صفحه توکن انتخاب شده، مانند تصویر بالا بر روی گزینه More موجود در مرکز صفحه ضربه بزنید. منویی برای شما باز می شود که از طریق گزینه Stake آن می توانید به صفحه استیکینگ و تنظیمات مربوط به استیک ارز دیجیتال مدنظر بروید.

استیکینگ ارز دیجیتال یکی از روش های محبوب کسب درآمد غیرفعال در صنعت ارزهای دیجیتال است. استیک کردن تنها توسط ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است که در شبکه بلاک چینی خود از مکانیسم Proof of Stake استفاده می کنند.

سؤالات متداول درباره استیکینگ ارزهای دیجیتال

آیا با استیکینگ ارز دیجیتال ریسک از دست رفتن دارایی وجود دارد ؟

بله، بزرگترین ریسکی که سرمایه‌گذاران در صورت استیک کردن ارز دیجیتال با آن مواجه هستند، تغییرات قیمت و کاهش ارزش ارز دیجیتال استیک شده است. به عنوان مثال، اگر با استیک ارز دیجیتال سالانه 15 درصد سود کنید، اما ارزش آن در طول سال 50 درصد افت کرده باشد متحمل ضرر بزرگی شده‌اید.

استیکینگ پول چیست ؟

در استخرهای استیکینگ، گروهی از دارندگان ارز دیجیتال دارایی خود را با یکدیگر ادغام می کنند تا شانس گروه را برای کسب پاداش افزایش دهند.

کدام پلتفرم ها از استیکینگ ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند؟

شما می توانید دارایی دیجیتالی خود را از طریق برخی صرافی ها (کوکوین، بایننس و کوین بیس)، کیف پول های دیجیتالی (تراست والت) و پلتفرم های DeFi استیک کنید.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد