ارز دیجیتال چیست، چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال چیست، چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند؟
مژگان امیر یوسفی
تاریخ انتشار 2022-05-30

با روی کار آمدن کریپتوکارنسی به دنیای مالی جهان، باید بدانید که ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند. در واقع امروزه ارزهای دیجیتال یکی از راه های سرمایه گذاری و کسب سود می باشد.

به طور کلی ارز دیجیتال دارایی دیجیتالی است که میتواند بدون نیاز به یک مقام پولی مرکزی مانند دولت یا بانک در گردش باشد.

ارزهای رمزنگاری شده با استفاده از تکنیک ‌های رمزنگاری ایجاد میشوند که افراد را قادر میسازد تا با خیال راحت آن ها را بخرند، بفروشند یا معامله کنند.

در این مطلب توضیح خواهیم داد که ارزهای دیجیتال چیست و چه کاربردی دارند. معایب و “روش های خرید ارزهای دیجیتال” را نیز به تفصیل توضیح خواهیم داد.

ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال یک سیستم پرداخت دیجیتالی است که برای تایید تراکنش ها به بانک ها متکی نیست. این یک سیستم همتا به همتا است که می تواند هر کسی را در هر جایی قادر به ارسال و دریافت پرداخت کند.

به جای انتقال و مبادله پول فیزیکی در دنیای واقعی، پرداخت های ارز دیجیتال صرفا به عنوان ورودی‌های دیجیتالی به یک پایگاه داده آنلاین که تراکنش‌های خاص را توصیف می‌کند، وجود دارد.

هنگامی که وجوه ارز دیجیتال را انتقال می دهید، تراکنش ها در دفتر کل ثبت می شوند. ارزهای دیجیتال در کیف پول های ارز دیجیتال ذخیره می شوند.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست را مطالعه کنید.

ارزهای دیجیتال چیست
ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال نام خود را به این دلیل دریافت کرد که از رمزگذاری برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند. این بدان معناست که کدنویسی پیشرفته در ذخیره و انتقال داده‌های ارزهای دیجیتال بین کیف‌پول ها و به دفتر کل عمومی نقش دارد. هدف از رمزگذاری ایجاد امنیت و ایمنی است.

اولین ارز دیجیتال، بیت کوین بود که در سال 2009 تاسیس شد و تا به امروز شناخته شده ترین آن باقی مانده است. بیشتر علاقه به ارزهای رمزنگاری شده، تجارت برای سود است، در حالی که دلالان گاهی قیمت‌ها را به سمت آسمان هدایت می‌کنند.

بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر توسط فناوری به نام بلاک چین پشتیبانی میشوند که دستکاری تراکنش ها را حفظ میکنند. همچنین ردیابی میکند که چه کسی مالک چه چیزی است.

واحدهای مجزای ارزهای دیجیتال را میتوان به عنوان سکه یا توکن، بسته به نحوه استفاده از آن ها نام برد. برخی از آن ها به عنوان واحد مبادله برای کالاها و خدمات در نظر گرفته شده اند.

برخی دیگر ذخیره ارزش هستند و برخی بیشتر برای کمک به اجرای شبکه های رایانه ای طراحی شده اند که تراکنش های مالی پیچیده تری را انجام میدهند.

ارز دیجیتال چگونه کار می کند ؟

ارزهای دیجیتال بر روی یک دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین اجرا می شوند که رکوردی از تمام تراکنش های به روز شده و نگهداری شده توسط دارندگان ارز است.

واحدهای ارز دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می‌شوند. این فرایند شامل استفاده از نیروی رایانه برای حل مسائل پیچیده ریاضی است که سکه تولید می‌کند.

ارز دیجیتال چیست
ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند

کاربران همچنین می توانند ارزها را از کارگزاران خریداری کنند، سپس آنها را با استفاده از کیف پول های رمزنگاری ذخیره و خرج کنند.

اگر صاحب ارز دیجیتال هستید، مالک هیچ چیز ملموسی نیستید. آنچه شما در اختیار دارید کلیدی است که به شما امکان می دهد رکورد یا واحد اندازه گیری را بدون شخص ثالث قابل اعتماد از یک شخص به فرد دیگر منتقل کنید.

اگرچه بیت کوین از سال 2009 وجود داشته است، ارزهای دیجیتال و کاربردهای فناوری بلاک چین هنوز از نظر مالی در حال ظهور هستند و انتظار می رود در آینده استفاده های بیشتری شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
لیست بازی هایی که ارز دیجیتال رایگان می دهند

معاملات از جمله اوراق قرضه، سهام و سایر دارایی های مالی را می توان در نهایت با استفاده از این فناوری معامله کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا روش های ایجاد ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

نحوه ایجاد ارز دیجیتال

یکی از راه های رایج ایجاد ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام استخراج است که توسط بیت کوین استفاده میشود. ماینینگ میتواند فرآیندی پر انرژی باشد که در آن رایانه‌ ها مسائل پیچیده را حل میکنند تا صحت تراکنشهای شبکه را تأیید کنند.

به عنوان پاداش، صاحبان آن رایانه ها میتوانند ارز دیجیتال جدید ایجاد شده را دریافت کنند. سایر ارزهای رمزنگاری شده از روش‌ های مختلفی برای ایجاد و توزیع توکن ‌ها استفاده میکنند.

 ایجاد ارز دیجیتال
نحوه ایجاد ارز دیجیتال

همچنین بسیاری از آن ها در نحوه خرید ارز دیجیتال تأثیرات محیطی بسیار سبک‌ تری دارند. برای اکثر مردم، ساده ‌ترین راه برای دریافت ارز دیجیتال، خرید آن از صرافی یا کاربر دیگری است.

معایب ارزهای دیجیتال چیست ؟

تعداد زیادی از پروژه های ارزهای دیجیتال وجود دارند که هنوز آزمایش نشده اند و میتوان اینگونه گفت که فناوری بلاک چین در آن ها پذیرفته نشده است.

اگر ایده اصلی پشت رمز ارز به پتانسیل خود نرسد باعث ایجاد مشکلاتی میشود. یعنی سرمایه ‌گذارانی که پول خود را به صورت بلند مدت سرمایه گذاری کرده اند ممکن است به میزان بازدهی که انتظارش را داشتند نرسند.

البته برای سرمایه گذاران کریپتو کوتاه مدت هم خطرات دیگری وجود دارد. قیمت ‌های ارز دیجیتال به سرعت تغییر میکند. این بدان معنا است که بسیاری از افراد با خرید در زمان مناسب به سرعت درآمد کسب کرده ‌اند. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین زمان خرید ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

در حالی که بسیاری دیگر با انجام این کار درست قبل از سقوط کریپتو پول خود را از دست داده‌ اند.

معایب ارزهای دیجیتال چیست
معایب ارزهای دیجیتال چیست

این تغییرات در ارزش ارز دیجیتال همچنین ممکن است با ایده ‌های اساسی پشت پروژه‌ هایی که ارزهای دیجیتال برای حمایت از آن ها ساخته شده ‌اند تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال اگر افراد مطمئن نباشند که ارزش بیت کوین در روز بعد چقدر خواهد بود ممکن است کمتر از بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت استفاده کنند.

تاثیر زیست محیطی بیت کوین و سایر پروژه هایی که از پروتکل های استخراج مشابه استفاده میکنند قابل توجه است. برای مثال مقایسه ای در مورد نحوه خرید ارز دیجیتال توسط دانشگاه کمبریج انجام شد.

این آزمایش ثابت کرد استخراج ارز دیجیتالی مانند بیت کوین در سراسر جهان حتی از دو برابر بیشتر از تمام روشنایی های مسکونی ایالات متحده هم بیشتر انرژی مصرف میکند.

البته برخی از ارزهای دیجیتال از فناوری های متفاوتی استفاده میکنند که انرژی کمتری را میطلبد. علاوه‌ بر این موارد شما باید در مورد مسائل حقوقی و مالیاتی ارزهای دیجیتال هم آگاه باشید.

 کارگزار ارز دیجیتال چیست ؟

کارگزاران ارز دیجیتال پیچیدگی خرید ارز دیجیتال را از بین میبرند و رابط‌ های کاربری آسانی را ارائه میکنند که با صرافی ها تعامل دارند.

برخی از آن ها کارمزدهای بالاتری نسبت به مبادلات دریافت میکنند. Robinhood و SoFi دو تا از شناخته شده ترین کارگزاران ارز دیجیتال هستند.

البته شما باید مراقب کارگزاران باشید زیرا ممکن است با محدودیت هایی در انتقال دارایی های ارز دیجیتال خود به خارج از پلتفرم مواجه شوید.

ارز دیجیتال چیست
کارگزار ارز دیجیتال چیست

به عنوان مثال در Robinhood و SoFi شما نمیتوانید دارایی های ارز دیجیتال خود را به خارج از حساب خود منتقل کنید.

این مورد شاید مشکل بزرگی به نظر نرسد اما سرمایه گذاران پیشرفته رمزارز ترجیح میدهند برای امنیت بیشتر، سکه های خود را در کیف پول های رمزنگاری شده نگه دارند.

شما میتوانید صرافی آنلاین اکس اونیکس را به عنوان کارگزار خود انتخاب کنید.

چگونه ارز دیجیتال بخریم ؟

اگر قصد خرید ارز دیجیتال دارید باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. در این قسمت به صورت مختصر به نحوه خرید ارز دیجیتال از صرافی می پردازیم.

•  تصمیم بر خرید ارز دیجیتال

راه ‌های زیادی برای خرید ایمن ارز دیجیتال وجود دارد. اگرچه در دسترس‌ ترین روش برای مبتدیان احتمالاً یک صرافی متمرکز است.

صرافی ‌های متمرکز به ‌عنوان شخص ثالثی بر تراکنش‌ ها نظارت میکنند. این مورد به مشتریان اطمینان میدهد که آن چه را که برای آن پول پرداخت میکنند دقیقا همان مقدار را هم دریافت میکنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
معاملات فیوچرز ارز دیجیتال چیست + بهترین استراتژی برای معاملات فیوچرز

این صرافی‌ ها معمولاً کریپتوها را با نرخ بازار میفروشند و بابت کارمزد جنبه ‌های مختلف خدمات خود درآمد کسب میکنند. برای کاربران پیشرفته ‌تر، صرافی ‌های غیر متمرکز وجود دارند.

هزینه‌ های آن‌ ها در نحوه خرید ارز دیجیتال میتواند کمتر از هزینه ‌هایی باشد که توسط پلتفرم‌ های متمرکز دریافت میشوند.

همچنین استفاده از آن ‌ها میتواند دشوارتر باشد و دانش فنی بیشتری را طلب ‌کند اما ممکن است برخی از مزایای امنیتی را نیز ارائه دهد. زیرا هیچ هدف واحدی برای حمله سایبری وجود ندارد.

این موارد در صرافی اکس اونیکس بیشتر توضیح داده شده است. ارزهای دیجیتال را میتوان از طریق معاملات همتا به همتا نیز معامله کرد. البته ابتدا باید اطلاعات لازم را در مورد نحوه پرداخت ارز دیجیتال کسب کنید.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نحوه خرید ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

پرداخت ارز دیجیتال
نحوه پرداخت ارز دیجیتال

•  نحوه پرداخت ارز دیجیتال

هزاران ارز دیجیتال در سراسر جهان معامله میشوند و چندین روش برای طریقه خرید ارز دیجیتال از کوینکس و… وجود دارد. اما خواهید دید که محبوب ترین گزینه ها به طور گسترده ای برای خرید در ارزهای فیات مانند دلار آمریکا در دسترس هستند.

اگر برای اولین بار خریدار هستید به احتمال زیاد مجبور خواهید شد از پول معمولی برای خرید ارز دیجیتال استفاده کنید.

اگر سرمایه‌ گذار با تجربه‌ تری هستید ممکن است بخواهید برخی از دارایی‌ های دیجیتال موجود خود را با نوع دیگری از ارز دیجیتال مبادله کنید.

به عنوان مثال بیت کوین در مقابل اتریوم. بسته به نحوه پرداخت ممکن است مجبور شوید قبل از خرید هر ارز دیجیتال، حساب خود را تامین کنید.

اگر از ارز فیات استفاده میکنید اکثر صرافی ها امکان انتقال نقدی و بانکی را دارند. برخی همچنین به شما اجازه میدهند با کارت اعتباری خود هزینه خرید خود را تأمین کنید.

اگرچه این میتواند یک حرکت پر خطر با دارایی بی ثباتی مانند ارز دیجیتال باشد. زیرا در این قسمت از نحوه خرید ارز دیجیتال در صورت کاهش ارزش سرمایه گذاری، هزینه های بهره میتواند ضرر شما را بیشتر کند.

شما میتوانید در این مورد اطلاعات بیشتری در سایت اکس اونیکس کسب کنید. پس از آن بهتر است درباره افزایش ارز افزوده نیز اطلاعاتی کسب کنید که ما آن را در ادامه مورد بررسی قرار داده ایم.

 نحوه خرید ارز دیجیتال
افزایش ارزش افزوده به حساب در نحوه خرید ارز دیجیتال

•  افزایش ارزش افزوده به حساب در خرید ارز دیجیتال

اگر از قبل صاحب ارز دیجیتال هستید میتوانید آن را از یک کیف پول دیجیتال یا پلتفرم دیگری به حساب خود منتقل کنید. سپس از آن برای تجارت استفاده کنید.

فقط باید این مورد را تایید کنید که صرافی ارز دیجیتال شما اجازه داد و ستد بین دارایی‌ هایی را که در نظر دارید میدهد.

همه ارزهای دیجیتال را نمیتوان مستقیماً با یکدیگر معامله کرد و برخی از پلتفرم ‌ها جفت ‌های معاملاتی بیشتری نسبت به سایرین دارند.

نکته دیگری که در طریقه خرید ارز دیجیتالی باید به آن توجه کنید این است که کارمزد صرافی ها بسته به آن چه میخرید و نحوه خرید آن متفاوت است.

بنابراین بهتر است که این موارد را به دقت بررسی کنید تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کنید. اکنون وقت آن است که یک ارز دیجیتال انتخاب کند!

یک ارز دیجیتال انتخاب کنید

رمزارزهای زیادی برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال وجوددارد. اگرچه همه آن ها برای همه افراد مناسب نیستند.

بنابراین بهتر است قبل از خرید از خود بپرسید که اهداف شما برای این سرمایه گذاری چیست؟ آیا امیدوارید ارزش آن افزایش یابد؟

آیا علاقه مند به انجام معاملات با استفاده از ارز دیجیتال هستید؟ آیا علاقه مند به استفاده از فناوری اساسی در نحوه خرید ارز دیجیتال از طریق برنامه های غیرمتمرکز هستید؟

این موارد ممکن است به شما در تصمیم گیری کمک کند. پس از تصمیم به خرید و سرمایه گذاری روی یک ارز دیجیتال مشخص، تصمیم بعدی شما این است که چگونه میخواهید آن را به طور ایمن ذخیره کنید.

صاحبان کریپتو از کیف پول های دیجیتال برای ذخیره ایمن دارایی های خود استفاده میکنند. در واقع گزینه های متعددی وجود دارد که باید در مورد کیف پول های دیجیتال و راهنمای خرید ارز دیجیتال در ایران در نظر بگیرید.

همچنین باید بدانید که ذخیره سازی را روی چه پلتفرمی میخواهید انجام دهید.

معرفی ارزهای دیجیتال
ذخیره سازی روی پلتفرم

ذخیره سازی روی پلتفرم

برخی افراد ترجیح میدهند که ارز دیجیتال خود را در صرافی یا پلتفرمی که آن را دریافت کرده اند نگه دارند. این مورد هم مزیت هایی دارد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
خرید از سایت‌های خارجی با پرفکت مانی

با این کار پیچیدگی‌ های خرید ارز دیجیتال را به شخص ثالثی واگذار میکنید که برخی از تخصص ‌ها را روی رمز ارز شما پیاده میکند. همچنین روش درست کار را میداند.

در این روش همه اطلاعات در هنگام ورود به سیستم وجود دارد. اشکال این روش این است که ممکن است ارائه دهنده یک نقض امنیتی خارج از کنترل شما داشته باشد.

همچنین ممکن است شخصی اطلاعات شخصی شما را هک کند. در این موارد ارز دیجیتال شما ممکن است در خطر باشد.

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال
مسائل حقوقی و مالیاتی در نحوه خرید ارزهای دیجیتال

مسائل حقوقی و مالیاتی در خرید ارزهای دیجیتال

هیچ شکی وجود ندارد که ارزهای دیجیتال در ایالات متحده، قانونی هستند. اگر چه چین، اساساً استفاده از آن ها را ممنوع کرده است و در نهایت قانونی بودن آن ها به هر کشوری بستگی دارد.

با این حال این سؤال که آیا ارزهای دیجیتال از نظر قانونی مجاز هستند یا خیر تنها بخشی از سؤال قانونی است. موارد دیگری که باید در نظر بگیرید عبارت اند از نحوه مالیات بر کریپتو و آن چه میتوانید با ارز دیجیتال خریداری کنید.

همچنین بهتر است از مناقصه قانونی در ارزهای دیجیتال هم مطلع باشید.

مناقصه قانونی در نحوه خرید ارز دیجیتال

ممکن است آن ها را ارز های دیجیتال بنامید اما آن ها از یک جهت مهم با ارزهای سنتی متفاوت هستند. در اکثر جاها هیچ الزامی برای پذیرش آن ها به عنوان “مناقصه قانونی” وجود ندارد. در مقابل، دلار آمریکا باید برای «همه بدهی ها، دولتی و خصوصی» پذیرفته شود.

در حالی که کشورهای سراسر جهان رویکردهای مختلفی را در نحوه خرید ارز دیجیتال در پیش گرفته اند. السالوادور در سال ۲۰۲۱ اولین کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفت. در همین حال چین در حال توسعه ارز دیجیتال خود است.

در حال حاضر در ایالات متحده آن چه میتوانید با ارز دیجیتال خریداری کنید به ترجیحات فروشنده بستگی دارد.

مالیات های رمزنگاری شده: باز هم اصطلاح “ارز” در مورد مالیات در ایالات متحده کمی عجیب است. این بدان معنا است که وقتی رمز ارز خود را میفروشید مالیات بر سرمایه یا تفاوت بین قیمت خرید و فروش را پرداخت خواهید کرد.

نحوه ذخیره ارزهای دیجیتال
نحوه خرید و ذخیره ارز دیجیتال

نحوه ذخیره ارز دیجیتال 

هنگامی که ارز دیجیتال را خریداری کردید، باید آن را با خیال راحت ذخیره کنید تا از هک یا سرقت محافظت کنید.

معمولاً ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های رمزنگاری شده ذخیره می‌شوند که دستگاه‌های فیزیکی یا نرم افزار آنلاینی هستند که برای ذخیره امن کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال شما استفاده می‌شوند.

برخی از صرافی‌ها خدمات کیف پول ارائه می‌کنند و ذخیره‌سازی مستقیم از طریق پلتفرم را برای شما آسان می‌کنند. با این حال، همه صرافی ها یا کارگزاران به طور خودکار خدمات کیف پول را برای شما ارائه نمی دهند.

ارائه دهندگان کیف پول مختلفی برای انتخاب وجود دارد. اصطلاحات “کیف پول نرم افزاری” و “کیف پول سخت افزاری” استفاده می شود:

  • ذخیره سازی کیف پول نرم افرازی: “کیف پول های گرم یا آنلاین” به ذخیره سازی رمزنگاری اطلاق می شود که از نرم افزار آنلاین برای محافظت از کلیدهای خصوصی دارایی های شما استفاده می کند.
  • ذخیره سازی کیف پول سخت افزاری: برخلاف کیف پول های نرم افزاری، کیف پول های سرد یا سخت افزاری، برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی شما به دستگاه های الکترونیکی آفلاین متکی هستند. به طور معمول، کیف پول های سرد معمولاً کارمزد دریافت می کنند، در حالی که کیف پول های گرم این گونه نیست.

همچنین اگر کریپتو به عنوان پرداخت و یا به عنوان پاداش برای فعالیتی مانند ماینینگ به شما داده شود از ارزش آن در زمان دریافت مالیات مشمول خواهید شد.

شما میتوانید تمام اطلاعات لازم در این مورد را در صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال اکس اونیکس بررسی کنید.

سوالات متداول درباره ارزهای دیجیتال

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین یک بانک اطلاعاتی بوده که میتواند در رایانه های مختلف قرار داشته باشد.

تفاوت بیت کوین و آلت کوین چیست ؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال در بازار کریپتو بوده در حالی که آلت کوین به عنوان جایگزین آن محسوب میشود.

دلیل خرید ارز دیجیتال چیست ؟

ارز دیجیتال میتواند جایگزین سیستم بانکی شود و انتقال ارز را آسان تر کند.

به این مطلب امتیاز دهید

5.00 /5
تعداد شمارش آرا : 2

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد