کاردانو چیست؟

کاردانو چیست؟
مدیر وبسایت
تاریخ انتشار 2022-11-16

با معرفی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی که بعدها به بازار عرضه شدند، شاهد تحولی عظیم در سیستم پرداخت و امور مالی بودیم. به طور کلی می‌توان گفت که هدف از توسعه چنین اکوسیستم‌هایی، غیر متمرکز کردن و تسهیل تبادلات مالی بوده است. در همین راستا در طی سالیان اخیر شاهد ظهور آلت کوین‌هایی بوده‌ایم که در نوع خود سعی داشته‌اند تا با ارائه راه‌کارهای نوین و جدید، خدمات بهتری را به کاربران در سرتاسر جهان ارائه دهند. یکی از پروژه‌های معروف و محبوب بازار رمزارزها، کاردانو (ADA) است که طرفداران زیادی دارند. همانطور که احتمالا می‌دانید کاردانو وجه اشتراک زیادی با اتریوم دارد و از قرارداد‌های هوشمند استفاده می‌کند. به طور کلی این موضوع به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا از این ویژگی در جهت توسعه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) استفاده کنند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که ویژگی‌های اکوسیستم کاردانو چیست و خرید رمزارز کاردانو چه مزایای برایتان دارد، مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کاردانو از کجا آمده است؟

کاردانو از کجا آمده است؟

همانطور که اشاره شد، کاردانو اشتراکات زیادی با اتریوم دارد و وجود این شباهت‌ها به دلیل نیست. حدود سال ۲۰۱۴ بود که شخصی به نام «چارلز هاسکینسون» که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم بود طی اختلافاتی با «ویتالیک بوترین» تصمیم گرفت تا پروژه اتریوم را ترک کند.

در حقیقت هاسکینسون معتقد بود که اتریوم باید به یک شرکت انتفاعی تبدیل شود در حالی که بوترین اعتقاد داشت که اتریوم باید به عنوان یک شرکت غیر انتفاعی باقی بماند. در ادامه با کناره‌گیری هاسکینسون از پروژه اتریوم، وی اقدام به ایجاد یک شرکت مهندسی بلاکچین با نام IOHK کرد. این شرکت به همراه بنیاد کاردانو و موسسه EMURGO امروزه به توسعه سیستم کاردانو می‌پردازند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آینده میم کوین پپه ؛ پیش بینی قیمت ارز دیجیتال پپه تا 2050

مکانیزم کاردانو چیست؟

مکانیزم کاردانو چیست؟

اکثر پروژه‌های بلاکچینی از دو پروتکل اثبات کار (POW) و یا اثبات سهام (POS) استفاده می‌کنند. کاردانو نیز مانند بسیاری از پروژه‌های برای مدیرت مصرف انرژی در شبکه خود، پروتکل اثبات سهام مخصوص خود با نام Ouroboros را خلق کرده است. در روش اثبات سهام افراد می‌توانند با خرید رمزارز بومی شبکه کاردانو و نگهداری آن به یک تایید کننده تراکنش‌ها تبدیل شوند. برای این کار لازم است تا کوین‌های هولد شده توسط فرایند استکینگ قفل شوند.

پروتکل Ouroboros از بین افرادی که اقدام به استکینگ رمزارزهای خود کرده‌اند اعتبار سنج‌ها را انتخاب می‌کند. البته لازم به ذکر است که این فرایند به صورت کاملا تصادفی اتفاق نمی‌افتند چرا که سیستم، شانس بیشتری را به کاربرانی خواهد که مقداری رمزارز بیشتری را هولد کرده باشند. در نهایت پس از تایید شدن تراکنش‌های داخل یک بلوک و افزوده شدن آن به بلاکچین، پاداش استخراج آن در قالب کوین‌های ADA به اعتبار سنج منتخب پرداخت می‌شود.

ویژگی پروتکل اثبات سهام در سیستم کاردانو چیست؟

کاردانو چیست؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تفاوت سایر سیستم‌های اثبات سهام با سیستم اثبات سهام کاردانو چیست. جالب است بدانید که کاردانو تأکید زیادی بر خلق سیستمی به عیب و نقص دارد که با نهایت دقت به انجام کارها بپردازد و یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کاردانو صحت سنجی علمی و دقیق فناوری‌های نوینی است که وارد اکوسیستم کاردانو می‌شود. در همین راستا کاردانو با به خدمت گرفتن تیمی تحقیقاتی که شامل خبرگان، دانشگاهیان و اندیشمندانی در ابعاد مختلف جامعه شناسی، فلسفی، نظریه بازی‌ها و… هستند سعی در مطالعه و تصدیق عملکرد سیستم‌های نوینی دارند که قرار است در اکوسیستم کاردانو مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به پیشرفت‌های سریع و روزافزونی که در حوزه تکنولوژي بلاکچین شاهد آن هستیم، متد مورد نظر کاردانو کمی عجیب به نظر می‌رسد. وجود چنین رویکردی که شامل استفاده از افراد نخبه و دانشمند در حوزه‌های مختلف جهت بررسی همه جانبه آن‌ها موجب می‌شود که سیستم‌های نوینی که وارد اکوسیستم کاردانو می‌شوند عملکرد بی نقص و خوبی را خود به نمایش بگذارند و توسعه دهندگان آن به خوبی با چالش‌ها و ریسک‌های احتمالی موجود در مسیر استفاده از این فناوری‌ها آشنا شوند. البته باید به این مورد هم اشاره کرد که بسیاری از منتقدان کاردانو نیز معتقد هستند که وجود این مکانیزم موجب می‌شود که فرایند تایید و شروع استفاده از تکنولوژي‌های نوین در شبکه کاردانو بسیار طولانی شده و به طور کلی موجب عقب ماندگی این سیستم از سایر رقبا شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
بیت کوین از چه سالی شروع شد؟ نگاهی به تاریخچه بیت کوین

کاردانو چیست

نمود این مسئله با دقت به روند پیشرفت رقبای کاردانو شهود بیشتری نیز پیدا می‌کند. به طور مثال اکوسیستم قدرتمند اتریوم مدت‌ها است که بستر خوبی برای قراردادهای هوشمند شده است و بسیاری از توسعه دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز از این اکوسیستم بهره می‌برند. سولانا نیز یکی دیگر از اکوسیستم‌هایی است که بسیار موفق کرده است و این در حالی است که این اکوسیستم تا سال ۲۰۲۰ فعالیت رسمی خود را شروع نکرده بود و به گفته بسیاری از  متخصصین توانسته تا اکوسیستم کاردانو را پشت سر بگذارد.

کاردانو؛ ریسک‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌ها

با توجه به موضوعات ذکر شده تا اینجای کار شاید در مورد نحوه عملکرد و مزیت‌های سیستم کاردانو مردد شده باشید؛ اما حالا قصد داریم تا به برخی از کاربردها و موفقیت‌های کاردانو نیز بپردازیم و تا حدودی به این سوال پاسخ دهیم که کاربردهای کاردانو چیست؟ یکی از همکاری کاردانو مربوط به همکاری با موسسه جهانی احیای جنگل‌ها می‌شود که در این همکاری قرار شده است که از بلاکچین کاردانو برای ذخیره‌سازی سوابق درختکاری‌های اخیر استفاده شود.

همچنین کاردانو جهت ارائه سیستمی برای ثبت عملکرد تحصیلی دانش آموزان و ردیابی فعالیت‌ها در شبکه کاردانو قراردادی با دولت اتیوپی منعقد کرده است. همچنین کاردانو با مشارکت شرکت Rival که در زمینه بازی‌های ویدئویی ورزشی فعالیت دارد قصد دارد که به تولید توکن‌های NFT این شرکت کمک کند. این موارد در کنار چند مورد دیگر از موفقیت‌های به دست آمده توسط بنیاد کاردانو است که به نوبه خود تحسین برانگیز است.

رمزارز کاردانو

اما باید گفت پاسخ به این سوال که آینده ارز دیجیتال کاردانو چیست بستگی زیادی به نحوه پیشرفت شرکت در زمینه‌های تکنولوژیک دارد. همانطور که گفته شد کاردانو وسواس زیادی در کنترل و پایش نوآوری‌ها جدید دارد که می‌تواند تعیین کننده آینده شرکت باشند. با گسترش زیاد بازار رمز ارزها و هرچه بالغ‌تر شدن آن، آن دسته از پروژه‌هایی موفق هستند که به سرعت بتواند خدمات نوین و کاربردی را به سرعت در اختیار توسعه دهندگان و کاربران قرار دهند پس در نهایت پاسخ به این سوال که برآیند عملکرد پروژه کاردانو چیست بستگی بسیار زیادی به تکامل و پیشرفت آینده آن خواهد داشت.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
چرا تعداد بیت کوین محدود است؟

نتیجه گیری

بی‌شک پروژه کاردانو یکی از شناخته شده‌ترین و مدرن‌ترین پروژه‌های بلاکچینی است که محبوبیت زیادی بین کاربران دارد. این شرکت در کنار موفقیت‌ها و پیشرفت خوبی که داشته به دلیل فرایند سخت و زمان‌بر تحقیق و توسعه با چالش‌هایی روبه‌رو است. پیش‌تر به طور کامل به این موضوع و تاثیر آن در پیشرفت بلاکچین کاردانو پرداختیم اما باید اشاره کنیم که وجود این چالش در عین داشتن مزیت‌هایی از جمله ارائه سیستم‌های مطمئن و کارا می‌تواند به ایجاد وقفه‌های طولانی مدت در ارائه خدمات کاردانو تبدیل شود.

به طور مثال قراردادهای هوشمند تا سال ۲۰۲۱ به طور کامل در اکوسیستم کاردانو عملیاتی نشده بود و همین موضوع باعث شد که صرافی MINSWAP که از اولین برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر قراردادهای هوشمند کاردانو بود با شکست مواجه شود. در نهایت باید گفت که در این مطلب به طور کامل به این سوال پاسخ دادیم که مزایا و معایب اکوسیستم کاردانو چیست و چه موانعی می‌تواند در آینده از روند رشد قیمت رمز ارز کاردانو بکاهد. به گفته کارشناسان اگر کاردانو بتواند بر مشکلات فنی پیش روی خود فائق آید می‌توان آینده بسیار درخشانی را برای این پروژه محبوب ارزهای دیجیتال متصور بود.

 

 

 

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد