دامیننس بیت کوین چیست ؟ همه چیز درباره دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوین چیست ؟ همه چیز درباره دامیننس بیت کوین
حامد حبیب زاده
تاریخ انتشار 2022-05-26

دامیننس (Dominance) در لغت به معنی سلطه است و در اصطلاح بازار ارزها به میزان تسلط یک ارز در بازار اطلاق می‌شود. بدون شک تسلط کامل بازار رمز ارزها در دست بیت کوین است و از این رو اصطلاح دامیننس بیت کوین زیاد به گوش می‌خورد.

در ادامه در مورد اینکه دامیننس بیت‌کوین چیست، چه تاثیری بر روند بازار دارد و چگونه در تحلیل‌های مختلف از آن استفاده می‌شود، توضیح می‌دهیم.

دامیننس بیت کوین چیست ؟

دامیننس در حالت کلی به مقدار کل ارزش یک ارز در بازار گفته می‌شود؛ به عبارت دیگر دامیننس یک ارز عبارت است از میزان سهم آن ارز از کل سرمایه‌ای که در بازار در حال گردش است.

به عنوان مثال در صورتی که میزان ارزش کل ارزهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال برابر با رقم فرضی 200 میلیون دلار باشد؛ چناچه دامیننس بیت کوین نیز برابر با 90 ذکر شود.

به این معنی است که نود میلیون دلار از میزان کل سرمایه‌ای که در بازار وجود دارد مربوط به سرمایه گذاری بر روی بیت کوین است و بقیه این سهم به آلت کوین اختصاص یافته است.

روند تغییرات نمودار دامیننس بیت کوین و بررسی آن

ارزیابی دامیننس بیت کوین در طول تاریخچه این ارز دیجیتال و یافتن ارتباط بین دامیننس و قیمت آن، در تحلیل‌های مربوط به آینده بیت کوین بسیار مفید است.

لازم به ذکر است که میزان دامیننس کوین ها و توکن ها و رابطه دامیننس آن‌ها با قیمتی که داشته‌اند، در طول زمان یکسان نبوده و دستخوش تغییرات زیادی می‌شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش تبدیل ووچر به پرفکت مانی به صورت سریع!

در مورد بیت کوین نیز این اتفاق صادق است؛ نمودار دامیننس بیت کوین در دهه گذشته و اوایل معرفی آن بسیار زیاد و در حدود صد درصد بود، چرا که این ارز رقیب دیگری نداشت.

اما اکنون این دامیننس بسیار کمتر از قبل شده است و سهم قابل توجهی از بازار به ارزهای دیجیتال دیگر اختصاص یافته است.

دامیننس بیت کوین چیست
دامیننس بیت کوین چیست

مسلم است که افزایش تعداد ارزها بر روی سهم بیت کوین از بازار تاثیر گذاشته است و برخی از ارزهای دیگر نیز توانسته‌اند سهم قابل توجهی از سرمایه بازار را به خود اختصاص دهند، یکی از این ارزها اتریوم است که ارزش بسیار بالایی در بازار رمزارزها دارد.

سوال اصلی این است که آیا این کاهش دامیننس بر روی قیمت بیت کوین نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت؟ در ادامه اهمیت دامیننس و تاثیر آن بر ارزش بیت‌کوین بررسی می‌شود.

اهمیت دامیننس چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد ؟

بررسی دامیننس بیت کوین از این جهت مهم است که بر اساس آن می‌توان میزان تمایل معامله‌کنندگان را نسبت به خرید بیت کوین و آلت کوین ها از روی این معیار سنجید.

زمانی که دامیننس مربوط به بیت کوین در حال کاهش است، می‌توان متوجه شد که تریدرها تمایل بیشتری به خرید دیگر ارزهای دیجیتال دارند.

از طرف دیگر، زمانی که دامیننس بیت کوین در حال افزایش است، متوجه می‌شویم که حرکت بازار به سمت خرید بیت کوین است و سرمایه‌گذاران بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.

تاثیر عرضه و تقاضا بر قیمت ارزها

تحت نظر داشتن سهم بیت کوین از کل بازار، می‌تواند بر نوع تصمیم‌گیری‌ تریدرها تاثیر بگذارد.

با توجه به اینکه نظام‌های مالی بر پایه میزان عرضه و تقاضا رفتار می‌کنند، هرگاه میزان تقاضای یک ارز دیجیتال افزایش یابد، قیمت آن ارز نیز به احتمال زیاد صعودی خواهد بود و زمانی که میزان عرضه بیشتر شود، به احتمال زیاد قیمت کاهش می‌یابد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
پلتفرم ارز دیجیتال چیست؟ چگونه بهترین پلتفرم را انتخاب کنیم؟

توجه: تحلیل رفتار ارزهای دیجیتال فقط بر مبنای یک معیار منطقی نیست و باید تحلیل‌های تکنیکال و بنیادین در کنار معیارهایی مانند دامیننس بیت کوین انجام شوند و از برآورد همه این تحلیل‌ها نتیجه‌گیری انجام شود.

نمودار دامیننس بیت کوین
تحلیل قیمت بیت کوین از روی نمودار دامیننس بیت کوین

تحلیل قیمت بیت کوین از روی نمودار دامیننس بیت کوین

با توجه به مطالبی که گفته شد، معیار دامیننس به تنهایی نمی‌تواند ملاک نتیجه‌گیری در مورد قیمت یک ارز دیجیتال باشد، اما در حالت کلی نتایجی از آن حاصل می‌شود که در زیر به بیان این نتایج می‌پردازیم.

صعودی بودن دامیننس بیت‌کوین

افزایش دامیننس بیت کوین می‌تواند نتایج زیر را حاصل کند:

  • میزان نقدینگی بازار به سمت بیت‌کوین متمایل شده است.
  • میزان تقاضای بیت کوین رشد کرده است و احتمالا قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.
  • میزان تقاضای آلت کوین ها در حال کاهش است و احتمالا قیمت این ارزها کاهش می‌یابد.

نزولی بودن دامیننس بیت‌کوین

در مورد کاهش دامیننس بیت کوین نیز می‌توان احتمالات زیر را بررسی کرد:

  • میزان نقدینگی در بازار از بیت‌کوین خارج می‌شود.
  • میزان ورود نقدینگی در بازار به سمت آلت‌کوین‌ها خواهد بود و این نکته می‌تواند قیمت آلت کوین ها را افزایش و قیمت بیت کوین را کاهش دهد.
  • در بیشتر موارد، کاهش دامیننس بیت کوین موجب می‌شود که قیمت آن در یک بازه محدود نوسان کند و افزایش و کاهش چشمگیری نداشته باشد.
چرخه دامیننس بیت کوین
چرخه دامیننس بیت کوین

ابزار مناسب برای دانستن Bitcoin Dominance

با توجه به اینکه دامیننس بیت کوین یک مفهوم لحظه‌ای است، باید رصد آن نیز به شکل لحظه‌ای انجام شود. برای اینکه به صورت دائم و پیوسته این معیار را تحت نظر داشته باشید، می‌توانید به سایت‌هایی مانند Botcoin360.com مراجعه نمایید.

همچنین می‌توانید از سایت tradingview.com نیز برای مشاهده دامیننس بیت کوین و تحلیل آن استفاده کنید. برای استفاده از این سایت باید بر روی گزینه chart کلیک نمایید و سپس عبارت Bitcoin Dominance را جستجو کنید. ابزارهای تحلیل این سایت برای تحلیل این معیار به شما کمک خواهد کرد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
ریگ اتریوم چیست + معرفی بهترین قطعات ریگ اتریوم

دامیننس بیت‌کوین در سال 2021

با توجه به اینکه از ابتدای معرفی ارزهای دیجیتال، بیت کوین ارز مسلط بر این بازار بوده است و همه آلت کوین ها تحت تاثیر پادشاه رمز ارزها قرار داشته‌اند، دو نظریه متفاوت در مورد ادامه کار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

نظریه اول مبنی بر این است که همیشه آلت‌کوین‌ها زیر پرچم بیت‌کوین خواهند بود و هیچگاه دامیننس ارزهای دیگر بیشتر از بیت کوین نخواهد بود.

نظریه دوم بر خلاف نظر قبلی صادر شده است و بیان می‌کند که در آینده ممکن است آلت کوین ها راه مستقل خود را پیش بگیرند و تاثیر بیت کوین بر روی آن‌ها کمتر شود.

جالب است بدانید که دسته سومی از تحلیل‌گران نیز وجود دارند که معتقدند نشانه‌هایی از کاهش شدید دامیننس بیت کوین در بازار مشاهد می‌شود و شاهد افول تاثیر بیت کوین بر آلت‌کوین‌ها هستیم.

این دسته از کارشناسان، نظر خود را بر مبنای افت شدید دامیننش بیت کوین در سال‌های اخیر بیان می‌کنند و معتقدند که انتهای سال 2021 و شروع سال‌های آتی با کاهش شدید دامیننس بیت کوین همراه خواهد بود.

البته این افراد معتقدند که همزمان با این اتفاق، قیمت بیت کوین با رشد شدیدی نیز همراه خواهد بود.

در این مقاله خواندید که دامیننس بیت کوین چیست و دانستیم که این معیار برای بررسی روند صعودی یا نزولی بودن قیمت بیت کوین و همچنین ارزهای دیجیتال دیگر موثر است.

بنابراین در کنار تحلیل‌های دیگر می‌توان از دامیننس نیز استفاده کرد و روند تغییرات ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی نمود.

در نظر داشته باشید که هیچ‌گاه نمی‌توان از یک معیار برای تحلیل بازار استفاده کرد و باید تمامی تحلیل‌ها را در راستای هم انجام داد و به نتیجه رسید.

اگر هر سوالی در مورد دامیننس بیت کوین دارید، در بخش نظرات بپرسید. کارشناسان صرافی اکس اونیکس با دقت و سرعت پاسخ شما را خواهند داد.


برچسب ها

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد