بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش چیست؟
مدیر وبسایت
تاریخ انتشار 2022-12-21

همانطور که می‌دانید بیت کوین اولین ارز دیجیتال دنیاست و به پادشاه ارزهای دیجیتال شهرت دارد. بیت کوین با تمام شهرت و محبوبیتش بی‌نقص نیست و از مشکلاتی همچون سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها در هر ثانیه رنج می‌برد و این موضوع کاربرد آن را به عنوان یک روش پرداخت محدود می‌کند. بیت کوین کش (BCH) یکی از آلت کوین‌های بازار رمزارزها است که در سال ۲۰۱۷ برای برطرف کردن مشکلات بیت کوین به وجود آمد. بیت کوین کش پردازش تراکنش‌ها را بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر انجام می‌دهد و همین موضوع با همراهی سایر مسائل که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم منجر به تبدیل شدن بیت کوین کش به یکی از ۲۵ رمزارز برتر بازار ارزهای دیجیتال شده است. اگر این سوال برای شما پیش آمده است که بیت کوین کش چیست و یا چه تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از سایت ایکس اونیکس با ما همراه باشید.

خواستگاه بیت کوین کش

تیم توسعه دهنده بیت کوین کش در اصل جزئی از انجمن بیت کوین بودند. در سال ۲۰۱۷ و با افزایش تراکم و شلوغی شبکه بیت کوین، کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه بالا رفت و این موضوع برای بیت کوین به یک دردسر تبدیل شد. با رأی ماینرهای بیت کوین در سال ذکر شده، یک به‌روزرسانی نرم افزاری برای بیت کوین پیشنهاد شد تا به واسطه آن مشکل مقایس پذیری در شبکه بیت کوین بهبود پیدا کند اما این پیشنهاد با موافقت کامل انجمن بیت کوین رو به رو نشد.

خواستگاه بیت کوین کش

یکی از سرمایه گذارهای بیت کوین با نام «راجر ور» جزئی از کسانی بود که اعتقاد داشتند با اعمال این به‌روزرسانی نرم افزاری، بیت کوین بیشتر به سمت یک سرمایه‌گذاری سوق پیدا می‌کند تا یک ارز دیجیتال. در حقیقت آن‌ها می‌خواستند به جای ارتقا،‌ محدودیت سایز هر بلاک بیت کوین را از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش دهند. در نهایت در ۱ آگوست سال ۲۰۱۷، بیت کوین کش توسط یک هارد فورک از شبکه بیت کوین به وجود آمد. در آن زمان هر یک از دارندگان بیت کوین، بیت کوین کش نیز دریافت کردند.

دلایل خاص بودن بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش از نظر ساختار بسیار شبیه به بیت کوین است که تغییراتی جزئی در آن ایجاد شده است؛ به عبارت دیگر بیت کوین کش به نحوی طراحی شده تا معادل دیجیتالی پول باشد اما این در حالی است که بیت کوین بیشتر نقش ذخیره ارزش داشته و به همین دلیل به طلای دیجیتال معروف است.

بزرگ‌ترین تغییر بیت کوین کش نسبت به بیت کوین مربوط به محدودیت سایز هر بلاک در بلاکچین آن است. منظور از سایز هر بلاک به حداکثر میزان داده قابل ذخیره شدن در هر بلاک گفته می‌شود. از آنجایی که بلاک‌ها حاوی تراکنش‌های آن کریپتوکارنسی هستند، سایز هر بلاک نقش تعیین کننده‌ای در پردازش تراکنش‌ها خواهد داشت. محدودیت اندازه هر بلاک در بلاکچین بیت کوین کش ابتدا ۸ مگابایت بود و در ادامه به ۳۲ مگابایت افزایش پیدا کرد که بسیار بزرگ‌تر از حداکثر اندازه هر بلاک بیت کوین است. افزایش سایز هر بلاک در شبکه بیت کوین کش تأثیر بسزایی در سرعت و هزینه انجام هر تراکنش در این شبکه داشته است. در ادامه به دو تفاوت اساسی بیت کوین و بیت کوین کش مي‌پردازیم.

 • بیت کوین کش می‌تواند به طور میانگین در هر ثانیه به پردازش ۱۱۶ تراکنش بپردازد و این در حالی است که این رقم برای بیت کوین به حدود ۷ تراکنش در هر ثانیه می‌رسد.
 • هزینه انجام تراکنش‌ها با بیت کوین کش کمتر از ۰٫۰۱ دلار است و این در حالی است که این رقم در بیت کوین بین ۱ الی ۵ دلار متغیر است. همچنین این عدد در صورت افزایش بار و شلوغی شبکه می‌تواند بیشتر نیز شود.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا شیبا توکن سوزی می‌کند؟

بیت کوین کش چگونه کار می‌کند

پس از اطلاع از این موضوع، ممکن است این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که اگر با افزایش سایز هر بلاک می‌توان به راحتی مسئله مقایس پذیری را حل کرد چرا تمام توسعه دهندگان بلاکچینی به سمت استفاده از این روش نمی‌روند. در پاسخ به این سوال باید گفت که با افزایش سایز بی‌اندازه بلاک‌ها به قدرت بیشتری برای تایید تراکنش‌های هر بلاک نیاز داریم. این موضوع موجب می‌شود که امکان تبدیل شدن به یک نود شبکه یا همان ماینر سخت‌تر و هزینه‌بر شده و دست افراد زیادی از تبدیل شدن به یک تایید کننده تراکنش کوتاه شود و تنها نهادها و افراد ثروتمند توان و بودجه کافی برای استخراج را داشته باشند؛ به عبارت دیگر با محدود شدن قدرت در دست افرادی خاص، غیر متمرکز بودن شبکه به خطر افتاده و به سمت یک شبکه متمرکز حرکت خواهیم کرد.

بیت کوین کش چگونه کار می‌کند

از بسیاری از جهات، بیت کوین کش ساختار و عملکرد بسیار مشابهی با بیت کوین دارد. همانند بیت کوین، این ارز دیجیتال از مکانیزم اثبات کار و یا ماینینگ برای تایید تراکنش‌ها و ساختن بلاک‌ها و کوین‌های جدید استفاده می‌کند. درست همانند بیت کوین، تعداد بیت کوین کش‌های قابل استخراج به ۲۱ میلیون کوین محدود شده است.

از آنجایی که بیت کوین کش از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، ماینرها باید از طریق حل مسائل پیچیده ریاضی، توانایی خود را برای داشتن قدرت پردازش کافی برای پردازش تراکنش‌ها ثابت کنند و نخستین ماینری که سریع‌تر از باقی ماینرها موفق به حل این مسائل پیچیده شود می‌تواند تراکنش‌های آن بلاک را تایید کرده و به آن را به بلاک چین اضافه کند. در ازای انجام این کار برای استخراج هر بلاک به ماینر پاداشی از جنس بیت کوین کش داده می‌شود. همچنین پاداش استخراج پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک، برای کاهش عرضه نصف می‌شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
اتریوم نیم سرویس و ارز دیجیتال ENS چیست؟

ارتباطات بیت کوین کش

ارتباطات بیت کوین کش

تمرکز بیت کش به افزایش مقبولیت خود به عنوان یک ارز و پول رایج است. در حقیقت اصلی‌ترین هدف آن به نوعی تبدیل شدن به چیزی مانند پول کاغذی است تا بتوانید توسط آن پرداخت‌های خود را انجام داده و یا حتی حقوق خود را دریافت کنید. با اینکه نتایج متفاوتی با هدف مذکور به وجود آمده است و بیت کوین کش از نظر پذیرش بسیار عقب‌تر از بیت کوین قرار دارد اما در نهایت بیت کوین کش موفق شده است تا با برقراری روابطی شرایط خود را بهبود ببخشد. در ادامه به چندی از این موارد اشاره می‌کنیم:

 • بنا به گفته‌های Cryptwerk، تا ماه آپریل سال ۲۰۲۲ بیت کوین کش در بیش از ۲۹۰۰ کسب و کار به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته شده است. جالب است بدانید این حد از مقبولیت، بیت کوین کش را تبدیل به چهارمین رمزارز برتر در این رتبه‌بندی کرده است.
 • چندین ارائه دهنده خدمات پرداخت ارزهای دیجیتال از جمله GoCrypto، BitPay و Coinbase Commerce به کسب و کارها اجازه می‌دهند تا بیت کوین کش را به عنوان یک روش پرداخت بپذیرند.
 • دو شرکت مطرح و برجسته که بیت کوین کش را به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته‌اند شامل ارائه دهنده ورزش‌های فانتزی FanDuel و شرکت مسافرتی Travala می‌شوند.
 • در سنت مارتن، یکی از اعضای پارلمان درخواست کرد که تمامی حقوق او با بیت کوش کش پرداخت شود.

آیا بیت کوین کش یک سرمایه گذاری خوب است؟

بیت کوش کش دارای نقاط ضعفی است که پتانسیل یک سرمایه گذاری سودآور را در آن کاهش می‌دهد. همچنین همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، بیت کوین کش خود را بیشتر به عنوان یک ارز مطرح می‌کند تا یک گزینه خوب برای حفظ ارزش و سرمایه گذاری. همچنین در مقایسه با سایر پروژه‌های کریپتوکارنسی، داشتن سرعت تراکنش بالا و تراکنش‌های ارزان قیمت‌تر مزیت بزرگی محسوب نمی‌شود و اگر قصد سرمایه گذاری در پروژه‌های سریع و مقایس پذیر دارید گزینه‌های نسبتا بهتری در مقایسه با بیت کوین کش وجود دارند.

اگر بخواهیم به طور مختصر به سود دهی و موفقیت‌های این پروژه نگاه کنیم شاهد عملکرد درخشانی نیستیم. برای مقایسه بد نیست بدانید که از زمان عرضه بیت کوین کش یعنی ماه آگوست سال ۲۰۱۷ تا انتهای سال ۲۰۲۱، بیت کوین کش رشد قیمتی ۴۶ درصدی را تجربه کرده است و این در حالی است که سوددهی بیت کوین در بازه مشابه ۱۵۱۳ درصد بوده است!

آیا بیت کوین کش یک سرمایه گذاری خوب است

در ادامه باید گفت که اگر قصد انتقال پول با روش سریع و ارزان قیمت‌تر دارید علاوه بر بیت کوین کش می‌توانید از بستر‌هایی نظیر نانو (NANO)، استلار (XLM) و سایر پروژه‌های مشابه استفاده کنید. در نهایت باید گفت که اگر به دید سرمایه گذاری به بیت کوین کش نگاه می‌کنید، بیت کوین کش بازده قابل توجه برای شما نخواهد داشت.

ریسک‌های بیت کوین کش

بیت کوین کش دارای مشکلات متعددی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم پذیرش و استقبال زیاد کاربران، سطح بالای متمرکز بودن استخرهای استخراج و حاکمیت شبکه و در نهایت عدم وجود مزیت‌های رقابتی است. در ادامه به برخی از جزئیات مربوط به بزرگ‌ترین مشکلات بیت کوین کش می‌پردازیم:

 • با اینکه بیت کوین کش توسط یک هارد فورک راه خود را از بیت کوین جدا کرد تا به گزینه‌ای جذاب برای استفاده به عنوان یک ارز و پول دیجیتالی تبدیل شود هنوز تا رسیدن به اهداف خود فاصله زیادی دارد. در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲، شبکه بیت کوین بیش از ۲۵۰ هزار تراکنش را به ثبت رساند و این در حالی است که تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بیت کوین کش به چیزی حدود ۵۰ هزار تراکنش در بازه مشابه رسیده است.
 • شبکه بیت کوین کش تحت سلطه تعداد کمی استخر استخراج قرار دارد. از ماه آوریل سال ۲۰۲۲، تنها هفت استخر ماینینگ مسئول استخراج بیش از ۵۰ درصد از بلاک‌های بیت کوین کش بوده‌اند.
 • شاید بیت کوین کش سرعت بیشتری از بیت کوین داشته باشد اما تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال وجود دارند که می‌توانند در این زمینه عملکرد بسیار بهتری از بیت کوین کش ارائه دهند. به طور مثال بلاکچین Algorand با نماد ALGO و سولانا با نماد SOL به ترتیب می‌توانند ۱۰۰۰ و ۶۵۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کنند!
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
برای انتقال اتریوم از چه شبکه‌ای استفاده کنیم؟

ریسک‌های بیت کوین کش

با اینکه بیت کوین کش قرار بود تا به چشم انداز اولیه بیت کوین وفادار باشد اما جامعه جدید آن حتی با این موضوع نیز کاملا موافق نبود و تنها پس از حدود یک سال پس از شکل‌گیری بیت کوین کش، بلاکچین آن تحت تأثیر یک هارد فورک دیگر منجر به ایجاد بیت کوین SV با نماد BSV شد. SV مخفف Satoshi Vision بوده و «ساتوشی» خالق گمنام بیت کوین است. جالب اینجاست که هر کدام از طرفداران این سه نسخه بیت کوین، ادعا می‌کنند که آرمان‌ها و استانداردهایشان بیشتر منطبق با نظرات ساتوشی ناکاموتو است.

کلام پایانی

در این مطلب از سایت ایکس اونیکس به بررسی همه جانبه و کامل بیت کوین کش پرداختیم. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، بیت کوین کش با جدا کردن راه خود سعی کرد تا به گزینه‌ای ایده‌آل‌تر و بهتر از بیت کوین تبدیل شود. در حقیقت پروژه بیت کوین کش قصد دارد تا با حل مشکل مقایس‌پذیری بیت کوین و بالا بردن سرعت پردازش تراکنش‌ها به یک روش پرداخت سریع‌ و ارزان قیمت تبدیل شود؛ اما طبق گفته‌های پیشین، بیت کوین کش هنوز تا رسیدن به اهداف خود فاصله زیادی دارد. علاوه بر این، پروژه‌های جدید و نوآور زیادی امروز در بازار ارزهای دیجیتال پا به عرصه گذاشته‌اند که علاوه بر حل مشکل مقایس پذیری مشکلات مربوط به مصرف بالای انرژی در مکانیزم اثبات کار را حل کرده و سرعت پردازش بالاتری را نیز نسبت به بیت کوین کش ارائه می‌کنند و در انتها شبکه بلاکچینی آن‌ها نیز از نظر غیرمتمرکز بودن تضعیف نشده است.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد