آموزش استخراج دوج کوین + معرفی تجهیزات لازم

آموزش استخراج دوج کوین + معرفی تجهیزات لازم

یک شوخی نرم‌افزاری اکنون به یک ارز دیجیتال مهم در بازار کریپتوکارنسی تبدیل شده است. مطمئنا شما هم می‌دانید که منظور از این شوخی کدام ارز دیجیتال است. بله درست است، دوج کوین.

این ارز دیجیتال جالب اکنون توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار ارزها را به خود جلب کرده است. افزایش باورنکردنی قیمت این ارز موجب شد که در سال اخیر توجه زیادی به استخراج دوج کوین شود.

بنابراین ماینرهای بسیاری به دنبال استخراج دوج کوین هستند، اما استخراج دوج کوین را باید از کجا و چگونه شروع کنیم؟ با ادامه متن همراه باشید تا به شکل کامل با آموزش استخراج دوج کوین آشنا شوید.

ایجاد دوج کوین و رشد باورنکردنی آن

قطعا شما هم شنیده‌اید که دوج کوین اولین بار به عنوان یک میم کوین و توسط جکسون پالمر، یک مهندس نرم‌افزار و همکارش بیلی مارکوس معرفی شد. اما قضیه آنطور که انتظار می‌رفت ادامه پیدا نکرد.

مسائلی مانند حمایت اشخاص سرشناس و خریدهای گسترده نهنگ‌های بازار، موجب شدند که پروژه بی‌ارزشی که روزی صرفا یک شوخی بود، اکنون ثروت کلانی بر روی آن سرمایه‌گذاری شود و این ارز دیجیتال را تبدیل به یکی از 10 ارز برتر بازار کریپتوکارنسی کند.

صعود دوج از یک سمت و کاهش سرعت استخراج بیت کوین از سوی دیگر، موجب شدند که در یکی دو سال اخیر ماینرها بیشتر به استخراج دوج کوین روی بیاورند و افزاد زیادی نیز به دنبال ماینینگ این ارز قدرتمند باشند.

لازم به ذکر است که سرعت استخراج بلوک‌های جدید در شبکه دوج بسیار سریع بوده و پاداش هر بلوک چیزی به اندازه هزار کوین در عوض استخراج هر بلوک است. این در حالی است که میزان پاداش بیت کوین به ازای هر بلوک پس از سه هاوینگ بیت کوین، به 6.25 بیت کوین رسیده است.

آموزش استخراج دوج کوین و تفاوت های آن با استخراج بیت کوین

دوج کوین نیز مانند بیت کوین و لایت کوین از فرایند اثبات کار یا POW برای پاداش دادن با ماینرها استفاده می‌کند. مطابق این الگوریتم، هر ماینری که بلوک جدید به شبکه اضافه کند، پاداش معینی را دریافت می‌کند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
استخراج بیت کوین تا چه زمانی ادامه دارد؟
آموزش استخراج دوج کوین
آموزش استخراج دوج کوین و تفاوت های آن با استخراج بیت کوین

سرعت اضافه کردن بلوک های جدید به شبکه و دریافت پاداش نیز به قدرت پردازشگر سیستم های ماینینگ بستگی دارد. در حالت کلی، ماینرها باید هَش مناسبی را برای افزودن بلوک جدید به شبکه به کار گیرند که کوچکتر یا مساوی یک هش هدف است و این هش را به کمک هش پردازشی خود پیدا می‌کنند.

لازم به ذکر است که یافتن هش مناسب تصادفی بوده و از طریق آزمون و خطا می‌توان به آن دست یافت.

تفاوت تعداد عرضه بیت کوین و دوج کوین

از این حیث استخراج دوج کوین مانند استخراج ارزهای دیگر مانند بیت کوین، لایت کوین و… است. اما بر خلاف بیت کوین، که عرضه محدودی دارد و در نهایت فقط تعداد مشخصی از آن می‌تواند استخراج شود.

دوج کوین به تعداد محدود عرضه نمی‌شود و می‌توان با استخراج دلخواه، عرضه نامحدودی از آن را در طول زمان به دست آورد.

نکته: بسیاری از ارزهای دیجیتال عرضه محدود دارند؛ مانند بیت کوین که 21 میلیون عدد از آن می‌تواند استخراج شود و لایت کوین که تعداد کل عرضه آن 84 میلیون است.

تفاوت سرعت استخراج دوج کوین و بیت کوین

علاوه بر تعداد عرضه نامحدود، یکی دیگر از تفاوت های استخراج دوج کوین با استخراج بیت کوین، در سرعت استخراج آن‌ است؛ در شبکه دوج، در حدود هر یک دقیقه بلوک جدید در شبکه ایجاد می‌شود، اما این میزان برای بیت کوین، در حدود هر 10 دقیقه است.

علت این امر نیز الگوریتم های متفاوتی است که بیت کوین و دوج کوین از آن‌ها استفاده می‌کنند. بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 استفاده می‌کند که الگوریتم پیچیده‌ای است.

این در حالی است که خرید دوج کوین مانند لایت کوین از الگوریتم هش Scrypt استفاده می‌کند که ساده‌تر است و به انرژی کمتری نسبت به الگوریتم قبلی نیاز دارد.

نکته: با توجه به اینکه الگوریتم دوج کوین و لایت کوین باهم یکی است، بنابراین این دو ارز می‌توانند به شکل همزمان نیز استخراج شوند، بدون اینکه بر کارایی یکدیگر تاثیری داشته باشند.

نحوه استخراج دوج کوین چگونه است ؟

در آغاز کار که Doge محبوبیت چندانی نداشت، استخراج آن بسیار آسان بود، چرا که به دلیل کم بودن تعداد ماینرهای دوج، هر کسی به راحتی می‌توانست آن را به شکل اختصاصی استخراج کند.

اما با محبوب شدن این ارز در میان سرمایه‌گذاران و ماینرها، فرایند استخراج دوج دشوارتر شده و برای استخراج دوج کوین با سرعت بالا، نیاز به تشکیل استخرهای ماینینگ حس شد.

استخر ماینینگ از همکاری چند ماینر برای استخراج یک ارز به وجود می‌آید و در واقع چند ماینر باهم یک کوین را استخراج می‌کنند و سپس متناسب با قدرت پردازشی هر یک از ماینرها، کوین استخراج شده بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آموزش صفر تا صد ساخت کیف پول ارز دیجیتال

در حالت کلی سه روش برای استخراج دوج کوین وجود دارد که عبارتند از:

 • استخراج انفرادی
 • تشکیل استخرهای ماینینگ
 • استخراج ابری

در ادامه هریک از این روش های را به شکل کامل توضیح می‌دهیم.

استخراج دوج کوین به شکل انفرادی

استخراج ارزهای دیجیتال از طریق پردازنده‌های گرافیکی انجام می‌شود که آن‌ها را با نام GPU می‌شناسیم. GPUها را در مانیتورها و سیستم‌های خانگی برای بهبود پردازش تصاویر نیز به کار می‌گیرند.

برای استخراج انفرادی دوج کوین، کافی است یک فرد با استفاده از یک GPU و از طریق نرم‌افزاری مانند EasyMiner  این کار را انجام دهد، اما بدون شک این نحوه استخراج دشوار است و سرعت بسیار کمی خواهد داشت.

همچنین شاید میزان هزینه‌های سخت‌افزاری و مصرف برق برای استخراج دوج کوین به شکل انفرادی، از میزان سوددهی آن بیشتر باشد.

استخراج دوج کوین از طریق استخر ماینینگ

برای کسانی که علاقه مند به کسب سود از طریق استخراج ارز دیجیتال دوج کوین هستند، روش پیوستن به استخرهای ماینینگ توصیه می‌شود. به دلیل هش‌ریت بالای استخرها، شانس بیشتری برای تشکیل بلوک‌های جدید وجود دارد.

فقط باید در نظر داشته باشید که قبل از ورود به یک استخر، باید 1 تا 3 درصد از هزینه‌ امتیاز اشتراک را به استخر بپردازید. همچنین باید به نحوه پرداخت و تسویه حساب های استخر نیز دقت کافی داشته باشید و آن را بررسی کنید.

نکته: سه مورد از استخرهای مهم استخراج دوج عبارتند از: Multipool، Prohashing و AikaPool.

استخراج ابری دوج کوین

منظور از استخراج ابری، اجازه یک قدرت محاسباتی از یک پایگاه داده به شکل ماهانه یا سالانه است که طی این اجاره، کوینی انتخاب شده و به وسیله استخر استخراج می‌شود. پاداش بلوک در این روش بر حسب میزان قدرت پردازشی که اجاره می‌شود، به اجاره‌کننده پرداخت می‌شود.

نکته: با توجه به اینکه قراردادهای استخراج ابری مدت‌دار هستند و مدت‌زمان خیلی محدودی دارند، ایم امکان وجود دارد که قیمت ارز انتخاب شده به اندازه‌ای پایین بیاید که هزینه برق و دیگر هزینه‌های عملیاتی را نیز پوشش ندهد و سرمایه شما از بین برود.

با این وجود، در استخراج ابری نیز با توجه به اینکه به یک شبکه بزرگتر می‌پیوندید، میزان دریافت پاداش بیشتر خواهد بود و به هیچ تجهیزات خاصی نیز نیاز نخواهید داشت و تنها چیزی که نیاز داری، یک کیف پول دوج کوین است.

نکته: استخرهای معروف دوج کوین که استخراج ابری انجام می‌دهند عبارتند از: NiceHash و Genesis Mining

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج دوج کوین

در این بخش به تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد نیاز برای ماینینگ دوج کوین می‌پردازیم. کسانی که مشتاق به استخراج این ارز هستند، باید تجهیزات زیر را برای این کار فراهم کنند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
چگونه شیبا استخراج کنیم؛ راهنمای گام به گام استخراج شیبا اینو
تجهیزات مورد نیاز برای استخراج دوج کوین
تجهیزات مورد نیاز برای استخراج دوج کوین

تجهیزات سخت افزاری ماینینگ دوج کوین

 • CPU: یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن می‌توان ارز دیجیتال استخراج کرد، پردازشگر مرکزی رایانه است که استفاده از آن توصیه نمی‌شود؛ چرا که به کارگیری پردازنده رایانه، می‌تواند به سیستم شما آسیب برساند.
 • GPU: پردازنده‌های گرافیکی که در بالا نیز به آن‌ها اشاره کردیم، قوی‌تر از CPUها هستند و استفاده از آن‌ها برای استخراج دوج کوین می‌تواند مفیدتر از پردازنده‌های مرکزی باشد.
 • ASIC: مدارهای مجتمعی هستند به شکل خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال و تولید هش ساخته شده‌اند و در اصل یک ماشین محاسباتی به شمار می‌روند. این پردازنده‌ها بسیار قدرتمندتر و البته گران‌تر از دو نوع پردازنده قبلی هستند. برای استخراج دوج کوین با استفاده از ASIC ها، باید استخراج‌کننده‌های مبتنی بر Scrypt مورد استفاده قرار گیرند.

نرم‌افزار مورد نیاز برای ماینینگ دوج کوین

پس از اینکه سخت‌افزار مورد نیاز برای ماینینگ را انتخاب کردید، باید نرم‌افزاری نیز داشته باشید که کوین های استخراج شده را در آن نگهداری کنید. در زیر نرم‌افزارهای متناسب با هر سخت‌افزار را معرفی می‌کنیم.

 • نرم‌افزار مورد نیاز برای CPU: نرم‌افزار CPUMiner مناسب است.
 • نرم‌افزار مورد نیاز برای GPU: برای افراد مبتدی EasyMiner مناسب است. نرم‌افزارهای CudaMiner و CDMiner نیز وجود دارند که اولی برای پردازنده‌های Nvidia مناسب است و دومی با اکثر GPUها سازگاری دارد.
 • نرم‌افزار مورد نیاز برای ASIC: نرم‌افزار مورد استفاده برای GPU را می‌توان برای ASIC ها نیز به کار برد، اما برای این مورد MultiMiner کاربرد بیشتری در میان ماینرها دارد.

کیف پول مورد نیاز برای استخراج دوج کوین

 یکی دیگر از ملزومات استخراج ارز دیجیتال دوج و یا هر ارز دیگری، داشتن کیف پول ارز دیجیتال مناسب است. کیف پول دیجیتالی در واقع مکانی است برای دریافت پاداش هایی که از طریق استخراج به شما داده می‌‌شود.

کسانی که برای سرگرمی و نه به شکل جدی استخراج می‌کنند، می‌توانند از کیف‌پول‌های آنلاین استفاده کنند که امنیت پایین ‌تری دارند. اما افرادی که به شکل جدی به استخراج دوج کوین مشغول شوند، باید از کیف پول های نرم افزاری یا سخت افزاری با امنیت بالا استفاده کنند.

استخراج دوج کوین
کیف پول مورد نیاز برای استخراج دوج کوین

با توجه به رشد چشم‌گیر ارز دیجیتال دوج کوین در سال 2021، توجه بسیاری از ماینرها به سمت این کوین جلب شد. در این مقاله آموزش استخراج دوج کوین توضیح داده شد و ملزومات آن نیز گفته شد.

در نظر داشته باشید که استفاده از تجهیزات قدرتمندتر و پیوستن به استخرهای ماینینگ می‌تواند به کسب سود بیشتر کمک کند، اما انتظار نداشته باشید که با شروع استخراج یک ارز در عرض مدت زمان کمی، ثروت هنگفتی به دست آورید.


برچسب ها

به این مطلب امتیاز دهید

3.67 /5
تعداد شمارش آرا : 12

همانطور که این مطلب را مفید دیدید

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد