آیا دوج شت کوین است؟ همه چیز درباره دوج کوین و آینده آن

آیا دوج شت کوین است؟ همه چیز درباره دوج کوین و آینده آن

آیا دوج کوین ارزش واقعی ندارد و در گروه شت کوین‌ها قرار می‌گیرد؟ خیر، دوج کوین اولین میم کوین آینده‌دار بازار کریپو است که در ادامه همه چیز درباره دوج کوین را شرح داده‌ایم.

آیا دوج شت کوین است؟

آیا دوج کوین (Dogecoin) شت کوین است؟ آیا خرید دوج کوین و سرمایه‌گذاری برای آینده بر روی این رمز ارز عاقلانه است؟ در ایران معاملات دوج کوین قانونی است؟ قبل از آن‌که به این سوالات پاسخ دهیم و هر یک را جداگانه بررسی کنیم، ابتدا باید تعریف شت کوین و میم کوین را بدانید تا در پاسخ سوال “آیا دوج شت کوین است؟” ابهامی ایجاد نشود.

شت کوین به گروهی از رمز ارزها گفته می‌شود که ارزش واقعی ندارند و روند تغییر قیمت آن‌ها بسیار ناگهانی است.

میم کوین آن دسته از ارزهای دیجیتال است که اهداف خاصی را دنبال نمی‌کنند، پشتوانه آن‌ها سلبریتی‌ها هستند و مثل شت کوین‌ها به‌طور ناگهانی پامپ و دامپ‌ می‌شوند.

منظور از دامپ و پامپ شدن ناگهانی این است که رمز ارز پس از تولید در یک بازه زمانی خاص (یک ساعته یا در یک روز)، رشد چند درصدی داشته و سپس به زیر قیمت عرضه می‌رسد. معامله‌گران معمولا از نوسان‌گیری شت کوین‌ و میم کوین‌ها سود می‌کنند و افرادی که تجربه ترید در بازار دیجیتال را ندارند، در اکثر مواقع با سرمایه‌گذاری روی این دو نوع ارز متحمل ضرر می‌شوند.

دوج کوین چیست؟ آیا دوج شت کوین است؟

حالا که می‌دانید شت کوین و میم کوین چیست، آیا دوج شت کوین است؟ پاسخ این سوال منفی است. دوج یکی از میم کوین‌های معروف بازار دیجیتال است که با سابقه درخشانی که دارد، همه آن را به عنوان یک میم کوین محبوب و آینده‌دار می‌شناسند. تاریخچه خلق دوج کوین، دلایل محبوبیت دوج کوین و پاسخ سوال “آیا دوج کوین ارزش سرمایه گذاری دارد” که در ادامه به آن اشاره شده است؛ اطلاعاتی است که با دانستن آن‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید که روی (Dogecoin) سرمایه‌گذاری کنید یا خیر.

تاریخچه خلق دوج کوین

در حوالی سال ۲۰۱۳ که مردم با جدیت بیشتری به بازار ارزهای دیجیتال نگاه می‌کردند، یک شوخی دوستانه دلیل خلق Dogecoin شد. مهارت بیلی مارکوس (Billy Markus) در برنامه نویسی او را به فکر وا داشت که برای شوخی و تفریح یک سیستم پرداخت آنلاین ایجاد کند. پس از آن‌که ارز دیجیتال خودش  را برنامه نویسی کرد از جکسون پالمر (Jackson Palmer) مدیر محصول در شرکت ادوبی کمک خواست تا بقیه مسیر را برای تولد این ارز دیجیتال با یکدیگر بپیمایند. اینچنین شد که در روزهای آخر همان سال، ارز رمزنگاری شده‌ای که این روزها با نام دوج کوین سروصدا به پا کرده است؛ با نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) متولد شد. نام شیبتوشی ناکاموتو، انتخابی بود برای طعنه زدن به ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین). برای این‌که سازندگان دوج کوین بتوانند ماهیت دوستانه این ارز دیجیتال را نشان دهند؛ با الهام از یک میم اینترنتی که دوج نام دارند تصمیم گرفتند که تصویر یک سگ ژاپنی با نام شیبا اینو را برای نماد دوج کوین انتخاب کنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
بند پروتکل چیست ؛ پیش بینی قیمت ارز Band

آن روزها که بیلی مارکوس و جکسون پالمر با قصد شوخی دوستانه و طعنه به ساتوشی، ارز رمزنگاری شده مخصوص به جمع دوستانه خودشان را راه‌اندازی کردند و برای نماد آن از تصویر یک سگ استفاده کردند؛ هرگز متصور نمی‌شدند که در آینده فردی مثل ایلان ماسک یکی از دلایل محبوبیت دوج کوین و پشتوانه این ارز شود!

چرا دوج کوین محبوب است؟

تاریخچه Dogecoin، تاییدی است بر صحت این موضوع که دوج کوین با هدف خاصی تولید نشده و پاسخی است برای سوال آیا دوج شت کوین است؟. اما چرا دوج کوین محبوب است؟ تنها چند ماه پس از تولید دوج کوین، حامیان اولیه ارزهای دیجیتال به دلیل نام و لوگو بامزه آن و قیمت کمی که داشت، کشش خاصی به این رمز ارز پیدا کردند. سپس جمعی از معامله‌گران بازار کریپتو در آن زمان، با اعلام این موضوع که از دوج کوین برای پرداخت انعام، پرداخت‌ هزینه خریدهای کوچک و کمک به خیریه‌ها استفاده می‌کنند، حمایت خود را علنی نشان دادند. جالب است بدانید انتخاب این مسیر از معاملات دوج کوین که اهداف خیر انسانی را به‌دنبال داشت؛ اولین جرقه برای محبوبیت و چند برابری طرفداران این رمز ارز بود.

این مسئله که دوج کوین دقیقا در بهترین زمان عرضه شد نیز یکی از مهمترین دلایل محبوبیت Dogecoin است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در اواخر سال ۲۰۱۳ که چارت بیت کوین پس از رشد ناگهانی، روند نزولی را نشان می‌داد؛ بحث درباره ممنوعیت بیت کوین در چین بسیار برجسته بود. دقیقا در همان روزها تولد دوج کوین در شبکه اجتماعی Reddit مطرح شد و نظر معامله‌گران زیادی را به خود جلب کرد. دقیقا در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ که سرمایه‌گزارن بیت کوین نصف بودجه مالی خود را از دست داده بودند (قیمت بیت کوین به نصف ارزش خودش رسید)، بازار کریپتو شاهد رشد۴۵۰ درصدی قیمت دوج کوین بود.

ایلان ماسک و ارز محبوبش دوج کوین

پس از مدتی دوج کوین با توجه به ویژگی که هر میم کوین دارد، پامپ شد و اعداد کمتر از قیمت عرضه اولیه را تاچ کرد. در بین افراد زیادی با سرمایه‌گذاری روی دوج کوین ضرر کردند و همین امر محبوبیت دوج را کاهش داد تا زمانی‌که ثروتمندترین مرد جهان یعنی ایلان ماسک حامی Dogecoin شد. ارتباط اولیه دوج با ایلان ماسک در سپتامبر ۲۰۱۸ شکل گرفت و او در نظرسنجی دروغ آوریل، به عنوان مدیر عامل دوج کوین انتخاب شد. سپس اولین توییت خود را با این مضمون که دوج کوین ارز مورد علاقه‌اش است را منتشر کرد.

پس از آن، توییت‌های ایلان ماسک درباره علاقه‌اش به دوج کوین، محبوبیت و قدرت این ارز رمزنگاری شده تازه شروع ماجرا بود! پس از هر توییت که توسط این سلبریتی تاثیرگذار منتشر می‌شد، بازار کریپتو شاهد رشد‌های عجیب و غریب این رمز ارز بود. پامپ ۸۰۰ درصدی دوج کوین در ژانویه ۲۰۲۱ قیمت آن را به ۰.۰۸ دلار رساند. پس از آن تا به امروز (۲۲ آوریل ۲۰۲۳) ایلان ماسک هنوز دست از سر دوج کوین برنداشته و همچنان توییت‌های آن سبب پامپ و دامپ دوج کوین می‌شود و سودهای کلانی را از این تغییر ناگهانی قیمتی بدست می‌آورد!

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
نات کوین چیست؟ معرفی روش های کسب نات کوین رایگان

آیا دوج کوین ارزش سرمایه گذاری دارد؟

پیش‌تر پاسخ دادیم که آیا دوج شت کوین است؟ حالا که می‌دانید دوج شت کوین نیست و یک میم کوین محبوب است آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ دوج کوین نیز مانند اکثر ارزهای دیجیتال به دلار خرید و فروش می‌شود و تا به امروز معامله‌گران حرفه‌ای ارزهای دیجیتال با نوسان‌گیری از دامپ‌ها‌ و پامپ‌های آن سودهای کلان بدست آورده‌اند. مسئله مهمی که باید آن را در هنگام سرمایه‌گذاری روی دوج کوین و دیگر ارزهای دیجیتال جدی بگیرید؛ آگاهی از ریسک‌های آینده است. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، ارز رمزنگاری شده Dogecoin بسیار پرنوسان است و ممکن است در کمتر از یک ساعت به کمترین ارزش خود برسد. پس مهم است که اگر قصد دارید خرید دوج کوین را با هدف سرمایه‌گذاری انجام دهید، خود را برای زیان‌های سنگینی که احتمال دارد متحمل شوید، آماده کنید.

قیمت ارز دوج کوین

دانستن پاسخ سوال آیا دوج شت کوین است یا نه، دلیل محکمی بری رشد قیمتی این رمز ارز نیست. معمولا کسانی که قصد سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال را دارند از روی چارت قیمتی ارز مورد نظر و با تحلیل تکنیکال، به حدس و گمان‌هایی درباره آینده رمز ارز دلخواه خود می‌رسند. اما با توجه به ویژگی‌های این میم کوین و فاکتورهایی که باعث نوسان قیمتی آن می‌شود، دست یافتن به قیمت دوج کوین در آینده نمی‌توان به تحلیل تکنیکال چارت بسنده کرد. رویای ثروتمند شدن با دوج کوین برای همگان معیار مهم خرید نیست بلکه افراد زیادی هستند که این ارز را برای اهدافی که در پشت آن پنهان شده است دوست دارند.

بسیاری از طرفداران دوج کوین تصور می‌کنند تا پایان سال ۲۰۲۵ قیمت آن به یک دلار می‌رسد. این درحالی است که کسانی‌که در سال ۲۰۲۱ دوج کوین خریدند در حال حاضر در زیان‌های بیش از پنجاه درصد هستند. محدوده قیمت ۰.۴ دلار برای دوج کوین یک مقاومت بسیار مهم محسوب می‌شود که اگر نمودار به زیر این قیمت برسد، سرمایه‌گذاری روی آن بسیار ریسک بالایی دارد.

تعداد دوج کوین‌ های بازار کریپتو

پس از سوال آیا دوج شت کوین است، یکی دیگر از سوالاتی که ذهن اکثر سرمایه‌گذارن دوج کوین را درگیر کرده، این است که تعداد دوج کوین‌های باقی مانده چقدر است یا چند دوج کوین در بازار ارزهای رمز نگاری شده وجود دارد؟ همانطور که در مقاله “تعداد بیت کوین های باقی مانده چقدر است” گفتیم، ساتوشی تصمیم گرفت عرضه بیت کوین‌ها را محدود کند تا از تورم ناشی از عرضه نامحدود جلوگیری کند. به این موضوع نیز اشاره کردیم که او در این زمینه موفق نشد و دقیقا برعکس فرضیه ذهنی‌اش اتفاق افتاد!

سازندگان دوج کوین تصمیم گرفتند که خلاف فرضیه ذهنی ساتوشی عمل کنند و برای استخراج Dogecoin محدودیتی اعمال نکردند. درحالی‌که یکی از دلایل قیمت پایین دوج کوین همین استخراج نامحدود آن است؛ افراد عادی نیز می‌توانند به سادگی و به صورت نامحدود با روش‌های مختلف دوج کوین استخراج کنند. کارشناسان در بازار کریپتو تصمیم گرفتند که برای حفظ ارزش دوج کوین، عرضه آن را سالانه محدود کنند. ازاین‌رو، پاداش بلاک این شبکه را ۱۰۰۰۰ واحد دوج به صورت ثابت و غیرقابل تغییر در نظر گرفته شده است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
اتریوم چیست؟

آیا استخراج دوج کوین با گوشی صحت دارد؟

شاید جالب به نظر برسد اگر بدانید یکی از روش‎های استخراج دوج کوین، استخراج با گوشی تلفن همراه است. ارتقا سخت افزاری گوشی‌های تلفن همراه و نرم افزارهای طراحی شده در این زمینه امکان استخراج Dogecoin را فراهم کرده است. گوشی همراه یک وسیله در دسترس و همگانی است که همین امر باعث شده تا افراد زیادی تصمیم بگیرند از این روش استخراج دوج کوین را انجام دهند. اگر شما هم قصد دارید با گوشی همراه دوج کوین استخراج کنید، خواندن مقاله استخراج دوج کوین با گوشی از اکس اونیکس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

معرفی کیف پول هایی که از دوج کوین پشتیبانی می کنند

کیف پول‌های دوج کوین نیز مانند دیگر کیف پول‌های ارزهای دیجیتال به دو گروه کیف پول‌های سرد (کُلد) و کیف پول‌های گرم (هات) تقسیم می‌شوند. اما مهم است که قبل از انتقال دوج کوین به کیف پول حتما بررسی کنید که والت مورد نظر از دوج کوین پشتیبانی می‌کند تا سرمایه خود را پس از انتقال از دست ندهید. برای این‌که بتوانید بهترین کیف پول‌هایی که از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند را بشناسید، باید نکات بهترین کیف پول دوج کوین را بدانید و با مزایا و معایب هر یک آشنا شوید. برخی از این کیف پول‌ها عبارتند از:

  • کیف پول نرم افزاری تراست والت
  • کیف پول دسکتاپ دوج کوین والت
  • کیف پول سخت افزاری کیپ کی
  • والت تحت وب dogechain.info

برای اطلاعات بیشتر دراین‌باره و انتخاب بهترین کیف پول‌هایی که از دوج کوین پشتیبانی می‌کند، خواندن مقاله “هرآنچه که باید درباره انتقال دوج کوین به کیف پول بدانید” به شما کمک می‌کند.

کلام آخر؛ خرید و فروش دوج کوین در ایران

در این مطلب به این سوال مهم پاسخ دادیم که آیا دوج شت کوین است یا خیر؟ روشن شدن همین موضوع که دوج یک میم کوین است که طرفداران زیادی دارد؛ افراد زیادی را به فکر وا می‌دارد که روی روج کوین سرمایه‌گذاری کنند. خرید و فروش دوج کوین در ایران نیز مثل دیگر ارزهای دیجیتال در صرافی‌های ایرانی معتبر و صرافی‌های بین المللی که ایرانیان را تحریم نکرده است، امکان‌پذیر است. با این‌که شرایط استخراج دوج کوین باعث شده تا کارمزد تراکنش‌های آن بسیار پایین باشد تا حدی که در معاملات به چشم نیاید؛ برخی از صرافی‌ها هستند که از معاملات دوج کوین کارمزد دریافت می‌کنند. البته افراد دیگری نیز هستند که سرمایه کمی دارند و مبلغ ناچیزی که برای کارمزد دوج کوین در نظر گرفته شده است نیز باعث می‌شود که سود خود را از دست بدهند و به بیان ساده سودی از معاملات دوج کوین کسب نکنند.

معاملات بدون کارمزد دوج کوین را می‌توانید در صرافی اکس اونیکس تجربه کنید. اکس اونیکس یکی از صرافی‌های دیجیتال ایرانی و معتبر است که بدون احراز هویت به شما اجازه خرید دوج کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال را می‌دهد. کیف پول این صرافی از دوج کوین پشتیبانی کرده و بدون این‌‌که نگران از دست رفتن سرمایه خود باشید با خیالی آسوده می‌توانید سرمایه دوج کوین خود را به این مجموعه بسپارید.


برچسب ها

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد