ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟
رضا کریمی
تاریخ انتشار 2022-08-10

ارز دیجیتال شیبا اینو آلتکوینی است که بر اساس بلاکچین اتریوم طراحی و ساخته شده است. شیبا اینو در حقیقت نام یک نژاد سگ ژاپنی است که به عنوان نماد این پروژه انتخاب شده است.

شیبا اینو در دسته میم کوین (meme coin) های بازار طبقه بندی می شود. بسیاری از کاربران رقیب اصلی شیبا اینو در بازار ارزهای دیجیتال را میم کوینی معروف به نام دوج کوین می دانند.

ارز شیبا چیست
رمزارز شیبا اینو

حتی برخی به شیبا اینو نام «قاتل دوج کوین – the dogecoin killer) را داده اند. به طور کلی میم کوین ها به آن دسته از ارزهای دیجیتالی اطلاق می شوند که هیچ کاربری خاصی در طراحی آن ها در نظر گرفته نشده و تنها برای شوخی و جوک ساخته شده اند.

حتی دسته ای از منتقدان نیز می گویند که این  ارز دیجیتال از دسته نقشه های کلاهبرداری پامپ و دامپ (pump & dump scheme) به شمار می رود. اما پیش از هرگونه اظهار نظر و نقد، بیایید ابتدا بیشتر با این ارز دیجیتال آشنا شویم.

توکن شیبا چیست
تاریخچه توکن شیبا
آنچه در ادامه خواهید خواند +

تاریخچه ارز دیجیتال شیبا اینو

ساز و کار توکن شیبا 
رمز ارز شیبا

ارز دیجیتال شیبا اینو در ماه اوت سال ۲۰۲۰ توسط توسعه دهنده ای ناشناس تحت عنوان Ryoshi به بازار عرضه شد. این شخص همانند توسعه دهنده بیت کوین، تاکنون ناشناس باقی مانده است.

از این تاریخ تا حدود مارس ۲۰۲۱، اتفاق خاصی نیفتاد و به غیر از ارسال قریب به نیمی از کل مقادیر عرضه شده برای خالق اتریوم، ویتالیک بوترین، شیبا اینو روزهای نسبتاً آرامی را سپری می کرد. اما دو توییت به زودی منجر به انفجار تعداد کاربران این ارز دیجیتال شد.

در ۱۴ مارس ۲۰۲۱ بود که ایلان ماسک پرحاشیه در توییتی اعلام کرد که قصد خرید ارز شیبا را دارد. توییت این میلیاردر معروف بسیاری از مردم را به سمت خرید این ارز دیجیتال روانه کرد.

حدود یک ماه بعد و در ۲۰ آوریل بود که جردن بلفورت نیز توییتی با مضمون مشابه منتشر کرد و باعث شد طی این یک ماه تعداد سرمایه گذاران این ارز دیجیتال از حدود ۱۳۰۰۰ نفر به ۱۰۰۰۰۰ نفر برسد.

رشد فزاینده شیبا اینو ادامه داشت و در طی ۲ ماه آتی به حدود ۲۰۰۰۰۰ سرمایه گذار رسید و ارزش بازار آن بالاخره از ۱۰ میلیارد دلار فراتر رفت. 

روزهای بزرگ برای شیبا اینو فرا رسیده بودند و این ارز دیجیتال بالاخره در تاریخ ۱۰ می ۲۰۲۱ در صرافی بایننس لیست شد. پس از لیست شدن در بایننس بود که صرافی های معروف دیگر نیز همگی شیبا اینو را به لیست مبادلات خود افزودند.

ساز و کار ارز دیجیتال شیبا اینو به چه صورت است؟

رمز ارز هزار شیبا
ارز هزار شیبا

وایت پیپر شیبا اینو تحت عنوان ووف پیپر (Woof یا همان صدای پاس کردن سگ ها) در سال ۲۰۲۱ عرضه شد و امکان مشاهده آن در وبسایت shibatoken.com وجود دارد.

در این وایت پیپر، توسعه دهنده اذعان کرده است که هدفش از ارائه این ارز دیجیتال، پاسخ به سوالی ساده بوده است. «ریوشی می خواهد بداند چه می شود اگر یک ارز دیجیتال به طور کامل توسعه جامعه کاربران اش هدایت شود؟»

او پروژه اش را آنقدر قوی می داند که ادعا می کند هیچ تیم متمرکزی نمی تواند مشابه آنچه اون به شکل غیرمتمرکز طراحی کرده است را ارائه کند.

در حال حاضر جامعه کاربری ارز دیجیتال شیبا اینو (که به اصطلاح ShibArmy یا ارتش شیبا نیز نامیده می شوند) شامل بیش از ۵۰۰ هزار کاربر است. کاربرانی که به این ۳ اصل بنیادی شیبا اینو معتقدند:

 1. پروژه شیبا اینو از صفر شروع شد که به همگان نشان دهد که ساختن هرچیزی از صفر ممکن است.
 2. این ارز دیجیتال پیش ساخته ی هیچ جامعه کاربری یا تیم توسعه متمرکزی نبوده است
 3. عشق کاربران به سگ های نژاد شیبا اینو

شیبا اینو بر پایه بلاکچین اتریوم ساخته شده است و از توکن های ERC-20 به شمار می آید. ریوشی در ووف پیپر شیبا اینو دلیل توسعه این ارز دیجیتال بر بلاکچین اتریوم را امنیت و ساختار مناسب این بلاکچین اعلام می کند.

همچنین او می گوید که این عمل منجر به غیر متمرکز ماندن پروژه شده است. پایه گذاری این ارز دیجیتال بر اساس بلاکچین اتریوم این امکان را به شیبا اینو داده است که بتوانند قراردادهای هوشمند (smart contracts) را اجرا کند. ویژگی های که میم کوین های دیگر مانند دوج کوین از آن بی بهره اند.

شیبا اینو در زمان نگارش این مقاله، با ارزشی معادل 0.00001045 دلار، رتبه ۱۶ بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. ارزش بازار شیبا اینو در این تاریخ معادل 5,737,952,430 بوده وحجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر آن حدود 384,410,814 دلار بوده است.

اکوسیستم شیبا اینو شامل چه توکن هایی است؟

ارز شیبا اینو چیست
ارز دیجیتال شیبا اینو

شیبا اینو در ابتدا تنها بر ارائه یک ارز دیجیتال بر پایه بلاکچین اتریوم متمرکز بود. اما پس از مدتی تصمیم گرفت اکوسیستم خود را با ارائه توکن ها و صرافی اختصاصی گسترش دهد.

شیبا اینو تاکنون موفقیت زیادی در زمینه اثبات خود به عنوان یک ارز دیجیتال برای استفاده روزمره بدست نیاورده است چرا که تنها  ۶۰۰ کسب و کار در سرتاسر جهان این ارز دیجیتال را به عنوان یک شیوه پرداخت خدمات می پذیرند.

این در حالی است که در همین زمان بیش از ۸۰۰۰ کسب و کار از بیت کوین به عنوان یک شیوه پرداخت امن و قابل اطمینان پشتیبانی کرده و آن را می پذیرند. حال بیایید در ابتدا به بررسی توکن های موجود در اکوسیستم شیبا اینو بپردازیم: 

 1. توکن شیبا اینو (Shiba Inu – SHIB): این توکن پایه و اساس این اکوسیستم به شمار می آید. توکن شیبا اینو در ابتدا عرضه کل معادل ۱ کوادریلیون (۱۰۰۰ میلیارد) واحدی داشت. توسعه دهنده این پروژه، در ابتدا ۵۰ درصد از این میزان را در صرافی یونی سواپ (Uniswap) قفل کرد تا نقدینگی این پروژه را تأمین و تضمین کند. 
 2. توکن دوج کیلر (Doge Killer – Leash): لیش دومین توکن این اکوسیستم است که عرضه کل آن تنها 107,646 واحد می باشد. این مسئله زمانی جالب می شود که این مقدار را با میلیاردها توکن در گردش شیبا اینو مقایسه می کنیم. این ارز دیجیتال در ابتدا ارزش خود را با نسبت 1:1000 به ارزش دوج کوین قفل کرده بود که امروزه دیگر از چنین نسبتی پیروی نمی کند.
 3. توکن بون (BONE): توکن بون از لحاظ عرضه بین دو توکن شیبا اینو و توکن لیش قرار می گیرد. این توکن عرضه کل معدل 250,000,000 واحد داشته و به عنوان توکن گاورننس (governance token) جهت استفاده در رأی گیری های این اکوسیستم طراحی شده است. امکان استیک ارز دیجیتال BONE برای دریافت سود از آن وجود دارد.

همانطور که بالا اشاره کردیم، اکوسیستم شیبا اینو محدود به توکن های جدید نمی شد. بلکه در ماه جولای ۲۰۲۱، تیم شیبا اینو یک صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange – DEX) معرفی کرد .

در در این پلتفرم امکان مبادله (سواپ) یک ارز دیجیتال با دیگری وجود دارد و تمامی این پروسه از طریق کیف پول ها و بدون نیاز به ثبت نام در این صرافی ها صورت می پذیرد.

همچنین امکان استیک (Stake) ارزهای دیجیتال در این پلتفرم و کسب سود از این طریق نیز وجود دارد. نکته مهم این است که از آن جایی که شیبا اینو و اکوسیستم آن بر پایه بلاکچین اتریوم بنا شده است، این صرافی نیز طبعاً تنها از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کنند.

حال بیایید با هم به بررسی این بخش از اکوسیستم شیبا اینو بپردازیم:

صرافی شیبا
صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ
 1. شیبا سواپ (ShibaSwap): شیبا سواپ یک پلتفرم مالی غیر متمرکز (DeFi) است که هدف آن یجاد فضایی امن و غیرمتمرکز برای معامله ارزهای دیجیتال مختلف است. همچنین خوب است اشاره کنیم که این پلتفرم بهترین مکان برای معامله توکن های شیبا اینو و لیش است.
 2. محفظه رشد شیبا اینو (Shiba Inu Incubator): این محفظه رشد تلاش دارد تا در دنیای عکاسی، دیجیتال رندرینگ و نقاشی ها ورود داشته باشد و به هنر کاربران ارج دهد.
 3. شیبوشیس (ShiboShis): شیبوشیس شامل 10,000 NFT هستند که بر پایه بلاکچین اتریوم نوشته شده اند. هر یک از این NFT ها ویژگی های خاص خود را دارد و بیشتر آن ها تصاویری پیکسلی از سگ های نژاد شیبا اینو (نماد پروژه) هستند. همچنین در حال حاضر تیم شیبوشیس در حال توسعه بازی آنلاینی می باشند که می توان از این کاراکترها برای بازی استفاده کرد.

ارز شیبا دوج چیست؟

رمز ارز شیبا چیست
توکن رمز ارز شیبا

توکن شیبا دوج از آن دسته توکن هایی است که پس از موج محبوبیت شیبا اینو در بازار عرضه شدند تا کاربران با توجه به شباهت اسمی این ارزها، به امید رشد و کسب سود آن ها را خریداری کنند.

وبسایت این ارز دیجیتال به شکل مستقیم به این مسئله اشاره می کند که در این ارز، نهنگ های شیبا اینو و دوج کوین کنار هم آمده اند تا با هم سود عظیمی را به کاربران برسانند! تیم توسعه دهنده امیدوار است بتواند قسمتی از جامعه کاربران دوج کوین و شیبا اینو را به خود جذب کرده و بتواند از این مسئله سود مناسبی بدست آورند.

از شباهت های ارز شیبا دوج با ارز شیبا اینو می توانیم به این مسئله اشاره کنیم که هر دوی آن ها از توکن های مبتنی بر شبکه ERC-20 اتریوم به شمار می آیند.

این توکن در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی با بیش از 420,000,000,000,000,000,000,000 – 420 سکستیلیون واحد توکن عرضه شد که در زمان عرضه، نیمی از این توکن ها سوزانده شد. بدین معنی که در حال حاضر حدود 210,000,000,000,000,000,000,000 واحد از این ارز دیجیتال وجود دارد. 

شیبا دوج گزینه مطمئنی برای سرمایه گذاری به شمار نمی رود و با مارکت کپ اندک 29 میلیون دلاری خود (در زمان نگارش این مقاله)، رتبه 3333 دنیای ارزهای دیجیتال را در وبسایت معتبر کوین مارکت کپ به خود اختصاص داده است. حتی اگر قصد خرید این توکن را دارید، توصیه اکید می کنیم که مبلغ اندکی را برای خرید آن ریسک کنید.

از چه صرافی هایی می توان شیبا دوج تهیه کرد؟

تنها ۳ صرافی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند. این صرافی های عبارتند از:

 1. صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (UniSwap) با جفت ارز SHIBDOGE/WETH
 2. صرافی XT.COM با جفت ارز SHIBDOGE/USDT
 3. صرافی HOTBIT با جفت ارز SHIBDOGE/NUSD

ارز شیبا فلوکی چیست؟

توکن شیبا فلوکی
ارز شیبا فلوکی

ارز شیبا فلوکی در میانه های سال ۲۰۲۱ توسط بخشی از اعضای جامعه کاربران دوج کوین و با الهام از آن طراحی و توسعه داده شد و به سپس به بازار عرضه شد.

این ارز دیجیتال هزینه گس (Gas fee) تراکنش کمتری نسبت به دوج کوین دارد و همچنین سرعت تشکیل بلوک های آن بیش از ۱۰ برابر دوج کوین می باشد.

شیبا فلوکی برخلاف شیبا اینو و شیبا دوج بر بستر بایننس اسمارت چین (Binance smart chain – BSC) توسعه داده شده است و همین مسئله انتقال این ارز دیجیتال به کیف پول های گوناگون را بسیار به صرفه کرده است.

ارز شیبا فلوکی چیست؟ شیبا فلوکی نیز مانند شیبا اینو یکمیم کوین است که البته مانند این ارز دیجیتال، نقشه هایی برای توسعه صرافی غیرمتمرکز خود در نظر دارد.

رشد آرام جامعه کاربری شیبا فلوکی زمانی شدت پیدا کرد که ایلان ماسک در توییتی نام سگ شیبا اینوی خود را فلوکی گذاشت. پس از آن بود که مردم به سمت این ارز دیجیتال رفته و با خرید آن تواستند خیلی آن را بالا ببرند.

شیبا فلوکی در بازار ارزهای دیجیتال وضعیت بدتری نسبت به شیبا دوج دارد. در زمان نگارش این مقاله این ارز دیجیتال با مارکت کپ بسیار اندک 538,249 دلاری خود، در رده 5617 دنیای ارزهای دیجیتال قرار داشت و حجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر آن تنها و تنها به 3713 دلار محدود بود. توصیه اکید ما دوری از این دسته ارزهای دیجیتال و یا ریسک سرمایه اندک در آن ها است.

چه صرافی هایی از ارز دیجیتال شیبا فلوکی پشتیبانی می کنند؟

در حال حاضر تنها صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ است که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و شما می توانید مبادلات شیبا فلوکی خود را با جفت ارز FLOKI/WBNB در آن انجام دهید. امکان دسترسی به این صرافی از طریق کیف پول هایی مانند کیف پول تراست ولت وجود دارد.

توکن سوزی شیبا اینو چیست و چگونه انجام می شود؟

حال بیایید دوباره به دنیای شیبا اینو برگردیم و توکن سوزی این ارز دیجیتال را بررسی کنیم. توکن سوزی به معنی ارسال توکن ها به آدرس هایی غیر قابل بازیافت تحت عنوان کیف پول های مرده است که برای حفظ ارزش آن توکن در بلند مدت انجام می شود.

بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بایننس کوین نیز به توکن سوزی می پردازند و نکته جالب این است که شیبا اینو نیز از این دسته از ارزهای دیجیتال محسوب می شود.

مکانیسم توکن سوزی ارز دیجیتال شیبا اینو نیز با پورتال Shib Burning آغاز به کار کرد و طبق اعلام تیم توسعه دهنده، بیش از ۸ میلیارد توکن شیبا اینو در ۲۴ ساعت اول سوزانده شد. 

نهنگ های شیبا اینو چه کسانی هستند؟

نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال به افراد / نهادهایی اطلاق می شود که حجم بسیار بالایی از سرمایه خود را صرف خرید کوین – توکن مدنظر کرده و سهم زیادی در بازار آن ارز دیجیتال دارند.

تصمیمات این نهنگ ها می تواند تأثیر به سزایی در سود یا زیان کاربران داشته باشد و عملاً کاربران برای کسب سود در این بازار باید سعی کنند مقداری با رفتار این نهنگ ها آشنایی پیدا کنند.

نهنگ ها از استراتژی های مختلفی مانند پامپ و دامپ قیمت ارز استفاده می کنند. این مسئله منجر به FOMO – Fear of Missing Out می شود که خود منجر به ورود حجم بیشتر و بیشتر از سرمایه به بازار می گردد.

سپس نهنگ ها به صورت پله ای خروج می کنند و اندکی بعد نیز قیمت ارز دیجیتال با افت شدیدی مواجه می شود.

“ارز دیجیتال شیبا اینو” نیز از این قاعده مستثنی نیست و در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد از توکن های عرضه شده به بازار تنها توسط ۱۰ آدرس نگهداری می شوند که یکی از این آدرس ها خود به تنهایی حدود ۴۱ درصد توکن ها را در بر گرفته است.

بنابراین با وجود تلاش مردم برای بالا بردن قیمت این میم کوین، باز هم همه چیز به تصمیم این نهنگ ها بستگی خواهد داشت بنابراین همواره سعی داشته باشید تا رفتار این نهنگ ها را در نظر گرفته و بررسی کنید.

مورد عجیب ریوشی

ریوشی (نام مستعار بنیانگذار شیبا اینو) همه توییت‌ها و وبلاگ‌های خود را امسال حذف کرده است. از جمله این پست‌ها، اولین پستش با عنوان «درود بر شیبا» نیز قرار دارد.

آخرین پست او در می 2021 منتشر شد و پس از یک سال سکوت، این خالق ناشناس تمام مقالات و وبلاگ های خود را در پلتفرم رسانه اجتماعی توییتر حذف کرد.

هنوز مشخص نیست این شخص به چه دلیل چنین کاری کرده است. اثری از این شخص نیز در اینترنت پیدا نشده است، با این حال، دیگر مالکان پروژه شیبا اعلام کرده‌اند که ریوشی دیگر نیازی ندارد که در جامعه حضور داشته باشد و قصد دارد مانند مانند مالک ناشناس بیت کوین ناشناس نیز باقی بماند.

چه مواردی را باید حین سرمایه گذاری در ارز دیجیتال شیبا اینو در نظر بگیریم؟

رمز ارز شیبا اینو چیست
ارز شیبا چیست

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نسبت به بازارهای مالی دیگر از ریسک بیشتری برخوردار است. این ریسک زیاد به علت تازه بودن این بازار، عمق کم و حجم اندک این بازار (نسبت به بازارهای دیگر) و عدم ورود سرمایه گذاران عظیم سازمانی شکل گرفته است.

ریسک سرمایه گذاری در این بازار پیش از این بارها خود را در رابطه با کوین های معتبری مانند بیت کوین و اتریوم نشان داده است. حال با ورودمیم کوین ها و شت کوین ها، عطش مردم برای کسب سود سریع منجر به رفتارهای هیجانی و غیرمنطقی در بازار می شود که منجر به افزایش / کاهش شدید قیمت یک توکن می شود.

نکته مهمی که حین سرمایه گذاری در چنین توکن ها (یا حتی کوین های تازه وارد به بازار) باید در نظر بگیرید، مطالعه پتانسیل آن پلتفرم و وایت پیپر آن است.

همچنین خوب است که در صورت امکان، بتوانید تیم توسعه دهنده این پروژه ها را ردیابی کنید. امروزه ساختن پیجی با هزاران فالوور در توییتر یا تلگرام کار سختی نیست و لزوماً تعداد فالوور بالا نباید تنها ملاک شما برای سرمایه گذاری در این ارزهای دیجیتال باشد. 

بهتر است مبلغی که قصد دارید در چنین ارزهایی سرمایه گذاری کنید، مقداری باشد که واقعاً با از دست رفتن آن مشکلی ندارید.

این مبلغ برای هر فرد متفاوت است. ممکن است شخصی حد ضررش 50 دلار باشد، در حالی که دیگری با از دست دادن 200 دلار نیز مشکلی ندارد.

روحیات و درآمد شما این مقدار را تعیین خواهد کرد اما لازم به ذکر است که سوای تمامی این ها، خوب است به خاطر داشته باشید که طی ۵ سال گذشته از موج اول رشد بازار (زمانی که بیت کوین به 18000 دلار رسید)، بسیاری از توکن های آینده دار آن زمان در حال حاضر ارزشی معادل ۰ دلار دارند.

بنابراین در حین سرمایه گذاری در چنین پروژه هایی جانب احتیاط را رعایت کرده و از سرمایه گذاری مبالغ سنگین یا پولی که واقعاً به آن نیاز دارید (مانند پول خرید ماشین و پول خانه) به شدت پرهیز کنید.

این توکن ها می توانند با توییتی ساده از افراد میلیارد مانند ایلان ماسک و … افزایش یا کاهش ارزش چشمگیری پیدا کنند که همین مورد نشان دهنده نابالغ بودن بازار ارزهای دیجیتال در مقطع کنونی است.

چه صرافی هایی از ارز دیجیتال شیبا اینو پشتیبانی می کنند؟

صرافی ارز دیجیتال شیبا
صرافی های ارز شیبا اینو

شاید برای شما هم جالب باشد که در حال حاضر و تنها پس از ۲ سال از عرضه این ارز دیجیتال، بیش از ۱۰۰ صرافی از معاملات آن پشتیبانی می کنند. از بهترین این صرافی های می توان به لیست زیر اشاره کرد:

 1. صرافی بایننس (binance) با جفت ارزهای SHIB/USDT و SHIB/BUSD
 2. صرافی کوین بیس (Coinbase) به شکل جفت ارز SHIB/USD
 3. صرافی کوکوین (kucoin) به شکل جفت ارز SHIB/USDT و SHIB/USDC
 4. صرافی گیت (Gate.io) به شکل جفت ارز SHIB/USDT
 5. صرافی هوبی (Huobi Global) به شکل جفت ارز SHIB/USDT
 6. صرافی کراکن (kraken) به شکل SHIB/USDT
 7. صرافی FTX به شکل SHIB/USDT
 8. صرافی بیت فینکس (Bitfinex) با جفت ارز SHIB/USDT
 9. صرافی OKX به شکل SHIB/USDC
 10. صرافی آل بانک (LBank) به شکل SHIB/BUSD

همچنین صرافی های ایرانی نیز اخیراً امکان معامله و خرید و فروش این ارز دیجیتال را برای کاربران خود فراهم کرده اند. از این دست از صرافی های ایرانی می توان به صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال اکس اونیکس اشاره کرد.

بهترین کیف پول ها برای نگهداری ارز شیبا اینو کدامند؟

کیف پول های زیادی وجود دارند که می توانید با استفاده از آن ها، ارزهای شیبا اینو خود را نگهداری کنید. اما ما همواره به شما توصیه می کنیم که برای حفظ امنیت سرمایه خود، از بهترین کیف پول های بازار استفاده کنید.

از این کیف پول ها می توانیم به لیست زیر اشاره کنیم:

 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)، موجود برای اندروید و iOS
 • کیف پول متامسک (Meta Mask)، موجود برای اندروید و iOS و کامپیوتر به شکل افزونه مرورگر
 • کیف پول اتمیک ولت (Atomic Wallet)، موجود برای اندروید، iOS و ویندوز
 • کیف پول مای اتر ولت (My Ether Wallet)، موجود برای اندروید و iOS
 • و در نهایت کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) که بیشترین امنیت را بین تمامی کیف پول ها دارد و بهتر است آن را از فروشگاه های مطمئن خریداری نمایید.

مزایا و معایب ارز دیجیتال شیبا اینو

مزایا

 • قیمت اندک این ارز دیجیتال که امکان سرمایه گذاری با مبالغ کم را نیز برای شما فراهم می کند
 • نوسان بالای این ارز دیجیتال می تواند هم نکته مثبت و منفی باشد. جانب احتیاط را رعایت کنید.

معایب

 • نوسان بالای این ارز دیجیتال می تواند به شدت ضرردهنده باشد.
 • عرضه بسیار بالای این ارز دیجیتال
 • عدم بلوغ جامعه کاربری این ارز دیجیتال و عطش آن ها برای کسب سود ماورایی از این ارز. چنین مسئله ای می تواند در صورت یک پالس منفی جدی، این پلتفرم را به طور کلی با مشکلی جدی مواجه کند. 
 • کارمزد انتقال بالا به علت استفاده از بلاکچین اتریوم

سخن پایانی

مطالبی که پیشنهاد می کنیم مطالعه بفرمایید
آیا تتر قابل ردیابی است؟

در این مطلب از صرافی اکس اونیکس نگاهی به ارز دیجیتال شیبا اینو انداختیم و دیدیم که این ارز دیجیتال جدید که در دسته میم کوین  قرار می گیرید چه ویژگی هایی دارد.

اگر چه شیبا اینو برنامه و آینده چندان بزرگی به اندازه اکوسیستم های بزرگی مانند اتریوم و سولانا ندارد، اما جامعه قدرتمند این ارز دیجیتال پشتیبان آن هستند. اگر قصد سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال را دارید حتما آموزش ارز دیجیتال شیبا را مطالعه کنید. 

سؤالات متداول درباره ارز دیجیتال شیبا

آیا امکان خرید و فروش ارز دیجیتال شیبا اینو در صرافی های ایرانی وجود دارد؟

بله، چندین صرافی ایرانی مانند صرافی نوبیتکس از معاملات این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

آیا شیبا اینو دارای بلاکچین اختصاصی خود است؟

خیر، شیبا اینو بلاکن اختصاصی ندارد بلکه خالق آن که شخص (یا گروهی) به نام ریوشی است، این ارز دیجیتال را بر پایه بلاکچین اتریوم توسعه داده است و عملاً شیبا اینو یک توکن ERC-20 محسوب می شود. 

اکوسیستم شیبا اینو شامل چه مواردی می شود؟

شیبا اینو از اکوسیستم گسترده ای بهره می برد که توجه کاربران را از ماهیتمیم کوینی آن دور می کند. این اکوسیستم شامل ۳ توکن با نام های شیبا اینو، دوج کیلر (لیش) و بون است که مورد آخر نقش یک گاورننس توکن را ایفا می کند. همچنین این اکوسیستم با یک صرافی غیرمتمرکز تحت عنوان ShibaSwap و پلتفرم انتشار NFT شیبوشیس تکمیل می شود.

آیا امکان مبادله هر گونه ارز دیجیتال و توکن در صرافی غیر متمرکز شیبا سواپ وجود دارد؟

خیر، از آنجایی که شیبا اینو بر پایه و اساس بلاکچین اتریوم ساخته شده است، تنها امکان مبادله توکن های ERC-20 در این پلتفرم فراهم است. مبادلات در این صرافی نیازی به ثبت نام نداشته و به سادگی و از کیف پول کاربر انجام می پذیرند.

شیبا اینو در چه زمانی شهرت بیشتری پیدا کرد؟

پس از اهدای این ارز دیجیتال از سوی بوترین به خیریه و همچنین توییت های افراد مشهوری مانند ایلان ماسک و جردن بلفورت، افراد گوناگون که به دنبال کسب سود از طریق سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بودند به سمت شیبا اینو حمله ور شده و در زمان اندکی توانستند قیمت این ارز دیجیتال را چند برابر کنند. با این اتفاقات بود که نام و آوازه شیبا اینو در سرتاسر دنیای ارزهای دیجیتال پیچیده شد.

دیدگاه خود را نسبت به این مطلب برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

دیدگاه های کاربران

  دیدگاهی وجود ندارد