بیت کوین چیست ؟ همه چیز درباره بیت کوین به زبان ساده (2022)

بیت کوین چیست ؟ همه چیز درباره بیت کوین به زبان ساده (2022)
نگار نبئی
تاریخ انتشار 2022-05-23

حتی اگر با دنیای ارزهای دیجیتال ارتباطی نداشته باشید و در آن فعالیتی نکرده باشید، باز هم به طور حتم نام بیت کوین به گوش شما خورده است. اما بیت کوین چیست ؟

بیت کوین شکلی از دارایی‌های دیجیتال است که این روزها شهرت بسیاری را به دست آورده است و به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

ارزی که تا به امروز توانسته است سود بسیاری را برای خریداران خود به همراه داشته باشد و تکان عجیبی به دنیای اقتصاد بدهد.

همین موضوعات سبب شدند تا اطلاعاتی را درباره این ارز به اشتراک بگذاریم. در واقع در این مقاله به دنبال آن هستیم تا درباره بیت کوین به زبان ساده اطلاعاتی را بیان کنیم و در اختیار علاقه‌مندان به آشنایی با این ارز قرار دهیم.

اطلاعاتی که سبب شوند تا حتی افرادی که هیچ دانشی نسبت به آن ندارند، این ارز را بشناسند؛ شناخت لازم را نسبت به این ارز کسب کنند و برای خرید بیت کوین به بهترین شکل ممکن و در زمان مناسب اقدام کنند.

به این ترتیب سود مناسبی را به دست آورند و از بیت کوین به عنوان سرمایه گذاری مناسبی استفاده کنند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید از این اطلاعات بهره لازم و کافی را ببرید.

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین اولین شکل از دارایی‌های دیجیتالی است که در ژانویه 2009 ایجاد شد. این ارز دیجیتال که همچنان پس از 11 سال سازنده‌ای مجهول و ناشناس دارد، توانست با ظهور خود اتفاق بزرگی را در بازار ارزهای دیجیتال رقم بزند.

بیت کوین نسبت به مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی کارمزد تراکنش‌های کمتری را دارد و برخلاف ارزهای دولتی، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود.

در واقع بیت کوین به زبان ساده شکلی از دارایی است که وجود فیزیکی ندارد و مانند پول و سکه در دسترس نیست اما در کیف پول‌ها و دفاتر کل نگهداری می‌شود.

البته لازم به ذکر است که بیت کوین تنها لقب اولین ارز دیجیتال دنیا را همراه خود ندارد. بلکه این روزها لقب بزرگترین و ارزشمندترین دارایی دنیای ارزهای دیجیتالی نیز به بیت کوین می‌رسد و گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری شناخته می‌شود.

ارز بیت کوین چیست
بیت کوین، ساخته شده توسط فردی ناشناس

بیت کوین، ساخته شده توسط فردی ناشناس

ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری بود که سازنده یا حتی سازندگان بیت کوین برای خود انتخاب کردند و با این نام بیت کوین را به بازار ارائه کردند!

می‌توان گفت که از سازنده بیت کوین هیچ اطلاعات و مشخصاتی در دسترس نیست. حتی مشخص نیست او یک شخص است یا مجموعه و تیمی از افراد این ارز دیجیتال را به بازار دارایی‌های دیجیتالی ارائه کرده‌اند.

ساتوشی ناکاموتو پس از ساخت ارز دیجیتال بیت کوین، تنها به وسیله ایمیل با دیگران در ارتباط بود و از او هیچ نشان دیگری وجود ندارد. ضمنا او در حال حاضر بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار خود دارد و به عنوان بزرگترین دارنده ارز دیجیتال بیت کوین در این بازار حضور دارد.

شاید بتوان گفت که بیت کوین به زبان ساده سازنده مشخصی ندارد و سازنده آن همچنان و پس از گذشت بیش از 12 سال از استخراج اولین بیت کوین، همچنان مجهول الهویت است!

تراکنش های بیت کوین

همان‌طور که گفتیم، بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر و پشتیبانی نمی‌شود و تراکنش‌های آن با استفاده از قدرت محاسباتی صورت می‌گیرد که فرآیند ماینینگ نام دارد که به طور معمول فرآیند آن در مزرعه بیت کوین انجام می شود.

درواقع بیت کوین به عنوان یک کالا، ارزشمند نیست و پول قانونی در جهان ندارد! اما با این حال، این ارز بسیار محبوب است و تا به امروز توانسته است موجب راه اندازی ارزهای دیجیتال بسیاری شود.

بیت کوین به زبان ساده هنگام معامله و تراکنش به صورت اختصاری BTC خوانده می‌شود. چیزی که در بازار ارزهای دیجیتالی به نام اختصاری این ارز شهرت گرفته است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
ایا بیت کوین نابود میشود؟
بلاک چین بیت کوین چیست
بلاک چین بیت کوین چگونه کار می کند

سیستم اجرایی بیت کوین

سیستم اجرا شدن بیت کوین مجموعه ای از رایانه ها است که به نام گره‌ها یا ماینرها نیز شناخته می‌شوند. این ماینرها همگی در حال اجرای کد بیت کوین هستند و زنجیره بلوکی آن را ذخیره می‌کنند.

به طور تصویری، بلاک چین بیت کوین را می‌توان مجموعه‌ای از بلوک ها در نظر گرفت که در هر بلوک بخشی از تراکنش‌ها انجام می‌شود.

از آن‌جایی که همه رایانه‌هایی که بلاک چین را اجرا می‌کنند، فهرست بلوک‌ها و تراکنش‌های یکسانی دارند و می‌توانند این بلوک‌های جدید را با تراکنش‌های جدید بیت کوین پر کنند.

پس این سیستم بسیار شفاف است و توانایی فریب سیستم برای هیچکس وجود ندارد. از همین رو این سیستم، مجموعه‌ای امن شناخته می‌شود. بیت کوین تا اوایل نوامبر 2021 چیزی در حدود 12809 ماینر دارد و این تعداد روزبه‌روز در حال افزایش است.

هک بیت کوین ممکن است ؟

همان‌طور که گفتیم، بیت کوین به زبان ساده سیستمی کاملا شفاف و واضح دارد که به همین دلیل احتمال حمله به این سیستم بسیار بعید به نظر می‌رسد.

اما به هرحال در صورتی که حمله‌ای نیز اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که استخراج کنندگان بیت کوین به یک بلاک چین جدید تقسیم شوند و تلاش هکر نابغه را بدون نتیجه بگذارند.

کلید عمومی و خصوصی بیت کوین چیست ؟

موجودی توکن های بیت‌کوین با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند، که رشته‌های طولانی اعداد و حروف هستند. این اعداد و حروف از طریق الگوریتم رمزگذاری ریاضی که آنها را ایجاد می‌کند، به هم مرتبط شده‌اند.

در واقع می‌توان گفت که بیت کوین به زبان ساده برای ارائه موجودی‌های مخاطبان خود از کلید عمومی (قابل مقایسه با شماره حساب بانکی) به عنوان آدرسی استفاده می‌کند که افراد بتوانند آن را به دیگران ارسال کنند و برای تبادل بیت کوین اقدام کنند.

در این بین کلید خصوصی نیز برای بیت کوین وجود دارد. کلید خصوصی که می‌توان آن را چیزی مشابه رمز کارت‌های بانکی دانست، رمزی محافظت شده است که تنها برای مجاز کردن انتقال بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت کلیدهای بیت کوین و کیف پول آن!

کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول ارز دیجیتال اشتباه گرفت. کلیدهای بیت کوین برای تسهیل تجارت بیت کوین به وجود آمده‌اند و امکان ردیابی مالکیت سکه‌ها را می‌دهند.

اما کیف پول وسیله‌ای دیجیتالی است که برای نگهداری بیت کوین استفاده می‌شود و در آن می‌توانید میزان موجودی خود را مشاهده کرده و آن‌ها را از این طریق جابه‌جا کنید.

اصطلاح کیف پول ممکن است کمی گمراه کننده باشد زیرا بیت کوین ماهیتی غیرمتمرکز دارد. یا به عبارت دیگر بیت کوین به زبان ساده در کیف پول ذخیره نمی‌شود، بلکه در یک بلاک چین توزیع می‌گردد.

بلاک چین بیت کوین چیست
استفاده از فناوری همتا به همتا

استفاده از فناوری همتا به همتا (p2p)

بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری همتا به همتا (P2P) برای تسهیل پرداخت‌های فوری خود بهره می‌برد.

در استفاده از این فناوری افراد و شرکت‌های مستقلی که قدرت محاسباتی حاکم را در اختیار دارند و در شبکه بیت کوین مشارکت می‌کنند، مسئول پردازش تراکنش‌های روی بلاک چین هستند. آن‌ها در ازای انتشار بیت کوین جدید، کارمزد تراکنش را دریافت می‌کنند!

استخراج بیت کوین کی تمام خواهد شد؟

برخلاف باور عامی که وجود دارد، بیت کوین ارزی است که تمام شدنی است و روزی به اتمام می‌رسد. به عبارت دیگر و دقیق‌تر بیت کوین به زبان ساده 21 میلیون کوین قابل استخراج و بهره برداری دارد.

کوین‌هایی که تا نوامبر 2021 چیزی در حدود 19 میلیون آن استخراج شده‌اند. در واقع تا این زمان تنها 2.135 میلیون بیت کوین برای استخراج وجود دارد.

البته لازم به ذکر است که برای استخراج این تعداد بیت کوین باقی‌مانده زمان زیادی لازم است. برخی از منابع زمان اتمام بیت کوین‌ها را چیزی حدود صدسال دیگر پیش‌بینی می‌کنند و معتقد هستند که تا سال 2140 بیت کوین برای استخراج وجود دارد.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، می‌توان گفت که شما به احتمال خیلی زیاد زمان تمام شدن بیت کوین را نخواهید دید و تا زمانی که زده هستید، استخراج بیت کوین ادامه دارد!

ماینینگ یا استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین فرآیندی است که طی آن بیت کوین در گردش آزاد می‌شود. به طور کلی، ماینینگ یا همان استخراج بیت کوین نیازمند حل پازل‌های محاسباتی دشواری است که برای کشف یک بلوک جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا تتر مسدود می شود؟ (راهنمای کامل)

به این ترتیب بلوک جدید به زنجیره بلوک‌های قبلی اضافه می‌شود. استخراج بیت کوین سوابق تراکنش‌های انجام شده را در سراسر شبکه اضافه و تأیید می‌کند. ماینرها (استخراج کننده‌های بیت کوین) با هر استخراج مقداری بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

پاداش ماینینگ برای ماینرهای بیت کوین

همان‌طور که پیش از این گفتیم، با استخراج بیت کوین توسط ماینینگ‌ها، افراد استخراج کننده، مقداری بیت کوین را به عنوان پاداش ماینینگ خود دریافت می‌کنند.

در سال 2009 این پاداش در ازای هر بلوک 50 بیت کوین بود. البته این رقم تنها در شروع کار بیت کوین به این میزان بود و با بالا رفتن سرسام‌آور قیمت بیت کوین، کاهش پیدا کرد.

در آخرین اعلام، در 11 مه 2020، چیزی در حدود 6.25 بیت کوین به عنوان پاداش برای ماینرها در نظر گرفته می‌شود. البته در استفاده از سخت‌افزارهای مختلف، این پاداش می‌تواند کمی متغیر و متفاوت باشد.

استفاده از تراشه‌های کامپیوتری خاصی که مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) نامیده می‌شوند و واحدهای پردازش پیشرفته‌تر مانند واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) می‌توانند پاداش بیشتری را برای ماینرها به دنبال داشته باشند.

مزایای بیت کوین چیست
مزایای استفاده از بیت کوین چیست

مزایای استفاده از بیت کوین چیست ؟

بیت کوین به زبان ساده ارزی است که به خاطر مزایای خود مورد استقبال قرار گرفت. به عبارت دیگر بیت کوین برای آن که مورد استقبال قرار بگیرد نیاز بود تا مزایایی را برای مخاطبان خود اعلام کند.

مزایایی که با استفاده از آن بتواند مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند. در واقع اینکه امروزه بیت کوین به این میزان خرید و فروش می‌شود و استخراج آن رونق گرفته است، به دلیل مزایایی است که استفاده از آن به همراه دارد. در ادامه برخی از این مزایا را بررسی خواهیم کرد.

  1. خرید و فروش در لحظه

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از بیت کوین، آزادی در خرید و فروش آن است. افراد با استفاده از بیت کوین محدودیتی در جابه‌جایی ندارند.

برخلاف ارزهای بانکی، بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی جابه‌جایی راحتی را دارد و در هر زمان و مکانی می‌توان این جابه‌جایی را با ساده‌ترین راهکارهای ممکن انجام داد.

  1. ارز بین‌المللی بدون محدودیت در جابه‌جایی

این مزیت برای کشورهایی که در آن جابه‌جایی ارزی کمی سخت‌تر است، بسیار مهم و قابل توجه است. در ایران و برخی کشورهای دیگر برای جابه‌جایی ارزی لازم است تا مراحل بسیاری طی شود تا ارز مورد نظر به دست مخاطب برسد و بتواند از آن استفاده کند. ضمن اینکه تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر در شرایطی که هرلحظه قیمت‌ها در حال نوسان هستند، کمی سخت و پیچیده است. از همین رو استفاده از بیت کوین می‌تواند شرایط را برای جابه‌جایی ارزی ساده‌تر کند.

  1. کنترل معاملات و تراکنش‌ها توسط کاربر

همان‌طور که گفته شد، بیت کوین ارزی شفاف است که اطلاعات معاملات و تراکنش‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

با استفاده از این راهکار، بیت کوین توانسته است شرایطی امن را برای کاربران خود فراهم آورد تا با استفاده از آن مخاطب بتواند به راحتی بر معاملات خود اشراف داشته باشد.

  1. امنیت بالا

از دیگر مزایای بیت کوین که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، امنیت آن است. بیت کوین بر بستری ساخته شده است که هک شدن آن توسط هکرها بسیار بعید به نظر می‌رسد و حتی در صورت اتفاق افتادن آن، باز راه‌حلی را برای آن تدارک دیده است.

  1. شفاف بودن اطلاعات

بیت کوین با استفاده از رمزنگاری توانسته است با رعایت امنیت و حریم شخصی افراد، اطلاعات شفافی را در اختیار کاربران بگذارد. در واقع بیت کوین به زبان ساده آدرس عمومی همه کاربران را در اختیار می‌گذارد اما اطلاعات شخصی و محرمانه را نزد خود نگه می‌دارد.

  1. صرفه اقتصادی

بیت کوین از آن جهت که برای جابه‌جایی هزینه بسیار کمی را دریافت می‌کند، به عنوان ارزی به صرفه شناخته می‌شود که می‌تواند جایگزین مناسبی برای مبادلات مالی قلمداد شود.

  1. تراکنش سریع

از دیگر مزایای ارز دیجیتال بیت کوین، تراکنش سریع و به موقع آن است. در صورتی که بخواهید از این ارز دیجیتال استفاده کنید و آن را خرید یا فروش کنید، این کار با سرعت صورت می‌گیرد و به راحتی در کیف پول شما موجود خواهد بود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
اتریوم اثبات سهام چیست و چگونه کار می کند؟
نحوه خرید بیت کوین
نحوه خرید بیت کوین

نحوه خرید بیت کوین

اگر مقاله را تا به اینجا خوانده باشید، ممکن است اکنون به دنبال خرید بیت کوین باشید. خرید بیت کوین با استفاده صرافی‌های دیجیتالی صورت می‌گیرد که تمامی مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

صرافی‌های ارائه دهنده بیت کوین محلی هستند که در آن به صورت دیجیتالی خرید و فروش و جابه‌جایی بیت کوین صورت می‌گیرد. هر فرد با راه اندازی یک حساب در صرافی‌ها می‌تواند خرید و فروش بیت کوین خود را به ثمر برساند.

البته ساخت هر حساب کاربری در صرافی‌ها نیازمند احراز هویت مخاطب است تا با شروع به کار در صرافی با امنیت بالایی صورت گیرد و افراد هویت مشخص و دقیقی را داشته باشند.

این صرافی‌ها همچنین امکان نگهداری بیت کوین را برای هر مدت زمانی که لازم باشد، فراهم می‌آورند. یکی از معتبرترین صرافی های کشور، صرافی آنلاین اکس اونیکس است.

شما می‌توانید به راحتی و با امنیت زیاد از صرافی آنلاین اکس اونیکس به خرید و فروش بیت کوین بپردازید.

بیت کوین چیست
سرمایه گذاری در بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین

حال و پس از آن که به خوبی با قدیمی‌ترین ارز دیجیتال آشنا شدید، زمان سرمایه گذاری در این ارز است. اگر به دنبال سرمایه گذاری در آن هستید، باید بدانید که سرمایه گذاری در بیت کوین نیز مانند هر سرمایه گذاری دیگری نیازمند رعایت برخی از اصول است.

برای سرمایه گذاری در بیت کوین لازم است تا به آن به شکل یک سهام نگاه کنید. اینکه بیت کوین خود را در کجا نگهداری کنید، در سرمایه گذاری اهمیتی ندارد.

بلکه نکته مهم فسلفه پشت سرمایه گذاری برای شما است. برخی از افراد با سرمایه گذاری در بیت کوین، به دنبال سرمایه گذاری بلند مدتی هستند.

اما دسته‌ای دیگر از افراد هستند که برای سرمایه گذاری در بیت کوین، هدف متفاوتی را دارند. این افراد با این سرمایه گذاری می‌خواهند تا سود خود را در بهترین زمان ممکن دریافت کنند.

آن‌ها هرلحظه بازار را چک می‌کنند و زمانی که بیت کوین در بالاترین خود قرار گرفت، به معامله و فروش آن می‌پردازند. البته برای روند صعودی یا نزولی بیت کوین نقشه مشخصی وجود ندارد و این افراد برحسب تجربه خود، معامله‌های خود را پیش می‌برند.

ضرورت دانش کافی در سرمایه گذاری بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین به عبارت ساده کاری تخصصی است که نیاز به اطلاعات کافی و دانش به روز دارد.

در صورتی که به دنبال سرمایه گذاری هستید، باید از ریسک‌های بیت کوین در هر لحظه آگاه باشید تا بتوانید در نوسانات بازار به خوبی دوام بیاورید. البته گفتنی است که این دانش به صورت تجربه و در حال سرمایه گذاری روز‌به‌روز افزایش می‌یابد.

سرمایه گذاری در بیت کوین
ضرورت دانش کافی در سرمایه گذاری بیت کوین

مقاله‌ای که خواندید، به دنبال ارائه بیت کوین به زبان ساده برای خواننده خود بود. این مقاله با هدف شناخت بیت کوین به مخاطب شکل گرفت و در ابتدا از شکل گیری بیت کوین شروع کرد و سازنده مجهول آن را مورد بررسی قرار داد. در ادامه این مقاله جزئیات بیشتری از بیت کوین نیز بیان شد.

جزئیاتی که در ابتدا لازم بود به تراکنش‌های این ارز دیجیتال و نحوه آن‌ها بپردازد و روش کارکرد قدیمی‌ترین ارز دیجیتال را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

پس از پرداختن به این موضوع سیستم اجرایی بیت کوین و کلیدهای عمومی و خصوصی آن را معرفی کردیم تا با شناخت آن‌ها بتوانید به سراغ بخش‌های بعدی بروید!

در بخش‌های بعدی لازم بود تا از فناوری استفاده شده در بیت کوین سخن بگوییم و نکاتی را در این باره بیان کنیم. نکاتی که با استفاده از آن بتوانید ماینینگ و ماینر را بشناسید و از این روند آگاهی کافی را کسب کنید.

پس از تمامی این موارد، به عنوان یک خریدار به بیت کوین نگاهی انداختیم، از مزایای سرمایه گذاری در آن سخن گفتیم و صرافی مناسب برای خریداری بیت کوین را بیان کردیم.

امید است در صورتی که تا به اینجای مقاله ما را همراهی کرده‌اید، اکنون اطلاعات کامل و جامعی را از این ارز دیجیتال کسب کرده باشید و حال با داشتن این اطلاعات بتوانید خرید و سرمایه گذاری بهتری را تجربه کنید.

اگر باز هم سوالی در مورد بیت کوین دارید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها بپرسید. کارشناسان صرافی ارز دیجیتال اکس اونیکس با حوصله پاسخگوی شما خواهند بود.


برچسب ها

به این مطلب امتیاز دهید

5.00 /5
تعداد شمارش آرا : 1

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد