مفهوم توکن سوزی چیست و چرا انجام می شود ؟

مفهوم توکن سوزی چیست و چرا انجام می شود ؟
نگار نبئی
تاریخ انتشار 2022-05-22

توکن سوزی (Token Burn) اصطلاحی مهم و رایج در بازار ارز دیجیتال است. در این مطلب درباره این که توکن سوزی چیست و چرا انجام می شود صحبت خواهیم کرد.

همه فعالان حوزه بلاک چین مانند سرمایه گذاران و ماینرها باید به مفهوم توکن سوزی ارز دیجیتال مسلط باشند. به احتمال زیاد شما خواننده گرامی نیز اصطلاح توکن سوزی را درباره رمز ارز بایننس، پاندی ایکس یا تعدادی دیگر از رمز ارزها شنیده‌اید.

برایتان سوال است که توکن سوزی خوب است یا بد یا کدام ارز دیجیتال توکن سوزی دارد.

با ما همراه باشید تا به جواب سوال‌هایتان برسید. اگر میخواهید بدون خواندن متن بدانید که توکن سوزی چیست، توصیه می کنیم ویدئوی زیر را مشاهده نمایید:

توکن سوزی را برای حفظ ارزش توکن یا کوین و مقابله با افت ارزش آن انجام می‌دهند. این فرآیند یک اقدام غیرقابل بازگشت است و طی انجام آن عرضه کل یک کوین در بازار کاهش می‌یابد.

با سوزاندن کوین ها و توکن های یک ارز دیجیتال فراوانی آن کاهش یافته و در نتیجه ارزش آن حفظ شده و افزایش خواهد یافت. با ارائه این توضیح کوتاه، اهمیت توکن سوزی تا حدود زیادی قابل درک است.

چنانچه از فعالان بازار ارزهای دیجیتال هستید، باید بیش از این اندازه از توکن سوزی و دلایل انجام آن آگاهی داشته باشید.

به علت اهمیت این مطلب برای فعالان این حوزه این مطلب را تهیه نمودیم و در آن به توکن سوزی، سوزاندن کوین و توکن سوزی بایننس که از مهم ترین رویداد های سوزاندن سکه در بین همه بلاک چین ها است، می پردازیم.

توکن سوزی چیست ؟

قبل از ارائه هرگونه اطلاعات لازم به ذکر است که سوزاندن سکه فرآیندی منفرد و اختصاصی برای هرکدام از رمز ارزها به حساب می‌آید.

ممکن است در ابتدا این روش، روشی افراطی در نظر گرفته شود ولی باید در نظر داشت که این روش مکانیزم اصلی تعداد زیادی از پروژه‌های کریپتویی است.

توکن سوزی به ویژه در فرآیند عرضه اولیه سکه (ICO) کارایی دارد. علت این است که با پایان ICO، همه سکه‌های به فروش نرفته آن سوزانده می شود.

علاوه بر روش قبلی در فرآیندی دیگر، مراکز معاملاتی مهم و بزرگ مانند بایننس یک مکانیزم دوره ای برای توکن سوزی ایجاد کرده اند. علت ایجاد این مکانیزم، خلق ارزش بیشتر برای سرمایه گذاران است. پروژه های جدید و تازه نفس انگیزه های بیشتری برای اجرای چنین فرآیندی دارند.

معنی تخصصی توکن سوزی حذف کردن کوین در شبکه بلاک چین است. برای انجام توکن سوزی کوین هایی که قرار است سوزانده شوند به یک آدرس خورنده (Eater Address) فرستاده می‌شوند.

این آدرس خصوصی بوده و بدون کلید است. همه توکن هایی که در این آدرس قرار می گیرند، برای همیشه از دسترس خارج می شوند. توکن ها و کوین های حذف شده دیگر در گردش نخواهند بود.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آینده متاورس؛ آیا متاورس برای سرمایه گذاری مناسب است؟

از آنجا که همه تراکنش ها ثبت می شوند، فرآیند حذف کوین برای همه قابل مشاهده و ردیابی است.

معنی و مفهوم توکن سوزی چیست

کاهش عرضه ارزهای دیجیتال چه دلایلی دارد ؟

به دلیل غیرقابل بارگشت بودن فرآیند توکن سوزی، این فرآیند باعث ایجاد ارزش افزوده برای همه شبکه می شود.

در ادامه رویکرد هایی را مطلعه می نمایید که ارزش افزوده ای که به دنبال “توکن سوزی” ایجاد می شود را نشان می دهد. این رویکرد ها اهداف و دلایل اصلی توکن سوزی هستند.

مکانیزم های اجماع کارآمدتر

ارزهای دیجیتالی که مبتنی بر فرآیند اثبات سوختن (PoB) هستند، اغلب از این رویکرد استفاده می کنند. اثبات سوختن روشی منحصر به فرد است که برای رسیدن به اجماع درون شبکه‌ای طراحی و توزیع شده است.

طی این فرآیند استخراج کنندگان و کاربران باید قسمتی از موجودی در حال گردش را سوزانده و از بین ببرند.

افزایش ارزش کریپتوکارنسی با توکن سوزی

باید اشاره کنیم که ارزهای دیجیتال هم پیرو اصول اقتصاد بازار هستند. قیمت این ارز ها نیز بر اساس حجم عرضه و تقاضا مشخص می شود. از طرفی کمیابی منابع نیز یک مفهوم اقتصادی مهم است.

از این مفهوم برای مشخص کردن قیمت یک دارایی استفاده می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های ارز دیجیتال ماهیت ضد تورمی آن ها است. این ویژگی به ویژه در مقایسه با ارز های فیات خود را به خوبی نشان می دهد.

به همین خاطر برای ارزهای دیجیتال یک سقف حداکثری در نظر گرفته شده که نمی توان از آن عبور کرد.

بیت کوین بیش از سایر رمزارزها دارای این نوع از محدودیت است. محدودیت بیت کوین گویای این است که تعداد بیت کوین موجود در بازار نمی تواند بیش از 21 میلیون BTC باشد.

از آنجا که میزان بیت کوین باید ثابت بماند، افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت آن خواهد شد بیت کوین های سوزانده شده، کیف پول هایی که کلید آن ها مفقود شده و توکن سوزی در شبکه بلاک چین تضمین کننده کاهش تعداد کوین ها و افزایش ارزش آن ها هستند. اگر قصد خرید رمز ارزهایی نظیر بیت کوین را دارید می‌توانید وارد صفحه خرید بیت کوین شوید و ضمن مشاهده قیمت لحظه‌ای این رمز ارز برای خرید آن اقدام کنید.

توکن سوزی
افزایش ارزش کریپتوکارنسی با توکن سوزی

محافظت در برابر اسپم

از بین بردن سکه ها یک فرآیند طبیعی برای محافظت مقابل حملات دیداس (DDOS) و تراکنش‌های اسپم است. کارمزد پرداختی برای تراکنش ها توسط کاربران همیشه بسیار اندک است.

برای اجرای قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم نیز باید کارمزد گس پرداخت شود. توکن سوزی در برخی از پروژه ها نیز با رویکرد مشابه این مساله انجام می شود.

در برخی پروژه ها کاربران به جای پرداخت کارمزد تراکنش به ماینرها، از روش خودکار سوزاندن سکه استفاده می کنند. در نتیجه این فرآیند درصدی از سکه ها و تراکنش ها سوزانده می شوند. ریپل از شبکه هایی است که از این روش برای توکن سوزی بهره می گیرد.

وفاداری بلندمدت به پروژه

از آنجا که همه پروژه های بلاک چین در تلاش هستند تا حداکثر ارزش افزوده را برای کاربران و سرمایه گذاران ایجاد کنند، توکن سوزی می تواند به عنوان سیگنالی مثبت از سوی توسعه دهندگان در نظر گرفته شود.

توکن سوزی در شبکه بلاک چین همواره می تواند مشکلات زیادی را حل کرده و ارزش افرزوده قابل توجهی ایجاد کند.

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
محاسبه تعداد بیت کوین های باقی مانده

پروژه هایی وجود دارند که طبق دستورکار خود قسمتی از دارایی های در حال چرخش را خریده و آن را برای همیشه از بازار خارج کرده یا در اصطلاح آن را می سوزانند و ارزش تولید شده را افزایش می دهند.

در صورتی که توسعه دهندگان با ارائه راه های مختلف در پی حفظ و ارتقای ارزش رمز ارز خود باشند، نظر سرمایه گذاران نیز برای سرمایه گذاری روی آن ارز جلب خواهد شد.

روش های توکن سوزی
انواع روش های توکن سوزی

انواع روش های توکن سوزی

به دست آوردن مزایای سوزاندن سکه از راه های مختلفی ممکن است. این روش ها با پروتکل اصلی بلاک چین ترکیب شده و سازنده بخشی از دی ان ای کریپتو کارنسی هستند.

الگوریتم های اثبات سوختن (Proof of Burn)

تعدای از ارز های دیجیتال که دارای شبکه های غیر متمرکز هستند، برای رسیدن به اجماع داخلی متکی به الگوریتم اثبات سوختن (PoB) هستند. در این الگوریتم، ماینر های فعال در شبکه باید سوزاندن برخی از کوین هایشان توسط خود را اثبات کنند.

با این که این روند تا حدودی گیج کننده است ولی توسعه دهندگان استفاده از آن را به استفاده از الگوریتم اثبات کار ( Proof Of Work) ترجیح می دهند.

شرایط کلی اقتصادی

این روش ممکن است تنها یک بار اتفاق بیافتد یا به صورت منظم و با برنامه روی بدهد. لازم به ذکر است که این روش به شکل مستقیم در کد ها لحاظ نمی شود. یک مثال مناسب برای این روش سوزاندن توکن هایی است که در عرضه اولیه یک کوین به فروش نمی روند.

تعدادی از پروژه ها به ارقامی که طی برنامه ریزی های خود آن ها را منتشر کرده اند نمی رسند، در چنین شرایطی سوزاندن سکه های مازاد می تواند نقش مفیدی در حفظ ارزش آن کوین ایجاد کند.

پروژه های بلاک چینی که کوین ها را برای آینده حفظ نمی کنند و برای ایجاد ارزش افزوده کوتاه مدت برای سرمایه گذاران، سکه های مازاد را می سوزانند، تصویر مثبتی از خود نزد سرمایه گذاران به جای می گذارند.

یکی دیگر از اهداف اثبات شده سوزاندن توکن، بازگشت سود سرمایه گذاران است. در این روش تیم توسعه دهنده با استفاده از سودی که از تراکنش ها به دست آورده، تعدادی کوین می خرد و سپس با سوزاندن همان میزان، ارزش ارز دیجیتال مورد نظر را افزایش می دهد.

توکن سوزی ارز دیجیتال
آیا توکن سوزی روی موجودی کاربران تاثیر می گذارد

آیا توکن سوزی روی موجودی کاربران تاثیر می گذارد ؟

برخی از کاربران تازه وارد به دنیای رمزارزها نگرانی خاصی درباره توکن سوزی دارند. نگرانی درباره توکن سوزی از آن جا حاصل می شود که کاربران تصور می کنند با سوزاندن توکن ها ممکن است بخشی از موجودی آن ها در کیف پول ارز دیجیتال از بین برود.پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست را مطالعه کنید.

با توجه به توضیحاتی که درباره توکن سوزی و اهداف آن ارائه دادیم، پیداست که هدف این کار از بین بردن موجودی کاربران نیست. بلکه توکن سوزی در جهت منافع کاربران صورت می گیرد.

برای از بین بردن ابهامات کاربران در این زمینه مراحل سوزاندن توکن را در ادامه توضیح می دهیم.

سوزاندن توکن چطور انجام می شود ؟

یه صورت کلی کوین برن یا توکن سوزی به شکل زیر انجام می‌شود:

  1. صاحب کوین، تابع یا دستور توکن سوزی را فرا خوانده و قصد خود برای سوزاندن مقدار مشخصی از کوین ها را اعلام می کند.
  2. در مرحله بعد، تابع میزان سکه موجود در کیف پول کاربر و اعتبار تعداد کوین های اعلام شده را تأیید می کند.
  3. اگر شخص سکه کافی در کیف پول خود نداشته باشد یا تعداد اعلام شده فاقد اعتبار باشد (مثلاً 0 یا 5-)، تابع سوزاندن کوین قابل اجرا نیست.
  4. اگر فرد مورد نظر سکه کافی داشته باشد، به تعداد اعلام شده از سکه های موجود در کیف پول او کسر می شود. در مرحله بعد عرضه کل آن سکه به روز رسانی شده و سکه های کسر شده سوزانده می شوند.
مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا پرفکت مانی معتبر است؟
توکن سوزی بایننس
توکن سوزی بایننس و زمان توکن سوزی بایننس کوین

توکن سوزی بایننس و زمان توکن سوزی بایننس کوین

در ابتدا نیز اشاره کردیم که فرآیند توکن سوزی در بلاک چین بایننس بیش از سایر بلاک چین ها شناخته شده است. توکن سوزی بایننس از مهم ترین سیاست‌های اثرگذار بر قیمت ارزهای دیجیتال است.

به همین علت آگاهی کامل از آن برای کاربران تمامی بلاک چین‌ها به ویژه بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) ضرورت زیادی دارد.

زمانی که بایننس کوین (BNB) قسمتی از شبکه اتریوم بود، پروژه های توکن سوزی از طریق یک تابع قرارداد هوشمند که تابع سوزاندن نام داشت اجرا می شد.

از آن زمان تا کنون، رویدادهای سوزاندن BNB در زمان بندی های سه ماهه اتفاق می افتند.

اندازه سکه های BNB که قرار است سوزانده ‌شود، وابسته به معاملات انجام شده در سه ماه گذشته است. پس از اجرای هر توکن سوزی، بایننس طی انتشار یک اعلامیه رسمی تعداد سکه های سوزانده شده را اعلام می‌کند.

همه تراکنش‌هایی که به سوزاندن کوین BNB ERC-20 مربوط می شد هم برای همه کاربران شبکه اتریوم قابل مشاهده بود.

سوزاندن سکه در بایننس اسمارت چین

پس از راه‌اندازی بلاک چین بایننس (Binance Chain)، توکن های BNB ERC-20 کم کم با بایننس کوین های بومی (BNB BEP-2) تعویض شدند. این بدین معنا است که رویدادهای توکن سوزی پس از آن روی بایننس اسمارت چین اجرایی می‌شوند.

لازم به ذکر است که تمام رویدادهای سوزاندن سکه BNB ERC-20 روی بلاک چین بایننس نیز تکرار شده‌اند. با استفاده از این روش عرضه کل بعد از انتقال شبکه نیز یکسان باقی ماند.

به بیانی دیگر کل 11,654,397 توکن BNB ERC-20 که روی شبکه اتریوم سوزانده شده بود، پس از شروع به کار شبکه اصلی، روی شبکه بایننس هم سوزانده شد.

توکن سوزی بایننس چیست
توکن سوزی بایننس چیست

در اواخر تیر ماه 1400، شانزدهمین توکن سوزی بایننس کوین نیز به شکل موفقیت آمیزی صورت گرفت. تا به امروز این آخرین توکن سوزی بایننس بوده است.

در این رویداد 1.3 ملیون واحد رمز ارز سوزانده شد ولی این توکن سوزی اثری روی قیمت این ارز دیجیتال نداشت.

در حال حاضر مکانیزم توکن سوزی بایننس به قرارداد هوشمند اتکا ندارد و به جای آن باید یک دستور خاص روی بلاک چین بایننس برای توکن سوزی اجرا شود.

در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم که فرایند توکن سوزی چیست را برایتان به زبان ساده توضیح بدهیم. امیدواریم که توانسته باشیم در این مقاله پاسخ سوالات شما را بدهیم.

اگر قسمتی از مقاله برایتان نامفهوم بود و یا هر سوال دیگری درباره توکن سوزی و یا دنیای ارزهای دیجیتال دارید، در بخش کامنت‌ها می‌توانید بپرسید. کارشناسان اکس اونیکس با حوصله و دقت جواب شما را خواهند داد.