سگویت بیت کوین چیست؟ شناخت آدرس segwit بیت کوین

سگویت بیت کوین چیست؟ شناخت آدرس segwit بیت کوین
علیرضا رحمانی
تاریخ انتشار 2022-07-27

یکی از مشهورترین سافت فورک های بازار ارزهای دیجیتال ، سگویت بیت کوین است. سگویت btc راهکاری برای افزایش مقیاس پذیری شبکه و بهبود فرایندهای کند و گران محسوب می شود.

گرچه در ابتدا مقاومت هایی نسبت به پذیرش segwit صورت گرفت اما حالا پروتکل ها و کیف پول های زیادی از این سافت فورک پشتیبانی می کنند. برای شناخت بیشتر سگویت بیت کوین با ما همراه باشید.

سگویت بیت کوین
 سگویت بیت کوین یا طرح بهبود بیت کوین

سگویت (segwit) بیت کوین چیست؟

پس از به شهرت رسیدن bitcoin توسعه دهندگانی زیادی تلاش برای بهبود فرایندهای این شبکه را آغاز کردند. در یکی از میتینگ های توسعه دهندگان پیشنهاد سگویت بیت کوین مطرح شد. در فوریه ۲۰۱۶ برای اولین با طرح Segregated Witness معرفی شد که به اختصار آن را segwit می نامند. هدف سگویت حذف امضا از تراکنش های شبکه بیت کوین است. بدین ترتیب ظرفیت بلاک ها افزایش خواهد یافت و سرعت پردازش تراکنش های بیشتر می شود.

سگویت در شبکه بیت کوین چه کاربردی دارد؟

سگویت بیت کوین یا طرح بهبود بیت کوین تلاش می کند تا با افزایش مقیاس پذیری شبکه از ایجاد صف های طولانی تراکنش جلوگیری کند. بلاکچین bitcoin مجموعه ای از بلاک ها است که تراکنش ها را به صورت همتا به همتا (peer to peer) پردازش می کند. در این شبکه نودها وظیفه ایجاد بلاک های جدیدی را دارند. تمام تراکنش های این شبکه به تایید نودهای پردازشگر می رسد و در نهایت تمام داده ها در بلاک ها ذخیره خواهد شد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
بهترین برنامه خرید ارز دیجیتال کدام است ؟
آدرس سگویت بیت کوین
آدرس سگویت segwit بیت کوین

تراکنش های شبکه بیت کوین از ورودی و خروجی تشکیل شده است. خروجی هم آدرس عمومی گیرنده ارز دیجیتال در بلاک چین است و ورودی آدرس عمومی فرستند رمز ارزها محسوب می شود. علاوه بر این یک امضا در کنار آدرس عمومی فرستنده در قسمت ورودی وجود دارد.

این امضا میزان رمز ارزهای فرستنده را مورد بررسی و تایید قرار می دهد. طرح سگویت با حذف این امضاها انعطاف پذیری و چابکی شبکه را افزایش می دهد.

سگویت بیت کوین چگونه کار میکند؟

حجم بلاک های شبکه بیت کوین تنها یک مگابایت است. این حجم کم سبب شده پردازش تراکنش ها تا ۷ ثانیه زمان ببرد. هر چه محبوبیت btc افزایش یافت صف تراکنش های این شبکه نیز طولانی تر شد. در حال حاضر انجام یک تراکنش در این شبکه دقایق زیادی به طول خواهد انجامید و کارمزد بالایی دارد.

با افزایش ظرفیت بلاک های شبکه، تراکنش ها سریعتر پردازش می شوند. در نتیجه خبری از مدت زمان طولانی برای پردازش تراکنش یا هزینه های بالای کارمزد شبکه نخواهد بود.

مزایای سگویت  بیت کوین
نحوه استفاده از تراکنش‌های سگویت بیت کوین

سگویت بیت کوین با افزایش حجم بلاک ها این معضل را تا حدی برطرف کرده است. حجم کم بلاک ها باعث کاهش مقیاس پذیری شبکه می شود. مقیاس پذیری یکی از مهمترین دغدغه های توسعه دهندگان شبکه های بلاک چین است.

طرح سگویت دو راهکار اصلی برای افزایش ظرفیت بلاک ها دارد.:

  • در راهکار اول حجم بلاک ها به طور آنی تا ۴ مگابایت افزایش پیدا می کند. این اتفاق از طریق یک سافت فورک رخ می دهد. افزایش حجم بلاک ها تحت تاثیر شرایط شبکه صورت خواهد گرفت. هر چقدر شبکه شلوغ تر باشد، حجم بلاک به ۴ مگابایت نزدیک تر می شود.
  • راهکار دوم جداسازی امضا از تراکنش است. با حذف امضای تایید تراکنش سرعت پردازش به شدت افزایش یافته و بار پردازشی کمتری در شبکه ایجاد می شود.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
متاورس چیست ؟ + معرفی بهترین ارزهای متاورس

مزایای سگویت بیت کوین چیست؟

مهمترین مزیت segwit بیت کوین افزایش مقیاس پذیری و انعطاف پذیری شبکه btc است. به علاوه سگویت به پیاده سازی راهکار لایه دوم لایتنینگ (Lightning) هم کمک کرده است.

لایتنینگ بیت کوین یکی از راهکارهای لایه دو شبکه bitcoin است که می تواند تفاوت های بسیار محسوسی در مقیاس پذیری این شبکه ایجاد کند. از دیگر مزیت های “سگویت بیت کوین” نیز می توان به کارمزدهای کم اشاره کرد. با استفاده از سگویت امکان انجام تراکنش های ارزان در شبکه btc فراهم شده است.

اگر قصد خرید بیت کوین یا سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را دارید، معاملات خود را در صرافی آنلاین اکس اونیکس انجام دهید. exonyx یکی از بهترین پلتفرم های معاملات رمز ارز در داخل کشور است که از ده ها توکن محبوب پشتیبانی می کند.

آدرس های سگویت بیت کوین چگونه است؟

آدرس سگویت بیت کوین با سایر پروتکل های امنیتی و توسعه تفاوت دارد. بسیاری از آدرس های btc با عدد ۱ شروع می شوند. این آدرس ها مربوط به سایر پروتکل ها هستند اما آدرس سگویت segwit بیت کوین معمولا با عدد ۳ یا با عبارت Bc1 شروع می شود.

تفاوت آدرس سگویت بیت کوین و آدرس معمولی بیت کوین تنها در کاراکترهای لاتین نیست؛ بلکه کیف پول های پشتیبانی کننده از این آدرس ها نیز ممکن است متفاوت باشد. برخی از ولت ها یا پلتفرم ها از آدرس های سگویت بیت کوین پشتیبانی نمی کنند.

چه کیف پول هایی از سگویت بیت کوین پشتیبانی می کنند؟

یکی از نکات مهم در نحوه استفاده از تراکنش های سگویت بیت کوین، توجه به ولت ها یا صرافی های پشتیبانی کننده از این آدرس ها است. کیف پول های کوین بیس، بیت باکس، ترزور، الکتروم، لجر، اکسودوس و … امکان استفاده از آدرس سگویت بیت کوین را فراهم کرده اند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
سرمایه گذاری در دیفای و نحوه کسب درآمد از آن

برای خرید btc و سایر رمز ارزها می توانید به صرافی ارز دیجیتال اکس اونیکس مراجعه فرمایید. به علاوه وبلاگ اکس اونیکس مقالات متعددی در حوزه آموزش ارز دیجیتال منتشر کرده است که مطالعه آن ها شناخت و آگاهی شما را افزایش خواهد داد.

سوالات متداول درباره سگویت بیت کوین

سگویت بیت کوین چیست ؟

سگویت (segwit) بیت کوین سافت فورکی برای افزایش مقیاس پذیری شبکه bitcoin با استفاده از افزایش ظرفیت بلاک ها و حذف امضای تایید تراکنش است.

مزایای سافت فورک سگویت چیست؟

کاهش کارمزدها و افزایش سرعت پردازش تراکنش ها مهمترین مزیت های سگویت btc  است.

آدرس سگویت بیت کوین با چه حروفی آغاز می شود؟

معمولا آدرس های سگویت بیت کوین با عدد ۳ یا کاراکترهای bc1 آغاز می شود.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد