آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه آن را پیدا کنیم؟

آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه آن را پیدا کنیم؟

اگر از ارز دیجیتال استفاده می‌کنید، احتمالاً زمانی فرا خواهد رسید که بخواهید آن را انتقال دهید. مثل ممکن است برای امنیت بهتر تصمیم بگیرید آن را از صرافی که آن را خریداری کرده‌اید به کیف پول بلاک چین خود منتقل کنید، یا ممکن است بخواهید به شخصی با استفاده از ارز دیجیتال پول پرداخت کنید. نقل و انتقال ارز‌های دیجیتال به آدرس کیف پول نیاز دارد و درک نحوه کارکرد آن به شما کمک می‌کند تا از ارسال رمزنگاری خود به شخص اشتباه جلوگیری کنید.

آنچه در ادامه خواهید خواند +

آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

یکی از اولین چیز‌هایی که برای شروع به فعالیت در دنیای ارز‌های دیجیتال نیاز دارید، یک کیف پول رمزنگاری است. بر خلاف نام آن این نرم‌افزار یا سخت‌افزار کوچک در واقع وجوه رمزنگاری شما را ذخیره نمی‌کند. در عوض، عملکرد اصلی کیف پول شما، علاوه بر محافظت از کلید‌های خصوصی شما، این است که شما را قادر می‌سازد تا با وجوه خود در بلاک چین تعامل داشته باشید. تمام فعالیت‌ها، از ارسال و دریافت رمزارز گرفته تا خرج کردن، مبادله و موارد دیگر، از طریق کیف پول کریپتو شما انجام می‌شود.

هر کیف پول رمزنگاری دارای یک‌شناسه عمومی منحصر به فرد به نام آدرس است، رشته‌ای از متن که برای ارسال یا دریافت وجوه در بلاک چین استفاده می‌شود، شبیه به نحوه عملکرد یک آدرس‌ایمیل با این تفاوت که فقط به صورت تصادفی تولید می‌شود. زمانی که شخصی بخواهد رمز ارز برای شما ارسال کند، آدرس کیف پول خود را ارائه می‌دهید و هرکسی که از کیف پول شما ارز دیجیتال دریافت می‌کند، می‌تواند ببیند که از آدرس شما آمده است.

برای ارسال رمزارز به کیف پول کاربر دیگر، باید آدرس کیف پول او را وارد کنید، یا با کپی پیست کردن آن در قسمت «Send» برنامه کیف پول خود یا با اسکن یک کد QR که گیرنده ارائه می‌کند. آدرس‌های کیف پول کریپتو می‌توانند ۴۰ کاراکتر الفبایی عددی باشند، بنابراین وارد کردن دستی آن‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد. پس از وارد کردن آدرس کیف پول گیرنده و کلیک بر روی  Send، تراکنش آغاز می‌شود.

آدرس کیف پول رشته‌ای از کاراکتر‌ها است که به‌طور تصادفی به یک کیف پول بلاک چین متصل هستند و برای دریافت تراکنش‌های ارز دیجیتال به آن کیف پول استفاده می‌شوند. صاحب کیف پول می‌تواند هر زمان که بخواهد یک آدرس ایجاد کند.

قالب آدرس کیف پول به ارز رمزنگاری شده بستگی دارد و استفاده از آدرس مناسب بسیار مهم است. به عنوان مثال، آدرس‌های کیف پول بیت کوین با آدرس‌های کیف پول اتریوم متفاوت است. برای دریافت eth صاحب کیف پول باید یک آدرس اتر ایجاد کند. آدرس btc برای انجام این عملیات کار نمی‌کند، و اگر ارز دیجیتال به آدرس اشتباهی ارسال شود، گم شده و قابل بازیابی نیست.

کیف پول‌های بلاک چین که به عنوان کیف پول‌های کریپتو نیز شناخته می‌شوند، دارای دو نوع کلید هستند: عمومی و خصوصی.

آدرس کیف پول عمومی چیست؟

کیف پول‌های بلاک چین که به عنوان کیف پول‌های کریپتو نیز شناخته می‌شوند، دارای دو نوع کلید هستند: عمومی و خصوصی. کلید عمومی مانند یک شماره حساب است که سایر کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را به آن ارسال کنند. کلید خصوصی امکان دسترسی به وجوه ارز‌های دیجیتال در آن حساب را مانند رمز عبور فراهم می‌کند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
 کدام کیف پول ها از ارز دیجیتال شیبا پشتیبانی می کنند؟

در مورد کلید‌های کیف پول، یک قانون بسیار مهم وجود دارد. شما می‌توانید کلید عمومی کیف پول خود را به اشتراک بگذارید، اما هرگز نباید کلید خصوصی آن را به اشتراک بگذارید. از آنجایی که کلید خصوصی دسترسی به حساب را فراهم می‌کند، هر کسی که آن را داشته باشد می‌تواند ارز دیجیتال شما را بدزدد.

چگونه آدرس کیف پول بسازیم؟

برای ایجاد آدرس کیف پول، باید یک کیف پول رمزنگاری شده راه‌اندازی کنید. این کار را می‌توان از طریق پلتفرم‌های مختلف از جمله کیف پول سخت‌افزاری، کیف پول نرم‌افزاری و کیف پول‌های تحت وب انجام داد. پس از ایجاد کیف پول، آدرس کیف پول شما برای دسترسی آسان در کیف پول نمایش داده می‌شود. آدرس‌های کیف پول کریپتو مانند آدرس‌های‌ایمیل عمومی هستند.

در ادامه به نحوه پیدا کردن آدرس کیف پول‌های مختلف خواهیم پرداخت

چگونه آدرس کیف پول را پیدا کنیم؟

در ادامه به نحوه پیدا کردن آدرس کیف پول‌های مختلف خواهیم پرداخت:

۱- پیدا کردن آدرس در اتمیک ولت

برای پیدا کردن آدرس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تب Wallet را باز کنید و روی دارایی مورد نیاز خود کلیک کنید. ما از ETH به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.
 • روی Receive کلیک کنید.
 • روی آدرس خود یا دکمه کپی کلیک کنید. یا می‌توانید کد QR را با دوربین گوشی خود اسکن کنید.

۲- پیدا کردن آدرس در کوین بیس

برای پیدا کردن آدرس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به حساب Coinbase خود وارد شوید.
 • به Crypto addressesبروید.
 • همچنین می‌توانید با انتخاب نماد پروفایل خود، سپس Manage your profile و سپس Crypto addresses به آن دسترسی پیدا کنید.
 • لیستی از تمام آدرس‌های رمزنگاری خود را خواهید دید. برای فیلتر کردن یک ارز خاص، آن را از فهرست بازشوی Tradable assets انتخاب کنید.
 • از ستون Actions می‌توانید کد QR را قابل نمایش کنید یا آدرس را کپی کنید.
 • از بخس QR code view، شما می‌توانید یک برچسب اضافه کنید.

۳- پیدا کردن آدرس کیف پول در یونی سواپ

برای پیدا کردن آدرس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کیف پول Uniswap را باز کنید.
 • روی آدرس کیف پول خود ضربه بزنید.
 • هنگامی که آدرس کیف پول شما در کلیپ بورد شما کپی می‌شود، یک اعلان خواهید دید.

۴- پیدا کردن آدرس کیف پول در بایننس

برای پیدا کردن آدرس کیف پول بایننس، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد حساب بایننس خود شوید.
 • روی نماد کیف پول (Wallet) در نوار ناوبری بالا کلیک کنید.
 • Fiat and Spot را از منو انتخاب کنید.
 • رمز ارزی را که می‌خواهید آدرس کیف پول آن را پیدا کنید، جستجو کنید.
 • در قسمت Deposit، آدرس کیف پول آن ارز دیجیتال را خواهید دید.

۵- پیدا کردن آدرس کیف پول در تراست ولت

برای پیدا کردن آدرس کیف پول تراست ولت، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا برنامه Trust Wallet را باز کنید.
 • ارز دیجیتالی را که می‌خواهید آدرس آن را مشاهده کنید انتخاب کنید.
 • بعد، روی دکمه Receive ضربه بزنید. در صفحه بعدی آدرس کیف پول خود را خواهید دید.
 • این آدرس را می‌توان با ضربه زدن روی دکمه Copy کپی کرد.

۶- پیدا کردن آدرس کیف پول در Tangem

برای پیدا کردن آدرس کیف پول Tangem، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد برنامه کیف پول Tangem خود شوید و روی ارز دیجیتالی که می‌خواهید دریافت کنید ضربه بزنید.
 • اگر رمز مورد نیاز شما در صفحه اصلی شما نیست، آن را با کلیک روی Manage tokens اضافه کنید.
 • در صفحه نشانه، روی دریافت ضربه بزنید.
 • روی Copy یا Share ضربه بزنید تا آدرس کیف پولی که ظاهر می‌شود بازارسال شود.

فرمت آدرس کیف پول به ارز دیجیتال بستگی دارد.

آدرس کیف پول برخی از کوین‌های برتر

فرمت آدرس کیف پول به ارز دیجیتال بستگی دارد. اکثر کیف پول‌های بلاک چین می‌توانند انواع مختلفی از ارز‌های دیجیتال را مدیریت کنند و بسته به ارز دیجیتال دریافتی، آدرس‌های مختلفی تولید می‌کنند. برای آگاهی از شکل ظاهری آدرس‌های کیف پول، چند مثال می‌زنیم.

نمونه آدرس کیف پول‌های بیت کوین

آدرس‌های کیف پول بیت کوین بین ۲۶ تا ۳۵ کاراکتر دارند و از حروف و اعداد تشکیل شده‌اند. آن‌ها با 1 یا3 یا1bc  شروع می‌شوند. در اینجا نمونه‌ای از آدرس BTC آورده شده است:

1Lbcfr7sAHTD9CgdQo3HTMTkV8LK4ZnX71

بنابراین همانطور که انواع مختلفی از کیف پول‌های رمزنگاری وجود دارد، انواع مختلفی از آدرس‌های رمزنگاری نیز وجود دارد که هر کدام به طور منحصر به فردی عمل می‌کنند. در ادامه آدرس‌های بیت کوین را به طور دقیق‌تر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش گام به گام ساخت کیف پول پرفکت مانی

چهار نوع رایج آدرس کیف پول بیت کوین عبارتند از:

آدرس Segwit یا Bech32

آدرس Legacy یا  P2PKH

Compatibility یا آدرس P2SH

آدرس Taproot یا BC1P

آدرس‌های بیت‌کوین Segwit یا  Bech۳۲ معمولاً برای تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین استفاده می‌شوند. این به این دلیل است که آن‌ها برای محدود کردن مقدار اطلاعات ذخیره شده در هر تراکنش طراحی شده‌اند که کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد. آدرس‌های Segwit همه با bc۱ شروع می‌شوند و چیزی شبیه به این هستند:

bc1d42UNb54eBiGm0qEM0h6r2h8n532to9jtp186ns

آدرس‌های Legacy یا P۲PKH (pay-to-public-key-hash) شکل اصلی آدرس کریپتو در اولین راه‌اندازی بیت‌کوین بود. از آن زمان به بعد، جایگزین‌های ارزان‌تری به وجود آمدند، بنابراین آدرس‌های Legacy امروزه به دلیل حجم تراکنش‌های بزرگ، محبوبیت کمتری دارند. آدرس‌های P۲PKH همه با ۱ شروع می‌شوند، به عنوان مثال:

17g24tOg1URxOylEyt9v3Nps5T8CKe2Gyd

آدرس‌های Taproot یا BC۱P حریم خصوصی بیشتری را برای تراکنش‌های بیت‌کوین ارائه می‌کنند و همچنین قابلیت قرارداد هوشمند را برای آدرس‌های بیت‌کوین باز می‌کنند. اندازه تراکنش‌هایی که از آدرس‌های BC۱P استفاده می‌کنند، جایی بین آدرس‌های Legacy و آدرس‌های Bech۳۲ قرار می‌گیرند. همه آدرس‌های Taproot با bc۱p شروع می‌شوند، مانند:

bc1prwgcpptoxrpfl5go81wpd5qlsig5yt4g7urb45e

نمونه آدرس کیف پول‌های اتریوم

آدرس‌های اتریوم آدرس‌های هگزادسیمال ۴۲ کاراکتری هستند. آن‌ها با استفاده از ۲۰ بایت آخر کلید عمومی کیف پول و با افزودن 0x به اول آدرس تولید می‌شوند. در اینجا نمونه‌ای از آدرس ETH آمده است:

0x7f533b5fbf6ef86c3b7df76cc27fc67744a9a760

نمونه آدرس کیف پول‌های استلار

Stellar یک شبکه بلاک چین با آدرس‌هایی است که کمی متفاوت عمل می‌کنند. آدرس‌های استاندارد Stellar همان کلید عمومی کیف پول است. آن‌ها ۵۶ کاراکتر هستند و با یک G شروع می‌شوند، مانند این: GBH4TZYZ4IRCPO44CBOLFUHULU2WGALXTAVESQA6432MBJMABBB4GIYI.

Stellar همچنین دارای یک پروتکل فدراسیون است که به کاربران اجازه می‌دهد یک آدرس کیف پول فدراسیون ایجاد کنند. آدرس فدراسیون مشابه آدرس‌ایمیل است و شامل نام کاربری و دامنه است. به عنوان مثال، اگر نام کاربری xlminvestor را انتخاب کنید و از دامنه stellar.org استفاده کنید، آدرس کیف پول فدراسیون شما این خواهد بود:

xlminvestor*stellar.org.

نمونه آدرس کیف پول‌های لایت کوین

آدرس‌های لایت کوین قدیمی با l و سایر آدرس‌های LTC با ۳ یا m شروع می‌شوند:

ltc1qzvcgmntglcuv4smv3lzj6k8szcvsrmvk0phrr9wfq8w493r096ssm2fgsw

نمونه آدرس کیف پول‌های بیت کوین کش

آدرس بیت کوین کش ممکن است گاهی شبیه آدرس بیت کوین باشد. از آنجایی که BCH یک فورک بیت کوین بود، برخی از آدرس‌ها ممکن است با ۳ شروع شوند. با این حال، بعداً، قالب‌های آدرس جدیدی که با «q» یا «p» شروع می‌شوند معرفی شدند.

qrvax3jgtwqssnkpctlqdl0rq7rjn0l0hgny8pt0hp

نمونه آدرس کیف پول‌های دوج کوین

آدرس‌های کیف پول Dogecoin یا با حرف بزرگ D و سپس یک حرف کوچک یا یک عدد شروع می‌شوند.

D7wbmbjBWG5HPkT6d4gh6SdQPp6z25vcF2

هنگام انجام تراکنش با ارز دیجیتال، باید آدرس کیف پول گیرنده یا فرستنده را برای تکمیل تراکنش به همراه کلید خصوصی مربوطه به عنوان مجوز ارائه دهید.

نکات مهم در استفاده از آدرس کیف پول ارز دیجیتال

در ادامه چند نکته مهم در استفاده از کیف پول‌ها اشاره خواهیم کرد:

۱- انجام معاملات

هنگام انجام تراکنش با ارز دیجیتال، باید آدرس کیف پول گیرنده یا فرستنده را برای تکمیل تراکنش به همراه کلید خصوصی مربوطه به عنوان مجوز ارائه دهید. برخی از کیف پول‌ها همچنین ممکن است به شما اجازه دهند برای راحتی، یک کد QR مرتبط با آدرس کیف پول را اسکن کنید.

۲- ایمن کردن آدرس کیف پول شما

درست مانند کیف پول فیزیکی شما، مهم است که کیف پول رمزنگاری و آدرس‌های مرتبط با آن را ایمن نگه دارید. این شامل پیروی از بهترین شیوه‌ها برای محافظت از رمز عبور، ایمن نگه داشتن کلید‌های خصوصی و استفاده از کیف پول‌های قابل اعتماد است. از به اشتراک گذاشتن آدرس خصوصی یا عبارت اولیه خود با هر کسی خودداری کنید.

سؤالات متداول

آیا آدرس کیف پول‌ها تغییر می‌کند؟

آدرس‌های کیف پول ممکن است هر بار که آن‌ها را ایجاد می‌کنید تغییر کنند یا تغییر نکنند، و این بستگی به ارز دیجیتال دارد. در برخی از ارز‌های دیجیتال، از جمله بیت کوین، هر آدرسی که ایجاد می‌کنید متفاوت است. آدرس‌های قبلی هنوز به حساب شما گره خورده است و می‌توان از آن‌ها دوباره استفاده کرد. با دیگر ارز‌های دیجیتال، از جمله اتریوم، آدرس کیف پول تغییر نمی‌کند.

تفاوت آدرس کیف پول و کلد عمومی چیست؟

آدرس کیف پول نسخه هش شده‌ی کلید عمومی است. کیف پول بلاک چین کلید عمومی را از طریق یک تابع هش اجرا می‌کند تا آدرس کیف پول را تولید کند، که رشته‌ای از کاراکتر‌ها نشان دهنده آن کلید عمومی است. تراکنش‌های ارسال شده به آدرس کیف پول به طور مؤثر به کلید عمومی ارسال می‌شوند و اطمینان حاصل می‌شود که به کاربر مناسب می‌رسند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا می‌توان تتر trc20 را به erc20 در تراست ولت تبدیل کرد؟

اگر کسی آدرس کیف پول من را داشته باشد، می‌تواند ارز دیجیتال من را بدزدد؟

در حالی که بعید است کسی بتواند تنها با آدرس کیف پول شما ارز دیجیتال را سرقت کند، کیف پول‌های رمزنگاری شده را می‌توان از طریق روش‌های دیگری مانند فیشینگ، بدافزار یا تاکتیک‌های مهندسی اجتماعی هک کرد.

آیا می‌توانم آدرس کیف پول خود را تغییر دهم؟

برخی از کیف پول‌ها به شما امکان می‌دهند یک آدرس کیف پول جدید ایجاد کنید.

چند آدرس کیف پول می‌توانم داشته باشم؟

شما می‌توانید به تعداد دلخواه آدرس کیف پول داشته باشید. بسیاری از کیف‌پول‌های ارز‌های دیجیتال به شما امکان می‌دهند چندین آدرس ایجاد کنید، که می‌تواند برای سازمان‌دهی تراکنش‌ها و حفظ حریم خصوصی مفید باشد.

آیا استفاده از آدرس‌های کیف پول مختلف برای ارز‌های دیجیتال مختلف ضروری است؟

به طور معمول، شما باید از آدرس‌های کیف پول متفاوتی برای ارز‌های دیجیتال مختلف استفاده کنید، زیرا آن‌ها در شبکه‌های بلاک چین مجزا کار می‌کنند. استفاده از آدرس اشتباه می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه شما شود. اما کیف پول‌های چند زنجیره‌ای می‌توانند انواع مختلف تراکنش را در خود جای دهند.

اگر ارز دیجیتال را به آدرس کیف پول اشتباه فرستادم، چه کاری باید انجام دهم؟

اکثر تراکنش‌های روی بلاک چین پس از تأیید غیرقابل برگشت هستند، اگرچه بسیاری از کارشناسان رمزارز طرفدار برگشت‌پذیری تراکنش‌ها در آینده هستند. اگر ارز دیجیتال را به آدرس اشتباهی ارسال کنید، به طور کلی امکان بازیابی وجوه وجود ندارد. همیشه قبل از همه تراکنش‌ها آدرس‌ها را دوباره چک کنید تا از خطا جلوگیری کنید.

چگونه یک آدرس بیت کوین/اتریوم/کریپتو ایجاد کنم؟

برای ایجاد یک آدرس کیف پول رمزنگاری، البته ابتدا به یک کیف پول نیاز دارید. اما هر کیف پولی را انتخاب نکنید. شما امنیت کلید‌های خصوصی خود را به کیف پولی که انتخاب می‌کنید می‌سپارید، بنابراین انتخاب خود را درست انجام دهید و فقط از یک ارائه‌دهنده کیف پول قابل اعتماد یا یک صرافی معتبر ارز دیجیتال استفاده کنید.

آیا اشتراک‌گذاری آدرس کیف پول رمزنگاری من امن است؟

بله شما می‌توانید با خیال راحت آدرس کیف پول رمزنگاری خود را مستقیماً با یک فرد یا حتی در یک پست شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید. با این حال، به خاطر داشته باشید که اطلاعات مرتبط با یک آدرس کیف پول، از جمله موجودی‌ها و تاریخچه تراکنش‌ها، به صورت عمومی در زنجیره بلاکچین در دسترس است. بنابراین افراد می‌توانند با داشتن آدرس شما از این موارد مطلع شوند.

آیا آدرس‌های بیت کوین اطلاعات عمومی هستند؟

از آنجایی که تمام تراکنش‌های بیت‌کوین در یک بلاک چین عمومی ثبت می‌شوند، هر کاربری می‌تواند موجودی یا تاریخچه تراکنش‌ها را برای هر آدرس بیت‌کوین مشاهده کند. با این حال، هیچ راهی برای دسترسی به وجوه بدون کلید خصوصی مربوطه وجود ندارد. علاوه بر این، تا زمانی که هیچ اطلاعات شخصی دیگری وجود نداشته باشد که شما را به آدرس کیف پول مرتبط کند، هویت شما به سادگی از طریق یک آدرس رمزنگاری قابل کشف نیست.

چرا آدرس کیف پول من مدام تغییر می‌کند؟ آیا آدرس کیف پول قدیمی من همچنان کار می‌کند؟ آیا آدرس‌ها منقضی می‌شوند؟

هنگام بررسی تاریخچه تراکنش بیت کوین خود، ممکن است متوجه شوید که آدرس کیف پول شما در طول زمان تغییر کرده است. این ممکن است کاربران جدید رمزارز را عصبی کند، اما فقط یک ویژگی امنیتی است. بسیاری از کیف‌پول‌ها و صرافی‌ها به‌طور خودکار برای هر تراکنش یک آدرس جدید تولید می‌کنند و اکثر کیف پول‌های کریپتو در واقع می‌توانند صد‌ها آدرس بیت‌کوین را به طور همزمان مدیریت کنند. هر آدرسی که قبلاً استفاده شده بود به طور دائم به کیف پول شما متصل می‌شود و همچنان می‌تواند برای ارسال یا دریافت وجوه استفاده شود. با این حال، ادامه استفاده از آن‌ها می‌تواند حریم خصوصی شما را به خطر بیاندازد و فعالیت بلاک چین شما را به راحتی ردیابی کند. شایان ذکر است که این تغییرات آدرس تنها با ارز‌های رمزنگاری شده در بلاک چین بیت کوین مانند بیت کوین کش (BCH)، لایت کوین (LTC) و دوج کوین (DOGE) اتفاق می‌افتد.

جمع‌بندی

دانستن نکات و اطلاعات مربوط به آدرس‌های کیف پول می‌تواند به شما کمک کند تا با اطمینان و ایمنی در دنیای ارز‌های دیجیتال حرکت کنید. به یاد داشته باشید که همیشه امنیت را در اولویت قرار دهید و قبل از ارسال یا دریافت ارز دیجیتال، همه تراکنش‌ها را دوباره بررسی کنید. سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشید!

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد