هاوینگ بیت کوین چیست و چه زمانی است ؟

هاوینگ بیت کوین چیست و چه زمانی است ؟
حامد حبیب زاده
تاریخ انتشار 2022-05-28

هاوینگ یا نصف شدن بیت کوین چیست ؟ سوالی که ذهن بسیاری از معامله‌گران و حتی ذهن افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت نمی‌کنند، درگیر کرده است.

شاید دانستن اینکه هاوینگ بیت کوین چیست تاثیر چندانی بر معاملات یک تریدر نداشته باشد، اما بدون شک درک بیشتر از ماهیت ارزهای دیجیتال و داشتن یک دید وسیع‌تر در مورد اتفاقات مربوط به بیت کوین، می‌تواند تاثیر زیادی در تصمیم‌گیری او داشته باشد.

در ادامه این مقاله در مورد پدیده هاوینگ بیت کوین و اینکه هاوینگ بیت کوین چه زمانی اتفاق می‌افتد و چه تاثیری بر قیمت آن دارد، توضیح می‌دهیم.

اگر حوصله خواندن متن را ندارید و می‌خواهید بدانید که هاوینگ بیت کوین چیست، ویدئوی زیر را تماشا کنید:

هاوینگ بیت کوین چیست ؟

هاوینگ (halving) از کلمه «Half» گرفته شده است که به معنی نصف شدن است. در اصطلاح بازار ارزهای دیجیتال نیز هاوینگ به فرایند نصف شدن میزان استخراج برای هر بلوک اطلاق می‌شود.

از آن جایی که این فرایند بعد از هر 210000 بلوک اتفاق می‌افتد، و با در نظر گرفتن این که به شکل میانگین در هر ساعت 6 بلوک استخراج می‌شود، نتیجه می‌شود که مدت زمان لازم برای هاوینگ بیت کوین حدود 4 سال خواهد بود.

هاوینگ بیت کوین
هاوینگ بیت کوین چیست

به گفته «بوترین» علت اصلی ایجاد چنین رویدادی، کنترل تورم بوده است. به عبارت دیگر، در سیستم سنتی و فیات‌ها که محوریت آن‌ها بانک‌های مرکزی هستند، مقدار چاپ پول در اختیار بانک‌ها است.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
جفت ارز دیجیتال چیست؟ معرفی بهترین جفت ارزهای دیجیتال

همین دلیل نیز موجب می‌شود که در صورت چاپ بیش از حد، بر اساس قوانین عرضه و تقاضا، ارزش ارز چاپ شده کاهش یابد.

چرا تعداد بیت‌کوین محدود است ؟

بر خلاف پول‌های رایج، بیت کوین به شکل محدود ایجاد شده است تا ارزش همیشگی خود را داشته باشد.

برای مقایسه می‌توان بیت کوین را به طلا تشبیه کرد که مقدار آن در جهان محدود است و هرچه استخراج آن بیشتر شود، مقدار باقی‌مانده آن کاهش می‌یابد و استخراج آن سخت‌تر می‌شود.

در واقع بیت کوین نیز عرضه محدودی دارد و از این طریق می‌تواند مانند طلا به عنوان معیار مبادله ارزشمند همیشگی، در بازار جهانی وجود داشته باشد.

اگر می خواهید بیشتر درباره بیت کوین بدانید توصیه می‌کنیم مقاله بیت کوین به زبان ساده را حتما بخوانید.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

در آغاز ایجاد بیت کوین، تعداد بیت کوین هایی که هر ماینر در عوض ایجاد هر بلوک در شبکه دریافت می‌کرد، برابر با 50 واحد بود. اما این روال به همین شکل ادامه نیافت.

در هر هاوینگ بیت کوین تعداد کوین‌هایی که به عنوان پاداش داده می‌شد، نصف شد. اولین رخداد هاوینگ در سال 2012 اتفاق افتاد و در اثر آن تعداد پاداش‌ها در هر بلوک به 25 عدد کاهش یافت.

دومین هاوینگ بیت کوین در سال 2016 اتفاق افتاد؛ در این هاوینگ شماره بلوک استخراجی به 420000 رسیده بود (دو برابر تعداد بلوک در هاوینگ قبلی) و تعداد پاداش‌ها نیز به 12.5 واحد رسید.

بنابراین پس از 9 جولای 2016 در ازای اتصال هر بلوک جدید به شبکه، 12.5 بیت کوین جدید استخراج می‌شد.

هاوینگ بیت کوین چیست
تاریخچه هاوینگ بیت کوین

آخرین هاوینگ بیت کوین

آخرین هاوینگ بیت کوین هم در می سال 2020 اتفاق افتاد که بلوک 630 هزارم استخراج شده بود و در طی این رویداد، تعداد بیت کوین‌های پاداشی به 6.25 عدد کاهش یافت.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
سود باز اتریوم برای اولین بار به یک میلیارد دلار رسید

این اتفاق موجب شده است که سختی استخراج بیت کوین افزایش یابد و عرضه کمتر آن ارزش این کوین را افزایش دهد.

هاوینگ بیت کوین چه تاثیری بر قیمت آن دارد ؟

نظریه‌ای در علم اقتصاد وجود دارد که بیان می‌کند در صورت کم شدن عرضه و ثابت ماندن تقاضا، ارزش باید افزایش یابد تا تقاضا پوشش داده شود.

در حالت ایده‌آل، با توجه به نصف شدن میزان استخراج بیت کوین، باید قیمت آن افزایش یابد تا کاهش تقاضا جبران شود. بنابراین تاثیر هاوینگ بر بیت کوین، افزایش قیمت آن خواهد بود.

اما این احتمال نیز وجود دارد که با دشوارتر شدن استخراج، ماینرها از این کار منصرف شده و در نتیجه از شبکه خارج شوند. البته با وجود شرایط کنونی و گستردگی بحث بیت کوین در جوامع مختلف، این احتمال بسیار ضعیف است.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر ترید

نوسانات بیت کوین بر فعالیت هولدرها تاثیر چندانی ندارد. این افراد مقداری بیت‌کوین خریداری کرده و آن را برای بلند مدت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و با هر نوسان بیت کوین، اقدام به فروش آن نمی‌کنند.

اما قضیه در مورد تریدرها متفاوت است. این افراد باید در زمان‌های مناسب اقدام به خرید یا فروش ارزهای خود کنند. در مورد هاوینگ بیت کوین، تریدرها معمولا می‌دانند که قیمت بیت کوین پس از رخداد هاوینگ افزایش خواهد یافت.

به همین دلیل نیز قبل از هاوینگ اقدام به خرید بیت‌کوین کرده و پس از هاوینگ و افزایش قیمت بیت کوین، آن را می‌فروشند.

تریدرها در صورتی که تا مدت زمانی بعد از هاوینگ شاهد افزایش قیمت در  خرید بیت کوین نباشند، از معامله خارج می‌شوند و همین امر ممکن است موجب کاهش قیمت بیت کوین شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آلت کوین چیست ؟ + معرفی بهترین آلت کوین ها

البته در صورت افزایش قیمت نیز تریدرها کوین‌های خود را می‌فروشند، اما این مدل فروش با قبلی متفاوت است و نتیجه متفاوتی نیز خواهد داشت.

بررسی نمودار هاوینگ بیت کوین

مطمئنا دیگر نمی‌توان به گذشته برگشت و از فرصت سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین استفاده کرد و سود چند صد درصدی آن را کسب کرد، اما با داشتن یک دید هدفمند از روند گذشته این ارز، می‌توان در مورد آینده آن نیز دیدگاه مناسب‌تری داشت.

نمودار هاوینگ بیت کوین
نمودار هاوینگ بیت کوین

در مورد هاوینگ بعدی بیت‌ ihoکوین نظرات مختلفی وجود دارد؛ برخی معتقدند قیمت بیت کوین پس از این هاوینگ افزایش خواهد یافت، برخی دیگر معتقدند که ارزش آن کاهش می‌یابد و عده‌ای نیز حفظ وضعیت موجود را پیش‌بینی می‌کنند.

کارشناسانی که افزایش قیمت را پیش‌بینی کرده‌اند، بر این باورند که شاید نصف شدن پاداش استخراج موجب کاهش موقت قیمت بیت کوین شود، اما سیر صعودی این ارز ادامه خواهد داشت و آینده روشنی را برای آن متصور هستند.

در مقابل کسانی که کاهش قیمت را پیش‌بینی کرده‌اند، معتقدند که عوامل دیگری به غیر هاوینگ وجود دارد که موجب می‌شود قیمت آن رفته رفته کاهش یابد.

دسته سوم نیز این نظر را اظهار می‌کنند که میزان حجم معادلات بیت کوین به اندازه‌ای زیاد است که تاثیر هاوینگ بر آن ناچیز خواهد بود.

در این مقاله با پدیده هاوینگ آشنا شدیم و دانستیم که استخراج بیت‌کوین رفته رفته دشوارتر می‌شود و این پدیده ارزش آن را بیشتر خواهد کرد.

در واقع ثابت بودن تعداد بیت کوین ها موجب می‌شود که ارزش آن در طول زمان حفظ شود. در مورد تاثیر “هاوینگ بیت کوین” بر قیمت آن نیز با وجود نظرات متفاوت، احتمال افزایش قیمت قوی‌ترین احتمالی است که داده می‌شود.


برچسب ها

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد