آموزش صفر تا صد کندل شناسی ارز دیجیتال به زبان ساده + ویدئو

آموزش صفر تا صد کندل شناسی ارز دیجیتال به زبان ساده + ویدئو
حامد حبیب زاده
تاریخ انتشار 2022-05-29

کندل استیک یکی از متداول‌ترین و بهترین راه‌های تحلیل تکنیکال است که در انواع بازارهای مالی و بازار ارزهای دیجیتال می‌توان از آن استفاده کرد. نمودارهای شمعی اطلاعات جامع و مفیدی در مورد روند قیمتی ارائه می‌دهند.

به همین دلیل نیز آموزش کندل شناسی یکی از مباحث بسیار محبوب در میان تریدرها است. در این مقاله در مورد نمودارهای شمعی، انواع آن‌ها و نحوه استفاده از این نمودارها توضیح می‌دهیم.

با ادامه متن همراه باشید تا کندل‌ها را به شکل ساده یاد بگیرید و بتوانید به شکل عملی از کندل استیک در تحلیل تکنیکال استفاده کنید. اگر حوصله خواندن مقاله آموزش کندل شناسی ارز دیجیتال را ندارید، پیشنهاد می‌کینم به ویدئوی زیر در مورد آموزش کندل شناسی نگاه بیندازید:

کندل چیست ؟

در ابتدای کار با کندل آشنا می‌شویم. Candle در لغت به معنی شمع بوده و شکل نمودارهای کندلی نیز شبیه به شمع است. یک نمودار شمعی از یک بدنه و دو قسمت بالایی و پایینی تشکیل می‌شود.

با استفاده از این قسمت‌ها می‌توان چهار نوع اطلاعات مفید در مورد قیمت یک ارز به دست آورد. این اطلاعات در آموزش کندل شناسی عبارتند از:

  • قیمت باز شدن کندل: منظور از قیمت بازشدن یک ارز (Open Price) سطح قیمتی است که در یک بازه معین، معاملات با این قیمت شروع خواهند شد.
  • قیمت بسته شدن: آخرین قیمتی که در بازه زمانی تعیین شده قرار است معاملات بسته شوند، قیمت بسته شدن (Close Price) نامیده می‌شود.
  • حداکثر قیمت: در بازه زمانی که در آن تحلیل انجام می‌دهیم، بیشترین قیمت موجود را حداکثر قیمت (Highest Price) می‌گوییم.
  • حداقل قیمت: به پایین ترین قیمت در هر بازه زمانی، حداقل قیمت (Lowest Price) گفته می‌شود.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

در آمورش کندل شناسی، برای هر کندل این چهار مولفه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آموزش کندل شناسی ارز دیجیتال
آموزش کندل شناسی ارز دیجیتال

انواع کندل از نظر قیمت باز و بسته شدن

کندل ها در حالت کلی به دو شکل هستند. کندل‌هایی که قیمت باز شدن آن‌ها بیشتر از قیمت نهایی باشد و نوع دوم کندل هایی هستند که قیمت بسته شدن در آن‌ها بیشتر از قیمت باز شدن باشد.

در آموزش کندل شناسی، این دو نوع کندل را به ترتیب با نام کندل های قرمز و کندل های سبز نام گذاری می‌کنند.

کندل قرمز چیست ؟

کندل قرمز یا کندل توپر به کندل هایی گفته می‌شود که قیمت باز شدن در آن‌ها کمتر از قیمت بسته شدن باشد.

برای مثال اگر در بازه زمانی 24 و در تایم فریم چهار ساعته، سهمی با قیمت 1 دلار شروع به کار کند و در نهایت نیز قیمت آن 0.9 دلار باشد، کندل این چهار ساعته آن قرمز (توپر) بوده و دو مولفه اول آن به ترتیب برابر با 1 و 0.9 دلار خواهد بود.

کندل سبز چیست ؟

کندل سبز یا کندل توخالی زمانی تشکیل می‌شود که قیمت باز شدن در فریم زمانی مورد نظر پایین‌تر از قیمت بسته شدن در آن تایم فریم باشد. برای مثال قیمت یک ارز با 1 دلار باز شود و در نهایت پس از تایم فریم مورد نظر با 1.2 دلار به کار خود خاتمه دهد.

انواع کندل ارز دیجیتال
انواع کندل از نظر قیمت باز و بسته شدن

اجزای کندل ها در آموزش کندل شناسی

کندل ها معمولا از یک بدنه در وسط کندل و دو بخش خطی در بالا و پایین کندل تشکیل می‌شوند که این دو خط را سایه کندل می‌نامند. هرچه سایه در کندل بلندتر باشد، به این معنی است که معاملاتی که بر روی آن ارز دیجیتال انجام گرفته‌اند، در خارج از بازه قیمتی (مابین قیمت باز شدن و بسته شدن ارز) انجام گرفته‌اند. این نوع معاملات معمولا نشان دهنده معاملات هیجانی هستند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
بررسی ارتباط بین ارزش سهام و قیمت بیت کوین

بدنه کندل هم نشان دهنده قدرت زیاد خریدار یا فروشنده است؛ هرچه بدنه کندل ها بزرگتر باشد، به این معنی است که قدرت خریداران یا فروشندگان بیشتر بوده است.

به این شکل که اگر کندل از نوع بدنه سفید (کندل سبز توخالی) باشد، می‌توان فهمید که قدرت خریداران بیشتر بوده است و بزرگی بدنه کندل‌های قرمز (توپر) بیانگر قدرت بیشتر فروشندگان است.

در مورد سایه ها هم اگر سایه بالایی بلندتر باشد، نشان از قدرت بیشتر خریداران است که قیمت ارز را افزایش داده‌اند، اما در نهایت فروشندگان قوی نیز وجود داشته‌اند و مانع از افزایش قیمت پایانی ارز شده‌اند.

همچنین اگر کندل قرمز سایه بالایی بلندی داشته باشد، نشان از خریدهای هیجانی است؛ یعنی خریدهای هیجانی انجام گرفته است و موجب افزایش فشار فروش شده‌اند. در ادامه آموزش کندل شناسی ارز دیجیتال در مورد نحوه تحلیل کندل‌ها به شکل کامل‌تر توضیح خواهیم داد.

تفاوت کندل استیک با نمودار خطی چیست ؟

حال که با کندل و مولفه های آن آشنا شدیم، در این بخش از آموزش کندل شناسی ارز دیجیتال به تشریح مزیت کندل استیک در برابر نمودار خطی می‌پردازیم. نمودار خطی در حالت کلی فقط قیمت بسته شدن یک ارز را نمایش می‌دهد (در یک بازه زمان معین).

طبیعی است که درک نمودار خطی هم ساده باشد و راحت‌تر بتوان مفهوم آن را درک کرد. هر نقطه از نمودار خطی بیانگر قیمت بسته شدن ارز در آن زمان است.

این نوع نمودارها اطلاعات دیگری در مورد دامنه نوسانات ارزهای دیجیتال (مانند بالاترین و پایین‌ترین قیمت) نمایش نمی‌دهند و به همین دلیل نیز اطلاعات کمتری را از آن‌ها می‌توان به دست آورد.

انواع کندل های دوجی و استفاده از آن ها در آموزش کندل شناسی

کندل ها در واقع بیانگر احساسات معامله‌گران و جو حاکم بر بازار را نشان می‌دهند. با توجه به اینکه در برخی از مواقع مانند افت های شدید قیمتی، هیجانات تریدرها بیشتر می‌شود، بنابراین می‌توان با استفاده از کندل شناسی این نوع هیجانات را رصد کرده و بر مبنای رفتار بازار خرید و فروش انجام داد.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آلت سیزن چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم ؟

در ادامه آموزش کندل شناسی، به معرفی و بررسی انواع کندل ها می‌پردازیم و اطلاعاتی را که از هریک از این نوع کندل ها می‌توان به دست آورد، بیان می‌کنیم. در زیر انواع کندل‌ها را معرفی می‌کنیم.

کندل دوجی (Doji)

یکی از مشهورترین انواع کندل ها، کندل نوع دوجی است که بدنه بسیار کوتاهی دارد و وضعیت بلاتکلیف بازار را نشان می‌دهد. در آموزش کندل شناسی، با مشاهده کندل دوجی نتیجه‌گیری می‌شود که قدرت خریداران و فروشندگان باهم برابر است و قیمت‌ها نوسانات زیادی ندارند.

آموزش کندل شناسی
انواع کندل های دوجی

در کندل های دوجی، قیمت‌های باز شدن و بسته شدن تقریبا باهم برابر است. در حالت کلی مشاهده کندل های دوجی بیانگر این است که بازار در حال تصمیم گیری برای ادامه دادن روند یا برگشت از روند اخیر است.

کندل سنگ قبر (Gravestone)

سنگ قبر هم در واقع نوعی کندل دوجی هست که سایه پایینی ندارد و سایه بالایی آن بلند است. این کندل در واقع نشان از بازگشت خرسی بازار میده و به احتمال زیاد یک روند صعودی به اتمام خواهد رسید و قیمت وارد روند نزولی می‌شود.

کندل سنجاقک (Dragonfly)

در آموزش کندل شناسی با مشاهده کندل سنجاقکی، درمی‌یابیم که یک روند بازگشتی احتمالی در کار خواهد بود. در واقع این کندل نشان می‌دهد که پس از گشایش کندل، فروشنده‌ها قدرتمند بوده‌اند و با کمتر شدن قیمت، خریدارها جذب بازار شده و با خریدهایی که انجام داده‌اند، قیمت‌ها را توانسته‌اند افزایش دهند.

جمع بندی آموزش کندل شناسی

آموزش کندل شناسی در این مقاله به شکل کلی توضیح داده شد و دانستیم که کندل‌ها نمودارهایی هستند که چهار مولفه مفید در مورد تحلیل قیمتی به دست می‌دهند. برای استفاده از کندل ها و تحلیل نمودارهای مختلف، لازم است که با انواع کندل ها آشنا شده و نحوه تحلیل کندل استیک را مطالعه نمایید.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

    دیدگاهی وجود ندارد