راهنمای کامل استخراج ارزهای دیجیتال به روش های مختلف

راهنمای کامل استخراج ارزهای دیجیتال به روش های مختلف

ارزهای دیحیتال در سال های اخیر به موضوعی داغ تبدیل شده اند و بسیاری از افراد شانس خود را برای کسب درآمد از این حوزه امتحان کرده اند.

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال تنها به معامله (ترید) کردن یا هولد کردن شان محدود نمی شود، بلکه شما می توانید علاوه بر معامله ارزهای دیجیتال به استخراج ارزهای دیجیتال هم بپردازید.

در سال های نه چندان دور (۲۰۰۹)، ماینینگ ارزهای دیجیتال کار خیلی سخت یا هزینه بری نبود اما از آنجایی که این ارزها تقریباً ارزشی نداشتند، افراد اندکی بودند که حاضر به انجام این کار می شدند.

به مرور زمان و با ارزش یافتن ارزهای دیجیتال، افراد بیشتر و بیشتری برای استخراج این ارزها پا به میدان گذاشتند. ورود افراد بیشتر به معنای افزایش رقابت و سخت تر شدن “استخراج ارزهای دیجیتال” مختلف بود.

برای مثال استخراج کنندگانی که در ابتدا شاید چند روز تا یک هفته منتظر استخراج و کسب سود می ماندند، هم اکنون باید تا چند ماه صبر می کردند. این پروسه منجر به خروج دلسردی و خروج ماینرهای انفرادی از این حوزه و ایجاد استخر های استخراج (mining pools) بود. جلوتر به این مسائل خواهیم پرداخت.

اما استخراج ارزهای دیجیتال چیست و چرا امروزه انقدر به آن توجه می شود؟ برای بررسی بیشتر در مقاله پیش رو همراه ما باشید.

استخراج ارزهای دیجیتال چیست ؟

استخراج ارزهای دیجیتال (Mining) به پروسه ای گفته می شود که طی آن کاربر با استفاده از سخت افزار مناسب و با اتصال به شبکه، به  حل مسائل پیچیده ریاضی می پردازد.

طی این فرایند ارز دیجیتال تولید (یا به اصطلاح استخراج) می شود. طبیعی است هر قدر مقدار توان و زمان اشتراک گذاشته شده با شبکه اصلی بیشتر باشد، ارز دیجیتال بیشتری استخراج شده و استخراج کننده می تواند کوین های بیشتری بدست آورد.

استخراج این ارزها با استفاده از سخت افزارهای پیشرفته از سرتاسر جهان صورت می  گیرند تا به هدف اصلی ارزهای دیجیتال یعنی «غیر متمرکز» بودن شان جامع عمل بپوشانند.

استخراج ارزهای دیجیتال چیست
استخراج ارزهای دیجیتال چیست

استخراج کنندگان (ماینر ها – Miners) هر شبکه علاوه بر استخراج ارزهای دیجیتال، وظیفه تأمین امنیت شبکه مذکور و تائید تراکنش ها را نیز بر عهده دارند.

ارزهای دیجیتال تولید شده در این روش وارد کیف پول ماینر شده و او می تواند آن ها را به فروش رسانده و یا نگهداری کند. علاوه بر مقدار استخراج شده نیز، پاداشی تحت عنوان Block reward نیز به ماینر پرداخت می شود.

یک روش دیگر کسب درآمد ماینرها نیز تائید تراکنش های هر بلاک است. ماینر ها می توانند علاوه بر درآمد استخراج ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از Block reward، با تائید تراکنش ها نیز درآمد کسب کنند.

همچنین ماینر ها به دلیل فعالیت خود در شبکه و پایدار نگه داشتن آن، دارای حق رأی در مجامع هستند و می توانند همراه با سایر کاربران، آینده ارز مورد نظر را با رأی خود تعیین کنند.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید و فروش انواع ارز های دیجیتال به صفحه خرید ارز دیجیتال سربزنید.

استخراج ارزهای دیجیتال به چه روش هایی صورت می گیرد ؟

به طور کلی، ۳ روش برای “استخراج ارزهای دیجیتال” وجود دارد:

 • استخراج ارزهای دیجیتال به شکل شخصی: در این روش شما باید خود تجهیزات مورد نیاز استخراج ارزهای دیجیتال را خریداری کنید. در ماینینگ شخصی تمامی کوین ها و پاداش های کسب شده برای خودتان خواهد بود اما فراموش نکنید که تمامی هزینه ها مانند هزینه برق، اجاره، خرید تجهیزات و … نیز به عهده شماست. هزینه ای که می تواند بسیار سنگین باشد. توصیه می کنیم اگر می خواهید که به شکل شخصی به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازید، از ارزهای مطرح مانند بیت کوین، اتریوم و… فاصله گرفته و با بررسی پروژه های جدید تر، شانس خود را برای استخراج آن ها امتحان کنید. (به خصوص در مراحل ابتدایی تر که شبکه هنوز شلوغ نشده و البته شانس کسب درآمد بیشتر است.)
 • استخراج ارزهای دیجیتال به شکل گروهی (استخر استخراج): استخر استخراج در حقیقت به یک سرور مشترک بین چندین و چند خوشه کامپیوتری قدرتمند اشاره دارد. در این روش قدرت این واحدهای پردازشی با یکدیگر ترکیب می شود تا با افزایش سرعت استخراج و تائید تراکنش ها، سود بیشتری را نصیب افراد شریک در این استخرهای استخراجی کند. اگر قصد دارید که به استخراج ارزهای دیجیتال مشهور امروزی مانند بیت کوین و اتریوم بپردازید، یکی از بهترین راه ها مشارکت در این استخرها است.
 • استخراج ارزهای دیجیتال به شکل ابری (Cloud Mining): در کلاود ماینینگ برخلاف روش قبلی، نیازی ندارید تا هزینه های سنگین خرید دستگاه را متقبل شوید. در این روش می توانید سیستم خود را به سرور مشترکی متصل کنید که کامپیوترهایی از سرتاسر جهان به آن متصل بوده و مشغول استخراج هستند. استخراج ارزهای دیجیتال به شکل ابری مناسب کسانی است که سرمایه زیادی نداشته یا می خواهند به شکل آزمایشی، ورود به این حوزه را امتحان کنند.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست ؟

مزرعه استخراج یا به اصطلاح فارم (farm)، انبارهایی هستند که سیستم های اختصاصی استخراج ارزهای دیجیتال در آنجا نصب شده است. این انبارها مجهز به امکانات ویژه ‌ای مانند خنک کننده های قدرتمند می باشند.

از آنجایی که این  سخت افزارها سر و صدای زیادی تولید می کنند، بیشتر فارم ها دور از مراکز شهرها ساخته می شوند. به همین سوله ها و یا مجموعه ای از آن ها فارم گفته می شود. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله فارم بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست
مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست

برای تأسیس یک فارم استخراج نیازمند موارد زیر هستید:

 • مجوزهای قانونی
 • اجاره سوله یا انبار دور از مناطق مسکونی
 • دسترسی به منابع برق به میزان کافی
 • نصب و راه اندازی سخت افزارهای استخراج کننده
 • تنظیم سیستم های خنک کننده
 • ایجاد کیف پول (ولت) ارزی که قصد استخراج آن را دارید
 • دانلود نرم افزار استخراج ارز مورد نظر و انجام تنظیمات لازم
 • عضویت در استخرهای استخراج

بنابراین همان طور که مشاهده می کنید، ایجاد یک فارم استخراج کاری بسیار پرهزینه است و شاید برای ماینرهایی که قصد فعالیت انفرادی را دارند چندان مناسب نباشد (البته در صورت نداشتن سرمایه کافی).

از چه دستگاه هایی برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می شود ؟

استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از کامپیوتر ها انجام می شود و عمده پردازش کامپیوتر ها نیز بر عهده دو واحد پردازشی CPU (پردازنده مرکزی) و GPU (کارت گرافیکی) است.

البته به علت پیچیده شدن الگوریتم استخراج بسیاری از ارزهای دیجیتالی و افزایش رقابت در این حوزه، دستگاه هایی مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال ساخته شده اند که به آن ها ASIC گفته می شود.

در هنگام خرید دستگاه های ماینینگ، باید به سه نکته بسیار مهم توجه کنید:

 • قدرت دستگاه ماینر یا مقدار هش: هر قدر نرخ هش بر ثانیه (Hash per second) بیشتر باشد، توان پردازشی دستگاه شما برای استخراج ارزهای دیجیتال بالاتر است.
 • قیمت دستگاه: قاعدتاً هر قدر هزینه بیشتری برای خرید دستگاه انجام دهید، مدت بازگشت سرمایه شما نیز افزایش پیدا می کند پس حتماً این نکته مهم را حین خرید دستگاه در نظر داشته باشید.
 • میزان مصرف برق دستگاه: هر چقدر میزان مصرف برق دستگاه بالاتر باشد، هزینه برق شما نیز افزایش یافته و بر سود شما اثر منفی می گذارد. سعی کنید دستگاه هایی را انتخاب کنید که در قبال مصرف برق متناسب، بازدهی مطلوب ارائه نمایند.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
استخراج اتریوم چقدر طول می‌کشد؟

در ادامه مقاله « استخراج ارزهای دیجیتال چیست ؟ »‌ به بررسی انواع سخت افزارهای مورد استفاده برای استخراج ارزهای دیجیتال می پردازیم:

 1. پردازنده های مرکزی (CPU): در ابتدای دوران استخراج ارزهای دیجیتال، استفاده از پردازنده های مرکزی اصلی ترین روش برای استخراج ارزهای دیجیتال بود و همه افراد می توانستند با استفاده از کامپیوترهای شخصی خود به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازند. هرچند امروزه به علت پیچیده تر شدن الگوریتم ها، بالا رفتن قدرت هش و افزایش رقابت، دیگر استخراج با پردازنده های مرکزی یا کامپیوترهای شخصی صرفه نداشته و حتی زیان ده است. هرچند باز هم ارزهایی وجود دارند که می توانید از پردازنده های مرکزی برای استخراجشان استفاده کنید، اما تعداد آن ها اندک است.
دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال
دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال
 1. کارت های گرافیکی (GPU): استفاده از کارت های گرافیکی نسبت به CPU ها بازده بیشتری دارد. کارت های گرافیکی بسته به انواع مختلف حتی قیمتی بیشتر از یک دستگاه ماینر تخصصی ASIC داشته باشند اما نکته مهم اینجاست که کارت های گرافیکی برخلاف ماینرهای ASIC انعطاف پذیری بالایی دارند و می توان از آن ها برای استخراج انواع کوین ها استفاده کرد. همچنین فراموش نکنید که مصرف انرژی کارت های گرافیکی بالاست، حتماً این مورد را در کنار قیمت GPU حین خرید در نظر داشته باشید.
 2. ماینرهای تخصصی ASIC: ماینرهای تخصصی ASIC (مدارهای مجتمع با کاربری خاص – Application Specific Integrated Circuits) نسبت به کارت های گرافیک یا پردازنده های مرکزی از هش ریت (hash rate) بسیار بالاتری بهره می برند که همین مورد منجر به بهره وری بسیار بالاتر آن ها در استخراج ارزهای دیجیتال می شود. هرچند از معایب ASIC ها می توان به قیمت گران برخی از آن ها و عمر پایین تر آن ها نسبت به کارت های گرافیکی اشاره کرد. همچنین ASIC ها برای تمامی ارزهای دیجیتال در دسترس نمی باشند که این بزرگ ترین نقطه ضعف آن هاست. در حال حاضر شرکت های Innosilicon، BitMain، MicroBT و Canaan از بزرگترین تولید کنندگان ماینرهای ASIC در جهان به شمار می روند.
دستگاه های ماینینگ و ماینرهای استخراج
دستگاه های ماینینگ و ماینرهای استخراج

دستگاه های ماینینگ در حال حاضر از الگوریتم های به خصوص هر رمز ارز برای حل معادلات و سخت یک بلوک استفاده می کنند. این الگوریتم ها شامل موارد زیر هستند:

 • SHA-256
 • Equihash
 • Ethash
 • Scrypt
 • Cryptonight
 • X11
 • Blake2B
 • Blake256R14
 • Lyra2Rev2
 • Tensority

برای مثال شما برای استخراج رمز ارزی مانند بیت کوین که از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، باید حتماً ماینری با ای ن الگوریتم خریداری نمایید در غیر این صورت امکان استخراج بیت کوین با ماینر شما وجود نخواهد داشت.

بهترین ماینرهای ASIC

اگر قصد خرید ماینر های ASIC را دارید، در ادامه می توانید لیستی از بهترین ماینر ها را مشاهده کنید:

 • Antminer S19 Pro: این ماینر ۱۵.۵ کیلوگرم وزن داشته، هش ریت ۱۱۰ ترا هش بر ثانیه دارد و قیمتی در حدود ۲۸۶۰ دلار آمریکا دارد. این ماینر را می توان بهترین ماینر بازار به شمار آورد.
 • WhatsMiner M30S++: این ماینر حدود ۱۰.۵ کیلوگرم وزن دارد. هش ریت آن ۱۱۲ ترا هش با ضریب خطا ۵ درصدی بوده و قیمتی در حدود ۳۹۹۹ دلار دارد که آن را به یکی از گران ترین ماینر های ASIC بازار تبدیل می کند.
 • AvalonMiner 1246: این ماینر با وزن تقریبی ۱۳ کیلوگرم و هش ریت ۹۰ ترا هشی، در قیاس با Antminr S19 Pro از برتری چندانی برخوردار نیست. به خصوص با توجه به این نکته که با حدود ۲۰ ترا هش قدرت کمتر، ۱۰۰۰ دلار از Antminer گران تر است.
بهترین ماینرهای ASIC
بهترین ماینرهای ASIC

آیا امکان استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از گوشی موبایل وجود دارد ؟

در طی این مدت، چندین اپلیکیشن برای استخراج ارز دیجیتال با استفاده از گوشی های موبایل اندرویدی و موبایل های مبتنی بر iOS به وجود آمده و سعی داشته اند تا کاربران را ترغیب به استخراج ارز دیجیتال با موبایل کنند. اما باید توجه کنید که چندین مانع عمده بر سر راه کاربران قرار دارد:

 • بسیاری از این نرم افزار ها قانونی نیستند و حتی اکثریت آن ها از گوگل پلی حذف شده اند.
 • به دلیل ارزان بودن گوشی های موبایل (نسبت به سخت افزارهای گران قیمت) و در دسترس بودن آن ها برای عمده مردم، کلاه برداران بیشتری نیز در این حوزه وجود دارند.
 • توان پردازشی گوشی های موبایل اساساً ضعیف تر از سیستم های سخت افزاری است که بالاتر به آن ها پرداختیم.
 • اپلیکیشن های استخراج با موبایل منجر به خالی شدن سریع باتری می شوند و دائماً نیاز به اتصال به اینترنت را دارند و از سویی نیز منجر به درآمد زایی خاصی نمی شوند، بنابراین می توان گفت که استخراج ارز دیجیتال با موبایل عملاً کاری زیان ده است.
 • ارز دیجیتال مطرحی وجود ندارد که بخواهید آن را با گوشی موبایل استخراج کنید.

با این حال، اگر می خواهید با این حوزه آشنایی پیدا کنید، می توانید از اپلیکیشن ECOS استفاده کنید. این برنامه بهترین نرم افزار استخراج ارز دیجیتال اندروید است (امکان استفاده برای گوشی های اپل نیز وجود دارد) و همچنین نقش کیف پول را نیز ایفا می کند.

این برنامه ۵۰۰۰۰ دانلود فعال از گوگل پلی داشته و تنها حدود ۸۰۰ نفر آن را نقد و بررسی کرده اند.

استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از گوشی موبایل
استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از گوشی موبایل

یک اپلیکیشن دیگر که در این حوزه می توانیم به آن اشاره کنیم، اپلیکیشن الکترونیوم (Electroneum) است. الکترونیوم اولین ارز دیجیتالی است که اپلیکیشن مخصوص به استخراج آن برای گوشی های هوشمند منتشر شد.

الکترونیوم در حال حاضر در رتبه ۳۷۵ وبسایت معتبر کوین مارکت کپ قرار دارد و از آن دسته کوین هایی است که اهمیت زیادی به آن داده نمی شود. همچنین قیمت 0.003205 دلاری این ارز در زمان نگارش این مقاله و مارکت کپ 57 میلیون دلاری آن، همگی دلالت بر ضعف این پروژه دارند.

صرافی های زیادی هم از این ارز پشتیبانی نمی کنند. مهم ترین صرافی ای که این کوین را لیست کرده است، صرافی کوکوین است که دو جفت ارز ETN/USDT و ETN/BTC را ارائه می دهد.

در نهایت، قویا به شما پیشنهاد می کنیم که اگر به دنبال استخراج جدی و حرفه ای هستید، فکر و ذکر استخراج ارزهای دیجیتال با گوشی موبایل را از سر خود بیرون کرده و سراغ استفاده از دستگاه های حرفه و استخراج کوین های معتبر بروید.

استخراج ارز دیجیتال با بازی

امکان استخراج ارز دیجیتال با بازی در حال حاضر وجود ندارد اما چندین بازی هستند که می توانید با اتصال ولت خود به آن ها انجام ماموریت های خواسته شده، مقادیری ارز دیجیتال به عنوان پاداش بازی دریافت نمایید. از این بازی ها می توان به لیست زیر اشاره کرد.

 • بازی دیسنترالند (Decentraland): ساخته شده بر بلاکچین اتریوم با ارز دیجیتال اختصاصی با نام مانا (MANA)
 • بازی سند باکس (Sandbox): با ارز دیجیتال اختصاصی SAND
 • بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity): اولین بازی بلاکچیی روی شبکه اتریوم با دو رمزارز اختصاصی AXS و SLP
 • بازی استپن (StepN)
 • بازی گادز آنچیند (Gods Unchained)

در ادامه مقاله «همه چیز در مورد استخراج ارزهای دیجیتال»، به بررسی ارزهایی می پردازیم که می توانید آن ها را با استفاده از سخت افزار های مناسب، استخراج کنید.

کدام ارزهای دیجیتال را می توان استخراج کرد
کدام ارزهای دیجیتال را می توان استخراج کرد

کدام ارزهای دیجیتال را می توان استخراج کرد ؟

تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال را می‌توان استخراج کرد. پیش از هرچیزی باید ۲ نکته مهم را حتماً در نظر بگیرید.

 1. آیا صرافی های مطرح از ارز دیجیتال مورد نظر شما پشتیبانی می کنند یا خیر.
 2. آیا امکان تبدیل ارز استخراجی شما در صرافی های معتبر به ارزهای فیات (مانند دلار آمریکا) وجود دارد یا خیر.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
معرفی 11 اپلیکیشن برای استخراج ارز دیجیتال با موبایل (اندروید و آیفون)

با گذر از این مسائل، به لیستی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج می رسیم:

1. بیت کوین – BTC: بیت کوین از الگوریتم اثبات کار (Proof of Work – PoW) استفاده می کند. مزایای استفاده از این الگوریتم تأمین امنیت فوق العاده برای شبکه است که آن را در برابر حملات متعدد محافظت می کند.

همچنین در این روش مقدار سهم ماینر حداقل تأثیر را در استخراج ارز مورد نظر داشته و عملاً میزان دارایی شما از آن ارز به افزایش میزان استخراج شما کمکی نخواهد کرد.

بیت کوین با این شرایط از بهترین ارزها برای استخراج به شما می رود هرچند همان طور که بالاتر گفته شد، به علت شلوغی بیش از حد شبکه این ارز دیجیتال و رقابت شدید در استخراج آن، کسب سود به شکل انفرادی (solo) از این رمزارز تقریباً ناممکن است.

با بالا رفتن هش ریت این شبکه، استخراج بیت کوین بسیار زمان بر شده است و هر هاوینگ نیز پاداش ماینر ها را کمتر و کمتر کرده است. همچنین چیزی تا پایان استخراج بیت کوین باقی نمانده است  از ۲۱ میلیون واحد قابل استخراج، حدود ۱۹ میلیون آن (در زمان نگارش این مقاله) استخراج شده اند. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله هاوینگ بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

بیت کوین، یکی از ارزهای دیجیتال قابل استخراج
بیت کوین، یکی از ارزهای دیجیتال قابل استخراج

همین مسئله سرمایه گذاری برای استخراج بیت کوین را غیر قابل توجیه می کند. در نهایت شایان ذکر است که بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین F2Pool، btc.com و AntPool هستند.

بهترین ASIC های بازار برای استخراج بیت کوین به شرح زیر می باشند:

 • Antminer S19 Pro
 • Minedollars
 • Whatsminer M3OS++

حداقل سخت افزار مورد نیاز جهت استخراج بیت کوین با کامپیوتر به شرح زیر است:

 • Motherboard  – Asus B250 Mining Expert
 • CPU – Intel Celeron / Pentium / Ivy Bridge
 • Graphics Card – Nvidia GTX 970 / AMD Vega Frontier Edition
 • Power Supply – Corsair HX1200i / EVGA SuperNOVA 1600
 • RAM and Storage – Newegg Patriot Memory 4GB DDR

هرچند با استفاده از سخت افزار فوق از لحاظ تئوریک امکان استخراج بیت کوین وجود دارد، اما اگر هدفتان کسب سود است، بهتر است از دستگاه های ماینر استفاده کنید.

2. اتریوم – ETH: برای استخراج اتریوم باید پکیجی شامل چندین کارت گرافیک قدرتمند تحت عنوان ریگ (rig) تهیه کنید که قیمت بالایی دارند. سپس باید یک ولت اتریوم برای ذخیره اترهای استخراج شده نیازمند یک ولت هستید.

اتریوم نیز مانند بیت کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می کند و از همان مزایای بیت کوین برخوردار است. یکی از راه های مناسب برای استخراج کم هزینه تر اتریوم، پیوستن به استخرهای استخراج است. بزرگترین استخرهای استخراج اتریوم Spark pool، Ethermine، F2Pool و Hiveon Pool می باشند.

استخراج اتریوم با استفاده ماینر و ریگ ماینینگ
استخراج اتریوم با استفاده ماینر و ریگ ماینینگ

 

بهترین ASIC های بازار برای استخراج اتریوم:

 • Jasminer X4
 • Goldshell KD5
 • Innosilicon A11 Pro

حداقل سخت افزار مورد نیاز برای استخراج اتریوم به شرح زیر است:

 • Motherboard – MSI LFA1151 Z170A ATX
 • CPU – Intel Celeron / Core i3
 • Graphics Card – GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 64
 • Power Supply – Corsair RM series / RM1000X
 • RAM and Storage – 4 / 16 GB of RAM Compatible to motherboard

گرچه استخراج اتریوم با کانفیگ فوق ممکن است، اما توصیه می کنیم از ریگ های استخراج استفاده کنید. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ریگ اتریوم چیست را مطالعه کنید.

3. مونرو – XMR: رمزارز مونرو از رمزارز هایی به شمار می آید که استخراج آن نسبت به بیت کوین و اتریوم ساده تر است. استخراج مونرو می تواند با استفاده از GPU (کارت گرافیک) و پردازنده (CPU) انجام شود که مسلما منجر به کاهش هزینه های استخراج در قیاس با بیت کوین و اتریوم می شود.

هرچند با تغییرات اخیر در الگوریتم اثبات کار مورنو، استفاده از پردازنده برای استخراج این ارز به صرفه تر از کارت های گرافیک خواهد بود. مونرو با این تغییر استخراج این ارز را برای جامعه کاربری جذاب کرد.

از بزرگترین استخرهای استخراج مونرو می توان به MineXMR، Nanopool، SupportXMR، Minergate و Monerohash اشاره کرد. بهترین سخت افزار موجود برای استخراج مونرو، AMD Threadripper 3990X است که البته بسیار گران قیمت است.

4. لایت کوین – LTC: لایت کوین رمز ارزی مشهور است که در اکتبر سال  ۲۰۱۱ به وجود آمد و شباهت زیادی به بیت کوین دارد. از مزایای لایت کوین می توان به استفاده از پروتکل SCRYPT اشاره کرد.

این بدان معناست که برای استخراج لایت کوین نیز نیاز به خرید دستگاه های گران قیمت ASIC ندارید و می توانید با یک GPU کار خود را راه بیندازید. اگرچه اگر از دستگاه های ASIC استفاده کنید، شانس بالاتری برای حل معادلات ریاضی داشته و بالطبع شانس کسب سود شما نیز بالاتر می رود.

استخراج ارز دیجیتال لایت کوین
استخراج ارز دیجیتال لایت کوین

در حال حاضر در صورت استخراج یک بلاک، ماینر حدود ۱۲.۵ لایت کوین به دست می آورد و این مقدار نیز تا زمان هاوینگ بعدی لایت کوین در سال ۲۰۲۳ تغییر نخواهد کرد. بزرگترین استخرهای استخراج لایت کوین P2Pool، ProHashing، viaBTC و org می باشند.

بهترین ASIC های بازار برای استخراج رمزارز لایت کوین به شرح زیر است:

 • DragonX Innosilicon T30
 • FutureBit Apollo LTC
 • AntMiner T9+

5. دوج کوین – DOGE: دوج کوین مهم ترین میم کوین (meme coin) بازار به شمار می آید. یکی از مزایای مهم در استخراج دوج کوین می توان به شباهت پروتکل آن (پروتکل SCRYPT) با لایت کوین اشاره کرد.

این مسئله علاوه بر اینکه شما را از خرید دستگاه های گران قیمت ASIC بی نیاز می کند، به شما اجازه می دهد تا علاوه بر استخراج لایت کوین، دوج کوین نیز بدست آورید.

برای استخراج دوج کوین می توانید از CPU، GPU یا ماینرهای ASIC (در صورت تمایل به پرداخت ارقام بالاتر) استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که از CPU استفاده نکنید چرا که به کامپیوتر فشار زیادی وارد کرده و منجر به کاهش عمر دستگاه شما می شود.

استخراج ارز دیجیتال دوج کوین
استخراج ارز دیجیتال دوج کوین

اما استفاده از GPU توصیه می شود و شما می توانید از کارت های گرافیکی زیر استفاده کنید:

 • RTX 3090
 • RTX 2080
 • GTX 1080 TI

بهترین ماینرهای ASIC دوج کوین:

 • Antminer L3
 • BW L21 Scrypt Miner
 • Innosilicon A2 Terminator

البته تا فراموش نکرده ایم، بزرگترین استخرهای استخراج دوج کوین که می توانید به آن ها ملحق شوید، aikapool، hashwiz و zergpool می باشند.

6. دش – DASH: در ادامه مقاله «استخراج ارزهای دیجیتال چیست» به رمزارز دش می رسیم. دش در اوایل سال ۲۰۱۴ تحت عنوان Xcoin منتشر شد و سال ۲۰۱۵ به نام کنونی خود رسید.

پاداش استخراج هر بلاک دش بین ۲.۸۹ تا ۳.۱۱ DASH است و یکی از رمزارز های مناسب برای استخراج در سال ۲۰۲۲ به شمار می رود. دش از یازده الگوریتم اثبات کار با یک تابع هش به نام X11 تشکیل شده است، از این رو از امن ترین ارزهای دیجیتالی به شمار می آید.

بزرگترین استخرهای استخراج دش که می توانید در آن ها عضویت داشته باشید، Antpool، viaBTC، coinmine و miningpoolhub هستند. همچنین:

 • GIGABYTE R9390
 • XFX7990
 • SAPPHIRE R9 nano

از جمله ASIC های قدرتمند و محبوب برای استخراج دش به شمار می آیند.

7. رَوِن کوین – RVN: رون کوین بلاکچینی جهت تسهیل انتقال دارایی ها بین افراد است و فورکی از کد بیت کوین به شمار می آید. به همین سبب بهترین دستگاه ها برای استخراج رون کوین، دستگاه های ASIC به شمار می آیند.

استخراج رون کوین
استخراج رون کوین

پاداش استخراج هر بلوک رون کوین در حال حاضر ۵۰۰۰ رون کوین است و قیمت فعلی آن نیز 02696 دلار می باشد. می توانید اطلاعات بیشتر در خصوص استخراج رون کوین را از ravencoin.org/pool و Ravencoin Wiki دریافت کنید.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
استخراج دوج کوین تا کی ادامه دارد؟

بهترین دستگاه ASIC برای استخراج رون کوین، Ravencoin X16R ASIC Miner است.

8. زی‌ کش – ZCASH: ارز زی کش در زمان نگارش این مقاله با قیمت ۸۷ دلار در رتبه ۴۳ کوین مارکت کپ قرار داشته و از ارزهای معتبری است که می توانید جهت استخراج شان اقدام کنید.

از بهترین دستگاه ها برای استخراج زی کش Antminer Z9 Mini است که با مصرف برق ۳۰۰ واتی و قابلیت استخراج با الگوریتم Equihash، به صرفه ترین دستگاه نیز به شمار می رود.

البته راه دیگر برای استخراج زی کش نیز اسمبل کردن ریگ های استخراج است که نیازمند یک شاسی و چندین کارت گرافیک قدرتمند است.

به علت هزینه های بالا و مصرف برق زیاد، توصیه می کنیم در صورت امکان از دستگاه های ASIC مانند Antminer استفاده کنید.

یک کانفیگ مناسب برای ریگ استخراج زی کش می تواند به شکل زیر باشد:

 • Graphics card – Nvidia GTX 1080 TI
 • RAM & SSD –  4 / 8 GB RAM + 120 GB SSD
 • CPU – Intel Celeron / Core i3
 • Motherboard – Asrock, H82 Pro BTC

9. ترون – TRX: ترون از معتبرترین ارزهای کنونی به شمار می رود که در ابتدای کار خود توکنی بر پایه شبکه erc-20 اتریوم بود. ترون از الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake – PoS) استفاده می کند.

در شبکه ترون تراکنش ها توسط ۲۷ نماینده اصلی که هر ۶ ساعت یکبار انتخاب می شوند تائید شده و سود حاصله از هزینه تراکنش به آن ها می رسد.

استخراج ارز دیجیتال ترون از استخرهای ماینینگ
استخراج ارز دیجیتال ترون از استخرهای ماینینگ

برای استخراج ترون کافی است در ابتدا به سایت mining-tron.com مراجعه کرده و نوع الگوریتم استخراج خود را انتخاب کنید:

 • الگوریتم Ethash
 • الگوریتم CryptoNite

اگر الگوریتم Ethash را انتخاب کنید، عملاً به استخراج اتریوم خواهید پرداخت، اما پلتفرم این اتریوم ها را از شما می گرد و در استخرهای استخراج قرار می دهد. در عوض به شما کوین های ترون اهدا می شود. بنابراین امکان استخراج ترون به شکل مستقیم وجود ندارد.

از بهترین ASIC ها برای استخراج ترون می توان به Jasminer X4، Goldshell KD5 و Antminer L7 9500Mh اشاره کرد. در ادامه امر شما به نرم افزار مناسب برای استخراج نیاز دارید که Claymore’s Dual Ethereum Miner از بهترین انتخاب ها می باشد.

در نهایت شما باید به یک استخر استخراج متصل شده و آدرس ولت ترون خود را به عنوان نام کاربری وارد نمایید.

10. بیت تورنت – BTT: شبکه بیت تورنت بزرگترین پروتکل غیر متمرکز اشتراک فایل در جهان است که از توکن اختصاصی BTT استفاده می کند. در حقیقت کلمه استخراج چندان در خصوص بیت تورنت درست نمی باشد و بهتر است به جای آن، از «پاداش مشارکت در شبکه» استفاده کنیم.

شما می توانید با استفاده از نرم افزار BitTorrent Speed و ذخیره فایل ها در کامیپوتر خود، توکن های BTT بدست آورید. در این حالت شما توکن بیت تورنت هدیه می گیرید و در حقیقت چیزی استخراج نکرده اید.

برای دریافت برنامه BitTorrent Speed به آدرس webdev.bittorrent.com/token/bittorrent-speed مراجعه کرده و برنامه را دانلود کرده، آن را نصب کرده و نهایتاً مرورگر BitTorrent Web را اجرا کنید.

در این مرورگر شما باید یک ولت جدید با پسوردی قدرتمند ایجاد کنید و سپس به دانلود و ذخیره سازی فایل ها بپردازید.

لیست ده تایی فوق، مجموعه ای از بهترین ارزهای دیجیتال قابل استخراج بود. در بخش بعدی مقاله، به بررسی موارد قانونی استخراج ارزهای دیجیتال در ایران و بررسی سود آوری آن ها می پردازیم.

آیا استخراج ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است
آیا استخراج ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است

آیا استخراج ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است ؟

استخراج (ماینینگ) ارزهای دیجیتال در ایران تنها در شرایطی قانونی است که مجوزهای لازم آن از وزارت صمت دریافت شده باشد.  واردات دستگاه های ماینر ASIC نیز تنها و تنها با مجوز وزارت صمت انجام می شود.

شایان ذکر است که ماینینگ خانگی در ایران جرم محسوب می شود. هرگز سعی نکنید که ماینینگ بدون مجوز انجام دهید زیرا اطلاعات مصرفی شما به سادگی توسط توانیر قابل ردگیری است. در صورت کشف استفاده غیر مجاز از برق، با متخلف برخوردهای بسیار شدیدی انجام می شود.

ماینینگ با استفاده از لپ تاپ و کامپیوتر البته بلا مانع است، اما ماینینگ با این دستگاه ها فایده ای ندارد چرا که با توجه به پیچیدگی شبکه رمزارزهای مختلف، عملاً تنها عایدی شما فرسایش و آسیب به دستگاه تان خواهد بود.

آیا استخراج ارزهای دیجیتال سود آور است ؟

در این مسیر شما باید هزینه های بسیار زیادی را انجام دهید. هزینه های شما شامل دریافت مجوز از وزارت صمت، اجاره سوله، خریداری دستگاه های خنک کننده و خرید ماینر های ASIC (آن هم با قیمت دلاری و البته دریافت مجوز برای ترخیص آن ها) می شود.

البته پس از گذر از تمامی این ها، برق صنعتی به شما تخصیص داده می شود که هزینه آن نیز بسیار گران بوده و بازگشت سرمایه شما را عقب تر می اندازد.

بنابراین با توجه به شرایط فعلی، گرانی دستگاه های ماینر و صد البته نیاز به چندین و چند دستگاه ماینر، استخراج ارز دیجیتال سود آور نیست و صرفه اقتصادی ندارد.

کلاهبرداری های انجام شده در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال
کلاهبرداری های انجام شده در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری های انجام شده در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال

پس از مشهورتر شدن استخراج ارز دیجیتال به روش کلاود (ابری)، کلاهبرداران از عدم دانش کافی مردم در این زمینه استفاده کرده و اپلیکیشن هایی را عرضه می کردند که در قبال انجام خدماتی تحت عنوان استخراج ابری، برای عضویت در این استخرها از آن ها پول دریافت می کردند.

با وجود این که بسیاری از این اپلیکیشن ها از اپ استور های مشهور مانند گوگل پلی حذف شده اند، اما باز هم تبلیغات این افراد تمامی نداشته و سعی دارند تا دیگران را در تله بیاندازند.

به خاطر داشته باشید که همیشه پیش از قبول کردن وعده های کلاهبرداران، چهره واقعی پروژه را با استفاده از چندین منبع بررسی کرده و اگر به آن ها مشکوک هستید، از آن ها دوری کنید و سرمایه خود را نجات دهید.

ماینینگ ارزهای دیجیتال برای بدست آوردن ارز دیجیتال
ماینینگ ارزهای دیجیتال برای بدست آوردن ارز دیجیتال

با وجود این که بسیاری از افراد تصور می کنند که استخراج ارزهای دیجیتال کاری ساده و بسیار سود آور است، با مطالعه این مقاله در یافتید که موانع و مخارج بسیاری سر راه ماینر تازه کار وجود خواهد داشت. از سخت ترین موانع نیز هزینه های فوق العاده بالا و البته بازگشت سرمایه کند اشاره کرد.

یکی از راه های مناسبی که می توان برای موفقیت در این حوزه از آن استفاده کرد، بررسی دائمی پروژه های بازار و شناسایی پروژه های مناسب و ماین آن هاست.

فراموش نکنید که ریسک ضرر و زیان همواره وجود دارد. پس یا تحقیقات خود را به شکل کامل انجام دهید و یا اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید، حتماً از یک متخصص مشورت بگیرید.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد ابهامات شما در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال را بر طرف کرده باشد.

سوالات متداول درباره استخراج ارزهای دیجیتال

بهترین سخت افزار جهت استخراج ارزهای دیجیتال چیست ؟

در حال حاضر پر بازده ترین سخت افزارهای استخراج ارز دیجیتال، ASIC ها به شمار می آیند که در عین مصرف برق کمتر نسبت به ریگ های استخراج، بازدهی بالاتری را ارائه کرده و مقرون به صرفه تر نیز هستند.

آیا می توان همه ارزهای دیجیتال را استخراج کرد ؟

خیر، امکان استخراج تمامی رمزارزهای موجود وجود ندارد. مثلا ارزهای دیجیتال Ripple، Polkadot، Vechain Token و Stellar Lumens را نمی‌توان استخراج کرد.

آیا استخراج ارزهای دیجیتال سودده است ؟

با توجه به هزینه های زیاد خرید ماینرها، خنک کننده ها، اجاره بالا و هزینه برق صنعتی، در حال حاضر استخراج ارزهای دیجیتال چندان برای اشخاص تازه وارد مقرون به صرفه به شمار نمی رود.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد