آلت کوین چیست ؟ + معرفی بهترین آلت کوین ها

آلت کوین چیست ؟ + معرفی بهترین آلت کوین ها
حامد حبیب زاده
تاریخ انتشار 2022-05-29

بدون شک با بیت کوین آشنا هستید و در دنیای دیجیتال امروزی، نام آن را بسیار می‌شنوید. هرچند بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال است، اما تنها کوینی نیست که در بازار وجود دارد و ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که بسیار قدرتمند هستند و اهداف همین را نیز دنبال می‌کنند.

به این کوین‌ها در اصطلاح بازار ارزهای دیجیتال، آلت کوین گفته می‌شود. در پاسخ به سوال اینکه آلت کوین چیست باید گفت آلت کوین ها در واقع ارزهای دیجیتالی هستند که پس از بیت کوین معرفی شده‌اند.

بر اساس آمار سال 2020، تعداد آلت کوین ها به بیش از 5000 مورد می‌رسد که چیزی حدود 35 درصد از کل بازار را نیز به خود اختصاص می‌دهند.

آلت کوین ها با اهداف راه‌اندازی پروژه‌های مختلف و همچنین ایجاد کسب و کارهای گوناگون ایجاد می شوند. در واقع این کوین ها شکل های تغییر یافته از بیت کوین هستند که کمبودهای آن را جبران می‌کنند و عملکردهای دیگری نیز بر آن می‌افزایند. اگر قصد خرید رمز ارزهایی نظیر بیت کوین را دارید می‌توانید وارد صفحه خرید بیت کوین شوید و ضمن مشاهده قیمت لحظه‌ای این رمز ارز برای خرید آن اقدام کنید.

در ادامه با آلت کوین ها به شکل تخصصی آشنا می‌شویم، اهداف راه‌اندازی آن‌ها را بررسی می‌کنیم و مهمترین آلت کوین های موجود در بازار را نیز معرفی می‌کنیم.

معنی آلت کوین چیست ؟

آلت کوین (Altcoin) از دو کلمه Alt و Coin تشکیل شده است که به ترتیب به معنی جایگزین و سکه هستند. بنابراین مشخص می‌شود که فلسفه ایجاد آلت کوین ها، ایجاد تغییرات در بیت کوین بوده است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا بیت کوین قابل ردیابی است؟
آلت کوین چیست
آلت کوین چیست

بیت کوین اولین رمزارزی بود که به دنیا معرفی شد و پس از اینکه با موفقیت توانست در دنیای اقتصاد حرفی برای گفتن داشته باشد، نوبت به این رسیده بود که محدودیت‌هایی که کاربران با آن مواجه بودند، برطرف شوند.

در واقع رمز ارزهای پس از بیت کوین با این هدف ایجاد شدند که این اطمینان را به کاربران بدهند که محدودیت‌های قبلی از میان برداشته شده است و ویژگی‌ها و مزایای جدیدی به ارزهای دیجیتال افزوده شده است.

این ویژگی‌ها می‌بایست روش‌های کارآمدتر و ارزان‌تری را برای انجام معاملات اینترنتی ارائه دهند.

آلت کوین چگونه ساخته می شود ؟

آلت کوین های جدید معمولا با فورک کردن کدهای شبکه بیت کوین و ارزهای دیگر ساخته می‌شوند. سریع‌ترین و آسان‌ترین روش برای ساخت آلت کوین جدید، افزودن ویژگی‌های فنی جدیدی است که عملکرد بیت‌کوین را بهبود می‌بخشد.

پس از ایجاد کدهای کوین جدید، این کدها برای معرفی به عموم در تالار گفت و گوی بیت کوین ارائه می‌شوند. اما این پایان کار نیست و کوین جدیدی که ساخته شده است، باید ارزش‌گذاری شود.

آلت کوین ارزهای دیجیتال
آلت کوین چگونه ساخته می شود

تعیین ارزش آلت کوین ها

“ارزش گذاری آلت کوین ها” بر اساس خودگردانی تعیین می‌شود. منظور از خودگردانی، میزان جذب مخاطبی است که به عنوان کاربر از این کوین استفاده می‌کند.

این افراد معمولا به عنوان ماینر به شبکه جدید پیوسته و در این شبکه فعالیت می‌کنند. یک آلت‌ کوین برای اینکه ارزشی کسب کند، باید بتوانند کاربرانی را پیدا کنند که واحدهای ارزی آن را در اختیار بگیرد و آن را با ارزش شمارد.

به عبارت دیگر، برای اینکه یک آلت کوین بتواند به‌روزرسانی شود، توانایی پاسخگویی به کاربران را داشته باشد، اشکالات احتمالی موجود را رفع کند و مزایا و ویژگی‌های جدید بیافزاید، باید یک تیم توسعه‌دهنده برای خود کسب کند.

این تیم همچنین به افزایش گستردگی و کارایی ارز، رشد محبوبیت آن در میان کاربران و افزایش ظرفیت آن برای تراکنش‌های بیشتر کمک می‌کند.

 ارزش آلت کوین ها
تعیین ارزش آلت کوین ها چگونه انجام می شود

مزایای ایجاد آلت کوین های جدید

همانطور که گفته شد، آلت کوین ها برای برطرف کردن محدودیت‌ها و نواقص کوین های قبل از خود ایجاد و معرفی می‌شوند. بنابراین مزیت‌هایی دارند که در ادامه این مزایا را معرفی می‌کنیم:

 • رقابت: ایجاد آلت کوین های جدید موجب می‌شود که یک فضای رقابتی بین کوین‌های جدید و بیت‌کوین به وجود آید که به پیشرفت شبکه ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.
 • کاهش کارمزدها: ایجاد فناوری‌های نوین برای خلق کوین‌های جدید این امکان را به وجود می‌آورد که برای تراکنش‌های مختلف کارمزدهای کمتری اعمال شود.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش خرید زمین در متاورس از صفر تا کسب درآمد

معایب آلت کوین ها

آلت کوین ها معایب و نواقصی نیز دارند که در این بخش به بررسی این معایب می‌پردازیم. معایب آلت کوین های جدید عبارتند از:

 • ارزش متغیر و ناپایدار: بر اساس سختی سرمایه‌گذاری بر روی کوین‌ها، ارزش آن‌ها نیز دچار تغییر می‌شود و همیشه ارزش یکسانی ندارند. جو حاکم بر بازار نیز بر ارزش ارزهای دیجیتال تاثیرگذار است.
 • امکان کلاهبرداری و تقلب: امکان کلاهبرداری در آلت‌کوین‌ها وجود دارد؛ چرا که امکان بازگشت سرمایه و شناسایی فرستنده و گیرنده ارز و همچنین امکان توقف تراکنش‌ها در معاملات آن‌ها وجود ندارد.

انواع آلت کوین کدام است ؟

با گسترش ارزهای دیجیتال و رشد روزافزون فناوری‌های مربوط به ساخت آلت کوین ها، انواع مختلفی از این ارزها نیز تولید شده است. مهمترین انواع آلت کوین ها عبارتند از:

 • کوین‌های مبتنی بر ماینینگ
 • استیبل کوین‌ها
 • توکن اوراق بهادار
 • توکن ابزاری

آلت کوین مبتنی بر ماینینگ چیست ؟

این دسته از آلت کوین ها از طریق استخراج (ماینینگ) تهیه می‌شوند؛ به این شکل که ماینرها از طریق حل معادلات پیچیده ریاضی، بلاک‌های مربوط به کوین‌ها را استخراج می‌کنند.

انواع آلت کوین ها چیست
آلت کوین مبتنی بر ماینینگ چیست

این گروه از آلت کوین ها نسبت به دسته‌های دیگر، به بیت‌کوین شباهت بیشتری دارند.

استیبل کوین ها کدام‌ها هستند ؟

استیبل کوین ها (Stable coin) از طریق کاهش نوسانات قیمتی، با هدف بهبود بیت کوین ایجاد می‌شوند. استیبل کوین ها قیمت تقریبا ثابتی دارند که بر اساس یک ارزش دیگر تعیین می‌شود.

طلا، دلار آمریکا و یورو از جمله ارزش‌هایی هستند که استیبل کوین ها بر اساس آن‌ها ارزش‌گذاری شده‌اند. شاید بتوان گفت که لیبرا (Libra) که متعلق به فیس بوک است و تتریوم، مشهورترین آلت کوین های از نوع استیبل هستند. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله استیبل کوین چیست را مطالعه کنید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
هارد فورک چیست و بررسی تاثیر هارد فورک بر ارزهای دیجیتال

توکن اوراق بهادار چیست ؟

ارزهایی که در دسته توکن‌های اوراق بهادار قرار می‌گیرند، معمولا متصل به یک کسب وکار هستند که در عرضه‌های اولیه ارائه می‌شوند.

این دسته از آلت کوین ها در واقع به سهم‌های بازار سنتی شباهت دارند و سودهای سهامی مانند پرداخت یا مالکیت را به کاربران ارائه می‌دهند.

توکن ابزاری چیست ؟

این دسته از کوین ها با توجه به ماهیتی که دارند، انواعی از خدمات رسانی را بهبود می بخشند و البته بعضی اوقات نیز مانند دسته قبل، از طریق آفرهای اولیه (ICO) ارائه می‌شوند.

ICO مخفف Initial Coin Offering بوده و به معنی عرضه اولیه کوین است؛ سرمایه‌گذاران با خرید این عرضه‌ها به شبکه بلاک‌چین متصل می‌شوند.

فایل‌کوین (File coin)ها از جمله آلت کوین هایی هستند که از طریق عرضه اولیه ارائه می‌شوند و در دسته توکن‌های ابزاری قرار دارند.

حال که با آلت کوین ها و ویژگی‌های این ارزهای دیجیتال آشنا شدیم، در ادامه به معرفی مهم‌ترین و معروفترین آلت کوین ها می‌پردازیم.

 بهترین آلت کوین ها کدامند
معرفی بهترین آلت کوین ها

بهترین آلت کوین ها کدامند ؟

با اینکه شرایط بازار به شکلی است که بیت کوین قدرتمندتر از بقیه کوین‌ها است و به تنهایی در یک سمت بازار قرار دارد، اما به معنی بی ارزش بودن آلت کوین ها نیست و بسیاری از آن‌ها ارزش بسیار بالایی دارند و جامعه بزرگی را تشکیل داده‌اند.

برخی از آلت کوین ها تنها یک کوین نیستند و کاربردهای وسیع دیگری نیز در اهداف خود تعریف کرده‌اند. مهمترین و مشهورترین آلت کوین ها عبارتند از:

 • اتریوم (ETH)
 • ریپل (XRP)
 • لایت‌کوین (LTC)
 • دوج‌کوین (Doge)
 • ترون (TRX)
 • بایننس‌کوین (BNB)
 • کاردانو (ADA)

حال که دانستید آلت کوین چیست و چه انواعی دارد می توانید روی آنها سرمایه گذاری کنید. راستی اگر می‌خواهید با بهترین آلت کوین ها با قیمت زیر یک دلار آشنا شوید توصیه می‌کنیم مقاله ارز دیجیتال زیر یک دلار را از دست ندهید.


برچسب ها

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد